Арт-терапія: сендплей

МИСТЕЦТВО ПІСОЧНОЇ ТЕРАПІЇ

Зірки - це пісчинки, які над головою,

А пісчинки – це зірки, що під ногами.


Сьогодні ігри з піском, або пісочна психотерапія стають популярними в психологічній, психотерапевтичній, педагогічній практиці.

«Пісочна терапія» - одна з тих технік, що дозволяє розкрити індивідуальність кожної дитини, розв'язати її психологічні проблеми, розвинути здатність усвідомити свої бажання і знаходити можливість їх реалізації. Ігри на піску - одна з форм природної діяльності дитини.

Одним із основних механізмів позитивного впливу пісочної терапії в тім, що дитина (дорослий) отримує досвід створення маленького світу, можливості будувати своє життя власними руками. Якщо у дитячому пісочному господарстві все спокійно, то й на душі у дитини спокій і гармонія. Пісочна терапія заснована на творчому самовираженні людини. Цей психотерапевтичний метод спрямований на вирішення особистісних проблем через роботу з образами особистісного та колективного підсвідомого. Робота з образами у пісочній терапії - це самопізнання, особистісне зростання, розкриття творчих ресурсів, осягнення процесу зцілення душі.

Цей метод можна використовувати в роботі з дітьми від двох років, а також, як один з етапів в роботі з підлітками і дорослими, з наступним спектром проблем:


    • корекція різних форм порушень поведінки

    • складнощі у взаєминах з дорослими і однолітками

    • психосоматичні захворювання.

    • подолання підвищеної тривожності, страхів, агресії

    • стабілізація емоційного стану

    • подолання емоційної напруги

    • позбавлення комплексів

    • розвиток активності, розширення життєвого досвіду

    • тренування зорово-просторової орієнтації

    • поглинання негативної енергії

    • розвиток дрібної моторики рук

    • розвиток творчих здібностей, фантазії та уяви

    • розвиток зв'язного мовлення,лексико-граматичних уявлень

    • бачення та розуміння власних проблем

Пісочна терапія як різновид арт-терапії зорієнтована на притаманний кожній дитині внутрішній потенціал здоров’я і сили. Вона акцентує увагу на природному вияві думок, почуттів та настрою в творчості, прийняття дитини такою, якою вона є. Для дітей - це ігровий спосіб розповісти про свої проблеми, продемонструвати свої страхи та позбавитися їх, а також зняти емоційне напруження. Адже гра для дитини - це необхідна, природна й улюблена діяльність.

Головна мета пісочної терапії - не змінювати і переробляти дитину, не вчити її якимось спеціальним навичкам, а дати їй можливість бути собою...

Теоретичним фундаментом пісочної терапії може вважатися розроблена К. Юнгом техніка активної уяви, яка несе в собі величезний потенціал індивідуального та колективного підсвідомого: «Уява - мати всіх можливостей, де подібно всім протилежностям, внутрішній та зовнішній світи об’єднуються разом». К.Г.Юнг стверджував, що процес «гри в пісок» вивільнює заблоковану енергію і активізує можливості самосцілення, що закладені в людській психіці. У класичній пісочній терапії людина відпрацьовує свої символи, свої проблеми і таким чином долає внутрішню кризу.

Додаткову значимість методу надає той факт, що він може бути використаний не лише спеціалістами з великим досвідом, але й початківцями (виключаючи інтерпретацію). Адже, вихователь, психолог, батьки фактично створюють надійне середовище в якому відбувається велике таїнство переносу внутрішнього світу на площину піску.

В чому ж секрет цих піскових малюнків? Пісок успішно вбирає в себе негативну енергію, складається з найдрібніших піщинок, робота з яким активізує чутливі точки на кінчиках пальців і нервові закінчення на долонях, що позитивним чином впливає на роботу всіх внутрішніх систем людського організму. Ми знаємо, що будуючи картинку на піску дитина створює ландшафт свого внутрішнього світу і «диспозицію» в ньому на даний момент. Розігруючи різноманітні сюжети, людина отримує безцінний досвід вирішення життєвих ситуацій. Цей досвід у вигляді «концентрату» попадає у підсвідоме (доти глибинний зміст «програного» на піску може не усвідомлюватися). Деякий час наше підсвідоме активно асимілює новий матеріал в систему світосприймання. Потім наступає момент (строк індивідуальний), коли ми можемо помітити певні зміни в поведінці людини.

