Stroje mężczyzn według B.Prusa

Liczne zakazy obyczajowe narzucały reguły mężczyznom (na przykład mogło gorszyć publiczne rozpięcie marynarki czy włożenie na bal surduta zamiast fraka). Przed dylematem, jak się ubrać, stał wielokrotnie Wokulski, chcący zyskać aprobatę i nie narazić się na śmieszność: Jeżeli włożę frak, wyjdę na eleganta pilnującego się przepisów, które mnie w rezultacie nic nie obchodzą. A jeżeli włożę surdut, mogę Łęckich obrazić…

Wokulski w surducie i cylindrze-przyjęcie u księcia

Wokulski we fraku- koncert Rossiego

Na kpiny spowodowane niemodnym ubraniem naraził się Rzecki podczas koncertu Rossiego. Drwiono z jego pochodzącego sprzed dziesięciu lat cylindra, pięcioletniego krawata, starego surduta i niemodnych obcisłych spodni w kratę. On z kolei narzekał, że skromni subiekci zajmują się modą, co kwartał ubierają się w spodnie innego fasonu, zakładają coraz dziwniejsze kapelusze i wymyślnie wykładają kołnierzyki koszul.




Ignacy Rzecki z Irem

Natomiast Tomasza Łęckiego oburzało noszenie przez Wokulskiego białego cylindra, ponieważ uważał, że jest on nakryciem głowy dla arystokracji.

Biżuteria męska była znacznie skromniejsza: dewizki zegarków, ozdobne szpilki do krawatów, spinki do mankietów oraz sygnet z herbem, świadczący o szlacheckim rodowodzie. Najbardziej fantazyjne bywały spinki do mankietów. Baron Krzeszowski, jako amator koni i wyścigów, wybrał w sklepie Wokulskiego parę spinek w kształcie czapki dżokejskiej, a drugą w formie podkowy.



Wokulski i Tomasz Łecki


Wokluski i baron Dalski


Nieodzownym warunkiem modnego wyglądu była starannie ułożona fryzura. Fryzjerzy wykonywali usługi w domu zamożniejszych klientów. Kiedy Wokulski miał ważne spotkanie, przychodził fryzjer Fitulski, który golił go, strzygł, układał włosy i proponował ich przyciemnienie (na to Wokulski się nie godził). Ale baron Dalski, który wcześnie zaczął siwieć, farbował włosy i usztywniał wąsy gęstą pomadą, tak zwanym fiksatuarem. Modnym męskim uczesaniem były wtedy miękko układające się krótkie włosy z przedziałkiem na środku głowy, nabłyszczone, wygładzone brylantyną i zaczesane do tyłu lub na boki.