Виробниче навчання

ТЕМА (30 годин): "Кладка з керамічних порожнистих, бетонних і природних каменів"

19.11.2021 Тема н/в роботи "Укладаннякаменю та цегли в конструкцію".

При будівництві однорядних стін з великогабаритних поризованих керамічних блоків, також як і при інших технологіях, діють конкретні рекомендації з монтажу. Їх виконання дає гарантію використання всіх переваг цієї технології, у тому числі чіткого і швидкого виконання будівельних робіт.

Горизонтальна гідроізоляція

Буде захищати стіни від підтягування вологи. Укладають її на фундаментній стіні (або підвальній) під перший ряд порожнистих блоків. Найзручніше вибрати ізоляцію зі спеціальної плівки або толю, що укладаються смугами, які з'єднуються «внахлист» не менше ніж 10 см.

Вирівнювання бази.

База під перший ряд порожнистих блоків повинна бути рівною. Необхідно її вирівняти по горизонталі, щоб уникнути збільшення відхилень під час кладки. Можна це зробити за допомогою водяного рівня або за допомогою нівеліра.

Приготування розчину.

Для укладання зовнішніх однорядних стін рекомендується застосування готового теплозберігаючого розчину. Його можна приготувати в бетономішалці або за допомогою ручної низькооборотної мішалки, дотримуючись рекомендацій наведених на упаковці. Внутрішні стіни кладуться на звичайному розчині, приготовленому на будівництві. Важливо, щоб розчин мав відповідну консистенцію. Дуже рідкий розчин буде запливати в отвори пустотілих блоків, а дуже густий - важко розмазати. Зерна наповнювача не повинні бути великими або гострими, так як можуть пошкодити гідроізоляцію.

Погода для кладки.

Під час кладки при застосуванні теплозберігаючого розчину температура навколишнього середовища не може бути меншою, ніж +5 ° С. Противоморозні добавки застосовують тільки для традиційних розчинів.

Перший шар розчину.

Укладають його на гідроізоляцію за допомогою кельми муляра. Зазвичай він є вирівнючим шаром і служить для нівелювання можливих відхилень бази від горизонталі.

Розпочинаємо кладку.

Кладку зовнішніх стін починають від кутів. Залежно від пустотілих блоків, призначених для однорядних стін, кути можна виконувати тільки з цілих блоків або при використанні доповнюючих елементів: половинок і куточків.

Необхідно пам'ятати про нанесення розчину на бокову поверхню пустотілого блоку, який укладається в кутку до фронтальної поверхні блоків, покладених перпендикулярно. Після укладання пустотілих блоків перевіряється горизонтальний рівень ряду і легко підбиваючи блоки гумовим молотком. Увага! Перед укладанням пустотілі блоки необхідно змочити, щоб вони не поглинали сильно швидко воду з розчину.

Кладку кутів незалежно від товщини стін починають з укладання ложком двох трьохчетвірок (мал. ). Далі зовнішню версту продовжують камені, укладені тичками. Для дотримання перев'язки тичкові версти обох рядів відокремлені четвірками.Другий ряд укладають без застосування неповномірного каменя.

Рокладка каменю при кладці кута в півтори цеглини

Рокладка каменю при кладці кута в дві цеглини

Наступні ряди кутові.

У кожному куті найкраще покласти мінімум три ряди пустотілих блоків до того, як класти стіну між ними. Називається це витягуванням кутів. Пустотілі блоки укладають у кутах поперемінно. Необхідно подбати про отримання однакового рівня чергових рядів пустотілих блоків у всіх кутах.

Перевірка вертикальності.

Контроль перпендикулярного виконання стіни треба проводити за допомогою виска після кладки кожного ряду пустотілих блоків у кутку. Контроль горизонтальності покладених пустотілих блоків між кутами виконується за допомогою натягування шнура муляра.

Горизонтальні з'єднання.

Будівництво по системі не вимагає виконання вертикального шва між пустотілими блоками. Необхідно виконувати тільки горизонтальні шви. Розчин використовується тільки для з'єднання чергових рядів, накладаючи його обов'язково рівномірно кельмою муляра по всій верхній поверхні елементів вже укладеного ряду. Товщина шару розчину після кладки повинна становити 8 - 15 мм, оптимально 12 мм. Увага! Розчин необхідно класти на всю ширину ряду.

Вертикальні з'єднання.

Пустотілі блоки, які кладуть у ряді, з'єднуються між собою лише на «паз» і «гребінь». Їх бічні поверхні профільовані таким чином, що таке з'єднання забезпечує відповідну міцність і герметичність стіни. З метою збереження рівного шару розчину, пустотілі блоки необхідно вставляти зверху в пази вже встановлених елементів і тільки після цього дотискати до розчину.

Укладання порожнистих блоків.

Під час кладки стін стане в нагоді шнур каменяра, який розтягують між готовими кутами. Він полегшує збереження однакового горизонтального рівня для всіх пустотілих блоків, покладених в ряду. Пустотілий блок, що встановлюється, підлаштовується до висоти шнуру і положенню інших блоків, при цьому користуються гумовою киянкою.

Стіна між кутами.

