Візитна картка міста Чугуїва

Зміст


  • Візитна картка міста Чугуїва

  • Визначні місця міста Чугуїва

1. Цікаві природні об’єкти розташовані на території міста

2. Історико-культурні пам’ятки

3. Об’єкти рекреації та дозвілля

  • Видатні земляки

  • Джерела інформації


Чугýїв — місто на Харківщині, розташоване на лівому березі річки Сіверський Донець, районний центр Харківської області, розташований за 38 км від Харкова. Засноване було у 1638 р. козаками, які за дорученням білгородського воєводи почали будувати тут фортецю. Протягом століть Чугуїв був військовим містом, центром військових поселень, про що свідчить план вулиць, будівель того часу. Збереглись споруджені тоді міцні будівлі військового і цивільного призначення. Завдяки ним центральна площа міста стала музеєм історичної архітектури.

Загальна чисельність мешканців населених пунктів Чугуївської міськради — 33 680 осіб.

Але це місто прославилось не тільки своєю історією, але не менш відомим на весь світ земляком видатним художником І. Репиним .


Візитна картка міста Чугуїв

Візітною карточкою міста Чугуїв є меморіальний дім-музей І.Ю. Рєпіна. Він розташований в маленькому будинку часів військових поселень на колишній Нікітінській вулиці (нині – Музейна, 8), де з жовтня 1876 р. по вересень 1877 р. жив Ілля Юхимович Рєпін з сім'єю. Основна увага в експозиції меморіального музею приділяється чугуївському періоду в житті і творчості І.Ю. Рєпіна, а також тісним зв'язкам художника з Україною, які не уривалися протягом усього життя. Невеликі, але змістовні експозиції розповідають про дитячі роки майстра.

Унікальними є представлені в музеї чотири оригінали ікон, які належать пензлю великого майстра і були написані ним з 14 до 18 років. Вони дуже яскраво характеризують витоки таланту і ранню, майже невідому, творчість художника. Представлені в експозиції і більш пізні роботи Іллі Юхимовича: портрет Маріанни Верьовкіної, малюнки, офорти.

У фондах музею також наявні крім оригінальних робіт митця, роботи відомих художників рєпінського оточення, таких як В. Сєров, В. Маковський, П. Верещагін, М. Пимоненко, І. Пелевін.

Світлий одноповерховий будинок, вимощений дворик, сад, обнесений українським тином. По тину влітку в'ються декоративна квасоля і «кручений панич», в саду і під вікнами – улюблені художником різнокольорові мальви, жовто-оранжеві чорнобривці, рожеві і яскраво-червоні півонії.


Визначні місця

Одним з цікавих природних об’єктів є річка Сіверський Донецьк на мальовничих берегах, якої розташувалось місто Чугіїв. В долині річки — багата степова рослинність, різноманітний тваринний світ. На схилах правого берегу зустрічаються понад 100 видів різнотрав'я: конюшина, душиця, звіробій, різні види гвоздики, волошок, коров'яків. Також є льон український, вітряниця лісова, чабрець міловий, ісоп мілів — рослини, які занесені до Червоної книги. З високої гори у центрі міста відкривається багатокілометрова панорама лісів, сіл, доріг.

На території Чугуївського району знаходиться унікальна Кочетоцька водопровідна станція (нині ВУВГ «Донець»), яка є складною унікальною інженерною спорудою. Складається вона з Печенізького гідровузла, трьох блоків водопровідних споруд Роганської насосної станції і більш ніж 200 км магістральних водопроводів. Історія Кочетоцької водопровідної станції нерозривно пов'язана з історією промислового розвитку та ростом індустріального Харкова. В 1932 році було досліджено річку Сіверський Донець: за всіма показниками його вода могла бути корисною для використання (за умови її очищення). Приймається рішення про будівництво водопроводу на річці Сіверський Донець потужністю 50 тис. м³ води на добу. Для будівництва було обрано ділянку в Кочетку. В 1933 році розпочалося будівництво основних об'єктів. На сьогодні станція постачає м. Харкову 700 тис. м³ води на добу.


Історико-культурні пам’ятки

Чугуїв військове поселення з характерним плануванням вулиць і архітектурою будівель.

Покровський собор

Покровський собор – монументальна пам’ятка 1 пол. 19 ст. Споруду зведено по плану архітектора Стасова у стилі класицизму з одним куполом. Церква приваблює чіткістю ліній, загальною лаконічністю, а також чудовими архітектурними деталями.

