Новини
18 жовтня – День, який оголошений Європейським днем боротьби з торгівлею людьми
Торгівля людьми — темна сторона нашого світу. Цей злочин може адаптуватися до потреб “ринку”, законів, економічної та соціальної ситуації в країні. Він може набувати різних форм, від примусової праці до сексуального чи домашнього рабства.
Для учнів Білоцерківського академічного ліцею «Колегіум» в цей день були проведені заходи для ознайомлення з поняттям «торгівля людьми», усвідомлення важливості безпеки та захисту своїх прав,формування відповідального ставлення до себе та інших.
Всесвітній день психічного здоров'я
10 жовтня у Білоцерківському академічному ліцеї "Колегіум" були проведені різні заходи до дня ментального здоров`я.Метою яких було:
• формування в учнів правильного уявлення про психічне здоров’я та здоров`я в цілому;
• виховання дбайливого ставлення до свого здоров’я та до здоров’я оточуючих;
• мотивувати підлітків до збереження ментального здоров’я;
• зниження емоційної напруженості;
• ознайомлення з вправами та техніками заспокоєння та релаксації.
Дані заняття є важливими та актуальними в теперешній час для подолання тривоги, зниження стресових ситуацій та покращення психоемоційного стану.
10 вересня - Всесвітній день
запобігання самогубствам
Щорічно 10 вересня відзначається Всесвітній день запобігання самогубствам, заснований Всесвітньою організацією охорони здоров’я спільно з Міжнародною асоціацією із запобігання самогубств.
У Білоцерківському академічному ліцеї "Колегіум" було проведено ряд заходів метою яких було:
— підвищити обізнаність учнів про значення самогубств як глобальної моральної проблеми;
— поліпшити знання про те, як можна запобігти суїциду;
Місяць обізнаності про ментальне здоровʼя
У рамках місяця обізнаності про психічне здоров’я, були проведені заходи,метою яких було виховання дбайливого ставлення до власного здоров’я та здоров’я оточуючих, сприяння усвідомленню факторів, що впливають на ментальне здоров’я.Також діти поповнили знання цікавими та корисними вправами,що допоможуть впоратися зі страхом , тривогою, заспокоїтися, почуватися впевненіше.
Заняття для учнів 10-11 класів
«Копінг-стратегії в подоланні складних життєвих ситуацій»
У ліцеї «Білоцерківський колегіум» було проведено заняття для старшокласників «Копінг-стратегії в подоланні складних життєвих ситуацій».
Мета:
розповісти учням про копінг-стратегії як засоби управління стресовими чинниками та способи виходу зі складних життєвих обставин;
познайомити з базисними копінг-стратегіями;
навчити учнів розпізнавати свої стратегії поведінки у складних стресових ситуаціях, визначати ефективні та неефективні стратегії;
навчити учнів деяких вправ та практик, які допоможуть формувати позитивну Я-концепцію та вміння підтримувати та заохочувати себе та інших, почуватися впевненіше;
навчити старшокласників розширювати кола спілкування з метою отримання значної соціальної підтримки;
вчити бачити джерела формування копінг-ресурсів.
Тренінг "Стрес і як із ним боротись"
Під час зимових канікул практичний психолог провела тренінг для педагогів "Стрес і як із ним боротись".Метою заняття було розкрити поняття стрес та стресостійкість, сприяти профілактиці професійного вигорання через усвідомлення важливості гармонії між усіма сферами життя особистості та значущості позитивного мислення у подоланні важких життєвих ситуацій,напрацювати навички самодопомоги,допомоги іншим дорослим і дітям у надзвичайних ситуаціях та проінформувати вчителів щодо першої психологічної допомоги.
Декада «Ти і твоє здоров’я»
У ліцеї «Білоцерківський колегіум» з 01.02 по 10.02.2024 була проведена декада «Ти і твоє здоров’я». Робота психолога, соціального педагога та вчителів біології була спрямована на формування в учнів здорового способу життя та ціннісного ставлення до себе, на збереження та примноження здоров’я, формування у підлітків прагнення займати активну життєву позицію, визначення власних духовних цінностей та орієнтацій на здоровий спосіб життя.
Розвиток здоров’язберігаючих компетентностей учнів — основа здорового способу життя у майбутньому. Плекаючи здорове молоде покоління, разом ми можемо створити здорову та щасливу країну.
Під час декади було проведено ряд заходів відповідно до розробленого плану.
Тиждень права
У ліцеї "Білоцерківський колегіум" пройшов тиждень права.
У рамках тижня практичний психолог провела тренінгове заняття "Роль права у моєму житті" для учнів 11 та 12 групи.
Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»
Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Мета акції – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.Саме тому щорічно, починаючи з 1991 року, міжнародна спільнота підтримує акцію «16 днів проти насильства». Тисячі громадян та сотні державних і громадських організацій з більш ніж 100 країн світу в рамках цієї акції активізують свої зусилля заради однієї спільної мети.
Цьогоріч у ліцеї «Білоцерківський колегіум»проведено ряд заходів до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства». У період з 25 листопада по 10 грудня робота психолога,соціального педагога, класних керівників,вчителів історії та правознавства була спрямована на привернення уваги учнівської молоді до актуальної для українського суспільства проблеми подолання насильства в молодіжному середовищі, в сім’ї, щодо жінок, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми, забезпечення рівних прав жінок і чоловіків.Учасники освітнього процесу брали участь у різних заходах, які підготували практичний психолог та соціальний педагог, активно долучились до проведення заходів учні з КБШ та учнівське самоврядування.