Виконують її тільки після того, коли в кутах покладені вже перші ряди пустотілих блоків. Перед цим треба перевірити ідентичність горизонтального рівня пустотілих блоків в кутах. Допомогти в цьому можуть вертикальні рейки з нанесеними рівнями чергових рядів. Увага! Кладка чергових рядів стіни завжди починається від кутів.

Зв'язки стіни.

Пустотілі блоки найкраще укладати таким чином, щоб вертикальні з'єднання між ними були зрушені щодо один одного в чергових рядах на пів блоку. У стінах з елементів повного розміру (не прирізаних) зсув з'єднань повинен становити принаймні 10 см.

З'єднання зовнішніх і внутрішніх несучих стін.

Внутрішню несучу стіну з пустотілих блоків найкраще будувати одночасно із зовнішньою стіною. З'єднують їх між собою, впускаючи в кожному другому ряду, блок внутрішньої стіни на глибину 10 - 15 см в зовнішню стіну. З'єднання повинне бути утеплено 5 см шаром пінопласту, так як блоки для внутрішньої стіни мають менше термоізоляцію. В інших рядах перший блок внутрішньої стіни досить приставити до зовнішньої стіни і з'єднати з нею розчином. Якщо внутрішня стіна буде будуватися трохи пізніше, то необхідно передбачити можливість впуску її блоків в зовнішню стіну за допомогою виконання «штроб».

З'єднання Зовнішні стіни і простінків.

Простінки кладуть зазвичай після зведення несучих (зовнішніх і внутрішніх) стін, та треба пам'ятати про те, щоб заздалегідь вмонтувати в них сталеві оцинковані анкери. Вони будуть служити в якості з'єднувачів між несучою стіною й простінком. Один кінець потрібно вмонтувати в горизонтальний шов несучої стіни, а другий - в горизонтальний шов простінка.


Прирізка порожнистих блоків.

Якщо стіни будинку не мають модульних розмірів, що дозволяють виконати їх виключно з повних елементів, то деякі блоки, що укладаються у подальших рядах стіни або безпосередньо під перекриттями, треба буде прирізати. Для різання можна застосувати ручну пилу з електроприводом або настільну пилку з алмазним кругом.

Кладка прирізаних елементів.

Прирізані пустотілі блоки вмуровують посередині стіни, як можна далі від її кутів. Укладаючи їх в чергові ряди, необхідно пам'ятати про зрушення вертикального шва - в цьому випадку становить він щонайменше 4 см щодо шва в сусідньому ряду блоків. Необхідно виконати при цьому заповнення розчином вертикальних сполучень між прирізаними і цілими блоками. Увага! При виконанні зовнішніх однорядних стін не можна заповнювати порожнечі в стіні елементами з більшою теплової провідністю, наприклад цільними блоками.

Розчин у вертикальних швах.

Виконання розчином вертикальних швів необхідно в декількох окремих місцях стіни. Це не тільки з'єднання прирізаних блоків з цілими, але також всі з'єднання в яких випрофілірованная на «паз» і «гребінь» бокова поверхня одного пустотілого блоку має бути поєднана з гладкою лицьовою поверхнею іншого, наприклад, у кутах і з'єднаннях стін. Вертикальні шви необхідно виконати також при з'єднанні кутових кишенькових елементів.

Половинка порожнистих блоків.

Застосування половинок покращує і прискорює виконання прорізів для вікон чи дверей, які рекомендується проектувати в модулі. Це виключає необхідність у прирізки блоків.

Стоп волозі.

Поки будинок не буде накритий дахом, останній ряд блоків необхідно накривати плівкою або толлю в період негоди і після закінчення робочого дня. Це збереже від розмивання розчину дощем і потрапляння вологи усередину стіни.

Свердління отворів.

У готовій стіні без проблем можна свердлити отвори, наприклад для коробок під електричні розетки або для прокладки труб через стіни. Свердлити можна за допомогою дрилі корончатим свердлом або буром. Увага! Під час виконання отворів у стінах не рекомендується застосовувати ударні електроінструменти.

Виконання борозен.

Щоб виконати борозни під проводку, необхідно зробити в стіні два паралельних надрізу дискової пилкою. Потім, за допомогою молотка і зубила, вибивають фрагменти блоку між надрізами.В утворену борозну можна вкладати труби водопроводу, каналізації або опалення. Для виконання борозен можна використовувати Борозник. Електропроводку кладуть найчастіше на поверхні стін і прикривають штукатуркою.

Термоізоляційний вкладиш.

Проємне перекриття у зовнішній стіні має бути утеплене, тому між балками (чотирма або п'ятьма залежно від товщини стіни) потрібно розмістити термоізоляційні вкладиші товщиною від 8 до 12 см. Після монтажу на стіні набір балок необхідно міцно пов'язати ув'язувальним дротом - з міркувань безпеки, щоб проємне перекриття не звалилося зі стіни.

Готові стіни.

