Тема:Апаратура для газового зварювання і різання металів.

урок 31 .Ацетиленові генератори. Типи генераторів

генератор.pdf

Ацетиленові генератори — це апарати, призначені для одержання ацетилену з карбіду кальцію за допомогою води.

Генератори поділяються

за тиском ацетилену:

—низького тиску до 0,01 МПа;

—середнього тиску від 0,01 до 0,07 МПа і від 0,07 до 0,15 МПа;

за продуктивністю і встановленням:

—пересувні, продуктивністю до 3 м3/год;

—стаціонарні, продуктивністю від 3 до 320 м3/год;

за способом взаємодії карбіду кальцію з водою:

—«карбід у воду» (КВ);

— «вода на карбід» (ВК);

— «витискання води» (ВВ);

—комбіновані — «вода на карбід» і «витискання» (ВК і ВВ).



урок 32.Класифікація генераторів за принципом дії, продуктивності, тиску газу. Водяні затвори.

Призначення генераторів - отримання газоподібного ацетилену шляхом розкладання карбіду кальцію водою для наступного живлення обладнання для газополум’яноїобробки металів. Конструктивно можуть бути стаціонарні і пересувні генератори.

Ацетиленові генератори

Ацетиленові генератори складаються з газоутворювача, витискача, газозбірника, переливної трубки, переливного патрубка, кошика, кришки, траверси, захисного пристрою з теплозахисним чохлом, запобіжного клапана та індикатора середнього тиску ацетилену.

Тиск газу в генераторі визначається різницею рівнів води у верхній і нижній частинах корпуса.


Ацетиленові генератори системи КВ(«карбід у воду» ) мають високий коефіцієнт використання карбіду кальцію, забезпечують найкращі умови його розкладання, добре охолодження і промивання газу. Недоліком генераторів системи КВ є значні витрати води. Ця система використовується для генераторів великої продуктивності.



Ацетиленові генератори системи ВК простіші за конструкцією, витрачають менше води, здатні працювати на карбіді різної грануляції. Недоліком генераторів системи ВК є неповне розкладання карбіду кальцію і можливе перегрівання ацетилену в зоні реакції. Цю систему застосовують для пересувних генераторів.


Ацетиленові генератори системи ВВ надійні в експлуатації й зручні в користуванні. Недоліком цієї системи є перегрівання при припиненні відбору газу. Система ВВ використовується в пересувних генераторах низького і середнього тиску продуктивністю до 10 м3/год.



Запобіжні затвори - це пристрої, що оберігають ацетиленові генератори і газопроводи від попадання в них вибухової хвилі при зворотних ударах полум'я з зварювального пальника або різака. Зворотним ударом називається запалення горючої суміші в каналах пальника або різака і поширення полум'я назустріч потоку горючої суміші. Зворотний удар характеризується різким бавовною і гасінням полум'я. Палаюча суміш газів спрямовується по ацетиленові каналу пальника або різака в шланг, а при відсутності запобіжного затвора - в ацетиленовий генератор, що може призвести до вибуху ацетиленового генератора і викликати серйозні руйнування і травми. Запобіжні затвори бувають рідинні і сухі. Рідинні запобіжні затвори зазвичай заливають водою, сухі - заповнюють мелкопористой металлокерамической масою.

Запобіжні затвори встановлюють між ацетиленовим генератором або ацетиленопроводи і пальником або різаком. Якщо зварювання або різання ведуть від ацетиленового балона, запобіжний затвор не ставлять, тому що ацетилен з балона в пальник або різак надходить з підвищеним тиском, а встановлений на балоні редуктор і заповнює балон пориста маса надійно захищають балон від полум'я зворотного удару.Затвори поділяються:

за пропускною спроможністю - 0,8; 1,25; 2,0; 3,2 м3/ Ч;

за граничним тиску - низького, в яких граничний тиск ацетилену не перевищує О. ОШПа; середнього тиску - 0,07 МПа; високого тиску - ¦ 0,15 МПа.

Запобіжні водяні затвори поділяють на центральні, що встановлюються на магістралі стаціонарних ацетиленових генераторів, і постові, що встановлюються на відгалуженнях трубопроводу у кожного зварювального поста або у одіопостових ацетиленових генераторів.

урок 39-40 Лабораторно-практична робота №2 (2 год). Вивчення будови і правил поводження з ацетиленовим генератором, його продуктивності docs.google.com/document/d/170VeP_18R7Ff08CuYcNMXjkwwCTgecjO/edit?rtpof=true



урок 41 .Балони для скрапленних і розчинених газів. Конструкція балонів, їхня ємність і умовні кольори фарбування для різних газів.Особливості конструкції ацетиленових балонів. Збереження і транспортування балонів.

