Pedagoški kutak

Pedagoški kutak uređuje pedagoginja škole Marina Požega

Na početku smo nastavne godine. Podsjetit ćemo se, ili možda naučiti, kako bi trebalo učiti da što lakše svladamo nastavno gradivo.

Je li učenje mučenje?

Kako učiti?

Važno je znati kako učiti! Dobri načini učenja mogu ti pomoći da budeš uspješniji u učenju.

Evo nekih savjeta ...

1. navika mjesta - odrediti i urediti stalno mjesto za učenje

( prikladan i uredan stol u jednoj prostoriji gdje ima što manje

buke i mogućih ometajućih događaja, dobra prirodna ili

umjetna rasvjeta s pravilne strane kako ne bi bacala sjenu na

radno mjesto, prozračenost i ugodna sobna temperatura za

učenje)

2. navika vremena - planiraj kad ćeš i što učiti. Organiziraj svoj dan tako da se zna kad je vrijeme za učenje, a kad za igru i odmaranje

Najbolje je učiti svaki dan u isto vrijeme, jer tako navikavaš svoj mozak da u određeno vrijeme bude brzo spreman za učenje - da uključi "program za učenje".

Najpovoljnije vrijeme za učenje je ujutro od 9 do 11 sati, a popodne od 16 do 18 sati.

Neka prođe najmanje 1 sat između objeda i učenja.

3. način učenja

- Najprije cijelu lekciju pročitaj naglas.

- Zatim je podijeli u manje dijelove - odlomke.

- Prvi dio pročitaj, ako želiš nešto podcrtaj i na kraju sebi naglas prepričaj. Dok prepričavaš možeš se pomoći onim što si podcrtao. Osim podcrtavanja, možeš voditi i bilješke - zapisivati najvažnije riječi, pojmove i ideje iz lekcije koju želiš naučiti.

- Zatim pročitaj sljedeći dio lekcije pa ponovi i tako do kraja.

- Dobro bi bilo još jednom pročitati svu lekciju i prepričati je cijelu. Već primjećuješ da je ponavljanje i prepričavanje lekcije najvažniji dio učenja.

- Na kraju odgovori na pitanja iz udžbenika. Gradivo možeš ponavljati šećući po sobi. Možeš zamisliti da odgovaraš pred učiteljem. Možeš zamoliti roditelje ili starijeg brata ili sestru da te ispitaju. Dok stojiš ili hodaš tvoje tijelo i mozak su aktivniji pa bolje pamtiš. U početku ti se može činiti da ti treba puno vremena za ovakvo učenje. Ubrzo ćeš uvidjeti da ovako naučeno gradivo razumiješ i jako dugo pamtiš.

- Nepoznate riječi objasni koristeći se rječnikom (često ga možeš naći i na kraju udžbenika). Ukoliko ne razumiješ, pitaj učitelja ili roditelja.

- Najprije dok si odmoran i svjež uči najteži predmet. Kada naučiš, prijeđi na lakši. Između toga napravi malu pauzu od 5 minuta. Ustani i «protegni noge».

- Između sličnih predmeta uči nešto sasvim različito ili napravi veću pauzu.

- Ako imaš test nemoj učiti sve u zadnji tren pred ispit, jer će se sve pomiješati.

- Nakon učenja nemoj gledati TV ili igrati igrice na računalu bar sat vremena. Novi sadržaji će izbrisati iz pamćenja dio tek naučenog gradiva.

- Da bi naučeno gradivo ostalo dobro zapamćeno daj mu vremena da se slegne. Zato nakon učenja iziđi van i igraj neku aktivnu igru, npr. vožnja bicikla, igre s loptom ili slično. Na taj način će se tvoje tijelo razgibati, a mozak odmoriti.

4. pažljivost na nastavi

Sigurno si do sada puno puta čuo kako roditelji i drugi odrasli ponavljaju: "Slušaj na satu...".

Mnogi odlikaši koji uspješno i brzo uče potvrđuju kako puno toga i nauče upravo na školskom satu!

Također je vrlo važno znati da mozak - naš organ za pamćenje i učenje održavamo u "dobroj kondiciji"!

U tome može pomoći pravilna ishrana, dobar san, ali, vjerovali ili ne, čak i tjelovježba!