Кладка 1 м2 однорядної стіни з порожнистих блоків повинна займати близько однієї години. Кладеться вона швидше, ніж по інших технологій завдяки великим розмірам пустотілих блоків і з'єднанню на «паз» і «гребінь», що дозволяє уникнути виконання вертикальних швів з розчину. 1м2 стіни це всього лише 16 пустотілих блоків і 4 горизонтальних шва. Після закінчення робіт з виконання кладки, починається монтаж перекриттів.

18.11.2021 Тема н/в роботи "Інструктаж з безпеки праці. Організація робочого місця. Визначення потреби в матеріалах згідно з обсягом роботи. Кладка стін, простінків і кутів із керамічної порожнистої цегли. Установка порядівки, кріплення шнура причалки".

Організація робочого місця при муруванні з природних і штучних каменів

При кладці з каменів правильної форми використовують такий же ручний інструмент і пристосування, що при звичайній цегельній кладці

Муляри , що користуються інстру­ментом , і пристосуваннями, несуть за них матеріальну відповідальність. Після закінчення роботи інструмент очищають , промивають водою і досуха витирають.

Дбайливе і акуратне використання інструменту і пристосувань підвищує продуктивність праці і покращує якість кладки.

При зведенні конструкцій з штучного і природного каменю контро­люють правильність перев'язки, товщину і заповнення швів, горизонталь­ність рядів, вертикальність кутів. При цьому стежать за точним дотриманням розмірів кон­струкцій, що викладаються , і правильним місцезнаходженням отворів, перемичок, пілястр, якістю лицьової поверхні.

Граничні відхилення розмірів і положення стін і стовпів, виконаних з природного і штучного каменя, такі ж, як при цегельній кладці.

Відхилення розмірів і положення стін і перегородок з природного і штучного каменя не повинні перевищувати наступних значе­нь (мм):

  • Відхилення рядів від горизонта­лі на 10 м довжини......15

  • Відхилення по ширині прорізу ...........+15

  • Відхилення по товщині . . . . +10

  • Відхилення від вертикалі на ви­соту приміщення...... 10

  • Нерівності на вертикальній по­верхні ........ 10

Робоче місце мулярів організовують відповідно до типових схе­м, на яких графічно зображено розміщення складування матеріа­лів, вказані робоча зона, про­ходи і так далі.

При кладці глухих участків зовнішніх стін (мал.1. а) з керамічних, силікатних або природних каменів правильної форми матеріали кладок розміщують уздовж фронту роботи в порядку, що чергується. Ящики з розчином і піддони з каменем встановлюють довгою стороною перпендикулярно стіні.

Мал. 1 ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ ПРИ КЛАДЦІ З ПРИРОДНОГО І ШТУЧНОГО КАМЕНЯ ГЛУХИХ УЧАСТКІВ СТІН (а) ПРОСТІНКІВ (б)

1 — піддони з каменем; 2— ящик з розчином

При кладці стін з отворами (рис,1 , б) піддони з каменем розміщують напроти простінків, а розчин — напроти отворів.

При кладці стовпів (мал.2 ) піддон з каменем розташовують зліва, а розчин — праворуч від муляра Ширина робочої зони — 70 см. При роботі з підмощень кладочні матеріали встановлюють не ближче 5 см від краю робочого настилу.

Мал. 2 ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ ПРИ КЛАДЦІ З ПРИРОД­НОГО І ШТУЧНОГО КАМЕНЯ СТОВПІВ (а) ВНУТРІШНІХ СТІН АБО ПЕРЕГОРОДОК (в)

I — піддон з каменем; 2 — стовп, що викладається; 3— ящик з розчином ; 4 — підмостки ; 5 — стіна, що викладається

При кладці внутрішніх стін і перегородок стінні матеріали і ящики з розчином розташовують в порядку, що чергується. Піддони з каменем і ящики з розчином встановлюють довгою стороною уздовж фронту роботи. Між ящиками і піддонами залишають проходи шириною 20... 25 см.

До початку роботи при зведенні конструкцій з природного і штучного каменя муляр повинен: оглянути робоче місце, перевірити правильність розміщення матеріалів кладки, переконатися в справності інструменту, інвентарю, оглянути встановлені підмостки або риштування і в разі знайдення яких-небудь неполадок повідомити про це майстрові .

Як і при цегельній кладці, при зведенні конструкцій з природного і штучного каменя по периметру зовнішніх стін на висоті не більше 6 м (мал.3 ) встановлюють захистні козирки з дощатих щитів укладених на сталеві кронштей­ни. Щити допускається замінювати натягнутою сіткою з синтетичних матеріалів.

Нижній ряд захисних козирків зберігають до завершення кладки. Наступний ярус захисних козирків встановлюють на 6 м вище за перший ряд і далі по ходу кладки їх пере­ставляють через кожних 6 м.

Входи в сходові клітки огороджують влаштовуючи навіс розміром 2X2 м.

Кладка заввишки більше двох поверхів забороняється, якщо відсутні міжповерхові перекриття.

Сходові майданчики і марші, а також отвори в перекриттях захищають (мал.4 ), використовуючи інвентарні елементи (стійки, перила та ін).

Всі вимоги, що відносяться до безпечного виробництва цегельної кладки, в рівній мірі відносяться і до кладки з природного і штучного каменя.

