СТОРІНКА ДИРЕКТОРА

«СУЧАСНИЙ ДИТЯЧИЙ САДОК-ЦЕ…»

Сімак Майя Михайлівна

  • Освіта: вища, закінчила КНУ ім. Шевченка

  • Стаж роботи: 39 років

  • Педагогічне кредо : " Дитячий садок - домівка, в якій ми живемо"

  • Мета: " Виховати людину нового покоління, використовуючи новітні інформаційні технології"

Вузькою, звивистою дорогою поспішаю я кожного дня знову туди, де почую гомін і сміх дитячих голосів. Уже 30 років веде мене сюди ця стежка до мого дитячого садка.

- Чи сучасний він, ваш садок?, - спитаєте ви.

Так, років вже не мало минуло, та пройдемо алеєю. Від самих воріт і до східців виструнчились, немов військові, розкішні туї, біля ґанку зустрічають нас зелені, розлогі ялини. Он там, запалив свої свічки каштан, за ним похилила коси плакуча верба. У гілках метушаться і мостять гнізда сойки, а синичкам і боятися зась, вивели своїх пташенят у шпаківні і літають по-черзі, доглядають малят. А пахощі, ви відчуваєте, як розлив свої парфуми бузок, а вранці, коли ще тихо й затишно, можна захмеліти від запаху жасмину . Обабіч стежок та дитячих майданчиків відкривають свої чорноброві очі тугі пагінці квітів.Та відкриємо двері будівлі і прислухаємося. Як цікаво! Тут вирує своє життя. Немов комашня клопочуться діти, у кожного своя справа: вони і ліплять, і малюють, і співають, займаються спортом, грають в комп`ютерні ігри, розважаються, загартовуються тощо. Затишні кімнати, зали, коридори, увінчані зеленими кімнатними квітами. На стінах яскраві дитячі малюнки та витвори дорослих. Гармонійно поєдналася вишивка, флористика, роботи з глини, ракушок, соломи, ікебани з сухих рослин та квітів. І ненароком, ловиш себе на думці, що до кожної з цих гармоній доклалася і твоя частина праці. Тому він і найкращий, мій садок! Та досконалості немає меж, в уяві завжди знайдеться те, що хотів би бачити поруч для добробуту свого садка. Який саме дитячий садок можна вважати сучасним? Сьогодні до нашого вжитку дедалі частіше вриваються терміни: імідж, якісна освіта, компетентність. Але не потрібно забувати, що в дитячій установі неодмінно повинні працювати порядні, чуйні, щирі і чесні люди. Які дбають про те, чи затишно дітям, чи мають вони добре здоров`я, люди яким можна довірити найдорожче — дитяче життя. Звичайно, йти в ногу з сьогоденням важко — вводити дитину в сучасний інформаційний простір, навчати іноземної мови, комп`ютерної грамоти, особливо коли для тебе воно нове. Та для того ти і фахівець, майстер своєї справи, і у кожного свої секрети оволодіння нею. Якщо в колективі стосунки дружні, з позитивним психологічним кліматом, то «праця майстра боїться». А якщо створене відповідне розвивальне середовище із сучасним обладнанням, зручними меблями, достатнім дидактичним матеріалом, урізноманітнене сучасними іграшками, то праця взагалі здається сенсом життя. Ти проживаєш його поряд з дітьми, колегами, батьками і не помічаєш, як минають роки, як втікають вони за обрій. Лише дорога, яка вела тебе до нього, до твого садка, залишається незмінною.


ЩО ЗМІНЮЄ ДЛЯ ДІТЕЙ НОВИЙ ЗАКОН ПРО ОСВІТУ?

28 вересня набув чинності новий закон "Про освіту", який цього понеділка підписав президент. Закон писали понад три роки і на початку вересня він нарешті був підтриманий парламентом.У першій частині тексту – про те, що зміниться для дітей та їхніх батьків.


ТЕПЕР ОБОВ'ЯЗКОВО БУДЕ ЙТИ ДО САДОЧКА?

Новим законом передбачено, що діти старшого дошкільного віку (тобто з 5 років) обов’язково охоплюються дошкільною освітою відповідно до стандарту дошкільної освіти.

Однак батьки самостійно обирають способи та форми, якими забезпечують реалізацію права дітей на дошкільну освіту. Можна й вдома прослідкувати, щоб дитина відповідала певному рівню.

Згідно з законом, діти можуть здобувати дошкільну освіту за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють:

• у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності;

• у структурних підрозділах юридичних осіб приватного і публічного права, у тому числі закладів освіти;

• у сім’ї – за сімейною (домашньою) формою здобуття дошкільної освіти;

• за допомогою фізичних осіб, які мають педагогічну освіту та/або професійну кваліфікацію педагогічного працівника, у тому числі які провадять незалежну професійну діяльність;

• за допомогою фізичних осіб - підприємців, основним видом діяльності яких є освітня діяльність.

Законом вводиться так званий базовий компонент дошкільної освіти - державний стандарт, що містить норми і положення, які "визначають державні вимоги до рівня розвиненості та вихованості дитини дошкільного віку, а також умови, за яких вони можуть бути досягнуті".

Виконання вимог базового компонента дошкільної освіти є обов’язковим для всіх закладів дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, а також інших форм здобуття дошкільної освіти, в тому числі домашньої.

ЧИ ОБОВ'ЯЗКОВО БУДЕ ЙТИ ДО ШКОЛИ В 6 РОКІВ?

У статті 12 закону написано так: "Початкова освіта здобувається, як правило, з шести років.

Діти, яким на початок навчального року виповнилося сім років, повинні розпочинати здобуття початкової освіти цього ж навчального року".

З цього формулювання можна зробити висновок, що все ж можна буде йти до школи в 6 або 7 років.

"Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття початкової освіти з іншого віку, а тривалість здобуття ними початкової та базової середньої освіти може бути подовжена з доповненням освітньої програми корекційно-розвитковим складником", – йдеться також у законі.

ЧИ ПРАВДА, ЩО ДІТИ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ БУДУТЬ НАВЧАТИСЯ РАЗОМ З УСІМА?

Так, законом впроваджується інклюзивна освіта.

"Заклади освіти за потреби утворюють інклюзивні та/або спеціальні групи і класи для навчання осіб з особливими освітніми потребами. У разі звернення особи з особливими освітніми потребами або її батьків така група або клас утворюється в обов’язковому порядку", – йдеться у тексті.

Щоб допомогти таким дітям у навчанні, до штату закладу освіти вводиться посада асистента вихователя. Діти з особливими освітніми потребами навчаються за індивідуальною програмою розвитку з урахуванням їхніх індивідуальних потреб і можливостей.

Особи з порушеннями фізичного, психічного, інтелектуального розвитку і сенсорними порушеннями забезпечуються у закладах освіти допоміжними засобами для навчання.

Вказується також, що будівлі, споруди і приміщення закладів освіти повинні відповідати вимогам доступності згідно з державними будівельними нормами і стандартами.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають утворити інклюзивно-ресурсні центри з метою забезпечення реалізації права на освіту та психолого-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами.