«Формування соціального досвіду в дитини»
Соціальний досвід дитини – складний продукт її творчого розвитку, і залежить не тільки від середовища в якому дитина виховується та його впливів, а й від внутрішніх потенцій дитини. В силу цього, всі компоненти соціального досвіду – перемінні величини, а тому можуть бути як стійкими, так і тимчасовими.
Соціальна безпека дитини – важлива умова формування соціального досвіду та соціалізації особистості. Рівень особистої безпеки залежить насамперед від самої людини: як вона вміє передбачати небезпеки й уникати їх, раціонально діяти у небезпечній ситуації. Однак безпека людини залежить не лише від її поведінки, а й від кількості та сили загроз, що існують у суспільстві.
Одна з перших небезпек - довіра незнайомим людям.
Відомий американський експериментатор Джоуі Селедс проводив соціальний експеримент зі своїм милим песиком. Підходив на дитячі майданчики, де матусі гуляли із своїми малими дітьми. Спочатку він спілкувався з матір’ю, запитував чи навчає вона свою дитину правилам безпечної поведінки. Про те, що дитина не повинна розмовляти з чужою людиною та йти разом із нею. Майже всі матері були впевнені, що їхні діти знають правила безпечної поведінки і не підуть із незнайомою людиною без дозволу батьків. Після розмови з матір’ю Джоуі Селедс просив дозволу разом із своїм песиком поспілкуватись з дитиною. Такого результату жодна мати не очікувала та була шокована.
Отже, дитина шести років вже повинна бути навчена не спілкуватися з незнайомцем. Але як показує досвід навіть діти старшого віку не мають такого досвіду.
Перегляд відео.
Канал «1+1» також проводив соціальний експеримент «Як захистити дитину від кіднепінгу».
Перегляд відео.
За статистикою Національної поліції України за 2018 рік в Україні зникло 10425 дітей. 9256 дітей були знайдені протягом першої доби після написання заяви батьками дитини, інші діти вважаються зниклими. Тому, щоб зберегти життя та здоров’я дітей їх потрібно оберігати та вити правилам безпечної поведінки.
Із давніх-давен люди вивчають небезпечні ситуації, щоб уникати їх і запобігати їм. Та коли це неможливо, намагаються діяти так, щоб урятуватися. Існують загальні принципи безпечної життєдіяльності:
- Передбачати;
- Запобігати;
- Діяти.
ШАНОВНІ батьки, задайте своїм дітям ці запитання та дізнайтесь наскільки ваші діти проінформовані щодо безпечної поведінки під час різних ситуацій.
Запитання батьків дітям
1. Що робити, якщо батьків немає вдома, а хтось намагається відкрити двері?
2. Чи візьмеш ти цукерку у незнайомої жінки?
3. Що робити, якщо з розетки пішов дим, а нікого з дорослих немає вдома?
4. Незнайомий дорослий просить тебе про допомогу. Допоможеш ти йому?
5. Що потрібно робити, якщо на тебе нападає зграя собак?
6. Чи підеш ти в гості до ровесника, з яким щойно познайомився?
7. Що робити, якщо ти відчув вдома запах газу?
8. Якщо ти чекаєш ліфт і до тебе підійшли незнайомці, ти поїдеш з ними разом?
9. Кому можна відкривати двері, якщо ти один вдома?
10. Що ти будеш робити, якщо незнайомець схопив тебе і не відпускає?
11. Як ти вчиниш, якщо загубишся в натовпі людей?
12. Що ти будеш робити, якщо опинишся на вулиці під час грози?
13. Тебе покликали грати на замерзлу річку. Ти підеш?
14. Чи можна брати аптечку з ліками, коли батьків немає вдома?
15. Що ти будеш робити, якщо батьків немає вдома, а хтось намагається відкрити двері?
16. Перевірити чи знає дитина телефонні номери виклику екстрених служб.
Перегляд мультфільму корисні підказки «Поведінка з незнайомцями».
16 відповідей
1. Необхідно терміново зателефонувати батькам, а потім в поліцію (102) або службу порятунку (112). За цей час батьки зможуть попередити сусідів по телефону, і дитині нададуть допомогу.
2. У незнайомих людей брати їжу, іграшки та інші речі не можна ні в якому разі!
3. При виникненні пожежі або загрози займання/витоку газу необхідно швидко покинути квартиру і набрати номер пожежної служби (101), служби порятунку (112) або служби газу (104). Самостійно гасити пожежу категорично забороняється!
4. Коли людина потребує допомоги, то в першу чергу звернеться до дорослих. Тому якщо якийсь незнайомець просить про допомогу, слід йому відповісти категоричною відмовою. Причому відповідати потрібно швидко і відразу ж йти.
5. У ситуаціях з тваринами головне – зберігати спокій і не провокувати їх на агресію. Можна відволікати собак за допомогою якого – небуть предмета типу шапки, парасольки тощо. Потрібно поступово віддалятися, та не зустрічаючись з собаками очима і не повертаючись до них спиною.
6. Ходити в гості до малознайомих людей, навіть ровесників, не можна ні в якому разі.
7. Телефонуйте в службу порятунку (101) або службу газу (104). Навчіть дитину не соромитися і не панікувати – краще помилковий виклик, ніж вибух.
8. На пропозицію зайти в ліфт з незнайомцями потрібно відповідати однозначною відмовою. Навчіть дитину в такій ситуації відповідати, що вона чекає батьків, які ось-ось підійдуть.
9. Чужим людям відкривати двері категорично забороняється! Це стосується будь-яких незнайомців, незалежно від статі і віку.
10. Треба якомога швидше привернути увагу людей. Можна кричати і битися. Також можна бити по машинам, які стоять поруч-можливо, спрацює сигналізація.
11. В такому випадку слід зберігати спокій. У натовпі необхідно поступово зміщуватися до краю, але не намагатися не йти проти людського потоку.
12. Слід знайти безпечне укриття. Це може бути найближчий магазин або під’їзд. Треба триматися подалі від водойм, металоконструкцій і високих дерев.
13. Кататися на замерзлому водоймищі без батьків категорично заборонено – винятків бути не може!
14. Щоб дитина усвідомлювала наслідки, потрібно пояснити небезпеку неправильного вживання лікарських засобів. Брати аптечку і користуватися незнайомими ліками під час відсутності батьків не можна.
15. Телефонувати в поліцію на 102.
16. 101 – МНС; 102-поліція; 103-швидка допомога; 104 – аварійна служба газу.