23. Мистецтво імпровізації

Урок підготувала: Приходько Тетяна Володимирівна

Пригадайте, що таке імпровізація. 

Які імпровізації вам відомі? 

Як ви гадаєте: цей жанр існує лише в музиці? 

Сьогодні ми детальніше ознайомимось з мистецтвом варіювання.

Варіації (зміна, різновид) - музичний твір, у якому основна тема зазнає різноманітних змін (мелодичних, ладових, ритмічних, гармонічних).

Музика взагалі не буває без варіювання. Це закон. Такий самий закон, як і те, що музика не буває без повторення. А де повторення — там і зміна. Наші дні можуть бути схожі як краплі води, проте вони все одно різні. Змінюється все, що рухається, що відбувається в часі. 

Варіація — це найстаріша музична форма, в основі якої — тема та її видозмінені повторення. Витоки варіації слід шукати в народній музичній творчості, виконавській діяльності співаків та особливостях звучання музичних інструментів. Часом композитори пишуть варіації на народні теми або на музику інших композиторів — на знак вдячності. 

Зазвичай варіації — це інструментальна музика. Але варіюються найчастіше найпопулярніші пісенні або танцювальні мелодії. Інструмент немовби розфарбовує на всі лади той малюнок, який укладено в мелодії. 

Варіації можна зустріти в джазі, в симфонічній музиці, в інструментальній, і навіть у виконанні народних інструментів. 

Ніколо Паканіні Каприс №24

Імпровізація-

це створення художнього твору (наприклад, музичного, поетичного, сценічного) в момент його виконання без попередньої підготовки. 

Рапсодія — пісня або вірш, що їх виконували в античній Греції мандрівні декламатори-співаки — рапсоди; тепер — жанр інструментального твору вільної форми, зазвичай на основі народних тем.

Рапсодія (грец. — пісня рапсода) — жанр інструментального твору вільної форми, здебільшого на основі народних тем.

ГУРТ The Piano Guys представили свій трек в Шопен-стилі, зігравши на фортепіано, віолончелі та азіатських ударних інструментах, серед яких і ерху, стоячи на Великій Китайській стіні. Їм вдалося отримати дозвіл на зйомки кліпу на одному з чудес світу. Граючи класичну музику, хлопці також хотіли використовувати і саундтрек з мультфільму «Кунг- фу Панда». 

Розкажіть про особливості звучання прослуханих творів. Як змінилася музика Ф. Шопена та Н. Паганіні у творах С. Рахманінова та сучасного гурту "ThePianoGuys"?

Охарактеризуйте засоби виразності цих творів.

Які картини постають у вашій уяві, коли звучать ці твори?

Розкажіть про свої враження від музики.

Вокально-хорова робота

"Хай радіють усі" музика і слова Р.Галагана 

У музиці, яку ми сьогодні слухали і виконували на уроці, ми почули та відчули яскраву палітру різноманітних по¬чуттів: це і радість, і сум, і пристрасть, і невгамовність. Музика може надзвичайно тонко передавати найрізноманітніші почуття, що сповнюють і бентежать людські серця. 

Створи за допомогою олівців або фарб маленький етюд "Моя весняна пісня" або листівку.