Пост для зварювання в захисних газах складається із балона з газом, підігрівача та осушувача, що застосовуються тільки при використанні вуглекислого газу, а також редуктора, витратоміра, газоелектричного клапана і шланга, який з'єднує ці елементи із зварювальним пальником.


Баллоны для сжатых и сжиженных газов. Фрагменты.mp4

Балони для стиснутих газів – це металеві ємкості, призначені для зберігання і транспортування стиснутих, зріджених та розчинених газів під тиском вище атмосферного. Балони розрізняються за місткістю, конструктивними особливостями, кольором. Місткість балонів буває від 0,4 до 80 літрів.

Балони призначені для зберігання і транспортування стиснених, зріджених і розчинених газів при температурі від -50 до +60ºС, виготовляють їх із безшовних труб.

Балон стальна ємність, призначена для зберігання й транспортування стиснутих, зріджених і розчинених газів під тиском. Виготовляють із суцільнотягнутих труб. Коли з балона випускають рідку вуглекислоту, то вона випаровується, а температура газу різко зменшується. Для попередження замерзання вологи в каналах редуктора і заповнення їх льодом, між вентилем балона і редуктором установлюють електричний підігрівам.



Производство газовых баллонов. Часть 2.mp4

В умовах науково-технічного прогресу випускати продукцію відмінної якості, удосконалювати прийоми праці, дотримуватися новітніх передових технологій можуть тільки ті зварники, які добре знають будову та принцип дії зварювального обладнання


Производство газовых баллонов. Часть 1.mp4

виготовлення балонів


20150239-2.pdf

опрацювати презентації, відповісти на запитання:

1.Що називається балоном?

2.За якими ознаками класифікуються балони?

3.Із якого матеріалу виготовляють балони?

4.Якої місткості виготовляють балони?

5.У які кольори фарбують балони залежно від виду газу?

6.Які способи виготовлення балонів вам відомі?



Вимоги з транспортування і зберігання балонів

· транспортування, збереження і видача газових балонів повинні здійснюватися робітниками, що пройшли навчання і мають відповідне посвідчення;

· транспортувати газові балони дозволяється тільки на ресорних транспортних засобах, а також на спеціальних ручних візках і носилках;

· спільне транспортування кисневих і ацетиленових балонів на перезарядження і збереження дозволяється тільки в спеціальних контейнерах;

· допускається транспортування кисневого й ацетиленового балонів до робочого місця на спеціальному візку.

При безконтейнерному перевезенні необхідно:

· у балонів з горючими газами наглухо закрити бічні штуцери;

· на всі балони до відмови навернути запобіжні ковпаки;

· укласти балони в дерев'яні гнізда чи спеціальний ложемент, оббитий повстю; розмістити балони тільки поперек кузова машини так, щоб запобіжні ковпаки були звернені в одну сторону; укласти балони таким чином, щоб вони не перевищували борти автомашини;

· газові балони повинні вантажити робітники, що пройшли спеціальний інструктаж;

· балони зі зрідженими газами варто перевозити у вертикальному положенні;

· балони в межах робочого місця дозволяється переміщати кантуванням у похилому положенні;

· порожні балони з-під кисню чи пального газу вимагають прийняття таких же заходів безпеки, як і наповнені;

на кожному балоні повинне бути клеймо з вказівкою заводу-виготовлювача, типу, номери і маси балона, а також дати іспитів

урок 42. Редуктори для стиснутих газів. Принцип дії і будова редуктора, правила роботи з ним. Причини замерзання редуктора, способи усунення замерзання. (текст лекції)


Редуктор - цей пристрій для редукування газу, для визначення залишкового тиску у балоні і для установки робочого тиску у зону виконання зварювальних робіт. Редуктори класифікуються за наступними ознаками: 1. По роду редукованого газу(кисневі, ацетиленові. пропанові); 2. По принципу дії - прямої і зворотної; 3. За призначенням балоні, рампові, мережеві, " Би", " Р", "З 4. За схемами редукування - одноступінчаті з механічною установкою тиску « О», двоступінчаті з механічною установкою тиски « Д», одноступінчаті з пневматичною установкою тиску « У».

