Профорієнтація

На порозі життя дорослого
Вибір професії – система роботи школи в професійному самовизначенні старшокласників

Одним із найважливіших кроків у житті є вибір професії. Адже займатися тим, що тебе цікавить, приносить радість, – одна з умов відчуття життєвої повноцінності.

Прагнення «знайти себе», стати «самим собою», індивідуальністю – неодмінна ознака юності.
Своє майбутнє ми визначаємо за довго до останнього шкільного дзвінка. Обираючи професію, стараємося зважити всі «за» і «проти» того чи іншого заняття, що приваблює «приміряти його на себе».

Вибір професії – чи не найголовніший чинник того, як складеться твоє подальше життя та як ти в ньому будеш себе почувати. Адже всім хочеться не лише заробляти гроші, але й реалізувати свій потенціал та отримувати справжнє задоволення від своєї діяльності.

Мрія і реальність – як їх поєднати? Як не помилитись у виборі своєї дороги, щоб бути щасливим у праці? Адже у світі існує близько 50 тисяч професій. Деякі з них – лікар, учитель, продавець – знайомі всім, деякі існують тільки в великих містах; а представників інших дуже мало (наприклад, суфлерів). Кожна професія унікальна по своєму.

Залежно від того, з ким (чим) працює людина, професії діляться на 5 груп:


Вибір професії базується на 3 «китах»: ХОЧУ! МОЖУ! ТРЕБА!
Які професії зараз найпопулярніші? Як ви вважаєте, чому вони стали престижними?
Вибір професії – одне з найбільш відповідальних рішень, які приймає людина у житті.

Звичайно можна перервати навчання, якщо на третьому курсі інституту ти зрозумієш, що це справа не твоя, а можна через декілька років залишити роботу, яка не подобається.
Однак час буде втрачено, та й розчарування неминуче…

Вибір професії, як і будь який вибір – це прийняття рішення при великій кількості альтернативних варіантів та необхідності враховувати різноманітні фактори. Є такий вираз: «Щастя – це коли ранком хочеться йти на роботу, а після роботи – додому».

Відколи живе людство – існує і проблема вибору занять, трудової діяльності, професійної кар’єри. Слово «професія» виникло на Землі як найвище, найдосконаліше творіння природи, підтверджують найдавніші пам’ятки, знайдені археологами, лінгвістами та істориками.
Людині, котра обирає професію, потрібно визначитися в усій гамі розмаїття професій, розуміти їх зміст, зуміти реально оцінити свої можливості, нахили та здібності.

Підготовка молоді до свідомого професійного вибору – важлива проблема як з точки зору народно господарських, соціальних, так і психолого-педагогічних аспектів.
Наявність, з одного боку, багатогранності професій та спеціальностей, з іншого – людей, що різняться цілою низкою стійких індивідуально особистісних характеристик, постійно вимагає від професійної орієнтації врахування людського фактора та змін у виробництві.

Тому цілком зрозуміло, що одним із пріоритетних напрямків соціально-психологічної служби школи акцентований на ефективність надання профорієнтаційних послуг випускникам шкіл.
Шановні старшокласники! Пропонуємо вам пройти індивідуальну діагностику. «Тест на профорієнтацію», який орієнтований на пізнання ваших інтересів, важливих для вибору професії, спеціальності, посади.

Будь – яка вибрана вами відповідь свідчить про ті чи інші ваші уподобання. Намагайтеся якомога рідше вибирати другий варіант («важко відповісти»), оскільки це може знизити точність отриманих результатів.

Тест на профорієнтацію 

Професії майбутнього. А ви готові до викликів часу?

Стрімкий розвиток техніки і технологій на початку ХХІ сторіччя, так званий технологічний прорив, зумовлює суттєві зміни в організації виробництва товарів, надання послуг, появу нових сфер діяльності. Ринок праці стрімко змінюється. Медичний маркетолог, молекулярний дієтолог, рециклінг-еколог, дизайнер віртуальних світів… Всі ці слова – це не терміни із футуристичного блокбастеру, а цілком реальні професії уже найближчого майбутнього.

