10 цікавих фактів з історії Харківського університету

1.У перші роки існування університет мав досить небагато студентів: перший набір - 33 студенти навчалися за рахунок держави і 23 - за власний кошт. Справа в тім, що без знання латини в університеті на початку XIX століття робити було нічого - всі іноземні викладачі читали латиною, а випускники народних училищ латину не вивчали.

2.Перший випуск університету відбувся в 1808 році. З 57 студентів курс навчання закінчили лише 26 чоловік.

3.Як і у всіх університетах Росії, жінкам у Харківському вчитися заборонялося, про що говорив параграф 17 правил для студентів: "Особи жіночої статі до слухання університетських лекцій не допускаються". Також з 1830-х років, з прийняттям правил для студентів, їм заборонялося: женитися, носити вуса, палити, ходити в театр і трактир, носити будь-який одяг, крім форменого, "вступати в таємні зв'язки і об'єднання".

4.До прийняття цих правил студенти, за описом К. Щелкова, виглядали так: "У той час як професори, так і студенти, одягали мундири тільки у великі свята. На лекції же ходили в чому хотіли. Жовті фраки, сині штани, блакитні сюртуки і жахливі жилети, кашкети незвичайних розмірів і кольорів, палиці в руках, трубки в кишенях - звичайний костюм і приналежність студентів того часу".

5.На базі університету в XIX столітті було відкрито три інститути: в 1811 році - педагогічний, в 1839 році - ветеринарний, в 1840-х - медичний.

6.Справжньою окрасою міста мала бути нова будівлю університету. Архітектор Бекетов отримав право на зведення нової будівлі ХНУ. Але цей проект не був реалізований через війну.

7.Почесними членами та докторами університету в різні часи було обрано визначних діячів науки та культури різних країн: І. В. Гете, О. Гумбольдта, І. Я. Франка, Л. М. Толстого, П. П. Семенова-Тян-Шанського та ін. Серед почесних докторів університету був перший президент України М. С. Грушевський.

8. Харківський університет — єдиний в Україні, де навчалися і працювали три лауреати Нобелівської премії — біолог Ілля Мечников, економіст Семен Кузнець, фізик Лев Ландау.

9.Пам'ятник засновникові університету В. Н. Каразіну встановлювався в різних місцях п'ять разів. Відкритий в 1905 на Сумській на кордоні Університетського саду. У лютому 1934, у зв'язку з будівництвом на тому ж місці пам'ятника Шевченка, його перенесли на Університетську вулицю, навпроти тодішньої будівлі Харківського університету (перед входом в колишню Університетську церкву). У 1937 році пам'ятник демонтували. У 1958 році встановили зліва від нинішнього будинку університету в саду Шевченка. У 2004 році перенесли до центрального входу в університет. За радянських часів у 1920-х роках з напису на пам'ятнику Каразіну було відбито слово "Імператорскаго". У 2004 році відновлено.

10. "Вічним" студентом університету був Сила Абрамич Цицурін, що засвоював знання на початку XIX століття майже 15 років, але так університет і не закінчив.