НЕЙРОдолоньки

Нейрогімнастика – це прості рухи для забезпечення цілісної роботи мозку. Ці вправи покращують розумову діяльність, допомагають полегшити навчання, розвинути мовленнєві функції, сприяють засвоєнню різноманітних навичок, підвищують розумову працездатність, стійкість уваги, сприяють синхронізації роботи півкуль, оптимізації когнітивних та афективних функцій.

Нейрогімнастика активує природні механізми роботи мозку за допомогою фізичних вправ та розвиває взаємодію тіла та інтелекту. Під впливом занять з нейрогімнастики в організмі відбуваються позитивні структурні зміни – удосконалюється мозкова функція регулювання та контролю, зокрема, самоконтролю, розвиваються рухливість, рівновага та пластичність нервових процесів.

Процес енерго-інформаційного обміну лівої і правої півкулі головного мозку, що дозволяє злагоджено працювати півкулям мозку в єдиній інтегративній системі, має назву міжпівкульна взаємодія (міжпівкульний зв'язків).

Розвивати міжпівкульові зв'язки у дитини необхідно для координації роботи мозку.

Як відомо, кожна півкуля відповідає за певний вид діяльності:

ЛІВА

Оперує поняттями

Центри Верніке і Брока дозволяють розуміти мову і говорити

Відбувається послідовна обробка вхідної інформації

Дозволяє деталізувати і аналізувати інформацію, сприймати її локально, розглядати від загального до приватного

Здійснює розмежування часу на минуле, сьогодення та майбутнє

Дозволяє сприймати і зчитувати карти і схеми

Відповідає за запам’ятовування символів, цифр, імен, дат

Дає розуміння сенсу

Дозволяє сприймати реальність детально

Визначає здібності до оптимістичного сприйняття навколишнього

Відповідає за сприйняття ритму музики

Формує вербальний інтелект


ПРАВА

Оперує цілісними конкретними образами

Функція сформована недостатньо

Здійснюється паралельна обробка даних

Визначає здатність до синтезу, розгляду інформації від приватного до загального.

Дає сприйняття моменту «тут і зараз»

Дає змогу оцінити конкретний простір

Бере участь у запам’ятовуванні образів і подій

Дає розуміти емоційні реакції

Здійснює цілісне сприйняття

Визначає песимістичне сприйняття світу

Відповідає за визначення мелодії

Відповідає за невербальний інтелект


ПРОКАЧАЄМО?

«Тренуй мізки!», - кажуть батьки своїй дитині і садять його за книги, змушують вчити вірші і вирішувати складні завдання. При цьому тренується інтелект, але не мозок! Як же насправді тренувати мозок дитини, щоб він був здатний продуктивно навчатися і засвоювати великі обсяги інформації?
Нейрогімнастіка є комплексом тілесно-орієнтованих вправ, що дозволяють через тіло м`яко впливати на мозкові структури. В результаті дитина краще адаптується до змін, починає легше вчитися і засвоювати інформацію.
Було встановлено, що формування мозку починається ще в перинатальний період, а потім продовжується в дитячому, дитячому і підлітковому віці. Причому мозкові структури розвиваються нерівномірно, ділянками, а психічні функції тісно пов`язані з фізіологією.
Відомо, що активізацію в розвитку всіх вищих психічних функцій викликає вплив на сенсомоторних рівень. Тому була розроблена методика на основі застосування тілесно-орієнтованих практик, яка допомагає «розбудити» ті відділи мозку, які не працюють на повну силу. Методика виявилася дуже ефективною. Сьогодні ми називаємо її нейрогімнастікой.
Позитивний ефект від занять нейрогімнастікой спостерігається у всіх дітей у віці від 4 до 12 років. Особливо корисні заняття в період підготовки до школи. Гімнастика готує мозок до успішного оволодіння читанням, листом, рахунком, виховує волю дитини, підвищує його пізнавальну мотивацію, розвиває інтелектуальну діяльність, сприяє адаптації в колективі.
Якщо дитина вже вчиться в школі, то прямими показаннями до занять нейрогімнастікой є: труднощі при навчанні, дислексія, проблеми з пам`яттю, розсіяна увага, несформована мова, підвищена стомлюваність, проблеми з взаємовідносинами, адаптацією в колективі, поганий самоконтроль.
І, звичайно ж, приводом для звернення до нейропсихологу можуть стати соматичні захворювання, дитяча гіперактивність, нестійка психіка дитини.
На початковій стадії вправи спрямовані, в основному, на поліпшення функціонування підкоркових структур, поліпшення мозкового кровообігу, підвищення працездатності (дихальні вправи, окорухові вправи тощо.
Наступний етап спрямований на розвиток рухової, просторової сфери, вивчення способу свого фізичного «Я». Велика увага на цьому етапі приділяється розвитку дрібної моторики- багато вправ проводяться з метою поліпшення міжпівкулевої взаємодії.

З метою поліпшення саморегуляції, довільного контролю використовуються різні ігри з правилами, в тому числі стоп-ігри, рольові ігри. Робота в групі відпрацьовує комунікативні навички.

Нейролінгвістичне програмування


Чудово допомагає розвивати півкулі мозку нейролінгвістичне програмування, або скорочено НЛП. Мені сподобалась одна з техніка НЛП, яка називається "Швидка допомога".

Вона допомагає знімати емоційну напругу, покращує працездатність, розвиває увагу, мислення і міжпівкульні зв'язку. Виконувати цю вправу важко і при цьому цікаво.

Порядок дій такий. Перед вами лежить листок з буквами алфавіту, майже усіма. Під кожною буквою написані букви Л, П або В. Верхня буква проговорюється, а нижня позначає рух руками. Л - ліва рука піднімається в ліву сторону, П - права рука піднімається в праву сторону, - обидві руки піднімаються вгору. Все дуже просто, якби не було так складно все це робити одночасно. Вправа виконується в послідовності від першої літери до останньої, потім від останньої букви до першої. На листку записано наступне.

А Б В Г Д

Л П П В Л

Є Ж З І К

В Л П В Л

Л М Н О П

Л П Л Л П

Р С Т У Ф

В П Л П В

Х Ц Ч Ш Я

Л В В П Л

Тренуйтеся на здоров'я і з задоволенням! А головне, відчуйте різницю між собою колишнім і собою натренованим.