Проведені заходи стали приводом для аналізу власних дій та вчинків. Сприяли вихованню людяності, відповідальності, поваги до гідності іншої людини та переосмислення цінностей.
Загальноколегіальна акція «Скажемо курінню «Ні»
У ліцеї «Білоцерківський колегіум» з 14.11 по 18.11. 2023 пройшла загальноколегіальна акція «Скажемо курінню «Ні». Упродовж тижня робота психолога,соціального педагога, класних керівників,вчителів біології була спрямована на розвиток знань про вплив куріння на здоров’я людини та небезпеку нікотинової залежності, шкідливі та корисні звички;на формування відповідального ставлення до власного життя та здоров’я; на усвідомлення колегіантами необхідності ведення здорового способу життя;розвінчання поширених міфів про популярність і магічність властивостей тютюну, алкоголю, наркотиків.
У бібліотечно- інформаційному центрі можна було побачити виставку «Життя без шкідливих звичок».
Був запрошений лікар сімейної медицини, який розповів дітям як куріння вплаває на їх організм,які наслідки довготривалого куріння, а також важливість боротьби із шкідливою звичкою.
План проведення заходів був насичений та різноманітний. Це дало змогу учням дізнатися багато корисної інформації,змінити свої погляди щодо куріння.
Міжнародний день толерантності в ліцеї «Білоцерківський колегіум»
16 листопада - Міжнародний день толерантності. Саме цього дня в 1995 році держави-члени ЮНЕСКО ухвалили Декларацію принципів толерантності.Адже толерантність – риса цивілізованого суспільства. Тому що люди, які хочуть жити в гармонії та порядку, ніколи не ображатимуть,принижуватимуть чи будуть завдавати шкоди людині з протилежними поглядами.
У рамках відзначення Міжнародного Дня толерантності та з метою формування в учнів ліцею «Білоцерківський колегіум» загальнолюдських та моральних цінностей був проведений єдиний тематичний урок «Усі ми такі різні». Захід був спрямований на формування в учнів поваги до інших людей, їхніх думок, підвищення настрою учасників освітнього процесу.
У ліцеї «Білоцерківський колегіум» практичним психологом було проведено профілактичні заходи на тему "Булінг в учнівському середовищі".
Учні ознайомились з поняттям булінг,його формами та структурою,впливом цього явища на окрему особистість і учнівський колектив в цілому,дізналися та навчилися як протидіяти булінгу та як формувати навички самозахисту та вміння захистити своїх однокласників в разі необхідності.Також діти дізналися яка відповідальність передбачена за булінг та до кого потрібно звертатися в такому випадку.
10 жовтня - Всесвітній день психічного здоров'я
10 жовтня відзначається Всесвітній день психічного здоров’я. Це привід дізнатися більше, що таке психічне здоров’я, як його зміцнити і коли звертатися за допомогою.
Ментальне здоров’я є важливою складовою психофізичного розвитку здобувачів освіти, що поєднує здоровий дух, гарне фізичне самопочуття та психіку людини із соціальним складником.
З метою підвищення рівня обізнаності щодо проблем психічного здоров’я, для сприяння формуванню культури піклування про ментальне здоров'я,розуміння та надання інструментів, які допоможуть дбати про свій внутрішній стан,були проведені просвітницько-профілактичні заходи.
Всеукраїнська програма ментального здоров'я "Ти як?"
«Ментальне здоров’я-це…»
До Всесвітнього дня ментального здоров’я українська ілюстраторка Ольга Дегтярьова створила цикл постерів для програми «Ти як?».
Профілактика шкідливих звичок
Для профілактики шкідливих звичок серед учнівської молоді,було проведено заняття з елементами тренінгу «Все в твоїх руках».
Дане заняття забезпечує інформування учнівської молоді,а семе учнів 9-х класів,про здоровий спосіб життя, шкоду та наслідки шкідливих звичок, формує мотивацію до збереження власного здоров’я. Заняття – тренінг включає різноманітні форми роботи: презентацію, вправи, анкетування, перегляд відеоматеріалів, які допомагають учасникам тренінгу зрозуміти,що здоров’я кожного з нас в наших руках.
Плекаємо психологічну стійкість
8 та 15 вересня у колегіантів ліцею «Білоцерківський колегіум» відбулося заняття у Білоцерківській гімназії «Звитяга»-початкова школа №8 з психологом на тему: «Плекаємо психологічну стійкість».
Учні 10-х та 11-х класів мали гарну можливість:
дізнатись що таке психологічна стійкість,як її тренувати та вдосконалювати;
дізнатись основні фактори, які впливають на розвиток стійкості;
дізнатись як емоції впливають на нас,та чому важливо вміти їх контролювати та регулювати.Що робити, якщо вони не можуть впоратися з ними;
дізнатись про техніки заземлення,та спробували їх на собі;
навчитись деяких вправ та практик, щоб допомогти впоратись зі страхом, тривогою, опанувати злість, заспокоїтися, почуватися впевненіше;
навчитись спиратися на людей, які є поруч та можуть бути «аварійними», «безпечними» людьми в складних ситуаціях;
навчитись бачити джерела відновлення та інші ресурси, які допоможуть бути стійкішими в складних обставинах.
Пам’ятка для учнів:
Техніки заземлення
Заземлення – це терапевтична техніка, яка полягає у тому, щоб у момент сильного стресу та тривожності повернути себе у сьогодення.
Методи фізичного заземлення
1. Дихання:
Спробуйте те, що називається «дихання по квадрату», при якому ви будете вдихати протягом 4 секунд, затримувати дихання протягом 4 секунд, видихати протягом 4 секунд, затримувати дихання протягом 4 секунд і так далі, поки не відчуєте себе тут і зараз. Ви також можете напружити м’язи та розслабити їх під час дихання, зосереджуючись на диханні й практикуючи усвідомленість протягом усієї вправи.