Чугуївський штаб військових поселень (напівпокинута Чугуївська фортеця)

Напівпокинутий штаб військових поселень являє собою цегляну та обштукатурену будівлю в стилі класицизму. Будинок був побудований для розміщення дивізійного корпусного і окружного штабів військових поселень слобідсько-української (харківської) губернії, окружним центром яких з 1817 по 1857 рр. був м. Чугуїв. Після ліквідації військових поселень пристосоване для військового училища. Відноситься до того типу будівель, які рідко зустрічається в архітектурній спадщині України.

Торгові ряди

Будівництво кам'яних крамниць замість дерев'яних почалося в 1833 році. Назва кам'яних крамниць зберігається за об'єктом до початку XX століття. Ці лавки називалися « червоними», що свідчило про те, що в таких торгових рядах торгували « благородними » товарами : галантереєю, парфумерією, продуктами тонкої гастрономії та ін У 1915 - 1918 роках зустрічається назва гостинного двору або ряду. Сучасна назва будівлі «Торгові ряди» вперше зустрічається в 1963 році в Постанові РМ УРСР про постановку на облік пам'яток архітектури.

В основу плану рядів була покладена типова секція купецької лавки : на першому поверсі знаходилося торгове приміщення, а на другому і в підвалах складировались запаси товарів. Первісне призначення торгових приміщень ряди зберегли до 1918 року. У 50 -ті роки XIX століття в торгових рядах знаходився магазин Павлова, який брав на продаж в маленького Іллі Рєпіна великодні писанки, які користувалися великим попитом.

Під час Другої світової війни торгові ряди частково згоріли. У післявоєнний період будівля використовувалася військовими частинами як склад, в результаті реконструкцій з'явився другий поверх, була засклена галерея і надбудовано несучі стіни. У 1963 році Постановою РМ УРСР № 970 від 24.06.1963 р. будівля була внесена до переліку пам'яток архітектури республіканського значення з охоронним номером 707. Внаслідок пожежі восени 1990 постраждало праве крило будівлі.

Шляховий палац

Шляховий палац - старовинна будівля, побудована в Чугуєві в 1819 році. В минулому будинок призначався для тимчасового перебування імператора та осіб вищого керівництва. Такі будинки будували в кожному полковому місті. У домі свого часу зупинялися такі видатні історичні постаті як імператори Російської імперії Олександр I, Микола I, Олександр II і члени їх сімей. У складі свити тут бували видатні особистості XIX століття. 15 вересня 1859 року в цьому домі відбулася історична зустріч полоненого імама Шаміля з імператором Олександром II. Після скасування військових поселень, з 1861 до 1917 року будинок залишався в розпорядженні військових. В даний час Шляховий палац є частиною музейного комплексу і використовується в літній час як виставковий зал.

Чугуївський краєзнавчий музей

Чугуївський краєзнавчий музей знаходиться в житловому будинку для офіцерів періоду військових поселень першої половини XIX століття.

Колекція налічує близько десять тисяч одиниць – все, що пов’язано з історією міста. До неї входить старовинний одяг та меблі, етнографічні та археологічні матеріали, документи та фотографії. У музеї діють постійні експозиції, присвячені заснуванню міста, військової історії та етнографії.

Об’єкти реакріації та дозвілля

Парк відпочинку ім. Рєпіна розташований у центрі міста на мальовничому схилі р. Сіверський Донець. Саме це місце у 1914 р. було вибрано художником для зведення майстерень. За його планами проект «Діловий двір» мав сприяти відродженню українського мистецтва. Експозиція художньо-меморіального музею Рєпіна не тільки знайомить із творчістю художника, а і має на меті відтворити «чугуївський» період його життя, висвітлити тісні зв’язки митця з Україною, які він підтримував до самої смерті.

Вхід до Чугуївських катакомб.

Неподалік від Чугуєва в урочищі «Фігуровка» побудовано багато баз відпочинку. Густий нескінченний сосновий ліс, чисте повітря, тиша, спокійна річка. Це ще й улюблене місце відпочинку харків'ян.

Видатні земляки

24 липня (5 серпня) 1844 р. народився видатний майстер реалістичного живопису Ілля Рєпін.

В сім'ї капітана Чугуївського уланського полку М. Ковалевського народився в 1851 р. видатний юрист і соціолог Максим Ковалевський.

Чугуївське льотне училище закінчили тричі Герой СРСР І. Кожедуб та 10 льотчиків-космонавтів, в тому числі і О. Леонов.