Це дивовижно, але вона починає використовувати в реальності свій «пісковий» досвід. Таким чином відбувається кругообіг переносів у природі: спочатку внутрішня реальність переноситься на пісок, а потім (у вигляді поведінкових моделей) в реальну поведінку.

Як підкреслюють численні дослідження, пісочна терапія орієнтована на природний прояв думок, почуттів та настроїв у творчості, прийняття людини такою якою вона є, разом із властивими для неї способами самозцілення та гармонізації. У такий спосіб задовольняються потреби практично кожної людини в найбільш природних, комплексних способах гармонізації її внутрішнього світу.

Сендплей методрекомендації.docx

Мойсюк І.І. Sаnd play - ігри з піском як засіб розвитку творчих здібностей дитини у початковій школі: методичні рекомендації / І.І.Мойсюк. – Луцьк : ПрАТ «Волинська обласна друкарня», 2018


У методичних рекомендаціях розглядаються питання, пов’язані з доцільністю використання методу Sand play в початковій школі, а саме: теоретичне обгрунтування використання методу Sand play в початковій школі та практичні аспекти використання ігор з піском для розвитку творчих здібностей дітей молодшого шкільного віку, які можна використовувати на уроках, інформаційних хвилинках, виховних годинах та хвилинках релаксу.


ПСИХОЛОГІЧНІ ІГРИ НА ПІСКУ

Дані ігри спрямовані на розвиток творчого мислення і уяви, довільної уваги, знижують тривожність агресивність, сором’язливість і замкнутість, формують навички спілкування, дозволяють дитині навчитися висловлювати свої почуття.

Граючи з піском у дитини посилюється бажання дізнаватися щось нове, експериментувати і працювати самостійно, в пісочниці потужно розвивається тактильна чутливість як основа «ручного інтелекту». Дуже добре в іграх з піском більш гармонійно і інтенсивно розвиваються всі пізнавальні функції (сприймання, увага, пам’ять, мислення), а також мова і моторика. Пісок як і вода, здатний «заземлювати» негативну енергію, що особливо актуально в роботі з «особливими» дітьми.

Пропоную вашій увазі кілька вправ для гри в пісочному ящику з дітьми.

Гра «Таємничий світ»

Таким чином можна пропрацювати актуальну проблему. Дітям дається інструкція, наприклад, побудувати світ «Мій дитячий садок», «Моя школа» і т. д. (залежно від проблематики). Між фігурами можна вести діалоги, програвати мініспектаклі життєвих подій.

Гра «Сімейна гра»

Беруть участь всі члени сім’ї, вони будують спільний світ, що відображає їх реальну сімейну ситуацію. Потім світ «оживає» – протягом 5-10 хвилин пропонується пожити в цьому світі, проаналізувати свої почуття. Потім родина будує «ідеальний світ», враховуючи потреби кожного, далі проводиться обговорення, вибираються ті мініатюри, які могли б бути помічниками для досягнення ідеальних стосунків у сім’ї. Ця гра допомагає знайти компроміс для всіх членів сім’ї і сприяє гармонізації відносин.

Гра «Чарівний пісок»

Мета: розвиток тактильно-кінетичної чутливості, зняття емоційної напруги.

Інструкція: «Перед тобою пісок. Хочеш занурити в нього руки? (Відповідь дитини). Опусти руки в пісок і розкажи про свої відчуття (теплий, сухий, розсипається, тече крізь пальчики). Пропусти між пальчиками. Відчувається тепло власних рук? Які спогади (почуття) охоплюють тебе? Щось можеш пригадати?».

Давай виконаємо такі вправи:

• ковзай долонями по поверхні піску, виконуючи зигзагоподібні і кругові рухи (як машинки, змійки);

• виконай ті ж рухи, поставивши долоню на ребро;

• зроби відбитки кулачків; ребрами долонь зроби химерні візерунки на поверхні піску; знайди схожість з іншими предметами (ромашка, сонечко, травинка, дерево, їжачок);

• пройдися по поверхні піску кожним пальцем по черзі правою і лівою рукою (можна групувати пальці по два, три, чотири і т. д.);

• пограй на поверхні піску, як на клавіатурі піаніно або комп’ютера;

• занур в сухий пісок кисті рук і починай ними ворушити, спостерігаючи за тим, як змінюється піщаний рельєф;

• звільни руки від піску, не здійснюючи різких рухів, тільки ворушачи пальцями і здуваючи піщинки.

Запитання після вправи:

Що ти відчував при роботі з піском?

Тобі було приємно чи ні?