2. Розтяжка:
Ви можете трішки розтягнутися. В цей час варто слідкувати за диханням та фізичним відчуттям.
3. Фізичні вправи:
Вправи з упором на фізичний характер, – це ефективний спосіб повернутися у своє тіло. Присідання, стрибки на місці або коротка пробіжка можуть «вирвати» вас зі стану паніки.
4. Увага:
Звертайте увагу на свої почуття за допомогою вправи «5, 4, 3, 2, 1».
Техніка заземлення «54321»
Якщо ми хочемо заспокоїтись та повернутись у теперішнє, можна зробити це за допомогою п’яти почуттів. У пригоді стане одна з найпопулярніших і найефективніших технік заземлення – 54321. У чому її суть?
Треба ідентифікувати:
5. П’ЯТЬ речей, які ви бачите навколо себе. Це можуть бути стіл, кіт, книга.
4. ЧОТИРИ речі, до яких ви можете доторкнутися. Це можуть бути обличчя, книжка, пальто.
3. ТРИ речі, які ви чуєте. Це можуть бути машини, музика, розмова.
2. ДВІ речі, які ви відчуваєте. Це можуть бути аромат випічки, запах деревини.
1. ОДНУ річ, яку ви можете спробувати. Це можуть бути жувальна гумка, кава, ополіскувач для ротової порожнини.
Техніка 54321 допоможе впоратись з такими станами, як:
безсоння;
різного роду залежності;
стрес;
посттравматичний стресовий розлад;
панічні атаки.
Вправа «Тут і тепер».
1. Де я?
2. Який сьогодні день?
3. Яке сьогодні число?
4. Який сьогодні місяць?
5. Який рік?
6. Скільки мені років?
7. Яка зараз пора року?
Здавалось би це прості запитання, але у стані гострого птср людина може забувати інформацію, а подібні питання якраз повертають її у реальність – тут і тепер.
Техніки інтелектуального заземлення.
1. Детально опишіть середовище навколо вас, використовуючи всі органи чуття («Стіни білі, біля стіни дерев’яна книжкова полиця…»).
2. Опишіть ваші буденні, щоденні заняття в деталях (наприклад, покрокове приготування страви …).
3. Скажіть твердження безпеки: «Мене звати… Я в безпеці, я тут і тепер, не в минулому».
Кола підтримки
Коли людина переживає стрес, вона дуже самотня, й у такому стані часто забуває, що може просити про допомогу. Ті, кого Ти перерахуєш нижче, утворюють важливе коло підтримки.
Дружні змагання серед семикласників!
Скоро розпочнуться літні канікули, а отже прийшов час пригадати все, що ми знаємо про активний та здоровий спосіб життя!
Здоров’я – це найвище благо, дароване людині природою. Без нього життя не може бути повноцінним і щасливим. І не даремно український народ ще давніх-давен у народних піснях, казках, легендах, прислів’ях, приказках оспівував, возвеличував фізично дужу, сильну, здорову людину. Наприклад: «Найбільше багатство - здоров’я», «Без здоров’я немає щастя», «Здоровому – все здорово».
Учасники інтелектуальної гри-вікторини вправно знаходили відповідь на кожне питання, уважно слухали цікаві факти про здоров'я людини, задавали слушні питання.
Ми весело та з користю провели свій час!
Пройшли батьківські збори на тему:
"Поширення в Україні агресивних рухів серед підлітків:
"Редан", "Антиредан", "Офніки""
Класні керівники в форматі онлайн провели батьківські збори в своїх групах із метою познайомити батьків із сучасними молодіжними угрупуваннями та наслідками перебування в них дітей.
ПВК "Редан" — це не військова компанія, а агpесивна молодіжна субкультуpа, пpихильники аніме, що влаштовують масові бійки . ПВК розшифровується як "приватна воєнна компанія". Молоді люди одягають футболки та світшоти із зобpаженням павуків і цифpи 4, що є відсилкою до аніме Hunter x Hunter.
"Редан" з`явився у росії у веpесні 2022 pоку. Учасники спілкуються в пабліку в соціальній меpежі "ВКонтакте". Шиpокої популяpності "pедани" набули у лютому 2023 pоку, але в Україні не прижилися.
Більше розповсюдження отримали "Антиредани" та "Офники" - патрітично налаштована молодь, яку в своїх цілях намагаються використовувати російські боти для влаштовування масових бійок.
Тому батькам варто більшу уваги приділяти своїм дітям, а також контролювати місця їх перебування.
Останнім часом в Україні виявлено активність нового НЕБЕЗПЕЧНОГО молодіжного руху, який набирає популярності в містах України – ПВК «РЕДАН». Натискайте на кнопку, щоб отримати більше інформації.
Декада здорового способу життя
"Ти і твоє здоров'я"
Здоров’я – найбільша цінність у житті людини. Ніякі досягнуті цілі не приносять повного щастя, якщо немає здоров’я. Тому дуже важливо, починаючи ще з дитячих років, вести здоровий спосіб життя.
У ліцеї «Білоцерківський колегіум» із 01.02. по 10.02. 2023 було проведено декаду здорового способу життя «Ти і твоє здоров’я». Різноманітні заходи: виховні години, майстер-клас, радіовипуск, зустрічі з лікарями, в яких були задіяні учні ліцею, - були спрямовані на пропаганду здорового способу життя, протидію шкідливим звичкам.
