Тема. Урок позакласного читання. Василь Королів-Старий. «Потерчата».
Мета. Навчальна: через зміст і образи казки донести до учнів важливість милосердя, гуманізму; стимулювати їхню творчість; учити добувати інформацію з різних джерел і готувати повідомлення.
Розвивальна: формувати навички самостійної роботи, творчі пізнавальні здібності; розвивати зв’язне мовлення, пам’ять, естетичні смаки
Виховна: виховувати почуття поваги до ближнього, взаємопідтримки
Тип уроку. Інтегрований урок(українська література, образотворче мистецтво). Урок формування нових знань
Обладнання. Казка «Потерчата», ілюстрації, картки, олівці, фарби, альбоми.
Хід уроку
I Організація класу.
1.Емоційний настрій класу.
Звучить спокійна музика.
Уявіть, що у ваших долоньках - дрібка гарного настрою. Поділіться ним, щоб зробити день приємнішим для всіх, хто зараз поряд з вами.Почнімо наш урок.
Сьогодні з вами ми продовжуємо подорожувати казкою. А казки люблять і дорослі, і діти. А чому, як ви думаєте?
«Відкритий мікрофон»
2.Робота з прислів ям.
Діти читають прислів я, пояснюють його.
Де є добрі люди, там біди не буде.
Народна мудрість
2 Мотивація навчальної діяльності.
1.Створення «Дерева добрих справ»
(Діти на дошці за допомогою карток розповідають про добрі справи)
3.Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
Учитель.
На минулому уроці ми познайомилися з міфічною героїнею казки – хухою. Чи можемо стверджувати, що вона була доброю? Назвіть добрі справи хухи. Чому в неї можна повчитися?
-Що ви знаєте про автора казки «Хуха –Моховинка»?
-Якими ви уявляєте казкарів?
3. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитися з творчістю В.Короліва – Старого. Ви вдома прочитали казку «Потерчата».
-Чим схожа вона з казкою «Хуха-Моховинка»?(Відповіді учнів)
Вивчивши матеріал сьогодні ви зможете:
- усвідомити можливість потреби уважного ставлення до ближнього;
- відчути бажання робити добро;
- пригадати, що таке портрет і як з його допомогою передати ставлення людини до іншої людини;
- намалювати портрет того героя, який сподобався.
А також дасте відповідь на питання: що таке добро, зло. ? Чи дійсно страшна нечиста сила?
4. Опрацювання нового матеріалу
Учитель. І так, ми подорожуємо казкою.
- Про що розповідається в казці «Потерчата»? (Учні стисло переказують)
- Назвіть героїв казки.
Слово вчителя. У нас на уроці працює довідкове бюро. (Учні отримали випереджаюче завдання).-Тож надаємо слово членам довідкового бюро.
1.Робота із словником.
Діти зачитують визначення міфічних істот: потерчата, водяник, русалка, мавка,лісовик, нечиста сила, домовий
(Демони — фантастичні істоти (мавки, домовики, потерчата, хухи).
Демонологія — міфологічні уявлення про земних духів; вчення, яке ґрунтується на вірі в надприродних Духів.
Домовик (домовий) — покровитель родини, найдавніший образ хатнього Бога. За народними уявленнями, живе на горищі, оброслий густою шерстю.
Потерчата (потерчуки, поторочі, страдчата) — душі дітей, які померли нехрещеними або не своєю смертю, народилися мертвими.).
2. «Мозковий штурм»
1. Хто є головними героями казки?
2. Куди пішов дяк Оверко?
3. Чому Домовик почав переживати?
4.Чому Хуха звернулася до потерчат?
5.Чи справді потерчата хотіли заманити дяка в болото?
6.Як ви гадаєте, чому дяк не вірив потерчатам?
7. Як Домовику вдалося врятувати дяка?
8.Як зустріла чоловіка Євпраксія?
9.Із якими словами Євпраксії погодився Домовик? Чи погоджуєтесь ви, що причиною всіх пригод Оверка була горілка?
10. Як ви гадаєте, чому твір має назву «Потерчата»?
11. У чому полягає виховний потенціал казки?
12. Що висміює В. Королів Старий?
3.Вибіркове читання
Учитель. Знайдіть у тексті портретні описи. Виразно прочитайте їх.
- Якими ви уявляєте потерчат, домовиків, хух, відьом, водяників, русалок?
Фізкультхвилинка
4. Перегляд ілюстрацій А. Василенка до збірки «Нечиста сила» (Обговорення)
5.Систематизація та узагальнення знань та вмінь
1. Підготовча бесіда.
Учитель. Діти, сьогодні до нас у гості завітав маленький веселий пензлик. Завжди , читаючи казки, оповідання ви передаєте свій настрій за допомогою словесних засобів. А наш гість не проти, щоб ви своє ставлення до казкових персонажів передали за допомогою фарб та олівців.. Перш, ніж ми почнемо малювати портрети казкових персонажів: потерчат, Домовика, русалочок, водяника,- пригадаймо, що таке портрет.
(Учень з довідкового бюро зачитує відомості про портрет)
Учитель. Подумаймо, якими кольорами ми зможемо висловити своє позитивне ставлення до персонажів. Тож спробуйте, опираючись на словесний опис персонажів казки, відтворити своє ставлення до них за допомогою кольорів(позитивне чи негативне).
2.Самостійна робота учнів.
3. Захист робіт учнями(презентація)
- Чи дійсно страшна нечиста сила? (Відповіді учнів)
((За народними уявленнями, Домовик – це фантастична істота, яка захищає добробут людей, допомагає в побуті. У казці Домовик – це персонаж, який також оберігає будинок, подвір’я. Упевнившись у тому, що у господарстві все має бути добре, Домовик поспішив на допомогу хазяїну в дорозі. Він прийшов вчасно і врятував дяка Оверка).
(Потерчата – це вид нечистої сили, яка шкодить людям. Їх ще називають чортенятами. Та в казці Короліва-Старого Потерчата хотіли допомогти п’яному дякові. Але ж усім відомо, що люди бояться нечистої сили. Та нечиста сила вже була в самому дякові і він сам помітив, коли пив горілку. Тому з добрих намірів Потерчат могло б статися щось страшне).
6. Підсумок уроку
1.Метод «Займи позицію»
- Я вважаю, що потерчата, Домовик – носіі добра… ( зла)
2.«Продовжи речення»
Казка «Потерчата» дала мені зрозуміти, що………
Учитель. У казці В. Короліва - Старого «Потерчата» висловлена надія в те, що добро неодмінно переможе зло, що правда подолає кривду і між людьми запанує взаєморозуміння, любов і справедливість.
7. Домашнє завдання. Проілюструвати найцікавіший, на вашу думку, епізод.
Уміти за малюнком розповідати