СТОП БУЛІНГ!

стоп булінг на сайт

Нормативна база з питання запобігання та протидії булінгу(цькування) в закладах освіти

ЩО ТАКЕ БУЛІНГ.

Булінг – це цькування однієї дитини іншою, агресивне переслідування, яке часто поширене в школах. 

ЧОМУ ПОЧИНАЄТЬСЯ БУЛІНГ

 Випадки насильства серед учнів завжди були частиною школи, однак зараз вони стають дедалі помітнішими. Сьогодні в Україні жертвами булінга стають 8 з 10 дітей. Початок цьому дає такий собі рекет щодо учнів початкової школи, коли, наприклад, старші діти відбирають у них мобільні телефони. Серед же дітей 11-15 років поширені плітки, принизливі жарти та бойкот.

За словами психолога Світлани Кривцової, цькування завжди починає одна людина для того, аби затвердити свій авторитет, розважитися або отримати якусь вигоду.

– Решта дітей, спостерігаючи за діями булера, або їх ігнорують, або обурюються та намагаються втрутитися. Але бачачи, що жертва не чинить опір, а вчитель їхню ініціативу не підтримує, діти відчувають безпорадність, і їхній настрій може змінитися – від співчуття жертві до роздратування і байдужості, – пояснила психолог.

Основні ознаки булінга і так званого мобінга (менш радикальних образ) це:

        Найчастіше цькування відбувається в школах, де діти апатичні і розчаровані, а їхня потреба у визнанні та розумінні не задоволена.Там же, де образа честі людини вважається порушенням більшим, ніж прогул або вандалізм, булінг виникає дуже рідко і скоріше є винятком з правил.

ЖЕРТВИ ТА БУЛЕРИ

  Жертвою цькування може стати абсолютно будь-яка дитина, не дивлячись на те, якою б сильною або здібною вона не була б. Однак найчастіше жертвами стають ті, хто найбільше виділяється (дивно одягнений, дивно поводиться, неохайний). Також потенційними жертвами можуть стати ті, хто швидко втрачає самоконтроль, легко піддається емоціям.

        Булерами ж найчастіше стають ті, хто ростуть без заборон та авторитету батьків, але в той же час їм не вистачає уваги і поваги дорослих. У більшості таких дітей – яскраво виражені нарцисові риси характеру. Їм весь час доводиться самостверджуватися за рахунок інших людей, доводити власну перевагу.

        За останні кілька місяців близько 67% дітей в Україні віком від 11 до 17 років стикалися з проблемою цькування. І 48% з них нікому про це не розповідали.

        Іноді це може довести дитину до думок про самогубство, і якщо вона не хоче розмовляти з близькими людьми, то краще за все звернутися на національну гарячу лінію (телефон – 0-800-500-225), про яку можна дізнатися тут.

ЯКЩО ДИТИНА СТАЛА ЖЕРТВОЮ БУЛІНГУ

 Дітям не варто намагатися вирішити ситуацію самотужки, адже з булером не завжди можна порозумітися. Краще звернутися до батьків, вчителів, або старших, яким дитина довіряє.

        У разі, якщо над вашою дитиною знущаються, ви, як батьки, повинні уважно вислуховувати скарги дитини і ставитися до цього серйозно, а не просто відмахуватися словами Дай здачі. Завдяки підтримці батьків, дітям легше переживати проблеми в школі. Також варто звернутися до шкільних вчителів та звернути їхню увагу на цю проблему. У найкритичнішій ситуації варто залучити поліцейських і навіть подумати про зміну місця навчання.

  Вчителям же потрібно не показувати свою фізичну перевагу, а поговорити з ним. Крім того, за витівками булера не можна спостерігати, адже йому потрібні глядачі для того, щоб максимально проявити демонстративну поведінку. При витівках на уроці можна спробувати відволіктися від заняття і зосередити увагу на булері, спробувати залучити його до навчального процесу.

