Рецепти щастя, або як вчителю подолати весняне емоційне виснаження

Поява весняного яскравого сонечка, перших квітів та зелені, збільшення тривалості дня не завжди нас тішить, а дехто навіть спостерігає в себе…

пригніченість, втрату цікавості до всього, поганий настрій та апатію. В чому їх причина та як подолати подібні негативні прояви?

За гарний настрій в нашому організмі відповідають гормони серотонін, дофамін та ендорфін, запаси яких безпосередньо залежать від багатьох факторів: кількості сонячного світла, віку, ваги, раціону харчування, стану здоров’я тощо. Саме тому на початку весни після тривалої зими запаси цих гормонів значно зменшуються, а, отже, й знижується настрій. Це відбувається не лише з вчителями, але й з учнями, і, як наслідок, – весняне виснаження учнів негативно впливає на настрій та продуктивність педагога.

Але якою б не була причина емоційного виснаження та пригніченості, потрібно з цим боротися. Ось кілька порад, які допоможуть вчителю побороти поганий настрій:

  1. Регулярний тривалий сон. Фахівці довели, що більш корисним для людини є сон, коли вона засинає до 12 години ночі, а тому намагайтеся лягати спати якомога раніше, а прокидатися зі сходом сонця. Отже, перевірку зошитів, дистанційне навчання, підготовку дидактичних матеріалів та наочностей, презентацій і виступів або заплануйте на ранкові години, або відкладіть на потім, або виконуйте впродовж дня, або делегуйте іншим.

  2. Збільшіть перебування на сонці та чистому повітрі. Якщо дорога до школи проходить через зелені насадження чи за вікном яскраво світить сонце – віддайте перевагу пішій прогулянці замість штовханини в автобусі чи маршрутці. Навіть якщо ви витратите на дорогу додому більше часу, користі ця прогулянка дасть набагато більше! Якщо маєте таку можливість – проведіть уроки з учнями на подвір’ї школи, продемонструвавши їм практичне застосування отриманих знань в класі.

  3. Знайдіть час на спортзал чи басейн, адже помірні фізичні навантаження і легка фізична втома збільшують рівень гормонів щастя і допомагають подолати поганий настрій. Проте для початку занадто не навантажуйте себе фізично, інакше матимете всі шанси збільшити прояви депресії та пригніченості.

  4. Якщо це можливо, тимчасово відмовтеся від понаднормової чи додаткової роботи, присвятивши цей час відпочинку, подорожам, спілкуванню з приємними людьми чи хобі.

  5. Змініть зачіску, оновіть гардероб, проекспериментуйте з макіяжем чи манікюром – всі ці приємні речі подарують позитивні емоції та врятують від нудьги та апатії.

Та буває так, що ці поради не спрацьовують, що може свідчити про симптоми емоційного вигорання, коли без допомоги фахівців не обійтися.


Професійне вигорання педагогів під час карантину /дистанційного навчання


Життєві та професійні труднощі наздоганяють нас без попередження, і настільки раптово, що практично збивають з ніг.

Буває, навіть підтримка найближчих людей не допомагає подолати негаразди. Рано чи пізно все зміниться в кращу сторону, але якщо ви відчуваєте, що готові втратити свідомість від труднощів, що навалилися на вас, повторюйте собі ці фрази.

1. Я маю право трохи поплакати, але скоро знову буду сміятися

Емоційна розрядка дуже важлива для того, щоб пережити період скорботи, змиритися з невдачею, помилками, труднощами. Ніколи не стримуйтеся і не відчувайте провину за те, що ви пригнічені і вам не вистачає сил.

Але важливо пам’ятати, що цей стан, необхідність «глянути в очі нашим демонам», не повинен тривати надто довго. Це не повинно бути постійним.

Поплакати через наші проблеми має дуже чітку мету: допомогти нам прийняти те, що трапилося, щоб рухатися вперед, щоб змінити ситуацію і себе. Ви заслуговуєте на те, щоб знову почати посміхатися.

2. Людина, яка найкраще може допомогти мені пережити труднощі, —це я сама

Вас можуть оточувати хороші друзі, чуйний партнер і любляча сім’я, які піклуються про вас. Однак ви повинні бути в змозі впоратися з цими моментами і труднощами самі.

Без волі, без енергії, без надій вам буде дуже складно вийти з цієї темної кімнати, в яку ви потрапили. Слухайте тих, хто навколо вас, приймайте їх допомогу, але потім ви самі повинні запустити цей внутрішній процес подолання труднощів.

3. Я не можу змінити обставини, але можу змінити моє ставлення до них

Є речі, які неможливо уникнути: втрати, хвороба, розлука, відносини, які рвуться, не дивлячись на всі наші зусилля …

Ніхто з нас не може контролювати на 100% ці труднощі і обставини, які іноді життя підкидає нам. Однак лише ми відповідаємо за наші думки.

«Не можу» повністю паралізує нас і приносить нам лише негативні емоції. У той час як «я зможу це» повністю змінює наш настрій і ми знаходимо нові сили.

Не забувайте про це!

4. Я почну жити, коли переступлю через свій страх

Зона комфорту — це той невидимий простір, який оточує нас і дає нам відчуття безпеки і контролю над ситуацією.

Однак, коли ми переживаємо труднощі і негаразди, ми відчуваємо, що ці невидимі стіни руйнуються, залишаючи нас повністю беззахисними.

Ми повинні подолати цей страх і вийти за межі цього колись затишного кокона, який нас оточував.

Якщо ви боїтеся навіть подумати, що тепер з вами буде, після того, як ви переступите цю лінію, то спочатку прийміть те, що трапилося, а потім нагадаєте собі, що життя триває, і ви разом з ним. Вперед!

Якщо ви відчуваєте страх, боїтеся опинитися на самоті, то раціоналізуйте ці побоювання і згадайте нашу другу фразу: єдина людина, хто вам може допомогти, це ви самі. Знайдіть в собі сили це подолати.

5. Мені потрібно кожен день піклуватися про свій спокій і внутрішній баланс

Ви дбаєте про вашу дієту, вагу, ходите до лікаря, щоб перевіряти своє здоров’я. Тепер запитайте себе, коли в останній раз ви думали про свої почуття, потреби і ваш внутрішній світ?

Корисно ставити собі це запитання кожен день. Якщо ми ставимо в пріоритет потреби інших, ми починаємо нехтувати собою.

Якщо ми зосереджуємо наші зусилля на матеріальних речах, прагнучи накопичити або отримати їх, ми забуваємо про справді важливі речі: наше щастя, наші цілісності як особистості.

Коли настають важкі часи, ми повинні бути готові до них, і найкраща стратегія полягає в тому, щоб кожен день ростити наш внутрішній спокій, зміцнювати почуття власної гідності, самооцінку.

Не забуваючи, перш за все, що життя тече і все постійно змінюється. Подобається нам це чи ні, ми повинні стати частиною цього руху.

І на завершення варто підкреслити, що ніхто з нас не може передбачити, коли настануть ці складні моменти і життя буде випробувати нас на міцність, тому необхідно знати, як «запустити» ці механізми життєстійкості, і ці фрази вам в цьому допоможуть.