Сподіваємося, вам буде цікаво дізнатися про ринок праці майбутнього. Ми пропонуємо до вашої уваги, юні друзі, низку статей за даною тематикою.

І почнемо подорож у світ професій найближчого майбутнього з найбільш актуальних галузей-чемпіонів.

Біотехнології

Очікується, за даними ООН, що у світі чисельність населення у 2030 році становитиме 8.5 мільярдів людей, а у 2050 році – 9.7 мільярда. Найбільшим викликом на майбутні десятиліття стане демографічний вибух у найбідніших регіонах світу. У зв`язку з цим однією з головних проблем людства буде вирішення питання щодо істотного підвищення виробництва продуктів харчування.

З розвитком біотехнології пов`язують вирішення глобальних проблем людства – ліквідацію нестачі продовольства, енергії, поліпшення стану охорони здоров`я і якості навколишнього середовища. У найближчі 10 років вона не лише розвиватиметься сама, а й поступово змінюватиме такі галузі як медицина, енергетика, міське та сільське господарство.

У перспективі розвиток біотехнологій призведе до заміни виробництва хімічних і лікарських засобів та побутової хімії на виробництво препаратів біосинтезу (наприклад, із живих систем), до розвитку агротехнологій, появи органічних тканин тощо.

Професії майбутнього у біотехнологіях будуть такими:

1) урбаніст-еколог;

2) архітектор живих систем;

3) системний біотехнолог;

4) біофармаколог;

5) фахівець з генної інженерії;

6) ГМО-агроном;

7) СІТІ-фермер тощо.

Медицина

http://zsmu.edu.ua/p_77.html сайт Запорізького державного медичного університету

Медицина – це чи не найбільш перспективна галузь у контексті змін. Розвиток науки створює можливості для виробництва живих органів або навіть окремих систем людського організму. У зв`язку з цим передбачається, що виникатимуть професійні назви робіт, які будуть пов`язані з:

1) вирощуванням нових органів та відновленням пошкоджених;

2) клінічним скануванням пацієнтів;

3) відбором тканин, які будуть основою друкованого матеріалу;

4) проектуванням та друком тканин для імплантації, а у майбутньому – органів для пересадки.

Тут прогнозується також перехід від діагностики та лікування хвороб окремих органів до системної роботи з організмом людини. Тому популярності набуває превентивна медицина, основним завданням якої є визначення можливих захворювань, передбачення їх виникнення та намагання зробити все для уникнення небезпечних наслідків.

Майбутня медицина принесе із собою найточнішу діагностику, можливість прогнозування хвороб, комп`ютерне моделювання прогнозу та лікування, високоточну автоматизовану мікрохірургію, вирощення органів та тканин, а також мікродіагностичні пристрої з підключенням до мережі, що дозволять терміново повідомити лікарю про важливі зміни у здоров`ї пацієнта.

Професії майбутнього у медицині будуть такими:

1) ІТ-медик;

2) архітектор медичного обладнання;

3) біоетик (спеціаліст із нормативно-правових та етичних аспектів);

4) генетичний консультант;

5) клінічний біоінформатик;

6) медичний маркетолог;

7) R&D-менеджер охорони здоров`я (спеціаліст із комунікацій);

8) молекулярний дієтолог;

9) оператор медичних роботів;

10) ІТ-генетик;

11) спеціаліст із кіберпротезування;

12) спеціаліст із кристалографії (спеціаліст із використання кристалів у медицині);

13) проектант життя медичних закладів (професіонал із розробки життєвого циклу лікарень);

14) експерт із персоніфікованої медицини (спеціаліст, що досліджує генетичну карту пацієнта та розробляє індивідуальні програми його супроводу, а також пропонує страхові медичні продукти);

15) консультант із здорового старіння;

16) мережевий лікар (лікар, що ставить діагнози он-лайн) тощо.

