Dječja prava

Memento prijateljstva 6

Istraživanje dječjih prava

(dio projekta Memento prijateljstva 6)

(Knjiga V)

Djeca bi trebala znati koja imaju prava, ali trebaju također naučiti kako ih cijeniti i koristiti. Da bi to postigla, škole moraju omogućiti širok raspon iskustva učenja o pravima djeteta. Djeca shvaćaju i poštuju svoja prava, tako da ih primjenjuju, kako u školi tako i u svakodnevnom životu. Poticati djecu da to učine, izazov je za učitelja da kreira okružje u kojem vlada demokracija i ljudska prava.

Sastavnice:

Devet malih projekata od četiri lekcije za učenike

Detaljan opisi i planove lekcija.

Pristup temeljen na zadacima.

Dodatak s nizom dokumenata i materijala (uključujući Konvenciju o pravima djeteta, ilustriranu verziju Konvencije) i polazišne informacije o pravima djeteta.

Animaciju Dječjih prava izradila učenica OŠ Sesvete uz pomoć učiteljice Danijele Klajn

2.radionica

Istražujemo dječja prava

Članak 7 i 28 (Vidi dodatak: UN Konvencija o pravima djeteta).

Članak 7 Konvencije o pravima djeteta štiti pravo svakog djeteta na ime, prezime ili obiteljsko ime ukazuje na tijesnu djetetovu povezanost s grupom koja ga okružuje. Ime ukazuje na osobnost djeteta i na to da je ono jedinstveno biće u ovom svijetu. Djeca trebaju biti ponosna na svoja imena, i trebaju znati što njihova imena znače, koju nadu i obećanje nose i zašto su im roditelji izabrali upravo to ime. Učitelj treba biti brižan pri obradi ove teme iz raznih razloga. Možda u razred idu djeca koja ne žive sa svojim biološkim roditeljima ili koji su izgubili svoja imena kad su bila prisiljena na preseljenje ili progon. Učitelj treba koristiti empatiju i osjetljivost kad se obraća toj djeci. Ova nastavna cjelina, "Imena su više od slova!" povezuje se s prvom nastavnom cjelinom "Ja imam ime – mi imamo školu“.

3.radionica

Svako dijete na ovom svijetu je drugačije. Svako dijete je jedinstveno po svojoj boji kože, osobnosti, specifičnosti i imenu!

2. i 3.radionica

RADNI MATERIJAL

Dječja prava radionice 2. i 3..pdf

4. radionica

Dječji tjedan

Zdravo maleni

Članak 12, pravo da se čuje naše mišljenje;

Članak 13, sloboda izražavanja;

Članak 28, pravo na obrazovanje;

Članak 31, pravo na slobodno vrijeme i igru.

DJEČJI TJEDAN 2019.

30 GODINA KONVENCIJE UJEDINJENIH NARODA O PRAVIMA DJETETA

Dječji tjedan je tradicionalna godišnja akcija i aktivnost posvećena djeci. Svojim programskim sadržajima i akcijama Dječji tjedan svake godine obuhvaća sve više djece i odraslih.

Uvijek se održava u prvom punom tjednu listopada i traje sedam dana.

Trajni ciljevi Dječjeg tjedna su:

  • usmjeriti pozornost najšire javnosti prema ostvarivanju prava, potreba i aktivnosti s djecom i za djecu,
  • organizirati u tim danima posebne i prigodno odabrane igre, priredbe i stvaralačke aktivnosti djece i za djecu,
  • pokrenuti nove akcije od šireg značaja za razvoj i odgoj djece,
  • poticati volonterski društveni i stručni rad odraslih s djecom, te i aktivnu participaciju djece u aktivnostima lokalne zajednice i šire.

