Obszar 4 – praca z ludźmi (L)

Obszar 4 – praca z ludźmi (L)

Zawody związane z LUDŹMI to zawody, których cel pracy zorientowany jest na pomoc i opiekę, leczenie i nauczanie innych ludzi, doradzanie, przekonywanie, motywowanie i inspirowanie ich do różnych zadań oraz kierowanie i zarządzanie innymi ludźmi.

Przedmiotem pracy są inni ludzie. Osoby preferujące czynności związane z ludźmi cechuje aktywność społeczna przejawiająca się w działaniach nastawionych na świadczenie usług różnego rodzaju i poziomu na rzecz innych ludzi. Osoby prezentujące ten rodzaj aktywności są otwarte na kontakty z ludźmi, zainteresowane ludźmi. W pracy z innymi używają uczuć, słów, idei. Posiadają umiejętność wczuwania się w cudze problemy, są otwarte, naturalne, taktowne.

Wykonywane zadania wymagają zaangażowania wg koncepcji typów psychologicznych C. G. Junga przede wszystkim takiej funkcji psychicznej jak uczucia/emocje. Wg modelu dyspozycji zawodowych M. Suchara – osoby te posiadają takie kompetencje jak nastawienie na kontakty z innym ludźmi oraz (może niekoniecznie przez wszystkich) przywództwo; umiejętność kierowania , organizowania pracy innym ludziom, wywierania na nich wpływu, motywowania ludzi do pracy oraz podporządkowywania sobie innych.


W pracy z ludźmi pracownicy zaspokajają wg analizy motywacyjnej S. Reissa pragnienia/potrzeby i cenią takie wartości, jak:

- dobre relacje z innymi ludźmi,

- opieka nad innymi ludźmi,

- władza/wywieranie wpływu na innych,

- idealizm.


Osoby preferujące zawody z obszaru LUDZIE posiadają m.in. cechy osobowości wynikające z wymienionych kompetencji oraz potrzeb i cenionych wartości, takie jak:

- otwartość na ludzi,

- taktowność,

- empatia,

- towarzyskość,

- cierpliwość,

- energia,

- optymizm,

- umiejętność przekonywania,

- wyrozumiałość,

- przedsiębiorczość.

W pracy kierują się uczuciami i logiką. Lubią organizować, kierować i administrować. Mocną stroną są: wiara we własne siły i chęć dominacji, umiejętności motywowania i pobudzania innych do działania, kierowanie innymi, kompetencje organizacyjne. Charakterystyka ta odpowiada w jakimś stopniu cechom osobowości społecznej i przedsiębiorczej i odpowiadających im środowisk wg typologii typów osobowości i środowisk zawodowych J.D. Hollanda i zawodom człowiek- człowiek wg koncepcji podziału zawodów B.A. Klimowa.

Zawody z obszaru LUDZIE stawiają kandydatom takie wymagania psychofizyczne, jak:

- prawidłowa wymowa,

- dobry słuch,

- brak zaburzeń równowagi,

- brak chorób skóry,

- wysoka kultura osobista,

- pogodne usposobienie,

- duża wytrzymałość psychiczna,

- życzliwy stosunek do ludzi,

- łatwość nawiązywania kontaktów,

- cierpliwość, opanowanie,

- wyrozumiałość, odwaga, zaradność,

- wytrwałość, odpowiedzialność i ofiarność.

Wg Gardnera osoby z takimi cechami przejawiają inteligencję interpersonalną oraz werbalną (językową). Wymagane są uzdolnienia humanistyczne: umiejętność wypowiadania swoich myśli ustnie i pisemnie, umiejętność komunikowania się, rozwiązywania problemów i konfliktów, rozumienia innych ludzi. Kandydaci do tych zawodów powinni przejawiać zainteresowania społeczne oraz posiadać osiągnięcia szkolne w takich przedmiotach, jak: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, przedsiębiorczość.

Wymienione cechy osobowości, osiągnięcia i potrzeby wyrażają się w preferowaniu zajęć związanych z opieką nad dziećmi i ludźmi starszymi, nauczaniem, opieką medyczną leczeniem.

W obszarze LUDZIE zadania zawodowe zorientowane są na takie dziedziny zawodowe, jak:

- ochrona zdrowia,

- nauczanie i wychowanie,

- turystykę, hotelarstwo i sport,

- pomoc społeczną i usługi osobiste,

- handel i marketing,

- zarządzanie i planowanie.

Przykładem takich zawodów są: pedagog szkolny, nauczyciel przedszkola, pielęgniarka, psychoterapeuta, pilot wycieczek, instruktor dyscypliny sportu, pracownik socjalny, przedstawiciel handlowy, dyrektor szkoły.