Hvad bruges lyd til?
Lyd kan bruges til at skabe et miljø.
https://mynoise.net/noiseMachines.php
Mynoise er en hjemmeside som hjælper med baggrundslyde og en hurtig måde man kan redigere det så man kan få præcist det man skal bruge.
Mynoise bruges også til at hjælpe med at fokusere med sit arbejde. https://mynoise.net/NoiseMachines/windSeaRainNoiseGenerator.php
Gåtur, hvad hørte jeg.
Man kunne høre vinden i den mindste grad.
Fugle, motorvejen, og grus der bliver trådt på.
Når jeg tænker mig til en situation. Situationen foregår i en bil på en vej med lidt trafik. jeg kan høre biler der dotter blinklys til højre og venstre. Biler der accelerer og bremser. Musik og radio fra andre biler. Nogen der taler på forsædet. en GPS der siger "om 500 meter drej til venstre".
Hårklip lyd fil
Hvad har jeg lært?
Jeg har lært hvordan lyd kan bruges til at give en bedre forsåtelse af et miljø især med det at have nogle få der taler i bagrunden og man kan høre hvor det kommer fra.
Hvis man redigere lydstyrken og laver den så høj at frekvenserne skifter fra lydbølger til firkanter vil højtalere springe/ødelægge.
Hvad kunne gøres bedre?
Vores koordination ift. hvis der var tin som ikke kunne laves fordi andre brugte de rum eller apparater. Så Jeg skal huske at tænke over om jeg har mulighed for at bruge det som jeg skal bruge til det der skal laves.