Підрахунок обємів камяних робіт

Необхідність в розрахунку обємів каміної кладки виникає в багатьох випадках:

  • необхідність визначення кількості необхідної цегли та розчину;

  • неохдність визначення заробітної плати муляра , яка напряму залежить від обєму.

І при зведенні нового будинку , і при облицюванні вже наявного будинку цеглою, і навіть при проведенні перепланування із зведенням додаткових стін зовсім не зайвим буде провести розрахунок обсягу цегляної кладки, а відповідно і кількість всього матеріалу необхідного для робіт.

При всій удаваній складності, підрахунок обсягу цегляної кладки зовсім не такий вже і страшний.

Спочатку трошки фізики та геометрії.

Ви не дуже здивуєтеся, якщо ми повідомимо про те, що обсяг будь-якого тіла обчислюється множенням довжини, висоти і ширини. Саме з приводу розрахунків обсягів Архімед кричав «еврика» вискакуючи з ванни, і навіть обсяг стіни що будується можна обчислити саме таким чином.

Все просто - довжина стіни, помножена на висоту і помножена на ширину, за вирахуванням обсягу отворів дверних і віконних і отримуємо обсяг загальний. Залишилося розділити цей показник на обсяг одиниці будівельного матеріалу і отримаємо заповітну кількість матеріалу.

Правильно? Не зовсім, так як після таких розрахунків виходить зайва кількість матеріал . І секрету в цьому ніякого немає, просто не була проведена поправка на шовні величини.

Кілька слів про шви.

Шов - це важлива частина кладки. Цементний розчин розкладається шаром оптимально12 мм, а при проведенні розрахунків кладки цегли з розчином виходить вже зовсім цікава картина.

Ось судіть самі:

• Кількість цегли одинарної в 1 кубічному метрі без швів - 512 штук, а з швом - 394 штуки;

• Те ж, але для потовщеної цегли без швів - 378 штук, зі швами всього 302;

• На подвійній цеглі витрата складе 242 одиниці, з швом - 200 штук.

Отже обсяг цегли в 1м3 кладки, врахований без поправок на шов, не може бути еталоном при розрахунках істинного необхідної кількості матеріалу.

Кількість розчину на 1 м3 кладки 0.23 м3

ТЕМА (66 годин): "Навчання безпечних прийомів і методів кладки за однорядною, багаторядною, трирядною системами перев'язування швів"

15.11.2021 Тема н/в роботи "Кладка вузьких простінків (шириною до 1м, виконання мулярних робіт із застосуванням сучасних матеріалів. Перевірка правильності кладки. Вимоги до якості робіт".

Кладка простінків за багаторядною системою перевязки

Простінки по багаторядній системі перев'язки викладають, якщо їх ширина більше чотирьох цеглин. Два перші ряди виконують як і при ланцюговій системі перев'язки, по­слідуючі ряди — ложками з перевязкою в пів-цеглини. Для перев'язки зовнішньої і внутрішньої версти використовують половинки цегли. Також простінки , як найбільш завантажені участки кладки як правило армують.

Порядову розкладку кладки деяких простінків за багатродною системою перевязки подано нижче.

Простінок в 1 цеглину


Простінок в 1,5 цеглину

Простінок в 2 цеглину


Простінок в 2 цеглини довжиною кратний до цілої цеглини

12.11.2021 Тема н/в роботи "Кладка стовпів в 1.5х1.5; 2х2; 2.5х2.5 цеглини за трирядною системою перев'язування швів"

Кладка квадратних стовпів за трирядною системою

У цегельних будівлях найбільш навантаженими елементами є стовпи і простінки. Якщо їх ширина менше метра, то кладку ведуть по трирядній системі перев'язки.

Багаторядна система перев’язки під час кладки стовпів забороняється, тому що вона не забезпечує монолітності та потрібної міцності стовпів.

Однорядна система перев’язки не є вигідною для кладки стовпів, так як доводиться використовувати велику кількість трьохчетвірок. Тому стовпи викладають за трирядною системою перев’язки.

Стовпи квадратного перетину, як правило, викладають з повномірної цегли. Перші два ряди (мал.1) виконують, як і при однорядній системі перев'язки, залишаючи, од­нак, неперев'язаними вертикальні шви в зовнішній і внутрішній верстах. Третій ряд укладають як другий, але розвертаючи його на 90°, четвертий, — як перший, лише повернений на 90°.

Найтонший стовп 380 на380 мм тобто в півтори цеглини.

Загальний вигляд стовпа в півтори цеглини

11.11.2021 Тема н/в роботи"Укладання верстових рядів. Перевірка правильності викладання вертикальних обмежень кутів, стін, простінків, прилягань, перетину двох стін"

Кладка вертикальних обмежень за багаторядною системою перевязки

Для одержання вертикального обмеження стіни за багаторядною системою перев'язування перших два ряди викладають із застосуванням тричверток на початок першого і другого рядів. У решті ложкових рядах розкладають цеглу так, щоб ложки перекривали один одного на півцегли.


