Урок 3. Медіа та демократія.

На цьому уроці Ви можете самі сформувати свій набір завдань для виконання. Обов’язкою умовою є:

Пригадайте, що означають терміни:

Медіа  – 

Мас-медіа – 

ЗМІ – 

Медіатекст – 

Інформація

Демократія - 

Свобода слова -

Етика - 

Відповідальність -

способи і засоби (канали) передачі інформації, простір, який вони формують.

 способи і засоби (канали) передачі інформації для           масового споживання в демократичному суспільстві.

способи і засоби (канали) передачі інформації та впливу на   маси в авторитарних (тоталітарних) суспільствах.

повідомлення, текст будь-якого медійного виду і  жанру (фото, відео, звук тощо).

відомості про навколишній світ, відображення реального світу за допомогою повідомлень.

форма організації та функціонування політичної системи, де джерелом влади є народ

право вільно висловлювати свої погляди

норми поведінки, сукупність моральних правил певної суспільної чи професійної групи.

свідоме ставлення особи до вимог суспільної необхідності, обов'язків, соціальних завдань, норм і цінностей.

Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.

1) Чим відрізняються існуючі підходи до розуміння свободи слова в суспільстві?                                                                                                - 1 бал

2) Передивіться відео. Про який підхід до розуміння свободи слова в ньому говориться?                                                          - 1 бал

Свобода слова.wmv

Мас-медіа сьогодні ― основний канал передачі та отримання інформації, який здатен істотно впливати на людське життя. У демократичному суспільстві медіа зазвичай називають «четвертою гілкою влади», оскільки вони мають величезний вплив на життя людей. У демократичних країнах, де гарантована свобода слова, медіа впливають на три інші гілки влади: законодавчу, виконавчу та судову. Їхня місія ― відтворювати достовірну  реальність задля демократичних цінностей та ідеалів.

Демократія опирається на медіа у таких аспектах:

Прийняття від 13.12.2022 — Набрання чинності відбудеться 31.03.2023

Індекс свободи преси ― це щорічна класифікація країн, що її укладає і публікує міжнародна недержавна організація, яка оберігає свободу слова у всьому світі «Репортери без кордонів». Менший бал свідчить про більшу свободу преси.

3) Проаналізуйте, як змінювався стан свободи слова в Україні протягом досліджуваного періоду.                             - 1 бал

4) Чи впливає введення воєнного стану в країні на рівень свободи слова? Аргументуйте свою позицію, використовуючи знання з попередніх тем, інформації медіа (наприклад, тут).                                                                                        - 1 бал

2020 р. - 96 місце; 

2021 р. - 97 місце; 

червень 2022 р. - 106 місце.

Слово і діло

З даними за 2023 рік можна ознайомитись тут.

Публічна інформація — це вся інформація, яка наявна в органах державної влади та місцевого самоврядування країни.

2011 року в Україні був ухвалений Закон «Про доступ до публічної інформації», який за рейтингом авторитетних міжнародних організацій тривалий час входив до десятки найкращих у світі законів щодо доступу до інформації. Інформаційні запити є ефективним інструментом отримання суспільно важливої інформації і для журналістів, і всіх громадян.

Інформаційний запит ― це законна вимога громадянина або юридичної особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, якою він володіє.

Подаємо інформаційний запит - 

10 балів.

Проаналізуйте стан справ у вашій місцевій громаді (наприклад, стан довкілля, захист прав дитини, шкільне самоврядування, статистика ДТП у вашому районі тощо. Як вплинула війна на життя громади. Чи відбулася зміна пріоритетів.).

Об’єднайтеся у групи та складіть перелік із 5-ти тем для різних колективних інформаційних запитів, які вас цікавлять, зазначивши, до яких саме органів влади по якій темі потрібно звернутись. Інформаційний запит готуєте по одній із обраних тем до відповідного органу влади. Підготовлений інформаційний запит та перелік тем надсилайте вчителю.

ЯК ПОДАТИ ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЗАПИТ

Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним.

Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою), на вибір запитувача.

Запит на інформацію має містити:

Які строки надання інформації

Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на інформаційний запит не пізніше п’яти робочих днів від дня отримання запиту.

Якщо запит стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48-ми годин від часу отримання запиту.

При цьому, клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим. В окремих випадках термін надання інформації може бути продовжено до 20-ти днів.

Домашнє завдання

(аналіз індексу демократії + тест)

І́ндекс демокра́тії — класифікація 167 країн світу, складена «Economist Intelligence Unit» за рівнем розвитку в них демократії. Вперше був складений 2007 року. Проаналізуйте, як змінювалось становище України в цьому рейтингу з 2007 по 2019 роки. Як ці показники співвідносяться з показниками "Індексу свободи преси"?                                                                                                  - 2 бали

Перевірте свої знання за допомогою тесту - 10 балів