Пізнавальними для колегіантів були зустрічі з лікарями. Учні дізналися багато нового про здоровий спосіб життя, про вплив на організм людини алкоголю, паління, наркотичних речовин, електронних сигарет, мали можливість отримати відповіді на свої запитання.
Було проведено для учнів 9-10 класів круглий стіл «Скажи пагубним звичкам – НІ!», а учні 6-7 класів брали участь у брейн-ринзі «Що значить бути здоровим?» та квесті «Дбаємо про здоров’я». На цих заходах йшла мова про правильне харчування, заняття спортом, відмову від шкідливих звичок, правильний розпорядок дня, позитивний настрій, які є вирішальними для здоров’я.
Шлях до здорового способу життя залежить від самої людини, від її розуміння життя. Тож бережіть здоров’я замолоду і пам’ятайте: краще бігати на свіжому повітрі, ніж по лікарях!
"16 днів проти насильства"
в ліцеї "Білоцерківський колегіум"
3 25 листопада по 10 грудня 2022 року в ліцеї «Білоцерківський колегіум» було проведено акцію «16 днів проти насильства». Акція проводилась з метою популяризації правової освіти серед учнівської молоді, забезпечення рівних прав жінок та чоловіків.
Було проведено інтерактивне заняття « ВІЛ/СНІД. Зрозумій! Допоможи! Підтримай!», гра-вікторина «Що ми знаємо про ВІЛ/СНІД?», просвітницьке заняття «16 днів проти насильства», книжково-ілюстративна виставка в бібліотечно-інформаційному центрі «Насильству – стоп!», виховна година «Толерантність врятує світ».
Таким чином, проведені заходи, спонукали учнів до аналізу власних дій, вчинків, переосмислення цінностей. Сприяли вихованню в учнів людяності, відповідальності, любові до ближнього, поваги до іншої людини, свідомого ставлення до своїх прав та обов’язків, а також шанобливе ставлення до людей (дітей) з інвалідністю, хворих на ВІЛ.
Всеукраїнська кампанія "16 днів проти насильства"
25 листопада - 10 грудня
1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом
1 грудня світ відзначає день боротьби з СНІДом та толерантності з ВІЛ-позитивними людьми.
Сьогодні десятикласники взяли участь в інтерактивному занятті "ВІЛ/СНІД. Зрозумій! Допоможи! Підтримай!", метою якого було проінформувати молодь в питаннях здорового способу життя, надати об’єктивну інформацію про ВІЛ, СНІД, сформувати практичні навички поведінки в ситуаціях ризику та толерантне ставлення до ВІЛ- інфікованих.
Наприкінці заняття здобуті знання було закріплено цікавою інтерактивною вправою! Всі учасники з запропонованими завданнями впорались на відмінно!
Тиждень профілактики шкідливих звичок.
Акція "Скажемо курінню - ні!"
У ліцеї "Білоцерківський колегіум" пройшов тиждень профілактики шкідливих звичок.
У рамках тижня було проведено такі заходи:
просвітницьке заняття " Здорова родина - здорова людина", виставка в бібліотечно - інформаційному центрі " Станція призначення - життя", гра "Увага! Наркоманія в підлітковому віці!".
10 жовтня - Всесвітній день психічного здоров'я
День психічного здоров’я у світі та в Україні відзначається щороку 10 жовтня.
Свято покликане звернути увагу на проблеми, пов’язані з психічним станом людини, та для підтримки людей з подібними захворюваннями.
Основна мета цього святкування – скоротити поширеність захворювань, пов’язаних з психічними розладами: депресивні стани, фобії, розлади особистості, алкогольна та наркотична залежності, шизофренія тощо.
Окрім того, День психічного здоров’я спрямований на підтримку людей, які не страждають на серйозні відхилення з боку психіки, проте переживають скрутні часи та потребують сили волі й характеру, які б допомогли їм впоратися з будь-якими життєвими труднощами.
Щоб бути успішним у навчанні, мати ресурси на підтримку себе та свої рідних, мати сили на подолання різноманітних кризових подій, з якими ми стикаємось у житті, кожній людині необхідно піклуватися про власне психічне здоров’я.
Звісно, день психічного здоров’я – це не єдиний день в році, коли потрібно турбуватись про власне благополуччя, проте пропонуємо вам цього року пройти 7-денний міні-марафон з турботи про себе і започаткувати традицію виділяти більше часу на підтримку.
Пропонуємо вам протягом 7 днів робити наступне:
День 1: Запишіть три речі, за які ви вдячні собі.
День 2: Приготуйте свій улюблений сніданок.
День 3: Максимально обмежте час у соціальних мережах.
День 4: Виділіть 30-40 хв на заняття, яке вам приносить задоволення.
День 5: Створіть плейлист улюблених пісень.
День 6: Вийдіть на вулицю та насолодіться годиною прогулянки.
День 7: Запишіть три речі, які допомогли вам ефективніше справлятись зі стресом цього тижня.
Потурбуйтеся прямо зараз про власне благополуччя!
(Під картинкою ви можете знайти посилання на додаткову інформацію з питань самодопомоги та контакти служб психологічної підтримки)
День психічного здоров’я вперше з’явився в 1992 році і став щорічним заходом за підтримки ВООЗ та Всесвітньої Федерації психічного здоров’я.
У 1994 році від Генерального секретаря ВООЗ надійшла пропозиція розробляти щорічну тему дня, яка буде детально розбиратися та обговорюватися в цей день. Таким чином за минулі роки було висвітлено безліч тем, що стосуються психічного здоров’я жінок, дітей, боротьби з самогубствами, важких залежностей, жорстокості і насильства тощо. Захід отримав велику підтримку з боку багатьох країн та за кілька років переріс в подію світового масштабу, яким зацікавились більшість держав та громадські організації, що спеціалізуються на аспектах психіатричної допомоги.
