Архітектура та містобудування

Архітектура кінця XVIII- першої половини XIX ст.

На прикінці ХVIII століття , а саме 1765 році, Харків входить у другий етап розвитку міста як адміністративного, торгівельно-ремесничого та культурного центру Слобідсько-Української губернії.

Житлова забудова міста в XVII сторіччі не відрізнялася від сільської. Мінімальне використання брусів, плетені з хворосту зовнішні та внутрішні стіни, між якими набивали каміння з глиною, мазані та вибілені, наличники з кольорової глини - ось характерні риси типової житлової будівлі того часу. Незмінним оточенням хати був садок з плодових дерев, а двори та городи обсаджувалися вербами, тополями та іншими деревами. Можна уявити собі, яким мальовничим був харківський ландшафт!

Розташоване на перетині торговельних шляхів, що зв'язували Росію з Кавказом та Кримом, а також Наддніпрянщину з Поволжжям, місто вабило до себе торговий та ремісницький люд. Внаслідок перетворення Харкова в 1670 р. на козацьке полкове місто почало зростати його значення. Тут дозволено було провадити регулярні ярмарки у підніжжя фортечних мурів. Спроби нападу татар на Харків припинялись на далеких підступах до фортеці, тому їй не довелось потерпати руйнувань від воєнних сутичок. Проте фортечні споруди перебудовували, ремонтували, а напочатку XVIII стороіччя (з причини повстання донських козаків та наступу шведів з півдня) їх піддали капітальній реконструкції.

В цей час архітектура Харкова розвивалась в двох стилях барокко та класицизм, або їх поєднання.

Широко відомою будівлею того часу, яка зберіглась і донині, яка вважається пам’яткою архітектури є Архієрейський будинок (Покровський монастир).


Іншою, не менш важливою, архітектурною пам’яткою історичного центру Харкова є Успенський собор. Побудований у 1777 році на місці дерев’яного, що згорів під час пожежі.

Новий собор по площі значно перевищив попередника. У храмі було чотири престоли: головний (Успенський), південний (на честь Казанської Божої Матері), північний (на честь святої великомучениці Катерини) і на хорах (святих Петра і Павла). Крім іконостасу прикрасою собору стали дві шановні віруючими ікони - Елецкой Божої Матері та святителя Христового Миколая.

Рішення про зведення соборної дзвіниці прийняли в 1819, а змогли реалізувати лише через два десятиліття. Почав будівництво церковного гіганта в 1821 автор проекту, професор Харківського університету Євген Васильєв, а завершував на початку 1840-х років архітектор Андрій Тон.

Вважається, що сучасний харківський собор Успіння Пресвятої Богородиці був мало не копією храму священномученика Климента Папи Римського, побудованого в Москві в 1770 за проектом архітектора Олексія Евлашова і Дмитра Ухтомського.


Важливу роль у побудові архітектурного образу Харківщини відіграв відомий архітектор Петро Антонович Ярославський – автор проектів планування Харкова та інших міст губернії.

Джерела інформації

  • В.П. Титар, О.В. Титар. Барокко та народний стиль. В мурований сакральній архітектурі Слобожанщини.

  • http://kharkov.vbelous.net/ - історія та архітектура

  • https://dom.ria.com - архітектура Харкова: цікаві місця та споруди

  • https://i-love-ukraine.vpoltave.net/sobori/uspenskii-sobor-harkiv - Успенський собор Харків