08.11.2021 Тема н/в роботи "Прийоми цегляної кладки кутів та стін за багаторядною системою перев'язування швів"

Кладка кутів за багаторядною системою перевязки

При багаторядній системі перев'язування швів перший ряд викладують так, як і при одинарній системі, тичками. При товщині стіни, кратній цілій цеглині у другому ряду зовнішню і внутрішню версти викладують ложками, а забутку - тичками. При товщині стіни, що кратна цеглині перший ряд викладають тичками на фасад, а ложками - всередину приміщення: другий ряд,

навпаки, ложками на фасад, а тичками всередину. Наступні, 3-6-й ряди викладають тільки ложками з перев'язуванням вертикальних поперечних на півцегли.

Прямі кути у багаторядній системі перев'язування викладають з використанням тричверток і чверток. Починають мурувати кут з двох тричверток, із яких кожну кладуть ложком зовнішню версту. Прилягаючи до цих тричверток, версти викладають із тичків. Проміжок, який створився між тричвертка-ми і тичками, заповнюють чвертками. У другому ряду версти викладають ложками, а забутку—тичками. Мурування наступних ложкових рядів виконують тільки ложками.

Розкладки цегли на кутах при стінах різної товщини подано нижче.

Кладка в одну цеглину

Кладка в 1,5 цеглини

Кладка у дві цеглини


Кладка у 2,5 цеглини

05.11.2021 Тема н/в роботи "Кладка прилягань та перетину простих стін товщиною в 1; 1.5; 2; 2.5 цеглини за однорядною системою перев'язування швів. Перевірка правильності кладки правилом, рівнем , виском. Контроль товщини швів.

Прилягання стіни за однорядної системи перев'язування виконують так, як показано на малюнках У першому ряду мурування ряд прилягаючої стіни пропускають через основну стіну до її лицьової поверхні і закінчують її тричвертками. У другому ряду до ложків основної стіни приєднується ряд другої стіни.Версти основної стіни та примикаючої не співпадають: якщо в основній стіні тичкові ряди , в примикаючій - ложкові і навпаки.

Порядові розкладки примикань за однорядною системою перевязки подано нижче:

мурування в одну цеглину

мурування в 1,5 цеглини

мурування у дві цеглини

мурування у 2,5 цеглини

Перетин стін за однорядною системою перев'язування виконують, поперемінно пропускаючи ряди мурування одної стіни через другу причому версти також неспівпадають.

03.11.2021 Тема н/в роботи "Кладка глухих стін товщиною в 1; 1.5; 2; 2.5 цеглини за однорядною системою перев'язування швів з розшиванням, під штукатурку або облицювання".

Мурування глухих стін починають з укладання тичкового ряду. У місцях четвертей укладають четвірки цегли. У другому ряду перев'язку забезпечують неповномірні цеглини (тричвертки і чвертки).

Найпростіше викладати стіни при товщині в одну цеглину. У такому випадку перший ряд являє собою тичкову версту з чвертями на кінцях.

Другий ряд викладають зовнішнім та внутрішнім ложковим рядом, для перевязки з першим рядом викладають трьохчетвірки на внутрішніх кутах простінку

Стіну в 1,5 цеглини викладають аналогічно лише товщина стіни збільшується на пів цеглини.

Глуху стіну в 2 цеглини викладають складніше. Перший ряд являє собою зовнішню та внутрішню тичкові версти з чвертками по боках.

Глухі стіни в 2,5 цеглини викладають їх так:

01.11.2021 Тема н/в роботи "Кладка за однорядною (ланцюговою) системою перев'язування швів"

Кладка за однорядною системою перев'язування швів

Мурування стін починають з улаштування на висоту 4-5 кутових рядів і, якщо потрібно, проміжних маяків.

При муруванні за однорідною системою перев'язування швів стін, товщина яких має парне число половинок, наприклад, дві цеглини починають з укладання тичків першого ряду; у другому ряду верстові цеглини кладуть ложками, забутку виконують тичками. При муруванні стін, які мають товщину непарного числа півцеглини, наприклад 1,5 цеглини , одну версту першого ряду укладають тичками, а другу — ложками.

У другому ряду над ложками кладуть тички, а над тичками - ложки. Забутку заповнюють переважно тичками.

Мурування кутів будівлі є найбільш відповідальною частиною кам'яних робіт, які виконує кваліфікований муляр.

Прямі кути однорядної системи перев'язування зводять наступним чином . Перший ряд одної із стін, який складає прямий кут, доводять до зовнішньої поверхні другої стіни: перший ряд другої стіни приєднують до першого ряду першої стіни. У другому ряду — навпаки. Внаслідок цього ложкові ряди одної стіни виходять тичками на лицьову поверхню другої стіни. Стіна, яка проходить до лицьової поверхні другої стіни, повинна закінчуватися тричвертками, розміщеними вподовж. Пропускаються зовнішні ложкові ряди , приєднуються зовнішні тичкові.