В цьому році Всесвітній день психічного здоров’я пройде під девізом: «Психічне здоров’я доступне всім». Ніхто не повинен залишитися без доступу до інформації, можливості попросити про допомогу і бути почутим. Незалежно від статусу та рівня життя людини, нікому не може бути відмовлено в психологічній допомозі і підтримці.
10 необхідних кроків до резильєнтності, які допоможуть захистити ментальне здоров’я та попередити розлади
Резильєнтність – характеристика психіки людини, що визначає здатність чинити опір стресам та виявляти психічну стійкість, дозволяє попереджати психічне та емоційне вигорання, тривожні та депресивні стани та відновлюватись після труднощів та стресу.
Поняття «резильєнтність», характеризує «пружність» нашої психіки, що дозволяє легко відновлюватися після взаємодії зі стресорами.
У широкому розумінні резильєнтність – це здатність людини або соціальної системи вибудовувати нормальне, повноцінне життя в складних умовах (Г.Лазос, 2018). Перевагами дії резильєнтності є висока адаптивнітсь, психологічне благополуччя та успішність у діяльності індивіда. Рівень розвитку резильєнтності у кожного з нас різний, він залежить від багатьох чинників (особливостей нервової системи, особливостей розвитку в дитячому віці, особливостей виховання, типу сформованої емоційної прив’язаності до значущого дорослого та ін.). Проте її можна тренувати, адже, на думку експертів, люди можуть засвоїти та виробити навички, які допоможуть краще справлятися із труднощами.
«Оскільки резилієнс – це процес ефективного подолання негараздів, то найцікавіше і найцінніше у ньому те, що він не визначається тільки рисами особистості, а включає нашу увагу, мислення і поведінку, тому стійкості до трудношів може навчитися кожен».
Вироблення навичок резильєнтності допомагає людині протистояти стресу, так само як організм опирається шкідливим впливам завдяки імунній системі.
Як навчитися бути вдячним: 5 вправ, які допоможуть підняти настрій у часи війни
Що таке «зона стійкості»?
Зона стійкості, або ок-зона — це стан, коли ми здатні давати раду з труднощами й обставинами в нашому житті, можемо приймати правильні для себе рішення і відчуваємо контроль над ситуацією.
Різні фактори можуть виштовхнути нас у зону збудженості або зону пригніченості. У цих станах ми почуваємося некомфортно, ми не контролюємо ситуацію. Перший крок, щоб повернутися назад в ок-зону, це визнати, що ми з неї вилетіли. Після визнання цього факту ми можемо обрати стратегію повернення.
Як визначити свій емоційний стан?
Feeling check-in — перевірка почуттів: вправа, спрямована на усвідомлення і перевірку свого емоційного стану. Її можна робити з дітьми або самостійно. Для початку треба взяти невелику паузу — відчути власний настрій, просканувати своє тіло і дослухатися, а що воно нам підказує про наш стан. Після того як ви усвідомили свій настрій, треба назвати його словом, що найвлучніше його описує. Це нормально, коли вам складно зрозуміти свої відчуття і назвати їх. Але щойно відчуття отримує своє ім’я, воно дає нам інформацію про те, як з ним можна впоратися. Цю вправу можна робити і без слів, використовуючи образи. Спершу ви можете почуватися ніяково, але якщо ці вправи робити правильно, це розвиває емпатію та близькість між людьми. Тут важливо пам’ятати, що будь-які емоції та почуття є нормальними і дозволеними, адже вони — частина багатства і різноманіття нашого життя.
Отже, запитайте себе:
Як ти почуваєшся?
У якій зоні ти зараз перебуваєш — в ок-зоні, зоні збудження чи пригнічення? Як ти це відчуваєш, звідки ти це знаєш? Можете намалювати ці зони і попросити дитину показати, де вона зараз.
«Розкажи про погоду» — можна запропонувати дітям використовувати ознаки погоди для описання свого настрою: якщо дитина щаслива і радісна — це ясна погода, яскраво світить сонце; якщо дитина у фрустрації — може сказати, що до неї наближається буря чи гроза.
Діти також можуть намалювати картинку, що описуватиме їхній настрій.
Настрій можна описувати не словом, а жестом чи звуком.
Можна обрати пісню, що віддзеркалюватиме ваш настрій.
У мережі можна знайти постери настрою або личка, що відображають настрій, і користуватися ними.
Може бути так, що молодшим дітям некомфортно розповідати про свої почуття. Тоді можна запропонувати дитині розповісти, як почувається її улюблена іграшка або тваринка.
Які є стратегії саморегуляції?
Після того як ви знаєте свій стан та настрій, можна перейти до стратегій саморегуляції. Ці стратегії можуть бути непростим завданням, коли ми дуже втомлені, голодні, надзвичайно стресовані або приголомшені. Але в таких станах навіть важливіше застосовувати правильну стратегію саморегуляції, щоб швидко повернути себе в ок-зону. Ви можете пригадати, що ви зазвичай робите, коли вас викидає в зону збудження чи пригнічення — чи це здорові стратегії? Деякі стратегії можуть працювати в короткостроковій перспективі, але не працюють надовго чи навіть можуть погіршити ситуацію. Наприклад, вживання алкоголю.
