Широкі й доволі круті сходи, що знаходяться в лівому та правому крилі, урочисто поведуть захожого до нашої школи від парадних дверей прямісінько до другого поверху будівлі. І тут, посередині коридору, погляд неодмінно зупиниться на великих дверях, над якими красується напис "Музей Тараса Григоровича Шевченка". Це невелике приміщення стало прихистком для багатьох експонатів, що містять у собі велику історію про долю Людини, яка стала для України символом.  

  Літературний музей Тараса Шевченка знаходиться в комунальному закладі «Вінницький ліцей №30 ім. Т. Шевченка" за адресою м. Вінниця, вулиця Стрілецька, 62. Створений він 21.08.2001 року. Музей презентує творчий доробок та життєвий шлях академіка Імператорської академії мистецтв, українського художника, поета, філософа, громадського діяча. 

    Пріоритетними напрямками роботи музею є:

-        сприяння удосконаленню навчально-виховного процесу;

-        розширення й поглиблення загальноосвітньої підготовки учнів засобами позакласної роботи;

-        розвиток творчих інтересів до пошукової, науково-дослідницької, художньо-естетичної роботи;

-        формування в учнів розуміння нерозривного взаємозв’язку  минулого, сучасного і майбутнього України;

-        допомога педагогічному колективу школи-гімназії у впровадженні нових нетрадиційних форм роботи за інтересами;

-        участь у формуванні, збереженні і раціональному використанні музейного фонду України;

-        проведення культурно-освітньої роботи серед учнівської молоді та інших верств населення.

   Літературний музей Тараса Шевченка зберігає, вивчає та пропагує поетичну та мистецьку спадщину Генія українського народу. Сьогодні колекція нараховує понад 400  експонатів. Заклад пишається рідкісними виданнями "Кобзаря" 1907р., 1934р., 1937р., 1939р.

  Тут, на тлі історичної доби, можна побачити, як створювався «Кобзар» – книга, що має для України значення заповітне. Кожен, хто завітає до музею, побачить прижиттєві видання «Кобзаря», картини, малюнки та офорти, архівні матеріали та рідкісні фотографії. Книжкові скарби музею містять твори самого поета, розповідають про життєвий і творчий шлях Кобзаря, про лауреатів Шевченківської премії, свідчать про світове значення творчості Шевченка, представлені також переклади його творів різними мовами світу.  Велику цінність становлять портрети діячів культури, мистецтва, які зіграли вирішальну роль у долі Кобзаря.


  Насиченими й змістовними є експозиції музею, у яких представлені оригінальні матеріали про життя та творчість Тараса Шевченка, який із однаковою мірою духовної сили виявив себе і в поетичній, і в малярській творчості. 

   Колекція експонатів представлена не тільки документами, фотографіями, живописом, але й ужитковими речами доби, коли по землі ходив великий Кобзар — це посуд, килими, рушники, одяг, предмети домашнього ужитку. Вона постійно збагачується завдяки подарункам учнів, випускників, батьків, гостей музею.

   Серед дарунків зберігаються вироби народних умільців: вишиті картини – портрети Т.Шевченка, цитати та картини з творів Кобзаря, панно, виготовлене з природного матеріалу, предмети, вирізьблені з дерева.

  Музейні експонати стають ближчими, коли до них можна доторкнутися, прожити життя разом із Тарасом Шевченком. Саме тому бажаними гостями в стінах музею є діти. Перебування в ньому збагачує молоде покоління новими знаннями про поета, рідну землю, її історію, привчає до культури слухання, спілкування й розвиває духовно. 

  Заклад надає методичну допомогу вчителям, допомагає їм у підготовці до уроків, виховних заходів, популяризує українську культуру. Традиційними є проведення в його стінах показових виховних годин, семінарів, нагородження переможців міських та обласних конкурсів та олімпіад, літературні читання, зустрічі з поетами Вінниччини. Це джерело поглиблення знань про свою літературу, історію, культуру.

  Робота літературного музею Тараса Шевченка організовується на основі самоврядування, вищим керівним органом якого є Рада музею. До Ради входить 9 учнів та 3 учителі. Робота організовується за трьома напрямками: пошукова, просвітницька, експозиційна.

  Своє 19-річчя музей зустрів оновленим, було проведено реконструкцію та ремонт приміщення. Одразу привернули увагу яскраві банери, свіжий запах фарби,  цікаві експонати, музей дихає українською культурою.


Наш музей не претендує на звання найкращого, тим більше найбагатшого чи найвідомішого. Він живе своїм життям. І нехай тут немає оригінальних картин, але навіть репродукції, схеми, фотокартки, книги дихають теплом, вдячністю й гордістю, бо вони живуть. Бо приходять у цю світлицю і діти, і дорослі. Бо все, що тут є, зігріває душу, а мудрий Кобзар казав: "Раз добром нагріте серце вік не прохолоне".

  У серця відвідувачів ми хочемо посіяти, перш за все, добро, любов до рідної землі…

 І нехай музей маленький, але він робить велику справу, бо життя має сенс тільки тоді, коли людина створює нове, красиве, хороше в ім’я щастя людства.