        Однак варто пам’ятати, що не можна закривати очі навіть на найменший прояв цькування, адже розібратися з ситуацією можна лише спільними зусиллями і тільки, якщо вчасно звернути на неї увагу.

ДЕ ОТРИМАТИ ДОПОМОГУ

Якщо дитині необхідна психологічна допомога – зверніться на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116-111(безкоштовно з мобільних) або 0 800 500 225(безкоштовно зі стаціонарних).

БУЛІНГ ПРЕЗЕНТАЦІЯ.pptx
ГОДИНА ПСИХОЛОГА презентація.pptx

Із 26.09 по 30.09 у закладі проходив Тиждень протидії булінгу(цькування).

У рамках Тижня відбувалися виховні години, інформаційні хвилинки, години психолога. Інформація, представлена в рамках проведення вищезазначених заходів, викликала неабияке зацікавлення у здобувачів освіти, учнів та батьків.

27.09.2022 р. у групі закладу в  Фейсбуці було висвітлено поради психолога для учнів та батьків: «Як дізнатися, чи моя дитина є жертвою булінгу», «Способи зупинити булінг».

  Метою інформаційної хвилинки є попередження здобувачів освіти та їхніх батьків  щодо виникнення вищеописаного явища та алгоритм попередження цього процесу.

28.09.2022р.- проведено годину психолога для учнів 1 класу «Повага до себе та інших людей».

  Мета:формувати уявлення про життя як найвищу цінність; обґрунтувати значення бережливого ставлення до себе та інших людей; вчити піклуватися одне про одного, розвивати довіру між дітьми, вчити протидії насмішкам, цькуванню; виховувати почуття власної гідності.

Заняття ропочали традиційно зі знайомства .Учні мали випереджальне завдання : намалювати смайлик і розповісти про себе від його імені. Презентації виявилися чудовими , малюнки - гарними !

Згодом малюки слухали оповідання "Про пінгвіна Гуньку" і давали відповіді на запропоновані запитання.

Читання супроводжувалося рядом ілюстрацій , аби привернути увагу до змісту.

Практичним психологом було надано пам'ятку "Як не потрапити в ситуацію цькування".

На останніх секундах зустрічі гімназисти ділилися враженнями про заняття!

29 вересня 2022 р. для учнів 9 класу було проведено годину психолога на тему "Булінг в освітньому середовищі".

Мета: виховувати у дітей почуття толерантності,небайдужості;ознайомлення учасників освітнього процесу з поняттями «булінг», «булер», «жертва».

Здобувачі освіти мали можливість розкрити для себе тлумачення поняття "булінг"( або цькування), зосередитись на ключвих ознаках цього явища.

  У ході лекції було висвітлено сутність двох протилежних категорій "булер" і " жертва" та з'ясовано , якими якостями наділений той чи той учасник.

  Також увазі гімназистів пропонувалися дієві поради щодо захисту власної гідності , а наостанок було акцентовано на відповідальності за вчинення булінгу в освітньому середовищі. Захід видався цікавим та інформаційно насиченим !

30 вересня 2022р. для учнів 8 класу) було проведено годину психолога на тему "Протидія булінгу в шкільному колективі".

Мета: обґрунтовувати значення понять «булінг», «булер», «жертва», сприяти розвиткові критичного мислення та ви хованню толерантного ставлення до себе та оточуючих.

Розпочали роботу зі слів Марка Тулія Цицерона : "Несправедливість досягається двома способами : або насильством , або обманом!", міркували ,що "тяжче" насильство чи все ж обман. Виявилося , що й те , і інше чинить негативний вплив на людину.

Здобувачі освіти дізналися що таке булінг , які його форми , хто є учасниками цього процесу , які риси притаманні їм. Також увазі дітей було представлено пам'ятку "Як діяти в разі вчинення булінгу", а також розглянуто рівні відповідальності за вчинення цькування.

Наостанок гімназисти запам'ятали вислів Конфуція : "Спробуйте бути хоч трохи добрішими і- і ви побачите ,що будете не в змозі зробити поганий вчинок "!

булінг_8 кл..pptx