Енергетика та її накопичення

Одним із символів нового екологічного суспільства стане атомна енергетика, що зможе забезпечити стабільні ціни на електричну енергію та мінімально впливатиме на оточуюче середовище.

Крім того, активно розпочне свій розвиток приватна альтернативна енергетика та з`являться нові типи генерації енергії:

1) енергія тіла;

2) збір енергії з міських поверхонь;

3) рекуперації енергії (повернення частини енергії для повторного використання) тощо.


Професії майбутнього у енергетиці будуть такими:

1) менеджер із модернізації;

2) розробник систем мікрогенерації;

3) метеоенергетик;

4) проектант систем рекуперації;

5) спеціаліст із локальних систем енергопостачання;

6) дизайнер портативних пристроїв (одяг, взуття тощо);

7) проектант енергонакопичувальних пристроїв.

Енергомережі та управління енергоспоживанням.

Ключова зміна даної сфери – поява розумних мереж. Дані технології зможуть аналізувати рівні споживання та оптимізувати витрати. Більше того, розумні мережі захистять від виходу із ладу системи та втрати енергії. Мережі дадуть можливість самостійно обирати постачальника послуги та керувати витратами і споживанням, а це є дуже актуально для України.

Професії майбутнього у даній сфері будуть такими:

1) маркетолог енергетичних ринків;

2) захисник прав споживачів електроенергії;

3) енергоаудитор;

4) розробник систем енергоспоживання;

5) системний інженер інтелектуальних мереж;

6) енергозаправник;

7) контролер енергомереж для розподіленої енергетики.

Ну, що? Зацікавило?

Юний друже! А ти звернув увагу, що всі професії майбутнього нерозривно пов`язані із сучасною освітою? Бо будь-який кваліфікований фахівець повинен володіти, насамперед, базовими знаннями! Тому, якщо ти прагнеш бути успішним, розвивайся та будь відкритим до знань!

Корисна інформація для учнів


ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ПРОЄКТ З ПРОФОРІЄНТАЦІЇ ТА ПОБУДОВИ КАР’ЄРИ

Тут ви можете безкоштовно пройти профорієнтаційне тестування, подивитись та пройти цікаві та корисні відеоролики та мультимедійні онлайн курси у форматі SCORM щодо можливостей працевлаштування, особливостей психологічних типів підлітків; продивитись онлайн екскурсії, щоб побачити на власні очі, які умови наразі вже створені в українських підприємствах та організаціях; ознайомитись з найзатребуванішими професіями на ринку праці в Україні: умови праці, зарплати, вакансії, перспективи, цікаві факти, якими навичками треба володіти тощо.

Проєкт "Профорієнтатор Україна",

який орієнтований на роботу з підлітками 13 - 18 років та їх батьками, що розглядають питання про подальше навчання та вибір майбутньої професії.

Профорієнтація від Державного центру зайнятості,

де можна пройти тестування на безкоштовних онлайн платформах "Профорієнтація та розвиток кар’єри" або "Моя професія". Платформи забезпечують особам, в першу чергу молоді, у дистанційному форматі без відвідування центру зайнятості, можливість проходження психологічного тестування та отримання його результатів, і таким чином зробити власну профорієнтацію. На платформах розміщені як комплексні профорієнтаційні тести так із діагностики "м’яких навичок".

Топ 10 найбільш затребуваних професій в Україні 2024 року за версією електронного журналу Гривня


Найбільш затребувані професії в Україні у 2024 за версією компанії BUKI


Обирай професію правильно


Умови вступу до університетів України в 2024 році


ТОП-10 професій майбутнього


Ринок праці в Україні. Кого братимуть на роботу в Україні у наступні 4 роки


Тести на профорієнтацію для студентів