І. Читання та аналіз текстів різних стилів та типів мовлення.

Завдання 1. Прочитайте тексти. Визначте їхню стильову приналежність. Виправте помилки в текстах. Робота в групах. У тексті 3 підкресліть іменники, прикметники, займенники. Згрупуйте їх за самостійно обраним принципом.

Текст 1.

За весь час виробництва автомобілі сімейства ЗАЗ110 вироблялися в десятках конфигурацій. Використовувалося пару двигунів об'ємом від 1,1 до 1,3 літри (карбюраторні і інжекторні), різні інтер'єри, праворульні варіанти, варіанти з вакуумним підсилювачем гальм і без нього, кілька варіантів з кузовом «фургон» і т. д. Дещо осібно стоїть модифікація «Таврії» з двигуном FIAT 903 потужністю 45 к.с. і 4-ступінчастою КПП. Мала потужність, дорожнеча запасних частин і труднощі з їх пошуком не виправдовували низьку витрату палива, тому такий мотор — рідкість. Не менша рідкість і дрібно серійна версія з двигуном ВАЗ-2108. (За матеріалами Вікіпедії ).

Текст 2.

“Запорожець” за ціною Ford

У США на продажу виставлено ЗАЗ 968 “Запорожець” 1978 року випуска. Оцінили старенький автомобіль у Америці, як справжній коллекційний рарітет. Про це повідомляє видання “Автоцентр”. ЗАЗ968 пофарбовано у дуже не звичний колір для цього автомобіля - жовтий.

Продається автомобіль у місті Тампа-Бей, що у штаті Флорида. Оголошена вартість ЗАЗ-968 чимала – 13 995 долари, стільки ж коштує, наприклад, нова Ford Fiesta, не кажучи вже про вживані автомобілі, серед яких за такі гроші можна придбати і представницький седан, і солідний поза шляховик. Звичайно, така вартість обумовлена надзвичайною рідкістю моделі у США. (За матеріалами інтернет-видання auto.24tv.ua )

Текст 3.

Спочатку давайте познайомимося з Машкою. Вона не вельми гарна, хоча вважає себе красуньою. У неї великі, яснокришталеві очі – ото через них і зроджуються Машчині притензії на красу. Вночі вони пронизують темряву, наче ніж розмякле масло. Але більше їй нічим похвалитися. Машка давно вже не першої молодості, щоб не сказати підстаркувата. Їй не завадило б підфарбуватися. Рясні прищі також не додають їй принадності. Ви, певно, здогадалися: Машка – звичайний автомобіль\легковичок віччизняного виробництва. Хоча ні, не такий уже й звичайний. Часом з Машкою траплялися дивні речі. Але цього ще ніхто не знав. (Зірка Мензатюк “Таємниця козацької шаблі”).


Завдання 2. На фліпчарті складіть карту маршруту вашої подорожі, прокоментуйте її. (Повторення правопису власних назв). Пригадайте назви творів, в основі яких лежить подорож чи пригода? Чи читали ви повість Зірки Мензатюк “Таємниця козацької шаблі”?

Розповідь про автора та її книгу.

Зірка Мензатюк “Більше про себе” .

Коротко про повість «Таємниця козацької шаблі».

Історико-географічна мандрівка.

Повість “Таємниця козацької шаблі” народилася з численних “диких” мандрівок письменниці з чоловіком та дочкою. Залишилися незабутні враження: “казанок на багатті, лисиця, яка цупить ковбасу, проблеми з грозою…” Спочатку Зірка Мензатюк хотіла написати про пригоди з чарівним автомобілем. Але вирішила, що в творі повинен бути мотив, заради якого здійснюється подорож.

«Не знаю, як пишуться казки. Реальний історичний факт потрібно вбрати у просторі шати. Ніколи не починаю з моралі, і завжди пишу на одну тему – про любов. Далі усе виходить спонтанно. «Таємниця козацької шаблі» вийшла абсолютно іншою, аніж була задумана.»

Перегляньте буктрейлер до повісті Зірки Мензатюк “Таємниця козацької шаблі”.


Завдання 3. Прочитайте уривок із повісті, перекажіть його.

Зірка Мензатюк “Таємниця козацької шаблі” (уривок)

Розділ 3. У якому з’являється елегантний незнайомець

Отож Руснаки зібралися в мандрівку. Тато позичив у пана Богдана намет і карту автошляхів України, мама напекла пирогів, пампушок, млинчиків, насмажила котлет і наварила повний термос кави.