Ці стратегії різні — одні вмикають тіло, інші використовують нашу уяву чи розум. Отже, ви можете:
потягнутися, порухатися, подихати;
поїсти, попити води, потримати в руках чашку з теплим чаєм;
послухати музику;
погратися з домашнім улюбленцем;
піти на прогулянку;
помалювати або порозфарбовувати;
пожмакати м’яку іграшку;
зробити запис у щоденнику;
поговорити з кимось, хто вміє добре слухати;
подивитися комедію;
спрямувати зусиллям волі свої думки в позитивне русло.
Що таке практики вдячності?
Практики вдячності — це пригадування когось або чогось, що викликає в нас почуття подяки. Величезний масив досліджень доводить, що практики вдячності покращують ментальний, емоційний і фізичний стан. Особливо важливо практикувати вдячність у кризові часи та моменти стресу, адже саме в цей час наше тіло і розум фокусуються на тому, що є поганого чи неправильного довкола. А практики вдячності допомагають нашому мозку виробляти хімічні речовини, що дають нам відчуття безпеки, спокою і контролю.
5 простих вправ для практикування вдячності
Ведіть щоденник вдячності. Починайте кожну сторінку зі слів «Сьогодні я вдячна за…» і напишіть або намалюйте, за що ви вдячні. Коли пишете, за що ви вдячні сьогодні, то подумайте, як ця подія (чи людина) вплинула на ваше життя. Розмови про вдячність можуть стати чудовою практикою за сімейною вечерею. Або їх можна використовувати з класом під час онлайн-уроків на початку або в кінці уроку.
Створіть «банку вдячності». Напишіть на маленьких папірцях, за що ви вдячні, і поскладайте їх у прозору скляну банку. Важливо, щоб банка була прозора, адже тоді ви бачите, як там назбируються папірці, і уявляєте, скільки вже сталося речей, за які ви вдячні. Наступного разу, коли у вас буде поганий настрій, ви можете витягнути папірець з банки навмання і нагадати собі, за що ви вдячні. Із дітьми за допомогою такої банки можна грати в «крокодила» — дитина має показати, що написано на папірці, а решта вгадують.
Рефлексія добра або обдумування добра. Подумайте про людину, яка проявила до вас доброту або допомогла вам. Одразу на думку спадає друг або якась близька людина, проте треба також не забувати про незнайомців, які зробили вам щось приємне. Дитина може подумати про незнайому людину, яка працює на фабриці і пошила її улюбленого м’якого ведмедика. Запропонуйте сину або доньці таку гру: оберіть предмет, яким дитина користується щодня, і подумайте разом про всіх людей, які його вигадали, виготовили, продали. За допомогою цієї вправи ми підштовхуємо дитину до думки, що ми всі пов’язані між собою і навколо є багато людей, які намагаються їй допомогти. Коли ви або дитина подумали про цю людину, можна намалювати її, а потім пояснити цю добру справу всім у групі. Поки малюєте і розповідаєте про цю людину, помічайте зміни у вашому тілі і те, як змінюється ваш настрій. Почути чиїсь історії добра і допомоги — це теж приносить радість і підіймає настрій.
Постер вдячності. Наступний крок — додайте ім’я або професію цієї людини у вашу банку вдячності і, якщо можливо, надішліть цій людині записку з подякою. Є багато способів сказати дякую — якщо ви не знаєте адресу цієї людини, можна причепити постер вдячності в себе на вікні, і людина проходитиме повз і прочитає його. Під час пандемії діти вивішують такі постери вдячності лікарям та працівникам швидкої допомоги на вікнах своїх домівок.
«А що не скасовано?» Діти можуть почуватися погано через те, що так багато подій в їхньому житті скасовано чи перенесено — школа, розваги в парку, вечірки на день народження. Думки про всі ці скасовані події погіршують настрій і призводять до тривожності, тож треба намагатися перемкнути увагу дитини в позитивний бік. Подумайте разом з дітьми, а що не скасовано? Це можуть бути дуже прості речі — усміхатися, ходити цілий день в улюбленій піжамі, спостерігати за зміною сезонів за вікном. У нас на роботі теж скасували багато воркшопів, тож тепер на онлайн-зустрічах ми по черзі називаємо одну річ, яка приносить нам радість і яка не була скасована. Це одразу покращує настрій і зближує людей. Якщо робите цю вправу вдома з дітьми, можна завести список подій, які не скасовані, і повісити його на видноті як нагадування.
Вчимося жити у війні
«Пережити війну» — це те, що нам ще треба буде зробити. А ось те, що з нами відбувається зараз — «життя у війні». Як цьому дати раду — справді велике питання. То як нам продовжувати нормально функціонувати, якщо накриває відчуття, що опускаються руки?
Ви відчуваєте, як у вас усередині накопичилася втома — і в кожного різні причини. Хтось відчуває безсилля, бо не може ні на що вплинути, навіть якщо віддає багато енергії й праці на добрі справи. Ще хтось бореться зі своєю скрутною ситуацією та виживає — маріупольці, харків’яни й жителі багатьох інших міст і селищ. Ніхто нас не навчав, як поводитись, коли ти на межі життя і смерті. Ми налаштовувалися на інше життя, вірили в іншу долю.
Що важливо пам’ятати: психіка має дуже великий потенціал самовідновлення і запас міцності. Навіть зважаючи на те, що ми опинились у пеклі. У всіх виникають питання: «Чи залишусь я нормальною людиною після всього?» Відповідь — ствердна. Так, залишимось. Це питання глибоко досліджували ізраїльські психіатри й психологи. Маємо два варіанти:
Допомогти собі відновитись, дбаючи про психічне здоров’я щодня.
Загнати себе в кут, розкачувати психіку безжально і так, що доведеться її відновлювати з допомогою спеціалістів і медикаментів.
