Листопад

03.11.22 - 60 років від дня народження Ірен Роздобудько (1962), української письменниці.

09.11 - День української писемності та мови.

- 150 років від дня народження Богдана Лепкого (1872-1941), українського письменника, перекладача, літературознавця.

- Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва.

14.11 - 110 років від дня народження Андрія Малишка (1912-1970), українського поета.

16.11 - День працівників радіо, телебачення та зв’язку.

- Міжнародний день толерантності.

20.11 - 105 років тому (1917) проголошено УНР.

21.11 - День гідності та свободи.

26.11 - День пам’яті жертв голодоморів і політичних репресій в Україні.

9 листопада:

  • День преподобного Нестора Літописця

  • День української писемності та мови. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 1241/97 від 06.11.1997 р.

  • Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 1209/2011 від 30.12.2011 р. (зі змінами, внесеними згідно з Указом Президента України № 717/2013 від 30.12.2013 р.)

Нестор.odt

День української писемності та мови: Історія, традиції та особливості свята

(матеріали до уроків, годин спілкування)

В Україні щорічно 9 листопада відзначають День української писемності та мови. За православним календарем це день вшанування пам'яті преподобного Нестора Літописця - послідовника творців слов'янської писемності Кирила та Мефодія. А головною традицією свята є загальнонаціональний радіодиктант для всіх бажаючих. Але про все по порядку.

Історія свята

Донині вчені досліджують походження української писемності. Існує версія, що на території України було кілька її варіантів. У Північному Причорномор'ї користувалися абеткою, яка була схожою на грецьку і латину, а в східних регіонах використовувалися сарматські значки, які мали схожість з грузинською азбукою.

У древніх слов'ян існувало одночасно дві абетки: глаголиця і кирилиця. При цьому, глаголиця досі не має аналогів. Імовірно, цей алфавіт винайшов слов'янський просвітник Кирило Філософ для запису богослужбових текстів.

З відкритих джерел

Сучасна літературна українська мова з'явився в XVIII столітті. Першим твором, який було написано з його використанням, вважається "Енеїда" Котляревського. Остаточно закріпив українську розмовну мову в літературних творах поет Тарас Шевченко.

9 листопада 1997 року тодішній президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав указ про відзначення Дня української писемності та мови.

Свято також співпадає з днем вшанування пам'яті Нестора Літописця, який відомий як послідовник творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія та автор першого літописа, що описує історію Київської Русі.

Особливості святкування

Раніше існувала традиція: 9 листопада батьки відводили дітей до школи, а потім йшли до церкви поставити свічку перед образом Нестора-Літописця і помолитися, щоб він допоміг дитині у навчанні.

З відкритих джерел

У День української писемності та мови за традицією покладають квіти до пам'ятника Нестору Літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою, а також стартує Міжнародний конкурс знавців української мови ім. Петра Яцика.

Спочатку в знаннях змагаються на базі шкіл, потім районів, областей, і завершальний етап – загальноукраїнський рівень. У конкурсі також можуть брати участь іноземці, які володіють українською мовою. Переможці отримують цінні подарунки та грошові призи.

Також з 2000 року в цей день у прямому ефірі "Українського радіо" транслюють Всеукраїнський диктант національної єдності, який може написати будь-який бажаючий. У 2019 році 9 листопада припадає на вихідний, у зв'язку з цим написання диктанту перенесли на 8 листопада, п'ятницю, щоб студенти і школярі могли долучитися до акції.

З кожним роком кількість учасників мовленнєвого флеш-мобу зростає. Традиційно до написання диктанту долучаються відомі люди, політики, художники, студенти та школярі.

Факти про українську мову

Волонтерський рух "Мова - ДНК нації" опублікував цікаві факти про українську мову:

  • В 448 році візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського повелителя Аттіли, на території сучасної України записав слова "мед" і "страва". Це було перше згадування українських слів. Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.

