Вдосконалюємося разом

Діти мають захищати свої права.

(Декілька слів про перебіг шкільних тренінгів)


Демократизація українського суспільства, а разом із ним і нашої школи, вимагає все гучніше порушувати питання про права дитини: у родині, у школі, у державі. Тому 2 та 11 жовтня 2018 року практичним психологом Щербиною О.І. було проведено тренінг для підлітків "Різні люди - рівні права". Мета тренінгу - сформувати активну позицію підлітків у реалізації своїх прав у житті.

Головне питання -«Що необхідно знати дітям, щоби вміти захищати свої права?» Участь у тренінгу учнів 8,9 класів допомогла краще пізнати себе, усвідомити глибинний зміст і суть прав дітей, навчитись аналізувати, регулювати свою поведінку, ознайомитися з правилами та механізмом захисту прав дитини.

Коли страждають усі

Психологи визначають булінг як цілеспрямоване жорстоке ставлення одних осіб до інших у межах колективу. Це форма насильства у вигляді цькування, бойкоту, насмішок, дезінформації, псування особистих речей, фізичного насильства тощо. Це явище характеризується гостротою і тривалістю негативних наслідків для всіх його учасників. 8 з 10 українських дітей стикаються із булінгом в школі. 48% з тих, кого травлять, мовчать про це. 22% – вважають нормою. Дитячі травми залишають глибокий слід у душі кожної людини. Щоб подолати комплекси та невпевненість, набуті у дитинстві, дорослим іноді потрібно півжиття.

Сьогодні в Україні гостро стоїть питання протидії булінгу в школах. Вирішити проблему шкільного насильства можливо лише шляхом широкого інформування та залучення громадськості. «Не вдавай, що не бачиш», – під таким гаслом пройшли уроки «Стоп булінг!» в межах правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» з 16 по 20 вересня за сприяння Оріхівського районного відділу державної виконавчої служби. Мета проекту - допомогти дітям побудувати міст гарних стосунків між ними, дати конкретні рекомендації батькам, вчителям та самим дітям з питань розв’язання цього гострого питання. Лише в такий спосіб і спільними зусиллями проблемі вдасться зарадити.

Світ без насилля

Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Її мета – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми. Практичним психологом Щербиною Оленою Іванівною протягом тижня проведено тренінги з учнями 5 – 9 класів «Світ без насильства».

Це нагода ще раз нагадати про існування проблеми насильства у суспільстві, підвищити рівень обізнаності дітей щодо усіх форм насильства, продовжити процес створення недискримінаційного простору для життя, розвитку і зростання кожної дитини.

Профорієнтація: інтерактивна година спілкування

В рамках місячника профорієнтації для учнів 8-9 класів проведено інтерактивну годину спілкування «Вдало обрана професія – щаслива доля». Діти отримали інформацію щодо світу професій та потреб ринку праці, вимог професій до людини, основних професійно важливих якостей, правил вибору професії.

Профілактика булінгу в учнівському середовищі

Конфлікти трапляються в будь-якому колективі, у цих ситуаціях діти вчаться ухвалювати рішення та домовлятися, вони корисні для їхнього розвитку. Натомість, булінг відрізняється систематичністю та наявністю об’єкта, на який спрямовується тривала агресія. Саме з цього питання 6 вересня 2021 року психологічною службою закладу було організовано зустріч з інспектором сектору ювенальної превенції Пологівського РВ ПВУНП в Запорізькій області старшим лейтенантом поліції Царегородцевою Юлею Вікторівною і проведено бесіди з учнями 6,8,9 класів на тему "Профілактика булінгу в учнівському середовищі".

Методичний тиждень педагогічної майстерності

Швидкий темп сучасного життя, щоденна багатозадачність, інформаційні потоки та поява нових викликів призводять до того, що подразників стає усе більше, а навантаження, яке доводиться переносити педагогам, неймовірно зростає.

В рамках методичного тижня педагогічної майстерності вчителя практичним психологом закладу Щербиною Оленою Іванівною було проведено психологічний арт-тренінг «Формування стресостійкості вчителя засобами арт-терапії». В спільній роботі визначили поняття стрес, його види, стадії, чинники та шляхи його подолання, дізналися, чому потрібно вміти розслаблятися, виконали релаксаційні вправи «Дощ», «День народження», сформулювали правила «Як подолати стрес», спробували за допомогою техніки «Пісочна терапія» розкрити свою індивідуальність, розв'язати певні психологічні труднощі, усвідомити свої бажання і знайти можливість їх реалізації.

Вогник толерантності

16 листопада у всьому світі відзначається Міжнародний день толерантності . Цього дня ЮНЕСКО ухвалило Декларацію принципів терпимості, у якій йдеться про рівність усіх людей.

І саме сьогодні вихованці Оріхівської філії №5 запалили свій «Вогник толерантності». Учні передавали з рук у руки маленькі долоньки добра і взаєморозуміння. Усі разом з яскравих квітів сплели вінок з «Вогником толерантності» всередині. Діти вчилися відрізняти толерантність від люб’язності та щиру повагу до людей від зовнішнього прояву вихованості, розвивали свої уміння чинити толерантно, приймати думку людей, мали змогу висловити свої емоції, почуття, враження від спілкування, щирі побажання всім, хто був поряд.

Адже наша земля - це місце, де ми можемо любити один одного, дотримуватися традицій і продовжувати історію Квітки Толерантності. Сьогодні варто замислитися над цим і зробити себе і світ хоч на краплину добріше.

Про доброчесність - просто

Формування цінностей у дітей починається ще зі школи. Тому з 29 листопада по 3 грудня в нашому закладі пройшов Тиждень доброчесності. Це перше занурення школярів у цю тематику, яке допоможе сформувати базове, необхідне відповідно до їхнього віку, розуміння.

Подорож у світ доброчесності була цікавою і корисною для дітей. Різноманітні завдання, ігри, бесіди, пізнавальні розповіді, дискусії – все це допомогло засвоїти просту річ: треба дотримуватися правил , навіть коли тебе ніхто не бачить і бути чесним , у першу чергу, перед самим собою.

Попередження адиктивної та агресивної поведінки підлітків

Сьогодні, як ніколи важливого значення набуває співпраця закладів освіти з працівниками правоохоронних органів. Адже профілактична робота дає можливість виробляти у дітей уміння діяти в конфліктних ситуаціях, приймати правильні рішення, володіти навичками самозбереження, знати свої права та обов’язки.

Відтак 26 січня 2022 року інспектором СЮП Царегородцевою Ю.В. та ДОП Насипайком С.П. проведено зустріч з учнями 2-9 класів, головною метою якої було попередження протиправних дій з боку дітей та застереження їх від небезпеки.

Розмова йшла про види правопорушень, які часто трапляються у шкільному середовищі та на вулиці, випадки булінгу та бродяжництва серед дітей, правила безпечного поводження в Інтернеті, акцентувалась увага на видах відповідальності учнів та їх батьків за скоєні правопорушення.

Здобувачі освіти отримали важливу інформацію про чат-бот «СтопНаркотик». Його метою є блокування адрес у месенджері Telegram, з яких здійснюється незаконне розповсюдження наркотиків. Користувачі даного чат-боту вже допомогли заблокувати більше 1000 адрес «наркокрамниць», що використовуються зловмисниками для незаконного розповсюдження наркотиків.

Зустріч пройшла у формі діалогу, всі отримали корисну інформацію та погодились з тим, що безпека кожного залежить від нас самих.