Гра «Відбитки наших рук»

на рівній поверхні піску дорослий та дитина по черзі роблять відбитки своїх рук (зовнішньої та внутрішньої поверхні долоні);

створюються різноманітні спільні візерунки (усією поверхнею долоні, ребрами долоні, кулачками, окремими пальчиками тощо);

можна поділитися відчуттями, що виникають при роботі з піском;

рухові вправи у піску: «ковзання» долонями або ребрами (як змія, машина тощо), зигзагоподібні або кругові рухи;

створення малюнків у піску: «волошка», «сонечко», «дощик», «трава» тощо;

ходіння по поверхні піску пальчиками: по черзі, одночасно, одним тощо;

«загадкові сліди»: групувати по два, по три, по чотири пальчики та створювати відбитки слідів різних тварин;

вправа «гра па пісочному роялі» - імітація гри на піаніно.

Гра «Пісочний дощик»

Психолог: «В нашій пісочниці може йти незвичайний пісочний дощик і дути пісочний вітер. Це дуже приємно. Ви самі можете влаштувати такий дощик і вітер.»

Інструкція: дитина повільно, а потім швидко сипле пісок зі свого кулачка в пісочницю, на на пісок, а дорослий сипле пісок на один з пальчиків. Дитина повинна вгадати, на який саме. Гра сприяє регуляції м’язового напруги. долоню дорослого, на свою долоню. Потім із закритими очима дитина кладе долоню

Гра «Незвичайні сліди»

Мета: розвиток тактильної чутливості. «Йдуть ведмежата» – дитина кулачками і долонями з силою натискає на пісок. «Стрибають зайці» – кінчиками пальців дитина вдаряє по поверхні піску, рухаючись в різних напрямках.

«Повзуть змійки» – дитина розслабленими / напруженими пальцями рук робить поверхню піску хвилястою (у різних напрямках). «Біжать жучки-павучки» – дитина рухає всіма пальцями, імітуючи рух комах (можна повністю занурювати руки в пісок, зустрічаючись під піском руками один з одним – «жучки вітаються»).

Гра «Змійки»

Мета: зняти емоційне напруження Інструкція: візьми Змійку за голову або хвіст і проведи по піску. Тепер візьми мотузку так, як ручку, плавно пройди по зміїному сліду. Потім можна взяти Змійку за голову і малювати візерунки: кружечки, петельки, палички.

Гра «Занурення рук в пісок»

Занурення під керівництвом дорослого всієї кисті в пісок, а потім обережне розкопування кожного пальця дорослим. Дана гра спрямована на підвищення тактильних відчуттів і на подолання страхів.

Таким чином, пісочна терапія є унікальним інструментом, що дозволяє мати справу з багатьма подіями життя, такими як проблеми відносин, особистісний ріст, травми, адаптації і т.п.

Головною відмінністю пісочної терапії від інших методів є можливість створювати свій світ, який забезпечить дитині (дорослому) шлях до її потаємних думок і почуттів. При цьому цей світ можна розглядати як під мікроскопом, відчувати, змінювати, обговорювати і навіть фотографувати.

Пісочна терапія - це унікальна можливість досліджувати свій внутрішній світ за допомогою безлічі мініатюрних фігурок, підносу з піском, деякої кількості води і відчуття свободи та безпеки самовираження, що виникає в спілкуванні з психологом. Це можливість висловити те, для чого важко підібрати слова, стикнутися з тим, до чого важко звернутися безпосередньо, побачити в собі те, що зазвичай йде від свідомого сприйняття.


В практиці роботи з піском використовую досвід роботи Олени Тараріної - практичного психолога вищої категорії, кандидата педагогічних наук, автора книг, трансформаційних ігор, голови правління Міжнародної федерації арт-терапії та самореалізації особистості.

СЕНДПЛЕЙ

(заняття з учнями 1-4 класів)

1. Привітання: Вправа «Чарівна шляпа»

МОТИВАЦІЙНІ ВПРАВИ

2. Вправа «Піщаний дощ»

Психолог

Казала мама Дощиха малому Дощу-синочку:

«Посидь-но хвилиночку тихо, пошию тобі сорочку».

Та поки знайшла хмаринку, сорочку з неї пошила,

А неслухняна дитина і сліду вже не лишила.

Мета: вчити регулювати м’язову напругу та розслаблення; ознайомлювати з властивостями сухого піску.

Хід вправи

Педагог: «У нашій країни може йти незвичайний піщаний дощ та дути піщаний вітер. Це дуже приємно. Подивіться, як це відбувається. Ви самі можете влаштувати такий дощ та вітер».