Редуктори відрізняються один від одного кольором забарвлення корпусу і приєднувальними пристроями для кріплення до балона. Усі редуктори, за винятком ацетиленових під'єднуються накидними гайками, різьблення яких відповідає різьбленню штуцера вентиля. Ацетиленові кріпляться до балонів хомутом з наполегливим гвинтом. Зручніші в роботі редуктори зворотної дії, оскільки по мірі зменшення тиску газу у балоні робочий тиск в редукторах інших систем міняється і вимагає додаткового підрегулювання, у відмінності від редуктора цієї системи. Простий редуктор зворотної дії складається з корпусу, регулювального гвинта, пружини, мембрани, клапана, сідла, камери низького тиску, камери високого тиску, манометрів, передатного штифта, запобіжного клапана, штуцера з накидною гайкою. Двокамерні редуктори забезпечують більше постійний тиск і вони менш схильні до замерзання. Вони більші складні у виготовленні тому застосовуються украй рідко. Маса кисневого редуктора 2,3кг. Найбільший тиск 0,2 МПа. найменше 0,3 МПа. Відбір робочого тиску в межах від 0,01- 0,15МПа. Ацетиленовий редуктор розрахований на тиск від 0,03-0,12МПа і для установки робочого тиску в межах 0,01-0,55МПа. Пропановый редуктор - максимальний тиск 0,25МПа., найбільший робочий 0,3 МПа., найменший 0,01МПа. Маса редуктора 2кг. Займання редуктора може піти від різкого відкривання вентиля балона. В цьому випадку його треба терміново закрити. Замерзання редуктора ліквідовується електропідігрівом, гарячою водою або парою. Забороняється робити підігрівання відкритим вогнем.

priznachennya_budova_i_diya_reduktora_dlya_stisnutih.pdf

Га́зовий реду́кторпристрій для зниження тиску газу або газової суміші, що знаходиться в ємності (наприклад у балоні, або газопроводі), до робочого рівня і для автоматичної підтримки цього тиску постійним, незалежно від зміни тиску газу в балоні чи газопроводі.

Газовий різак — апарат, що служить для змішування паливного газу з киснем, формування підогрівного полум'я, і подачі до металу (виробу), що розрізають струменем різального кисню.

Ручні різаки для газового різання класифікуються за такими ознаками:

  • За родом горючого газу, на якому вони працюють: для ацетилену, газів-замінників, рідких палив (бензорізи);

  • За принципом змішування горючого газу та кисню → на інжекторні та безінжекторні;

  • За призначенням → на універсальні та спеціальні;

  • За видом різання → для роздільного, поверхневого, киснево-флюсового, кисневим струменем.



Пропускні рампи.pdf

урок 43 .Пропускні рампи ( стаціонарні і переносні ) для кисню, ацетилену і інших газів. Підігрівач для балонів із пропан-бутаном і їхнє застосування .


рукава газові.pdf

урок 44 .Рукава (шланги), їхнє призначення, будова. Рукава для кисню, горючих газів, гасу за Державними стандартами на рукава. Вибір рукавів у залежності від виконуваної роботи. Правила поводження з рукавами і їхнє збереження.



урок 45 .Зварювальні пальники, їхня класифікація. Схема і принцип роботи інжекторного пальника. Технічна характеристика інжекторних пальників. Безінжекторні пальники.


Зварювальний пальник є робочим інструментом газозварника і дає газозварювальне полум'я, що нагріває і розплавляє метал. Сучасна зварювальний пальник повинен відповідати багатьом суворим вимогам: давати стійке зварювальне полум'я необхідної форми, мати точне регулювання, стійко підтримувати встановлений режим полум'я, мати достатню міцність, не вимагати частого ремонту, бути простою, зручною і безпечною в експлуатації, мати мінімально можливий вага і т. д. Цим вимогам в достатній мірі можуть задовольняти лише добре сконструйовані пальника, ретельно і точно виготовлені з якісних матеріалів. Основним матеріалом для виготовлення пальників служить латунь, мундштук виготовляють з червоної міді, іноді для зменшення ваги пальників застосовуються легкі алюмінієві сплави. Зварювальні пальники можуть бути виготовлені для різних горючих газів, що спалюються в суміші з киснем або повітрям. Надалі будуть розглянуті переважно ацетилено-кисло-рідні пальника, що переважають в зварювальної техніки. Пальники мають різну потужність, що дозволяє зварювати сталь товщиною 02-30 мм; однак спеціальні типи пальників можуть мати і велику потужність; існують пальника і для особливо тонкого металу.

Пальники поділяють:

  • за способом подачі горючого газу і кисню в змішувальну камеру — інжекторні та безінжекторні;

  • за родом горючого газу — ацетиленові, для газів-замінників, для рідкого пального і водневі;

  • за призначенням — універсальні (зварювання, різання, паяння, наплавлення) і спеціалізовані (виконання однієї операції);

  • за числом полум'я — одно- та багатополуменеві;

  • за потужністю полум'я — малої (витрати ацетилену 25-400 дм3/год), середньої (400-2800 дм3/год), великої (2800-7000 дм3/год);

  • за способом застосування — ручні й машинні.



