SEKTOR LUDZIE–RZECZY (LR)

SEKTOR LUDZIE–RZECZY (LR) – AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNO-FIZYCZNA (AS/AF)

Sektor LUDZIE–RZECZY to branże i kierunki studiów, w których głównym przedmiotem pracy są LUDZIE; obsługiwanie i opiekowanie się nimi w celu zaspokajania ich podstawowych potrzeb fizjologicznych i potrzeb bezpieczeństwa. Drugim przedmiotem pracy w tej grupie są RZECZY: różne narzędzia i urządzenia wspomagające proces opieki, własna aktywność fizyczna służąca zaspokajaniu podstawowych i wyższych potrzeb osobom potrzebującymi wsparcia i pomocy w nietypowych, wymagających jednostkowego potraktowania sprawach, sytuacjach i okolicznościach życiowych oraz w czasie wolnym.

Są to branże i kierunki studiów związane:

  • turystyką i sportem, organizacją czasu wolnego,

  • gastronomią i usługami hotelarskimi,

  • pomocą społeczną i świadczeniem usług osobistych.

Zawody z tej grupy można uzyskać w Branży Hotelarsko-Gastronomiczno Turystycznej (HGT) m.in. w takich zawodach jak: kelner, kucharz, technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki, technik usług kelnerskich, technik żywienia i usług gastronomicznych, w Branży opieki zdrowotnej (MED) – opiekun medyczny, asystentka stomatologiczna, technik dentystyczny, technik masażysta, technik ortopeda, terapeuta zajęciowy, w Branży pomocy społecznej (SPO) - asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekunka dziecięca, opiekunka środowiskowa.

Na uczelniach wyższych można uzyskać w kwalifikacje w bardzo obszernej grupie kierunków Opieki społecznej i medycznej (OSM) m.in. takich jak: audio fonologia i protetyka słuchu, coaching medyczny, dietetyka, elektroradiologia, fizjoterapia, higienaa dentystyczna, kosmetologia, logopedia z audio fonologią, koordynowana opieka seniora, optometria, protetyka słuchu, terapia zajęciowa, techniki dentystyczne, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, w grupie kierunków Usług dla ludności (USL)– gastronomia i sztuka kulinarna, gospodarka turystyczna i gastronomia, organizacja opieki