Проект
«Лине пісня колискова»
Мета: ознайомити учнів з народними колисковими піснями, їх провідними мотивами; розвивати навички виразного, вдумливого читання колискових; формувати комунікативну(РЗМ) та соціальну(робота в групах)компетенції; виховувати ціннісне ставлення до ближніх, розвиваючи в собі найкращі риси.
Форма проведення: урок виховання літературним твором.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Очікувані результати: захист міні-проекту «Лине пісня колискова», вдумливе виконання колискових.
Обладнання: підручник, аудіозаписи колискових, ілюстрації, кросворд, зібрані колискові групою учнів.
Перебіг уроку
1.Повідомлення теми й мети уроку.
2.Активізація пізнавальної діяльності.
· Виконання колискової ученицею.
· Гра «Займи позицію».
3.Сприймання та засвоєння учнями нового матеріалу.
· Слово вчителя.
Сьогодні ми не випадково почали урок з колискової. Мама… Найдорожча людина в життi кожного з нас. Закрий очi i прислухайся. I ти почуєш мамин голос. Вiн живе в тобi, такий знайомий, рiдний. Його не сплутаєш нi з яким iншим. Навiть, коли станеш дорослим, завжди будеш пам'ятати мамин голос, маминi руки, маминi очi. «Ой, бiжи, бiжи, досадо, не вертай до хати Не пущу тебе колиску синову гойдати. Припливайте до колиски, лебедi, як мрiї, Опустiться, тихi зорi, синовi пiд вiї».
Колискова пiсня! Скiльки їх створив народ! Кожна мама має свою улюблену колискову пiсню: «Будуть пташки прилiтати Та й будуть спiвати, Дитиноньку малесеньку Будуть присипляти».
Лагiдний материн наспiв засiває дитячу душу любов'ю до людей, до природи, до усього живого! Якби не мамина пiсня, яким убогим було б наше життя. Вслухаєшся в мелодiї колискових пiсень i одразу уявляєш собi лагiдне, втомлене обличчя матерi, яка схилилася над своїм немовлям, бачиш лукаве личко, яке поклiпує оченятками, з усiх сил намагаючись не заснути, щоб дослухати мамину пiсню про сон-дрiмо ту, про котика-котка, про чарiвних птахiв, про зозуленьку, про мiсяця-мiсяченька.
* Виразне читання напам`ять колискових.
1.Баєчки, баєчки, 2. Спало дитя, спати буде,
Байте «кота», Йому мати сторож буде,
Мамочки, мамочки, А сестричка до помочі
Колишіть дитя. Та як удень, так і вночі,
Мамочки, нянечки Щоб зростало маленятко.
У лісок пішли
Та сон дитині принесли.
3.Котику сіренький, 4. Люлі, люлі, люлечки,
Котику біленький, Шовковії вервечки,
Котку волохатий, Мальовані бильця,
Не ходи по хаті, Заколишу чорнобривця.
Не ходи по хаті, Заколишу, погуляю,
Не буди дитяти. Сама піду погуляю.
Дитя буде спати,
Котик воркотати.
Ой на кота воркота,
На дитину дрімота.
А-а-а-а-а-а-а-а-а..
· Прослуховування аудіозаписів колискових.
· Виразне читання колискових (за підручником)
· Хвилинка відпочинку.
· «Мозковий штурм»
- У якій формі найчастіше звучать слова у колискових?
- Чим колискові нагадують народні казки?
- Визначити і назвати рими, що використовуються в колискових.
- Укажіть повтори в колискових. З якою метою вони вживаються?
- Назвіть риторичні звертання в колискових.
- Назвіть пестливі, зменшувально-ласкаві слова.
· Представлення міні-проекту «Колискова для мами»
Cонечка не видно,
Місяць вийшов знову.
Я співаю пісню
Мамі колискову.
Вітерець колише,
Соловей співає.
Я прошу всіх: «Тихше!
Мама засинає».
Хай тобі присниться,
Матусю рідненька,
Казкова жар-птиця
І сонце ясненьке. (Рекунова Юля)
***
Спи, матусенько, засни.
Хай тобі присняться гарні сни.
Хай присниться в небі птиця,
Тато, братик, я і киця. (Бабак Катя)
· Міні-проект «Мотиви колискових».
· Міні-проект «Мама і дитині в народній творчості. (Прислів`я та загадки).
Прислів`я
- Всякій матері свої діти милі.
- Материна молитва із дна моря виймає.
- Мати з малятами, як ластівка з ластів’ятами.
- Дитина плаче, а матері боляче.
- Як квочка з курчатами, так і мати з дитятами.
Загадки
- Найрідніша, наймиліша,
Всіх вона нас пестить, тішить.
Завжди скрізь буває з нами,
Відгадайте, хто це? …..
- Я мала людина, звуть мене…….
- Подарунки своїми руками на свято зробимо ми….
- На екрані красива дама, та найкраща є……
4.Підсумок уроку
· Рефлексія
Продовжіть речення. «На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям стало те, що…….»
5.Домашнє завдання та його інструктаж.