За кермо сів тато.

– Бо ти не вмієш гальмувати, – заявив він, і мама мусила з цим змиритися.

Вона вмостилася поряд з татом, поставивши коло ніг кошик із пампушками, а Наталочці дісталося заднє сидіння. Правду кажучи, їй там було непогано. Вона сиділа, немов юна королівна на троні.

Машка помчала так, що любо глянути. Ледь вихопилися на трасу, як вона хвацько обігнала вантажівку з трактором у кузові, водій якої, збочивши вправо, галантно уступив їм дорогу. За вантажівкою обігнала комбайн, а тоді віз, навантажений сіном.

– А що вам казав, дівчата? – торжествував тато. – Машка звір, а не машина! При обгоні це видно найкраще.

Мама й Наталочка погодилися, що Машка таки звір. Мандрувати з нею було приємно! Машка мчала трасою, її двигун тихенько вуркотів, мов ласкавий кіт, у прочинені вікна вривався теплий вітер, що пах липовим цвітом і куйовдив Наталочці чубчика.

– Літаком мандрувати добре, там летиш собі понад хмарами, – вголос міркувала дівчинка. – Поїздом також добре, бо можна залізти на верхню полицю. Але не станеш, де хочеться. А мені завжди кортіло нарвати квітів на луках, які ми проминали. (Зірка Мензатюк “Таємниця козацької шаблі”)


ІІ. Переклад.

Завдання 4. Перекладіть слова. Доповніть список власними лексемами, які побутують серед автолюбителів.

Дверцы, приборная доска, двигатель, тормоза, сцепление, фара, багажник, сидение, карбюратор, руль, предохранитель, свеча зажигания, тормозной путь, технический осмотр, водительское удостоверение, ремень безопасности, подушка безопасности.

Завдання 5. Перекладіть уривок із роману Ірен Роздобудько «Ґудзик». Порівняйте з оригіналом.

Часть 1

Денис

Это случилось в конце августа 1977-го… Тогда мне исполнилось восемнадцать. Я мечтал о славе. И знал, что она придет. Речь шла не о временном восхождении на некий пьедестал в ограниченном пространстве, в котором я тогда жил. Не об аплодисментах публики, которая забывает о тебе на следующий же день. Нет. Я чувствовал, что у меня есть предназначение, тайну которого еще предстоит разгадать. А пока оно только зарождалось во мне, как во влажной марле набухает фасолина, — такой опыт мы проделывали в школе на уроках биологии. Все тридцать пять учеников дома на подоконнике проращивали фасоль, а через пару недель приносили результат в школу. Я очень хорошо помню, что мой побег был больше, чем у других. Это было давно, классе в шестом. Но именно после этих опытов я понял, что и как развивается внутри меня самого. И терпеливо ждал. Настолько терпеливо, что старался лишний раз не привлекать к себе внимания — мне это было ни к чему. Пока. Я окончил школу, очень легко поступил на кинофакультет, на сценарное отделение (мой экзаменационный сценарий оказался лучшим, чем опусы уже опытных и старших по возрасту абитуриентов, его потом еще долго хранили на кафедре как пример удачной работы). Узнав о результате, я выбрался немного отдохнуть в горы, на турбазу у подножья Карпат. Собственно говоря, это была «кинематографическая» турбаза, на которую поехали почти все мои будущие однокурсники — объявление о «горящих» студенческих путевках висело в фойе института. Мы еще не были хорошо знакомы друг с другом. Нас объединял общий дух недавних экзаменов, во время которых все дружно толпились у дверей аудиторий и шумно приветствовали каждого счастливчика.

Уривок із роману Ірен Роздобудько «Ґудзик».


ІІІ. Редагування текстів.

Завдання 6. Виправте неправильно побудовані речення. Поясніть характер помилок.

1. У неділю Лариса зустрічатиме свою маму. 2. Свої рідні батьки допомогли Тетяні знайти власне помешкання. 3. Сергій запросив Тетяну в гості до бабусі. Вона була в зеленій сукні. 4. Ми підійшли до клумби школи, навколо якої росли тополі. 5. Раптом заєць наскочив на їжака. Він злякався та почав тікати. 6. Панночку доглядала Христя. Вона її била та штрикала. 7. Яка Ви вродливі!

ІV. Орфографічний практикум.

