Проєкт

«Разом ми сильні!»

Проєкт психологічної підтримки учасників освітнього процесу

 «Разом ми сильні!» 

Психологічна підтримка є вкрай важливою у ситуації, коли в країні тривалий час відбуваються воєнні дії. Люди відчувають постійну емоційну напругу, якої неможливо позбутися до того часу, поки не зникне психотравмуюча ситуація як така, тобто до закінчення війни. Така тривала і непозбувна напруга вкрай негативно впливає як на організм людини, так і на її психічний стан. Активізуються соматичні хвороби, відсутнє відчуття повної міри безпеки, і як результат – емоційне виснаження. Вчасна підтримка допоможе  розвитку резільєнтності, запобіганню розвитку згубного впливу  негативного стресу на психіку людини.

Мета:

Підтримка та відновлення емоційного стану, викликаного травматичними та кризовими подіями шляхом підвищення рівня загальної психологічної культури учасників освітнього процесу з питань психологічної самодопомоги та допомоги тим, хто поруч.

Цільова аудиторія:


Тривалість:

 Проєкт довгостроковий (з початку подій 24.02.2022 до кінця війни, а також період післявоєнного часу для реабілітації психотравм війни учасників освітнього процесу)

 

Формат проведення заходів:  онлайн або офлайн

 

Форма проведення:


Керівник проєкту: 

Практичний психолог Запорізької гімназії № 73 Запорізької міської ради Яна Богдан 

Заходи з реалізації. Етапи впровадження: 

Пілотний запуск проєкту

Аналіз результатів пілотного етапу, удосконалення змісту та методів.

Реалізація на рівні закладу освіти з 2022 року до кінця війни, а також період післявоєнного часу для реабілітації психотравм війни учасників освітнього процесу

Представлення результатів, оцінка ефективності впровадження внесення коректив, вдосконалення, узагальнення досвіду. 

Чому це важливо: психолог, що має відповідні знання та професійні навички, зможе допомогти учасникам утримувати відносну емоційну рівновагу, незважаючи на те, що загальна психотравмуюча ситуація все ще є актуальною. 

Проведення груп підтримки для педагогічних працівників та батьків

Чому це важливо: надання можливостей учасникам відчути себе у відносно ресурсному просторі, вербалізувати власні тривоги, усвідомити свої почуття та навчитися їх контролювати. 

Робота таких груп підтримки зможе також допомогти уникнути розвитку в подальшому ПТСРу, а отримані учасниками навички та уміння усвідомлення свого емоційного стану, його самостійній стабілізації стануть їм у пригоді і в подальшому житті, допомагаючи зберігати стабільне емоційне тло в різних життєвих ситуаціях. 

Консультації психолога для учасників освітнього процесу, які потребують психологічної допомоги та підтримки піч час війни (за запитами) 

Чому це важливо: За підсумками минулого 2022/2023 навчального року, відповідно до даних аналітичного звіту спеціаліста значно зросла кількість звернень та запитів, пов’язаних із підвищенням загальної та реактивної тривожності, іншими емоційними та комунікативними ускладненнями. Тож робота з консультування має тривати й надалі, сприяючи наданню необхідної психологічної підтримки та збереженню психічного здоров’я дітей та дорослих.  

Організація індивідуальних консультацій або груп підтримки для членів родин військових, які перебувають у зоні бойових дій, або є демобілізованими (за потребою)  

Чому це важливо: перебування близької людини в небезпечній та непередбачуваній ситуації є додатковим джерелом стресу та напруги. Тому вкрай важливою є можливість поговорити про свої страхи, відчути підтримку, отримати відчуття, що вони не є самотніми, і мають до кого звертатися за допомогою в разі потреби. 

Проведення розвивальних та профілактичних  занять для дітей різних вікових категорій

Чому це важливо: в умовах війни практичний психолог разом з іншими працівниками навчального закладу повинні докласти особливих зусиль до профілактичної роботи, спрямованої на попередження виникнення в учнів чи вихованців надмірної для них непосильної психологічної напруги, яка може спричинити емоційні, а подекуди й соматичні негаразди, а також до роботи з розвитку стресостійкості, уміння усвідомлювати та конструктивно виражати проживання своїх негативних емоцій, висловлювати свої потреби, просити про допомогу та уміти її отримувати. Окремим важливим завданням вважаємо розвиток у дітей емпатії – здатності відчути емоційний стан іншої людини та реагувати на нього відповідним чином. Такі навички та вміння будуть корисними для особистості, яка розвивається, і в її подальшому житті, адже закладаються  засади для формування комунікативних умінь, організації конструктивної взаємодії, покращення загальної адаптивності як особистісної якості людини. 

Підготовка, систематизація та розповсюдження інформаційних матеріалів, пам’яток, порад для різних учасників освітнього процесу стосовно збереження власного психічного здоров’я та надання первинної психологічної допомоги оточуючим в кризовій ситуації та  з інших актуальних тем.

Очікувані результати

Стабілізація емоційного стану учасників освітнього процесу, психологічна допомога учням та батькам. Створення ефективної моделі надання психологічної допомоги або психологічного супроводу в кризових умовах.

Оформивши отримані професійні напрацювання у вигляді алгоритмів, протоколів чи пам’яток психолог навчального закладу зможе у разі потреби допомогти колегам та педагогічним працівникам.