Stroje damskie z końca XIX wieku

Noszono wtedy dwa modele sukien: suknia z turniurą i princeska. Krój pierwszego modelu był oparty na turniurze, czyli umieszczonej z tyłu sztywnej poduszce z włosia; zdobiono ją haftami, falbanami i koronkami. Princeska była na pozór skromniejsza: pozbawiona turniury, przylegała do ciała, co spowodowało ważną zmianę w wyglądzie kobiecej sylwetki, która stawała się smukła. Ubiór wykańczano trenem, rozkładającym się na kształt gołębiego ogona, obszyty taśmą z drobną szczoteczką, chroniącą materię przed zabrudzeniem. Ważnym elementem modnego stroju kobiecego był sznurowany gorset, usztywniony metalowymi listewkami, który uwydatniał biust, ściskał talię, spłaszczał brzuch i podkreślał biodra.


Suknia princesse (princeska) -rodzaj sukni, która swoją nazwę zawdzięcza księżnej Walli Aleksandrze, na której cześć otrzymała swoją nazwę. Suknia bardzo popularna w latach 70. XIX wieku. Suknia charakteryzowała się idealnym podkreśleniem smukłej talii


Turniura, tiurniura, cul de Paris (fr. tournure) – stosowany głównie w drugiej połowie XIX wieku element sukni, podkreślający tył bioder i nadający kobiecej sylwetce kształt litery S.


Suknie typu princesse

Suknia princesse

Suknie z turniurą

Suknie z turniurą