- Дощ може бути маленьким (долонька з піском – низько над столом)

- Дощ може бути середнім (долонька з піском – вище)

- Дощ може бути сильним (долонька з піском – максимально високо)

Діти повільно, а потім швидко сиплють пісок із свого кулачка:

- на стіл,

- на свої долоньки

- на долоню сусіда.

Психолог пропонує кожній дитині закрити очі та покласти долоньку на пісок, розставляючи пальці.

3. З піску, який ви бачите перед собою потрібно зробити максимально високу гірку.

4. Гірку перетворити на млинець, товщиною з мізинчик.

5. Мізинчиками розмалювати млинець різними візерунками.

6. Перетворити коло на квадрат і за допомогою тільки відбитків пальчиків створити образ тваринки.

7. Вправа «Незвичні сліди»

Мета: розвивати тактильні відчуття, уяву.

Хід вправи

Педагог пропонує дітям вправи імітаційного характеру, що залишають слід на піску, скажімо:

· «Ідуть ведмежата» - дитина кулачками та долонями із силою натискає на пісок;

· «Стрибають зайці» - кінчиками пальців дитина вдаряє по поверхні піску, рухаючись у різних напрямках;

· «Повзуть змії» - дитина розслабленими двома пальцями рук залишає хвилястий слід у різних напрямках;

· «Біжать павучки» - дитина рухає всіма пальцями двох рук назустріч. Імітуючи рухи комах (можна повністю занурити руки в пісок, руки зустрічаються – «жучки вітаються»;

· «Крокозябра» - діти роблять на піску різноманітні відбитки, вигадуючи назви для фантастичних тварин, які залишили ці сліди.

8. Вправа «Візерунки на піску»

Мета: закріпити знання про сенсорні еталони та закономірності.

Хід вправи

Педагог пальцем, ребром долоні, щіточкою малює різні знайомі дітям геометричні фігури, прості чи складні візерунки – прямі та хвилясті доріжки, парканчики, східці, кільця, тощо – і пропонує дитині намалювати такий самий візерунок внизу пісочниці, або продовжити візерунок дорослого. Як варіант педагог може малювати на дошці певний візерунок і пропонувати намалювати його на піску.

ВПРАВИ НА РОЗВИТОК БАЛАНСУ ПІВКУЛЬ

1. Намалювати два кола одночасно двома руками.

2. Намалювати два ока одночасно.

3. Намалювати дві однакових квітки і безіменними пальчиками промалювати контури квіток.

4. Намалювати дві різних геометричних фігури, використовуючи шаблон.

5. Намалювати будиночок і великими пальцями прорисувати контури.

6. Вправа «Пальчикові походи» (робота в порі)

Заключний ритуал «Сонечко» (2 хв).

Всі стають в коло, беруться за руки і піднімають їх догори, вставши навшпиньки, як би дотягуючись до сонця, до хорошого, до позитивного, до успіху, до досконалості.

Спасибі вам велике, що прийшли на наш тренінг, сподіваюся, що вам щось стане в нагоді.

Вправа-прощання «Пірамідка» Психолог протягує руку долонею догори, а діти накладають свої долоні згори, створюючи пірамідку.


Цікаво та неординарно проходить у стінах Оріхівської філії №5 тиждень психології. Сьогодні працювали за технологією сендплей. Адже ігри з піском є ефективним засобом всебічного розвитку дітей у цілому і творчих здібностей зокрема.

Сендплей (посилання на відео)

Пісочна арт-терапія - це унікальний спосіб спілкування зі світом і самим собою. Головний принцип сендплей - створення вільного і захищеного простору, в якому дитина може виражати і досліджувати світ.

Сендплей 2 (посилання на відео)

Психологічний арт-тренінг

«Формування стресостійкості вчителя засобами арт-терапії»

В рамках методичного тижня педагогічної майстерності вчителя було проведено психологічний арт-тренінг «Формування стресостійкості вчителя засобами арт-терапії». В спільній роботі визначили поняття стрес, його види, стадії, чинники та шляхи його подолання, дізналися, чому потрібно вміти розслаблятися, виконали релаксаційні вправи «Дощ», «День народження», сформулювали правила «Як подолати стрес», спробували за допомогою техніки «Пісочна терапія» розкрити свою індивідуальність, розв'язати певні психологічні труднощі, усвідомити свої бажання і знайти можливість їх реалізації.