Кут в одну цеглину викладають так:


Кут в 1,5 цеглини викладають так:

Кут у дві цеглини має таку розкладку:

Кут у 2,5 цеглини має таку розкладку:


29.10.2021 Тема н/в роботи "Кладка цегляних стовпчиків під лаги підлоги"

Перед тим, як почати мурування стовпчиків під лаги необхідно прочитати робоче креслення та зробити розбивку осей стовпчиків, в залежності від того, де будуть лежати лаги. Спочатку потрібно вирівняти ґрунт, якщо необхідно, зробити підсипку . Якщо висота підпільного простору перевищує 250 мм, то підсипають і утрамбовують щебінь або підстилають шар бетону марки 75 завтовшки 10-20 см.

Цегляні стовпчики під лаги на грунті

Цегляні стовпчики під лаги на бетонній підготовці

Для підлоги на ґрунті цегляні стовпчики роблять зі звичайної цегли марки 75 на цементному розчині складу 1:4. Силікатну цеглу застосовувати не рекомендується. Перший ряд стовпчиків викладають упритул до стіни або на відстані не більше 30 мм. Якщо стовпчики мурують по бетонній основі чи по щебеню, то спочатку накидають розчин і перший ряд кладуть на розчин, якщо грунт - розчин не кладуть. Перший ряд необхідно класти так, щоб останній ряд цегли був перпендикулярно тичком до лаг. Відстань між стовпчиками - 500-800 мм. Ряди стовпчиків викладають горизонтально під шнур, як правило розмірами 250 х 250 мм в повний шов.

Приямки також мурують із звичайної цегли на цементному розчині ланцюговою системою перев'язування швів. Перший ряд цегли укладають на бетонну основу, яка повинна бути нижче коробки віконного блока на 5-10 см. Товщина стінок приямків згідно проекту звичайно буває в одну цеглу або півтори цегли. Мурують приямки впустошовку у зв'язку з тим, що їх, як правило, штукатурять або облицьовують.

Види приямків

Підпільний простір та приямки обовязково утеплюють. Також засипці підлягають канали та інші пустоти У житловому і промисловому будівництві як теплоізоляційний матеріал може бути використана мінеральна вата, шлак доменний гранульований (швидкоохолоджений, вогняно-рідкий шлак у зернах до 5 мм). Для засипання перекриття і каналів застосовується котельний шлак (рештки від спалювання вугілля, коксу).

Роботу виконують у респіраторі, захисних окулярах, рукавицях і спецодязі. Засипають уиеплювач лопатою або переносять шлаковату і шлак відрами. Теплоізоляційний матеріал попередньо передають на поверхи за допомогою підйомних кранів. Після того, простір уже засипаний, матеріал, що використовувався для засипання, необхідно вирівняти, простежити, щоб ніде не залишилися не утеплені місця. Після роботи одяг і інструмент слід почистити.

При роботі у закритих приміщеннях необхідно відчиняти вікно або забезпечити якісну вентиляцію приміщень не менше як з двократним обміном повітря за годину.

Питання для самокотролю

  1. Як викладають стовпчики під лаги?

  2. Як викладають приямки?

  3. Як утеплюють конструкції сипучими матеріалами та яка техніка безпеки при роботі з ними?


26.10.2021 Тема н/в роботи "Кладка простих стін цегли та дрібних блоків під штукатурку або розшивку швів одночасно з кладкою".

Розкладаючи цеглу звертають увагу, аби їх лицьова сторона була чистою і не мала пошкоджень. Від місця укладання стопки цегли залишають відстань на 500...600 мм, аби залишилося місце для розстилання розчину.Попереднє і зручне розміщення цегли вимагає від муляра мінімальних рухів і прискорює процес кладки.

Розкладаючи цеглу звертають увагу, аби їх лицьова сторона була чистою і не мала пошкоджень. Від місця укладання стопки цегли залишають відстань на 500...600 мм, аби залишилося місце для розстилання розчину.Попереднє і зручне розміщення цегли вимагає від муляра мінімальних рухів і прискорює процес кладки.



Після розбивання кутів мурують кутові маяки зі штрабами у декілька рядів, до яких закріпльюють порядовки ( види та порядок установок порядовок розглянемо пізніше) . Порядовки розташовують у кутах в місцях пересічення і на обмеженнях або на прямих ділянках стін на відстані 10-12 м одна від одної.

Потім продовжують викладати маяки у вигляді убіжної штраби (рис). До порядовок зачалюють на кожний ряд з відступом від вертикальної площини на 3-4 мм.

Причалку у маяків можна закріплювати причальною скобою (рис.), гострий кінець якої вставляють у шов кладки, а до тупого, більш довгого кінця, який спирається на маячну цеглину, прив'язують причалку.

23.10.2021 Тема н/в роботи "Приготування розчинів вручну. Влаштування помостів і риштувань".

ПОМОСТИ

З рівня, де працює муляр , можна виконувати кладку лише до висоти 1,2 м (мал. ). Для подальшого зведення конструкції необхідні помости.

ГРАНИЧНА ВИСОТА КЛАДКИ, ЩО ВИКЛАДАЄТЬСЯ МУЛЯРЕМ

Помости — це тимчасові пристрої, що встановлюють на перекритті і які дозволяють виконувати кладку в межах висоти поверху.