Завдання 7. Запишіть речення, поставивши іменники, що в дужках, у потрібному відмінку. Поясніть правопис відмінкових закінчень. Визначте відміну та групу іменників.

1. Дубно виявилося чистим затишним (містечко), яке (Наталочка) відразу припало до душі. Замок стояв у самісінькому (центр), доглянутий і напрочуд мирний. Його оточував широкий рів, по дну якого вилася мальовнича стежка; над ровом височіли сиві мури, увінчані (дереза), мов густими зеленими (чуб); над в’їзною (брама) красувався старовинний герб, а під її (склепіння) тулилися численні ластів’ячі гнізда. 2. Довкола стояв тільки ліс, тільки пагорби, зарослі (акації) й (чагарі). Наталочка розгублено ступила (стежка), минула пагорб і... не повірила власним (очі): по той бік у пагорб були вмуровані двоповерхові каземати! 3. Батьки стурбовано перезирнулися і дружно подерлися (круча). Але не знайшли там ні (форт), ні (автобус) з (туристи), ані своєї (доня). Вони все ще озиралися на всі боки, коли з (ліс) вискочив сільський парубок на старому тріскучому мотоциклі й загальмував коло них. 4. Перед (вхід) до (заповідник) тягнулися довжелезні ряди (легковики) і туристських (автобуси), що з’їхалися зі всієї України. 5. Наталочка ковзнула поглядом по козацьк... (обличчя).6. Замковий двір дихав (спокій) і літом. Ним вешталися численні туристи, й екскурсоводи розказували їм усілякі дива (із повісті Зірки Мензатюк “Таємниця козацької шаблі”).

Завдання 8. Із поданого уривку випишіть іменники, поставте їх у “проблемні” відмінки, зазначені в попередній презентації. Примітка: Ів. - орудний та кличний, ІІ в. - родовий, орудний, кличний, ІІІ в. - орудний, ІV - родовий відмінок.

Текст 1. Стояла тепла ніч, запаморочливо пахтів липовий цвіт, пахло сіно, відвологле на росі, над головою співав соловей, аж котилася луна. У всьому тілі Наталочка відчувала страшенну втому, бо й мала від чого втомитися, проте знову не могла заснути. Попробуй засни, коли соловей лящить, як ошалілий.

Текст 2. Здригаючись від прохолоди, Наталочка попрошкувала по росі на пагорб, з кого можна було заглянути за мур. Із замку лилася музика, часом її заглушував сміх і веселі вигуки. У вікнах з’являлися танцюючі пари, і вона встигала помітити то блискуче плаття, то пишну перуку (із повісті Зірки Мензатюк “Таємниця козацької шаблі”).

Завдання 9. Поставте іменники в орудному відмінку однини.

Сіль, галузь, ніч, веселість, любов, честь, пам’ять, кров, мідь, гордість, хоробрість, піч, зелень, люб’язність, матір, подорож, доповідь, юнь.

Завдання 12. Запишіть слова, поясніть правопис частки НЕ.

(Не)довіра, (не)доторканність, (не)долік, (не)ворог, (не)сподіванка, (не)доїдок, (не)нависть, (не)мовля, (не)вістка, (не)докрів’я, (не)ук, (не)вільник, (не)года, (не)врожай, (не)дорід, (не)воля, (не)вміння, (не)доля, (не)стача, (не)довіра, (не)друг, (не)милість, (не)безпечність, (не)досяжність, (не)герой, (не)повага, (не)сподіванка; (не)лінощі, а хвороба; (не)випадок, а закономірність; (не)захисник, а ворог; (не)свобода, а утиски; (не)друг, а ворог, (не)спокій.

Завдання 13. Утворіть від поданих іменників відносні прикметники з суфіксами -ськ- (-зьк-, -цьк-). Методичний коментар: прийом “Займи позицію” (у різних місцях аудиторії розмістити наліпки із суфіксами - ськ-, -зьк-, -цьк-; тренер називає слово, слухачі займають відповідну позицію біля наліпки).

Збараж, Туреччина, Ковель, Гадяч, німець, Волноваха, Заліщики, Овруч, Бахмут, Лохвиця, Золотоноша, Кагарлик, Меджибіж, Городок, Калуш, Запоріжжя, Енергодар (Мелітополь).


Завдання 14. Повторіть правила творення ступенів порівняння прикметників. Від виділених прикметників утворіть, якщо можливо, ступінь порівняння.