Moto Dječjeg tjedna je lijepa i prepoznatljiva izreka, koja izražava odnos odraslih prema djeci:

„Ljubav djeci prije svega!“

te se dodatno u javnosti ističe i poruka, koja izražava glas djece:

„Odrasli, imajte u vidu i naše prijedloge!“

Akcija „Poruke djece odraslima“ – pisanja poruka djece odraslima, i ove godine je provedite lokalno, a na temu prava i potreba djece, kao prilog 30 obljetnici Konvencije UN-a o pravima djeteta.

  • Međunarodni dan djevojčica

Opća skupština UN-a je na svom zasjedanju 21.12.2011. godine potpisala deklaraciju da se 11. listopada slavi kao Međunarodni dan djevojčica.

Međunarodni dan djevojčica proglašen je kako bi se naglasili jedinstveni izazovi i problemi s kojima se suočavaju djevojčice u mnogim zemljama u razvoju te kako bi se prepoznala jednaka prava djevojčica. Diljem svijeta istraživanja su pokazala da djevojčice idu manje u školu, imaju manje pristupa zdravstvenoj zaštiti i češće pate od loše ishrane, doživljavaju više zlostavljanja (seksualnog i fizičkog) .

Dječji tjedan i u našem gradu.

6.radionica

Radna atmosfera radimo i pjevamo

Zdravo maleni

7.radionica Posjet gradonačelniku

Danas su me posjetili učenici 3.b razreda OŠ Sveta Nedelja i njihova učiteljica Sandru Vuk, a u sklopu projekta ,,Istraživanje dječjih prava''. Pozorno sam slušao prijedloge i sugestije naših učenika. Trenutno se pripremaju za državnu Smotru projekta iz građanskog odgoja i obrazovanja. Ovi projekti potiču osobni i socijalni razvoj u smjeru društveno korisne i odgovorne osobe, te usmjeravaju učenike u zdrave aktivnosti za njihov tjelesni, psihički i duhovni rast.

Predsjednica 3.b razreda Ema Ana u ime razreda uručila mi je ovu prekrasnu sliku koju možete vidjeti na fotografiji. Od srca se zahvaljujem učenicima i učiteljici na ovom divnom popodnevnom druženju i poklonu!

8.radionica

BELGIJSKI ANIMIRANI FILM KOJI SU RADILA DJECA DRUGAČIJA JE VERZIJA PRIČE O SNJEGULJICI I DOBAR POTICAJ ZA RAZGOVOR O RODNIM ULOGAMA, STEREOTPIMA, PODJELI NA TAKOZVANE MUŠKE I ŽENSKE POSLOVE, PRAVU NA RODNU JEDNAKOST…

Jednom davno, bila je zima i padale su snježne pahuljice, a jedan kralj je šivao. “Kad bih barem imao dijete bijelo poput ovih pahuljica…”, mislio je. Dobio je sina bijelog kao pahuljica i nazvao ga Pahuljac…

Lijek protiv svađe

9.radionica

Zamisli da si znanstvenik/znanstvenica koja je osmislila lijek protiv svađe. Za taj izum ste osvojili Nobelovu nagradu. Nacrtaj kako taj lijek izgleda, osmisli i napiši njegov naziv i opis lijeka. U opisu lijeka trebaš navesti kako se lijek uzima (koliko puta na dan, u koje doba dana...) te kako djeluje (što će se dogoditi osobi koja uzme taj lijek, kako će se ponašati...). Neka tvoj opis bude šaljiv i zanimljiv.

10. Pojedinac i zajednica

Prvi tjedan da smo svi u učionici, treći tjedan rada iza nas uživo, i nekako je cijeli tjedan dio velikog Mementa, kako da kao pojedinac vodimo brigu o sebi i čuvamo sebe, a opet da smo zajednica. I jedan učenik je rekao sve je to tako zapetljano otpetljano da smo i radionicu nazvali tako. Jedan rad (samostalan) je lijep, ali ništa posebno, ali zajedno čine prekrasnu cjelinu, povezanosti. Svaki rad ima 4 izlaza kao 4 strane svijeta i na svakoj te dočeka netko....