Іван

Климів-Легенда

Крайовий провідник на північно-західних українських землях (ПЗУЗ), міністр політичної координації в Українському Державному Правлінні, генерал-політвиховник УПА (посмертно).

Іван Степанович Климів, відомий також як "Легенда", народився 29 жовтня 1909 року в селі Сілець, Галичина (нині Сокальський район Львівської області), загинув у віці 33 років в катівнях львівського гестапо 4 грудня 1942 року.

Прославлений генерал УПА, який сформував у серпні 1941 року Українську національну революційну армію, що контролювала 15 населених пунктів на Галичині та Волині, загинув у катівнях гестапо, але не видав добре законспіровану підпільну мережу ОУН, якою він керував. Лицар Золотого Хреста Заслуги (посмертно) - одного з вищих орденів ОУН-УПА в роки Другої світової війни.

Біографія "Легенди".

Іван Петрович Климів народився 29 жовтня 1909 року в селі Сілець (нині Сокальський район Львівської області)в багатодітній сім'ї. Батько майбутньої "Легенди" був сільським війтом і свідомим українцем, який мріяв дати своїм дітям гарну освіту. Тому Іван, як і три його брата, вчився у Сокальській гімназії.

У Сокальській гімназії Іван Климів навчався з 1921 по 1929 роки. Під час навчання був членом 9-го куреня ім. Петра Дорошенка.

Після закінчення Сокальської гімназії Іван продовжує навчання на факультеті права Львівського університету. Його однокурсники згадують, що вчився він чудово, відрізнявся феноменальною пам'яттю, нехарактерним для свого часу глибоким мисленням і революційністю.

Саме за свої революційні погляди, що виражалися в заявах про необхідність створення незалежної Української держави, у травні 1932 р. його заарештовують. Суд Львова присудив Климіва до 6 місяців тюремного ув'язнення.

У 1935 році Іван Климів стає окружним провідником, членом Крайової Екзекутиви ОУН Північно-Західних Українських Земель (ПЗУЗ) (1935-137 рр.).

З 1935 по 1936 рр. перебував у концтаборі Береза-Картузька.

У 1940 році очолює Крайову Екзекутиву ОУН у Львові.

З 1941 року - член Правління ОУН (б). Після нападу Німеччини на СРСР - організатор повстанського руху та української адміністрації на залишених радянською владою землях. Міністр політичної координації в Українському державному правлінні Ярослава Стецька.

У цьому ж році, 1 липня, "Легенда" оголошує себе Головним комендантом Української національної революційної армії (УНРА).Наприкінці вересня - на початку жовтня бере участь в І конференції ОУН (б), на якій було винесено постанову про перехід у підпілля.

У грудні 1942 року у Львові разом з іншими видатними членами ОУН був заарештований нацистами. Помер у цьому ж році після катувань та побиття гестапівцями.

11 липня 1992 р. у рідному селі Климіва йому поставлено пам'ятник.

Пластуни станиці Сокаль біля пам'ятника

Іванові Климіву-Легенді

Подвиги Івана Климіва: легенди не вмирають.

Ім'я Івана Климіва, відомого в Україні і як "Аріднік", "Куліба", "Мармаш", "Легенда", наводило панічний жах на ворогів незалежної України, які його вважали мало не міфічною істотою. А спецслужби Польщі та СРСР відносили Івана Климіва, нарівні зі Степаном Бандерою і Романом Шухевичем, до найнебезпечніших "злочинців" в середовищі українських націоналістів.


1. Іван Климів був одним з організаторів і лідерів ОУН (Організація українських націоналістів) на Сокальщині, окружним провідником, членом крайової екзкутиви ОУН Північно-Західних Українських Земель (ПЗУЗ). Неодноразово заарештовувався польською владою, відбував тюремні строки у 1932, 1935-1937, 1937-1939 роках, у тому числі в концтаборі Береза-Картузька.

Він поставив перед організацією завдання "ламати сокальський кордон" і охоплювати мережею ОУН міста і села Волині. Завдання було виконано. Проте поліція почала масові арешти української молоді та студентства Волині. А в лютому 1937 був заарештований і Іван Климів. 31 серпня 1937 року на судовому процесі в Луцьку йому призначили максимальний термін покарання - 10 років тюремного ув'язнення.


2. Організатор розвитку підпільної мережі ОУН та підготовки до повстання проти радянської влади в передвоєнний час. Через Ю. Стефаника, сина видатного письменника В. Стефаника, привернув до ОУН (б) діячів з "Великої" України Пантелеймона Сака та Йосипа Позичанюка.

За словами сучасників, в ОУН він був справжньою легендою. Його соратники та однодумці, загартовані в боротьбі українці, "за його словом без всяких сумнівів йшли на будь-який ризик". Один з найвизначніших діячів УПА і ОУН Степан Мудрик згадував:

- Він не мав ніяких поганих звичок, не вживав ніякого алкоголю, не палив і ніколи не говорив про свої особисті плани, бо просто їх не мав, а жив тільки для української визвольної справи. Завдяки його наполегливості мережею ОУН були охоплені вся Волинь і Галичина.


3. Саме "Легенда" розробив план подвійний сіті ОУН. У разі провалу однієї автоматично діяти починала інша, що робило роботу організації безперебійною.

Іван Климів підтримував найтісніші контакти зі Степаном Бандерою, і, як кажуть сучасники, між ними була повна довіра. Також Климів постійно перебував на зв'язку з митрополитом Андрієм Шептицьким через зв'язкову сестру-черницю Марію. Про одну з таких конспіративних зустрічей, що сталася влітку 1940 року, розповідається в книзі Володимира Макара "Бойові друзі".

На "Легенду" більшовики почали справжнє полювання. При цьому його рідне село буквально кишіло спеціально навченими сексотами. Однак на початку війни радянська влада була змушена переключитися на зовсім інші проблеми, що прийшли з Німеччини. У цей час Климів організовує повстанський рух, засновує Українську адміністрацію на залишених радянською владою землях. Він стає міністром політичної координації Українського державного правління.


4. 1 липня 1941 року Іван Климів оголосив себе Начальником-комендантом Української національної революційної армії (УНРА). Уже до серпня цього ж року "Легенда" значно розширив армію, яка налічувала 3-4 тисячі чоловік по 15 населеним пунктам Західної України. Після відмови фашистської Німеччини визнати незалежність України та арештів лідерів ОУН частина УНРА була переформована в загони Української народної міліції.


5. "Легенда" приймав участь у І конференції ОУН (б) в 1941 році, за підсумками якої було прийнято постанову про перехід у підпілля. З цього моменту Климів повністю і безповоротно стає ворогом №1 окупаційних властей, які не бажали визнавати незалежність України. Кінець кінцем така "бунтарська поведінка" повстанця призвела до його арешту.

Але ніякі звірячі тортури гестапо не змусили "Легенду" видати фашистам організовану ним підпільну мережу ОУН-УПА в Галичині та на Волині.Побитий, закривавлений, ледь розмовляючи, Іван Климів, згідно з документально зафіксованими показаннями, вимовив останні свої слова:

«Я вже вам сказав, що називаюся Климів-Легенда і нічого більше не скажу. Ви, бандити, окупували Україну і грабуєте – тому з вами говорити не буду». œ

Після цих слів гестапівці забили Климіва до смерті.


Джерело:

http://heroes.profi-forex.org/ua/klimiv-ivan-stepanovich

Фото Івана Климіва-Легенди

у повстанській криївці