за матеріалами сайту zno.if.ua

1. Великий, яскравий спогад-спалах мого дитинства – фотель-гойдалка. Пекельний – з усього, що було потім, – Леда Ніжина! І більше нічого. Ніби він і був головним у твоєму житті. 2. Якщо Леда розмовлятиме з НИМИ вголос – Леду заберуть звідси, Леду перевезуть до іншого місця. Поганого, страшного. Мовчи, Ледо, мовчи. ВОНИ тебе чують! 3. У ньому – темна брехня. Така темна і така солодка, що аж не віриться, що брехня може бути такою привабливою. Набагато привабливою, ніж правда. Набагато небезпечною, ніж просто смерть… 4. Ми гадаємо, що шари води – невідворотні, а наші щільні стулки зачинено назавжди. Коли накочується буря, ми б’ємося одна об одну, перетасовуємося, ранимо тих, хто поруч. І забуваємо, що всередині кожної малої, непоказної мушлі мертвим вантажем лежить перлина! 5. Велике кохання, на яке вона чекала, прийшло несподівано у вигляді набагато старшого чоловіка, режисера, особистості настільки харизматичної, що його мовчання було вагомим за слова десяти не менш визначних людей... (Ірен Роздобудько “Зів'ялі квіти викидають”).

Завдання 15. Прочитайте текст пісні Костя Москальця. Запишіть, уставивши пропущені букви та знявши риски. (Робота виконується під час прослуховування аудіозапису пісні).

На шляху до В..фл..єму

Сніг засипав землю темну,

І на всю пустелю білу

Зірка перша м..р..хтіла.


Цілу ніч вона вела,

Де стаєнка є мала.

Там (п,П)речиста (д,Д)іва (с,С)ина

Пов..вала, люляла.


Пастухів сопілки грають

(с,С)ина (б,Б)ожого вітають.

Над в..ртепом, по\над степом

Білі ангели кружляють.


Три царі зі (с,С)ходу йдуть

І дари свої несуть.

По\між темряви густої

Бога\Світло віднайдуть.


Заб..ре не\ситий Ірод

Ладан, золото і миро.

Але кожен по\своєму,

Ми дійдем до В..фл..єму.


Під ногами сніг р..пить,

Наша зірка м..р..хтить,

І бе..межної любові

Може серце не\вмістить...

На шляху до В..фл..єму...(4)


Завдання 16. Перепишіть. Займенника в дужках поставте в потрібному відмінку.

1. Я бачу небо синє внизу під (ми). 2. Хлопців (мій) немає, вітер для (вони) співає. 3. Є на (цей) світі дивні люди,/ Шлях (вони) тоне в опівнічній млі, /Може, завтра (ми) уже не буде /На чужій ненависній землі? 4. Жовтий дощ із голубої хмари /Сипле довго - майже цілу ніч,/ (Ми)не треба нових яничарів… 5. А на (я) по дорозі турбота напала… 6. Ти скажи тоді до (вона): "Зірко ясна в чистім небі, /Забери (він) до себе, /Бо так (я) треба". 7. Як можна жити без (ти), боятися (ти) і нехтувати (ти), єдина моя трояндо, спокою мій і радосте...

Завдання 17. Опрацюйте теоретичний матеріал із теми “Правопис займенників” (відеопояснення).

Завдання 18. З'ясуйте правопис займенників.

Методичний коментар: “Ловимо успіх” (один оплеск - разом, два - дефіс, підведіться - окреме написання).

(Ні)хто, ні(в)кого, кимо(сь), чий(небудь), будь(з)чим, (де)чим, будь(до)кого, (будь)кого, хтозна(з)ким, (хтозна)чий, хтозна(від)чого, (аби)хто, аби(з)чим, (аби)чий, чим(небудь), де(в)чому, (де)кого, який(небудь), (аби)що, будь (у) кого, (аби)кого, казна (на) що, (де)хто, де(з)ким, (де)котрий, ні(до)кого, сам(таки), сама(б)таки, (ні)ким, ні(з)яким, (ні)кого, ні(за)ким, (будь)хто.

Завдання 19. Узгодьте числівники з іменниками.

2 брат, 3 кошеня, 4 око, ⅓ кілограм, 6 доба, 45 учень, 7 штани, 2 чашки, з 8 Березень, 1,2 зошит, 8 каченя, 8 качка, 8 качур, 23 телефон, 9 олівець, 2 дівчини, 7 будинок, 2 директор, 3 канал, 4 кабінет.