Що допоможе зберегти психіку під час війни?
Маленькі справи й прості завдання
Це те найголовніше, що ми можемо зробити і в підвалі, і в бомбосховищі, і в місті, що в облозі, і за кордоном. Річ у тім, що життя наше розвалилось, і мозок звідусіль отримує сигнал SOS: «На мене скрізь чатує небезпека», «Я не знаю, чи вціліють мої близькі», «Тут все не так, як було в мене вдома/у моїй країні». Коли ми отримуємо таких сигналів через край — психіка потроху ламається, організм дає збій. Травма практично неминуча.
І саме тому необхідно робити ЗВИЧНІ справи й дії за будь-якої нагоди. Так у мозок надсилатиметься сигнал: «Все добре, наскільки це зараз можливо. Ми в безпеці».
Що може бути вашими щоденними опорними рутинами?
Вигул домашнього улюбленця.
Вихід на каву в кафе, яке досі працює поруч із домом.
Готування смачних обідів.
Раджу фіксувати все, що ви робите протягом дня: «Ось я прокинулась і поснідала. Сфотографувала пиріжки й виклала швидкий рецепт у сторіз». Психіка буде вам вдячна — така фіксація для неї — це як знак: «Я справляюсь з усіма труднощами».
Ревізія ресурсу
«На скільки в мене вистачить грошей?» — нормально ставити собі це питання. Далеко не в усіх, хто виїхав з України чи втратив роботу, є сили ОДРАЗУ починати будувати своє життя з нуля. На це потрібен додатковий ресурс. Нам треба зараз навчитися говорити собі: «Ти не маєш цієї ж секунди кидатись у бій і шукати роботу», «Не потрібно будувати плани, якщо не хочеться». Саме так: зараз добре уникати довгострокового планування.
До прикладу, у вас є сума грошей, якої вистачить на два місяці. Ви можете сказати собі: «Цього місяця я займаюсь тим, щоб «зберегти» себе і відновитись. Я дбаю про здоров’я, гуляю з дітьми».
«На скільки в мене вистачить їжі?» — теж важливе для багатьох запитання. У мене є клієнти, які кажуть: «Щогодини мені потрібно подивитися, що є в холодильнику». Відповідаю: «І це дуже добре — робіть це і переконуйтесь, що ви захищені». Страхи про базові речі мають бути вгамовані.
Коло спілкування
Чую від людей: «Начебто щиросердно спілкуються зі мною знайомі, друзі. Але мені важко підтримувати спілкування. Я відчуваю, як втрачаю енергію. Що робити?» Не соромтесь, намагаючись «вичавити» із себе інтерес чи підтримуючи активно бесіду, де вам намагаються співчувати, давати поради. Навіть у комунікаціях зараз все відбувається за законами воєнного часу.
Одна з найпоширеніших історій, коли киянам, які залишились у місті, починають наполегливо радити: «Що ж ти там сидиш, якнайшвидше виїжджай! Я так хвилююся за тебе. У новинах щодня такі жахи, це ж неможливо». Так, люди роблять це з внутрішніх міркувань піклування. Але це сильно розхитує внутрішній стан співрозмовника.
Я хочу донести до українців: люди, які проживають у містах під облогою чи на тимчасово окупованих територіях або під обстрілами, мають дуже важливу цінність всередині себе: вміння зберігати внутрішній спокій. Наскільки ми вміємо зберігати внутрішній спокій — настільки ми працездатні, активні, здатні робити користь для себе і оточуючих. Отже, найдорожчий ресурс, який нам можуть подарувати інші люди — не ліки й не продукти, а нормальний врівноважений стан. Тож люди, на яких ви можете обпертись у цьому розумінні — ваш безцінний ресурс.
А якщо людина — у геть поганому, панічному стані, важливо проговорювати: «Ось ці і ці дорогі мені люди живі. Поряд зі мною — ось такі люди. Вони можуть мені допомогти ось у цьому й цьому». Так, ви маєте просто вголос перераховувати, що цінного є у вашому житті. Це і людський ресурс у тому числі.
Не концентруватися на втратах
Наші втрати багато в чому неосяжні. Нас переповнює страх, розпач, розгубленість. Таке нескінченне важке горювання відбирає немислимо багато сил. Рекомендуємо наплакатись досхочу, наридатись. Якщо накриває злість — можна кричати в подушку, гарчати. Але не затискати в собі ці емоції — вони потім перетворюються в тілесну напругу, а там і психосоматичні хвороби поруч.
Отже, назліться як слід. А от «смакування» планів, що не збулися, відкладіть у дальню комірчину — бо це вони висмоктують із вас дорогоцінну життєву енергію.
Ваші ресурси з минулого (втрачені гроші, нерухомість) — це вже минуле. Женіть від себе думки про них. Так, згодом ви все це обов’язково відрефлексуєте, відгорюєте, інтегруєте у своє життя. Є умова: ви це маєте зробити у благополучному місці, у більш-менш зібраному стані. Коли відчуєте в собі бодай трішки більше сил для цієї рефлексії й налагодження внутрішнього життя. А от просто зараз ми живемо в режимі виживання. І те, що має найбільше значення, — піклування про базові потреби. Про те, що відбувається сьогодні, завтра й на відстані «протягнутої руки». Тільки в такому випадку в нас є шанс на стратегії та рефлексії в майбутньому.