КОНСТРУКЦІЯ ПОМОСТІВ 1 — опори; 2 — робочий настил; 3 — бортове обгороджування

Помости (мал.) мають бути:

  • зручними при установці і транспортуванні;

  • задовольняти вимогам техніки безпеки;

  • бути інвентарними, тобто використовуватись багато разів.

Для кладки стін багатоповерхових житлових будівель застосовують наступні типи помостів.

Шарнірно-панельні (мал. ) складаються з дощатого настилу і двох сполучених з ним опор. При виконанні кладки другого ярусу (вище 1,2 м від перекриття) трикутні металеві опори розташовані в нижньому положенні. При кладці третього ярусу (вище 2,4 м) опори помостів займають верхнє положення.

Мал. . УСТАНОВКА ШАРНІРНО-ПАНЕЛЬНИХ ПОМОСТІВ

а — в нижньому положенні (кладка 2-го ярусу) ; б — у верхньому положенні (кладка 3-го яруса); 1 — трикутні опори;

2 — робочий настил; 3 — обгороджування '

Універсальні пакетні ППУ-4 (мал. ) складаються з дерев'яного настилу і двох шарнірно прикріплених опор. При виконанні кладки другого ярусу гратчасті металеві опори розташовуються горизонтально, при кладці третього ярусу — вертикально.

Мал. УСТАНОВКА УНІВЕРСАЛЬНИХ ПОМОСТІВ

а - для кладки 2-го ярусу; б — для кладки 3-го ярусу; 1 — прямокутні опори в нижньому положенні; 2 — робочий настил; 3 і 4 — стропи для перведення опор у вертикальне і горизонтальне положення; 5 – прямокутні опори в вертикальному положенні

Переносні площадки-помости (мал. ) є сталь­ною опорою-тумбою або рамою з дощатим настилом і вертикальним огородженням . Їх використовують в обмежених умовах — при кладці зовнішніх стін лоджій і сходових кліток, кладк перегородок. Якщо внизу нема основи (наприклад при кладці ліфтових шахт) можуть застосовуватись підвісні площадки (мал.)

ПЕРЕНОСНІ ПЛОЩАДКИ-ПОМОСТИ

а - для кладки стін лоджій, перегородок; б — підвісні для кладки стін сходових кліток ліфтових шахт; 1 — сталева опора-тумба; 2 — дощатий настил; 3 — сталева рама; 4 — обгороджування; 5 — петлі для строповки

Важельні помости з гідроприводом (мал. ) виконані у вигляді захищеного майданчика з робочим настилом, спертою на П-видні важелі. Підйом і опускання помостів здійснюється гідроприводом.

ВАЖЕЛЬНІ ПОДМОСТИ З ГІДРОПРИВОДОМ 1 - опорна рама; 2 — рухливі важелі; 3 — шарнір; 4 — знімне обгороджування; 5 - платформа з робочим настилом; 6 – гідросистема

Всі види помостів встановлюють на спланований і втрамбований грунт або на міжповерхові перекриття. Для контролю за якістю кладки між робочим настилом помостів і конструк­цією , що зводиться, залишають зазор до 5 см. Уста­новку і перестановку помостів виконують переважно кранами.

Риштування

Тимчасові пристрої (мал.), що встановлюють на спланованій по­верхні ґрунту і які призначені для зведення кладки на всю висоту будівлі, називають риштуваннями.

ОБЛИЦЮВАННЯ СТІН ІЗ ЗОВНІШНІХ РИШТУВАННЬ

Їх використовують для зведення стін одноповерхових промислових і сільськогосподарських будівель, облицювання стін і при виконанні інших будівельних робіт.

Безболтові трубчасті риштування (мал. ) є просторовим каркасом, що збирається із стійок і ригелів. Стійки встановлюють в черевики, укладені на підкладки. Між собою стійки зв'язують поперечними ригелями, на кінцях яких приварені крюки, що вставляються в трубчасті патрубки стійок. Поверх ригелів укладають щитовий настил і захищають його перилами.

БЕЗБОЛТОВІ ТРУБЧАСТІ РИШТУВАННЯ

а — загальний вигляд; 6 — анкер для кріплення риштувань; 1 — підкладка; 2 — черевик; 3 — стійка; 4 - ригелі; 5 - обгороджування; 6 — робочий настил; 7 — анкер, закладений в кладку; 8 — крюк риштувань, сполучений з крюком анкера; 9 — крюки, приєднані до ригелів; 10 — патрубки, приварені до стійки ригеля

По ходу кладки стійки трубчастих риштувань нарощують, зв'язують ригелями і переставляють настил. Стійкість змонтованих риштувань забезпечується діагональними зв'язками, встановленими в кутах і через 25...30 м по довжині, а також кріпленням анкерів, зароблених в кладку. При значній протяжності риштувань в центрі настилу через кожних 4...6 м владнують сходові клітки. Риштування такої конструкції розраховані на зведення стін заввишки до 40 м.

Риштування з об'ємних елементів (мал.) складаються з вертикальних етаже­рок і панелей робочого настилу з обгороджуванням. Всі елементи риштувань мон­тують і демонтують краном. Риштування такої конструкції застосовують для кладки стін одноповерхових промислових будівель заввишки до 14,2 м.