  • В українській мові, на відміну від інших східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.

  • В українській мові найбільшу кількість слів починається на букву "П". Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера "Ф".

  • В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово "горизонт" має 12 синонімів.

  • Українська мова багата зменшувальними формами. Зменшувальну форму має навіть слово "вороги" – "вороженьки".

  • Назви дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.

  • До середини XIX століття українська мова найчастіше називали "руська мова".

  • Наголошується, що найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?". А "Заповіт" Шевченка є літературним твором, який було перекладено на 147 мов народів світу.

14.11.22 — 115 років виповнюється з дати народження всесвітньо відомої дитячої шведської письменниці Астрід Ліндгрен. Набула популярності завдяки книжкам «Карлсон, який живе на даху» і театрології про Пеппі Довгапанчоха.

16 листопада - Міжнародний день толерантності

  • 16 листопада - День працівників радіо, телебачення та зв’язку України

день телебачення.odt

В Україні відзначають

День працівників радіо, телебачення і зв'язку

У 1994 році Укртелерадіокомпанія запропонувала керівництву держави встановити 16 листопада як професійне свято для теле-, радіопрацівників. Саме цього дня 1924 року в Харкові вийшла в ефір перша передача «Українського радіо».

11 листопада, в переддень 70-річчя початку радіомовлення в Україні, був виданий Указ Президента України «Про День працівників радіо, телебачення та зв'язку». З того часу 16 листопада вважається днем працівників електронних мас-медіа України. Цей день відзначають також фахівці зв'язку, що забезпечують роботу телефонних мереж і мереж Інтернет-зв'язку.

Більше 250000 працівників таких галузей, як інформатизація і зв'язок України, забезпечують поширення інформації, духовно-моральних цінностей. Саме завдяки їх роботі між людьми і містами значно зменшуються дистанції.

На благо сфери інформатизації і зв'язку нашої держави вкладають свої сили більш ніж 15000 поштовиз відділень, 500 різних провайдерів Інтернет-мережі, 1000 операторів зв'язку, більш ніж 10 проектних і наукових інститутів, 10 профільних ВНЗ, якими готуються щороку більш ніж 30000 фахівців в області телекомунікації.

21 листопада - День Гідності та Свободи.

День Гідності та Свободи. Ілюстрація.odt

ПОМАРАНЧЕВА РЕВОЛЮЦІЯ

Переломним в політичній історії України став 2004 рік, коли всю країну сколихнула помаранчева революція.

Помаранчева революція – це сукупність проведених мітингів протестів, страйків і інших акцій загальної непокори, головними організаторами яких стали прихильники опозиційного кандидата на пост президента країни у виборчій гонці 2004 року – Віктора Ющенка.

Чому масовий рух на Україні отримало назву саме «помаранчева революція»? Швидше за все, підставою для цього стала забарвлення символіки кандидата, на підтримку якого виступав народ, а саме помаранчеві тони.

Що ж до результатів помаранчевої революції, то, перш за все, це демонстрація свободи слова та волевиявлення, так як вона носила мирний характер, і силові методи практично не застосовувалися. Головна перемога була в тому, що люди усвідомили силу свого слова і своїх дій, отримали можливість доносити свою думку до широкого кола осіб, можливість домагатися свого.

Так, як помаранчева революція вирішила далеко не всі питання, слід було очікувати нового рішучого виступу народу. І це сталося у листопаді 2013 року.

Євромайдан, Єврореволюція, Революція Гідності – усі ці терміни сьогодні стали невід’ємною складовою в історії побудови української державності.

Україна перебувала у стані постійної кризи у всіх сферах життя. Все ж українці вірили, якщо Україна стане на шлях європейської інтеграції, то в державі будуть проведені соціально-економічні та політичні реформи. Але сценарій розвивався зовсім по-іншому.