Приємні емоції під час війни та пошук вдячності
Глибина переживання простих насолод у час війни — дуже висока. Ви зовсім по-іншому можете сприймати смак ранкової кави, смак свіжого хліба, обійми рідних. Знаходьте те, за що ви можете подякувати новому дню. Мені в коментарях пишуть: «Зробила велике прання. Все так чудово пахне. І порошок улюблений ще залишився». Всі, хто не виробив до війни правильну життєву філософію вдячності, мають прекрасну нагоду зробити це просто зараз.
Смійтеся, не стримуйте себе. Це не соромно! Це зараз ліки для українців. Сміх не лише знижує напругу, а й допомагає відсторонитися від гірких і важких думок. Це як сльози, тільки інший «заряд» розрядки. Гортайте меми перед сном. Мій улюблений: «Звідки стільки воєнних аналітиків? Нормальні ж вірусологи були!».
Протягом декади праці та профорієнтації з 17 по 30 січня психологічною службою ліцею «Білоцерківський колегіум» були проведені заняття з елементами тренінгу:
«У світ професій» для учнів 9-х та 11-х класів.
Метою заняття було: визначення професійних спрямованостей учнів, усвідомлення учнями своїх професійних намірів, розширення знань про світ професій.
Психологічною службою ліцею «Білоцерківський колегіум» було проведено заняття з елементами тренінгу на тему «Скажемо алкоголю - ні!» для учнів 21 групи.
Метою заняття було: навчити дітей приймати вільне, усвідомлене рішення на користь здорового способу життя; розвити уявлення про небезпечні наслідки вживання алкоголю та наркотичних речовин.
До Всеукраїнського тижня права, психологічною службою були проведені заняття з елементами тренінгу "Права у моєму житті" для учнів 6-х класів Ліцею "Білоцерківський колегіум". Заняття спрямовані на забезпечення захисту прав дитини, дотримання національних та загальнолюдських принципів, традицій.
16 днів проти насильства
З метою привернення уваги учасників освітнього процесу до проблеми насильства у суспільстві та попередження негативних явищ, що можуть призвести до насилля або спровокувати його вчинення, у ліцеї «Білоцерківський колегіум» відбулася акція «16 днів проти насильства».
Практичним психологом та соціальним педагогом було проведено тренінгове заняття «Ми проти насилля».
Проведений захід, спонукав до аналізу власних дій, вчинків, переосмислення цінностей. Сприяв вихованню в учнів людяності, відповідальності, любові до ближнього, поваги до гідності іншої людини, свідомого ставлення до своїх прав та обов’язків, а також шанобливе ставлення до людей (дітей) з інвалідністю, хворих на ВІЛ.
1 грудня - Всесвітній день
толерантності до хворих на СНІД
та ВІЛ-інфікованих
1 грудня щороку відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. СНІД більше не входить до десятки провідних причин смертності. За даними ВООЗ, у 2015 році від нього померли 1,1 млн осіб проти 1,5 млн осіб у 2000 році.
У 2017 році, як зазначає Всесвітня організація охорони здоров'я, від причин, пов'язаних із ВІЛ, у всьому світі померло 940 000 людей. Досі з ВІЛ-інфекцією живе близько 37 млн людей на планеті: 1,8 мільйона осіб набули ВІЛ-інфекцію у 2017 році.
Найбільш ураженим регіоном є Африка - тут у 2017 році проживало 25,7 млн осіб з ВІЛ-інфекцією. На цей континент припадає майже дві третини загального числа нових випадків інфікування ВІЛ. Що стосується України, за даними Міністерства охорони здоров'я, всього ВІЛ-інфікованих українців нині близько 244 тисяч.
Як зазначає очільниця МОЗ Уляна Супрун, в Україні більшість нових випадків виявляються вперше на 3 та 4 клінічних стадіях ВІЛ-інфекції, коли стан здоров'я вже незадовільний. "Ця ситуація може бути виправлена, якщо не заплющувати очі на проблему та вчасно проходити тестування", - зазначає вона.
Швидко (15 хвилин), безоплатно та конфіденційно перевіритись можна у найближчому до себе пункті тестування. Утім, ставлення до ВІЛ-інфікованих людей в Україні, незважаючи на те, що в побуті заразитися неможливо, доволі негативне. Люди, які дізнаються, що їхні знайомі можуть бути вражені цим захворюванням, часто відсторонюються або взагалі припиняють подальше спілкування. На жаль, ВІЛ/СНІД досі оточені безліччю міфів.
Булінг
Булінг – це агресивна і вкрай неприємна поведінка однієї або групи людей по відношенню до іншої людини, що супроводжується постійним фізичним і психологічним впливом.
У ліцеї «Білоцерківський колегіум» психологічною службою було проведено інтерактивне заняття «Скажи - “НІ!” булінгу» для учнів 22 групи.
Учні ознайомилися з поняттям, формами та структурою булінгу, навчилися виховувати почуття власної гідності, виховувати почуття емпатії та переживання до дитини, яка зазнає насильства, а також навчилися розвивати навички протидії соціальному тискові, розвивати вміння пошуку шляхів виходу зі складної ситуації і формувати навики відповідальної та безпечної поведінки.
Психологічною службою ліцею «Білоцерківський колегіум» було проведено тренінг на тему «Емпатія» для учнів 11-х класів.
На тренінгу учні дізналися, що таке емпатія, її види та навчалися розуміти почуття, психічні стани інших людей у формі співпереживання.
У вересні психологічною службою ліцею «Білоцерківський колегіум» було проведено заняття з елементами тренінгу «Я та мій світ» для учнів 6-х класів.
На занятті учні ознайомилися з поняттям «емоції», навчалися поділяти на позитивні та негативні, а також їх контролювати.
Загалом, захід пройшов плідно та цікаво.