Мал. РИШТУВАННЯ З ОБ'ЕМНИХ ЕЛЕМЕНТІВ

1 — опорні черевики; 2 — вертикальні етажерки; 3 — огородження; 4 — стіна, що зводиться; 5 — робочий настил

Струнні підвісні риштування (мал.) закріплюють на підтримуючих кронштейнах які кріплять на покритті промислової будівлі.

До кронштейнів кріплять підвіски з вухами , в які вставляють прогони. Поверх прогонів владнують настил з обгороджуванням. По ходу клад­ки прогони переставляють з одного ярусу вух на інший, а потім укладають настил і влаштовують обгороджування.

Універсальні самохідні риштування (мал.) — це будівельна машина, що само монтується . Вона складається з гусенич

СТРУННІ ПІДВІСНІ РИШТУВАННЯ УНІВЕРСАЛЬНІ САМОХІДНІ РИШТУВАННЯ

1 - сталеві підвіски; 2 — проушини для установки прогонів; 1 - гусеничний візок; 2 - башта;

3 - бортові обгороджування; 4 — робочий настил; 3 - підіймальний майданчик з обгороджуваннями;

5 — кронштейн 4 — поворотний кран

22.10.2021 Тема уроку "Розмітка конструкцій. Установка порядівки, кріплення шнура причалки. Визначення кількості матеріалу за заданим об'ємом".

Порядовками (мал. ) називають пристосування з кутників, труб або рейок з діленнями , відповідними товщині горизонтальних рядів клад­ки (77 мм для одинарної і 100 мм для потовщеної цегли).

Мал. ТРУБЧАСТА ПОРЯДОВКА

1 — нерухома частина струбцини; 2 - віджимний гвинт; 3 — рухлива частина струбцини; 4 — стійка; 5 — повзунок із затискною скобою; 6 - причальний шнур

Вони призначені для закріплення причаль­ного шнура і забезпечення вертикаль­ності і горизонтальності рядів стін , що викладаються. Кутові металеві порядовки (мал. ) виконують роль шаблону, який при правильній установці і жорсткому закріпленні забезпечує вертикальність кладки.



Мал . КУТОВІ І ПРОМІЖНІ ПОРЯДОВКИ

а – металічна для зовнішніх кутів, , б – для внутрішніх кутів , в — металева із скобами; г ~ дерев'яна проміжна; 1 — крюки-тримачі; 2 отвори для закріплення причального шнура; 3 скоба з гвинтовим затиском; 4 — "П"-видна скоба; 5 - дерев'яний клин

Закріплюють порядовки скобами з гвинтовим зажи­мом або крюками. Причальний шнур кріплять за пересувний хомутик або за отвори в порядовці.

Проміжні дерев'яні порядовки затискають П-видними скобами, вставленими через 6—8 рядів в шви кладки і закріплюють клинами. Порядовки встановлюють до початку кладки на кутах будівлі, в місцях примикання стін, а на протяжних ділянках — через кожних 12 м (мал. ).


Мал. РОЗМІЩЕННЯ ПОРЯДОВОК КУТОВИХ { а) І ПРОМІЖНИХ [б)

Спочатку у вертикальному шві клад­ки закріплюють одну струбцину, а через 3—4 ряди—другу (мал. ).



Мал УСТАНОВКА І ВИВІРЯННЯ ПОРЯДОВКИ

1 — регулювальні гвинти; 2 — закріплююча струбцина; 3 — гвинтовий затиск; 4 — пересувний хомутик з причалкою 5 — відвіс

Потім між встановленими струбцинами вставляють порядовку і гвинтовим за­жимом притискують її до кладки. Гвинтами на нижньому кінці порядовки її вертикальне положення . Пра­вильність установки контролюють відвісом. Після вивіряння між поря­довками натягують причальний шнур.

Кладку зовнішньої версти (мал.) ведуть по натягнутому для кожного ряду причалюванню.


Мал . КЛАДКА ЗОВНІШНЬОЇ ВЕРСТИ 1 ~ кутова порядовка; 2 - причальний шнур

Аби причальний шнур не провисав, під нього підкладають про­міжний маяк. Для кладки внутрішньої версти шнур натягують не рідше, ніж через 2—3 ряди і закріплюють скобами або цвяхами.

Знімають порядовки (мал. ) за допомогою правила, надітого на вороток гвинтового затиску струбцини.


Мал. . ЗНЯТТЯ ПОРЯДОВКИ

1 - вороток гвинтового затиску струбцини; 2 — правило з круглим отвором на кінці

Обертанням воротка струбцину ослабляють і витягують з шва. Аби струбцини не падали вниз, їх прикріплюють сталь­ним канатом до порядовки. Використання порядовок скорочує час на перевірку правильності клад­ки, забезпечує вертикальність кутів і необхідну товщину горизонтальних швів.


ТЕМА: "Основи безпеки праці й пожежної безпеки в навчальних майстернях"

19.10.21 Тема уроку "Інструктаж з безпеки праці, пожежної безпеки, електробезпеки. Ознайомлення з вимогами безпечного виконання робіт на конкретних робочих місцях і під час виконання технологічних операцій".