ПАЛЬНИК ТА рызак.pdf

Пальники та різаки для зварювання


Сварочная горелка Г3-05 обзор на качество изготовления.mp4

Комплектація зварювального пальника


урок 46. Класифікація різаків. Універсальні різаки, їхня конструкція і характеристика. Типи мундштуків.

Поводження з пальниками, усунення несправності, ремонт.


Принцип работы и классификация газовых резаков.mp4

Газовий різак — апарат, що служить для змішування паливного газу з киснем, формування підогрівного полум'я, і подачі до металу (виробу), що розрізають струменем різального кисню.


Ручні різаки для газового різання класифікуються за такими ознаками:

  • За родом горючого газу, на якому вони працюють: для ацетилену, газів-замінників, рідких палив (бензорізи);

  • За принципом змішування горючого газу та кисню → на інжекторні та безінжекторні;

  • За призначенням → на універсальні та спеціальні;

  • За видом різання → для роздільного, поверхневого, киснево-флюсового, кисневим струменем.



урок 47. Будова бензорізальних і гасорізальних апаратів. Правила нагляду за апаратурою.

Пристрій для різання, у якому для підігрівального полум’я використовують пари гасу, називають гасорізом . Для перетворення рідкого гасу в пари існує випарник, що являє собою трубку з нержавіючої сталі з розташованим усередині азбестовим оплітком.


Будова гасоріза

1 — внутрішній мундштук; 2 — зовнішній мундштук; 3 — головка; 4 — інжектор; 5 — киснева трубка; 6 вентиль ріжучого кисню; 7 — гасовий вентиль; 8 — рукоятка; 9 — кисневий вентиль; 10 — маховик для регулювання підігрівного полум'я; 11 — випаровувач; 12 — підігрівне сопло


Будова баку для рідкого пального

1 — опорне кільце; 2 — нижня напівсфера; 3 — верхня напівсфера; 4 — заливна горловина; 5 — кришка; 6центральна горловина; 7 — кришка; 8 — насос; 9 — ручка; 10 — петля; 71 — шток; 12 — манометр; 13 — клапан скидання тиску; 14 — вентиль; 15 — вузол відбору пального; 16 — патрубок; 17 — поршень; 18 — клапан; 19 — повітряна трубка; 20 — підніжка


Машинні різаки


Машинні різаки використовуються для обладнання машин кисневого різання і конструктивно відрізняються формою головки, кількістю вентилів, габаритами та ін. Залежно від принципу утворення газової суміші для підігрівного полум'я поділяються на: інжекторні з аналогічною схемою змішування газів як і універсальні різаки Р2А-01 і РЗП-01; рівного тиску — гази подаються у змішувач під однаковим тиском через центральні й бокові канали головки; внутрішньосоплового змішування — суміш утворюється не в змішувачі, а в вихідних каналах мундштуків.

Різаки рівного тиску і внутрішньосоплового змішування більш стійкі, ніж інжекторні проти хлопків і зворотних ударів полум'я. Вони надійніші в роботі й забезпечують стабільний склад підігрівного полум'я, але потребують підвищеного тиску горючого газу на вході в різак.

Машинні різаки працюють на ацетилені й газах-замінниках ацетилену.





урок 48. Основні експлуатаційні газозварювальної апаратури й устаткування.Безпечні прийоми робіт .

При газополуменевій обробці металів у повітрі робочої зони накопичуються шкідливі речовини. Одні з них утворюються в результаті взаємодії полум'я з металом і повітрям — з'єднання марганцю, заліза, хрому, нікелю, міді, цинку та інших металів, монооксиду вуглецю та оксиду азоту. Інші проникають у повітря з ацетиленового генератора і балонів: ацетилен, природний газ, зріджені гази (бутан, пропан), пари рідкого пального (бензин, гас), кисень і домішки ацетилену — фосфористий водень (фосфін) і сірководень. Ці речовини є шкідливими і небезпечними для зварників, деякі з них — вибухо- і пожежонебезпечні.

Для попередження впливу шкідливих речовин на організм виробничі приміщення повинні бути обладнані вентиляцією, відповідно до СНіП 2.04.05-91. Кількість повітря, необхідного для видалення шкідливих домішок до рівня гранично допустимої концентрації (ГОСТ 12.1.005-88), повинна відповідати вимогам «Санітарних правил при зварюванні, наплавленні і різанні металів» № 1009-73.