Важливим етапам в історії незалежної України мав стати Вільнюський саміт східного партнерства 28–29 листопада 2013 р. Але незадовго до цього була зроблена неочікувана для всіх заява: Кабінет Міністрів України вирішив призупинити процес підготування до укладання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Такий хід подій аж ніяк не влаштовував українців, які покладали великі надії на співробітництво України із ЄС, а тому зроблена заява стала тим каталізатором, який призвів до перших актів протесту.

Епіцентром основних подій знову ж таки стала столиця України м. Київ. 21 листопада близько 22:00 на Майдані Незалежності почали збиратися перші учасники мітингу, їх чисельність нараховувала близько 1500 осіб. Вони пікетували Адміністрацію Президента, а потім, повернувшись на Майдан, вирішили лишитися на ніч.

Протягом 25–27 листопада в Києві відбулися перші страйки київських студентів. Також мітинги проводились і в інших містах України. 28 листопада уже відбувся загальностудентський страйк. Декілька колон студентів з десятків різних вишів Києва об’єдналися у парку Шевченка, після чого рушили на Майдан Незалежності. Увечері 29 листопада на Євромайдані відбувся великий мітинг. Подальші події на Майдані Незалежності набирали більш гострого характеру. Кривавою виявилася ніч на 30 листопада – після розгону протестувальників загонами «Беркуту» близько 35 людей були госпіталізовані, а 37 заарештовано. Застосування сили проти мирних людей викликало хвилю обурення в українській громадськості. Ця подія стала переломним моментом у революційних подіях. Поступово протести перетворилися із проєвропейських на антиурядові і стали значно масштабнішими.

Кривавим для України виявився День Соборності 22 січня. Саме цього дня правоохоронці пішли у наступ на Майдан. Протягом дня близько 200 протестувальників було поранено. Але найстрашніше було те, що саме цього дня загинули перші захисники Євромайдану – Сергій Нігоян, 20 – річний вірменин з Дніпропетровської області та білоруський активіст Михайло Жизневський. Це були, на жаль, перші жертви Майдану.

Події 21 листопада 2013 р. – 22 лютого 2014 р. стали етапом прояву українцями неабиякої сили, мужності, гідності, віри та міцності духу. Вони показали усьому світу, що вищою метою для українського народу є збереження людських цінностей та основ демократії. Проте за відстоювання цих ідей довелося заплатити дорогою ціною – кров’ю «Небесної Сотні» – патріотів, які поклали своє життя на вівтар для захисту рідної Батьківщини.

Завдяки людям, яким небайдужа доля України в цілому і кожного із нас окремо, ми маємо можливість і досі залишатися незалежною нескореною країною. Тож шануймо тих сміливих, відважних, гідних своєї держави людей і рівняймось на них.

28 листопада - День пам’яті жертв голодоморів...

Голодомор 2.docx
Голодомор 3.docx

Голодомор...

"Як відомо, історія вчить тому, що вона нічому не вчить… Але, в будь-якому випадку, будемо намагатися бути сумлінними учнями, бо знання – навіть історичні і генетичні, як відомо, не дають , а – беруть....

Пам'ятати трагедію Голодомору – це означає не тільки скорботу по невинно убитих співвітчизниках, це – насамперед, пам'ятати про історико-політичні причини того, що сталося і, найголовніше – робити все для того, щоб нічого навіть подібного не сталося в майбутньому.

Жах, обурення і наш праведний гнів на політиканів і ідеологічних потвор, які наважилися на нелюдські експерименти над нашим народом є джерелами нашої рішучості, люті, виховання і визнання себе як нації…

Голодомор – це невід'ємна частина нашої національної історичної пам'яті. Наш святий обов'язок – пам'ятати про цю трагедію. І навіть не задля себе, а задля тих, хто буде жити в нашій країні після нас", Герой України, генерал-лейтенант Михайло Забродський.

30.11.22 — 355 років від дня появи на світ Джонатана Свіфта, англійського сатирика