Адаптація 5-х класів

10 листопада 2020 року практичним психологом, Кузьменко Яною Олександрівною, на психолого-педагогічному консиліумі «Адаптація 5-х класів» був висвітлений аналітичний звіт за результатами дослідження процесу адаптації здобувачів освіти 5-х класів до навчання за період вересень-листопад 2020 року. Робота психологічної служби з профілактичної роботи щодо дезадаптації учнів п’ятих класів відбувається згідно річного плану. Проблема адаптації людини до навколишнього середовища є у сьогоденні найактуальнішою. Перехід учнів з молодшої школи до середньої належить до кризових періодів. Робота психологічної служби з учнями даної вікової категорії сприяє успішній адаптації дитини, ефективному включенню у навчально-виховний процес середньої школи та своєчасній допомозі при виникненні проявів дезадаптації. Метою діяльності психологічної - профілактика дезадаптації п’ятикласників. Отже, перед психологічною службою стоїть завдання першочергової уваги до учнів, які знаходяться у стані «часу змін».

Задачі психологічної служби:

1. Визначити рівень адаптації п’ятикласників.

2. Визначити рівень шкільної тривожності п’ятикласників.

3. Визначити соціометричний статус учнів.

4. Аналіз причин дезадаптації учнів до школи.

5. Спостереження за новоприбулими учнями ти включення їх до психодіагностики.

6. Надання консультативної допомоги учасникам навчально-виховного процесу з питання адаптації учнів та попередження неуспішності навчання.

Для кращого розуміння психолого-емоційного стану проходження дітьми адаптації була проведена вправа «Ниточки»

Розглянули типові труднощі проходження адаптації та рекомендації з їх вирішення.

Виконали вправи «Їжачок» та «Дерево-переоцінювання» для емоційного розвантаження та перегляду відношення до роботи з дітьми.

Розглянули статистичні дані методичних досліджень:

спостереження за учнями під час навчально-виховного процесу, методика «Мій клас», методика виявлення дитячих страхів О.І. Захарова та І.М. Панфілова, проективна методика «Моя сім’я», методика діагностики рівня шкільної тривожності Філіпса, соціометрія Морено.

За результатами аналізу рекомендовано:

Вчителям: у навчально-виховній роботі використовувати інформацію щодо індивідуальних особових особливостей здобувачів освіти, їх соціальний статус; активно співпрацювати з батьками з метою профілактики дезадаптації учнів; надання додаткової уваги учням, що дезадаптовані до навчання; створювати в учнів «ситуацію успішності» для формування мотивації навчання та адекватної самооцінки; контролювати емоційну напругу у навчально-виховному процесі та за необхідності знижувати її; формувати здатність здобувачів освіти сприймати умовність навчальної ситуації, підтримувати рольові стосунки «учитель — учень»; ознайомити здобувачів освіти 5-х класів зі своїми вимогами до результатів навчальної діяльності та регулярно нагадувати про такі вимоги; для здобувачів освіти, які мають прояви високої шкільної тривожності, використовувати альтернативні методи опитування; з метою підвищення інтересу до навчання застосувати індивідуальний підхід до навчання здобувачів освіти, які не виконують домашні завдання, або відмовляються відповідати при всьому класі; прийняти заходи щодо формування адекватної самооцінки учнів (похвала, подяка; відзначення позитивних вчинків, добре підготовленого домашнього завдання; підбадьорення і надія на краще у разі невдачі або низької оцінки, підтримка у разі сумніву дитини у власних силах ; приділяти увагу словом, поглядом, жестом); не порівнювати успіхи чи неуспішність здобувачів освіти між собою; при проявах шкільної дезадаптації здобувачів освіти вирішувати питання стосовно поведінки та успішності навчання здобувачів освіти тільки за участю класного керівника, батьків, психолога за допомогою гуманістичних педагогічних та психологічних методів; Ø з метою покращення відносин між здобувачами освіти проводити класні години з використанням активних форм роботи.

Класним керівникам: провести бесіду з батьками здобувачів освіти, які дезадаптовані до навчання, з метою визначення причин дезадаптації та надання всебічної допомоги здобувачам освіти; використовувати демократичний стиль керівництва учнівським колективом (ініціатива з боку дорослого, визначення деяких рамок діяльності, участь здобувачів освіти у самоврядуванні, відсутність покрокового контролю), використовувати гумор під час занять; Ø рекомендувати батькам здобувачів освіти, які дезадаптовані або неадаптовані до школи звернутися до шкільної психологічної служби з метою надання допомоги дитині та її сім'ї; провести бесіду з батьками щодо можливості відвідування дітьми з високим рівнем тривожності спеціальних занять з підвищення впевненості в собі.

Практичному психологу: проводити спостереження за поведінкою учнів у класах, де є учні з високим рівнем шкільної тривожності; протягом року надавати необхідну практичну та методичну допомогу з питання адаптації здобувачів освіти класним керівникам 5-х класів, батькам та учням; протягом року надавати допомогу класним керівникам у проведенні класних годин; протягом року проводити корекційно-розвивальні заняття з здобувачами освіти 5-х класів (дезадаптованими та з високим рівнем шкільної тривожності) на зниження тривожності; протягом року надати консультативну допомогу батькам та вчителям здобувачів освіти, які дезадаптовані до навчання; провести дослідження рівня шкільної тривожності та адаптації здобувачів освіти 5-х класів за результатами корекційно-розвивальної роботи.

Наприкінці послухали притчу, яку написав відомий психолог Ігор Вачков.

Жив собі чоловік, який дуже пишався своїм зеленим газоном. Одного разу він побачив серед зеленої трави квітки кульбаби. Чоловік їх не сіяв і тому сприйняв за бур’ян. Тієї ж миті він вирвав їх, але через деякий час вони знову з’явилися. Вони ховалися під травою. Які лише методи боротьби чоловік не застосовував у боротьбі з кульбабами, а вони росли й росли. Тоді він написав у департамент сільського господарства. Докладно перелічив усі методи боротьби з бур’яном і закінчив листа запитанням»Я випробував усі методи. Порадьте, що робити далі?»

шановні колеги, ви напевно, здогадуєтеся, яку відповідь він отримав… Відповідь була короткою:

« Пропонуємо вам полюбити їх».

Нехай ця порада стане для кожного з нас девізом у професійній діяльності.