Близько 80% виявлених випадків професійних захворювань зварників в Україні зумовлені впливом шкідливих домішок повітря (зварювальних аерозолей) на органи дихання.

Пріоритетними напрямами програми захисту зварників від впливу різних виробничих факторів є оздоровлення повітряного середовища в цехах і захист органів дихання зварників.

Серед засобів індивідуального захисту органів дихання найкраще зарекомендували себе фільтруючі полегшені респіратори типу «Сніжок».

Рівень шуму, утвореного струменями робочих газів, які виходять під тиском з пальників і різаків, залежить від потужності полум'я. Тому у випадку перевищення допустимого рівня звукового тиску (ГОСТ 12.1.003-83 і СН № 3323-85) необхідно використовувати навушники або шоломи.

Для попередження нещасних випадків від вибухів і пожеж газове зварювання або різання необхідно виконувати відповідно до вимог ГОСТ 12.1.004-91 «Пожежна безпека», ГОСТ 12.3.036-84

«Газополуменева обробка металів. Вимоги безпеки», ГОСТ 8856-72 «Апаратура для газополуменевої обробки», ДСТУ 2448-94 «Кисневе різання. Вимоги безпеки» та ін.

До виконання газозварювальних робіт допускаються робітники не молодші 18 років, які пройшли спеціальне навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці, а також медичне обстеження.

Всі робітники проходять інструктаж безпосередньо на робочому місці. Повторні інструктажі проводять раз у квартал.

Ремонт і випробування апаратури повинні виконувати призначені адміністрацією особи, які пройшли спеціальну підготовку.

ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПРИ ГАЗОПОЛУМЕНЕВИХ РОБОТАХ

Газозварювальні роботи повинні виконуватись на відстані не менше 10 м від пересувних генераторів, 5м — від балонів і баків з рідким пальним, 1,5 м — від газопроводу. У випадку направлення полум'я в сторону джерел живлення приймають заходи захисту від впливу теплоти полум'я шляхом установлення металевих ширм.

Перед роботою необхідно перевірити справність апаратури, обладнання, балонів, рукавів, герметичність з'єднань, справність пломб на редукторах і затворах.

При перегріванні пальника роботу припиняють, а пальник охолоджують водою.

Після закінчення роботи перекривають усі вентилі на балонах, викручують гвинт редуктора, відкривають вентиль на пальнику (різаку), приводять у порядок робоче місце, прибирають обладнання в спеціально відведене місце.

Забороняється:

— експлуатація обладнання власного виготовлення;

— виконання роботи при порушенні герметичності з'єднань і рукавів;

— робота без спецодягу і засобів індивідуального захисту, в замасленому одязі;

— використання кисню для очищення одягу;

— виконання роботи без протипожежних засобів;

— паління при роботі з пересувним ацетиленовим генератором, карбідом кальцію, рідким пальним;

— ремонт пальника та іншого обладнання на робочому місці.


Видеоинструктаж Хранение, транспортировка и эксплуатация газовых баллонов.mp4

Поводження з балонами.

Балони призначені для зберігання, перевезення та використання стиснених (азот, повітря, кисень, сірководень), зріджених (аміак, сірчистий ангідрид, бутан) чи розчинених (ацетилен) газів під тиском вищим 0,07 МПа.

Безпечна експлуатація балонів забезпечується:

- необхідною механічною міцністю балонів і належним контролем за їх станом;

- запобіганням помилкового наповнення балонів іншими газами (наприклад, балонів для негорючих газів - горючими; балонів для горючих газів - киснем);

- дотриманням правил наповнення, транспортування, зберігання та використання балонів.


безпека при газозварюванні.avi

урок 49 .Безпека при газовому зварюванні


Перевір себе(знайди відповідь на запитання)

1. На якій відстані від пересувних генераторів мають виконуватись газозварювальні роботи?

2. На якій відстані від балонів і баків із рідким пальним мають виконуватись газозварювальні роботи?

3. На якій відстані від газопроводу мають виконуватись газозварювальні роботи?

4. Яких заходів уживають у разі спрямування полум'я в бік джерел живлення?

5. Що необхідно робити при перегріванні пальника?

6. Чим повинен бути забезпечений зварювальник при проведенні монтажних робіт на висоті вище 5 м над рівнем землі або підлоги?

7. За яких умов робота на висоті припиняється?

8. Що необхідно забезпечити при виконанні робіт у ємностях, тунелях, колодязях?

9. Що необхідно робити при виникненні хлопків?

10. Чому необхідно уникати забруднень кисневих балонів маслами?


газове обладнання конспект.pdf

Опорний конспект за темою

"Обладнання для газового зварювання"