Da bi se učenik dobro naspavao treba mu od 9 do 12 sati svake noći (za one od 6 do 12 godina) ili 8 do 10 sati (za one od 13 do 18 godina)! Spavanje preko dana ne može nadoknaditi noćni san...


NAPOMENA: Sve više čujem od učenika kako ne mogu bez mobitela na kojem stalno provjeravaju je li im netko nešto pisao ili poslao. Dragi učenici, znam da to ne želite čuti, ali jako je važno skloniti mobitel i ne gledati ga kada se želite dobro koncentrirati i uspješno učiti!


Kako se odmarati

Uzimajući u obzir da je dijete u školi pola dana, a i kada se vrati iz škole još uvijek odrađuje zadatke vezane za školu, tada je itekako nužna potreba za odmorom i predahom od ove rutine.

Ali kako se odmoriti, ili kako se kvalitetno odmoriti?

Kako je u školi uglavnom fokus na aktivnostima kognitivnog karaktera ( pamćenje, pažnja, percepcija okoline i obrada primljenih informacija, učenje, logičko zaključivanje) učenicima je važan odmak od ovih aktivnosti .

U dnevnoj strukturi radnog dana, nakon dolaska kući iz škole,nužan je odmor u smislu relaksacije. Djeca se tada trebaju družiti s ukućanima, pričati o dnevnim događajima u školi, zajednički isplanirati ostatak dana te se okružiti igračkama, ljubimcima i stvarima koje vole.

Vrlo je važno da su aktivnosti ili hobiji djetetov izbor, a ne nametanje, jer će kroz te aktivnosti dijete moći sebe izraziti, odrediti vlastite interese i sklonosti koje će mu kasnije pomoći u profesionalnom izboru.

Također je vrlo važna tjelesna aktivnost djeteta; nije nužno da dijete mora biti uključeno u neku organiziranu sportsku aktivnost ili klub, no važno je da dnevno prakticira neku aktivnost fizičkog karaktera ( hodanje,trčanje,vožnja biciklom, igre loptom i sl. ili pomoć obitelji u domaćinstvu )

Fizičke aktivnosti potiču san i smanjuju stres kod djece. Predugo sjedenje tijekom školske godine povećava rizik za nastanak pretilosti , probleme s kralješnicom i ostalim tegobama u kasnijim godinama života.

Izbjegavajte previše izvanškolskih aktivnosti. Djetetu može biti zabavno pohađati mnoštvo sportskih i drugih aktivnosti, no, hrpa „moranja“, obaveza, gustih rasporeda opet stvara svojevrstan stres i dijete opet postaje napeto i bez osjećaja da je odmoreno od obaveza. U svemu tome treba biti i vrijeme koje nije opterećeno bilo kakvim rasporedom, već jednostavno - dokolicom.

Za dobar odmor je i od velike važnosti kvalitetan san. Redovit raspored spavanja pomaže djeci i roditeljima da se njihovo tijelo navikne na uredan ritam odlazaka na spavanje te jutarnje ustajanje. Djeci osnovnoškolskog uzrasta je potrebno 9 – 12 sati sna.

Osim strukturiranog vremena za odlazak na spavanje i ustajanje,treba voditi računa i o važnim uvjetima koji pridonose kvaliteti sna, kao npr. da je soba u kojoj dijete spava dobro zamračena, malo svježija i prozračena, tiha i bez ometajućih zvukova. Osobito je važno da dijete ne igra igrice ili ne gleda neki sadržaj na TV-u, tabletu ili mobitelu osjetilno stimulirajućeg karaktera. Isto tako se ne preporučuje uzimanje gaziranih pića, kave, čaja i energetskih napitaka jer kofein može držati dijete budnim dugo nakon vremena predviđenog za spavanje. Opuštajuće pred spavanje djeluje pričanje priča ili čitanje knjige.

Osim dnevnih odmora osobiti značaj u odmaranju su vikendi i praznici. Tada bi bilo poželjno organizirati više obiteljskih druženja, druženja s rođacima, djecom u okružju, zatim organizirati izlete, posjete muzeju,kazalištu, istražiti bliži i dalji okoliš, naučiti neku novu vještinu, a sve kako bi dijete moglo „napuniti baterije“ za nove izazove koji dolaze.