Obszar 1 – praca z danymi/informacjami (D)

Obszar zawodów związanych z DANYMI/INFORMACJAMI to zawody, których cel pracy zorientowany jest na analizowanie, zbieranie, przetwarzanie informacji, czyli liczb, tekstów, danych statystycznych. Przedmiotem pracy są znaki umowne, symbole, języki, słowa, kody, cyfry, litery liczby, teksty, szkice, schematy, mapy, nuty, tablice, wzory, wykresy, przepisy prawne.

Osoby preferujące czynności związane z danymi/informacjami cechuje aktywność proceduralna przejawiająca się w działaniu według określonych standardów, norm, zasad oraz procedur organizacyjnych i technologicznych, których stosowanie wymaga wg koncepcji typów psychologicznych C. G. Junga zaangażowania przede wszystkim takiej funkcji psychicznej jak myślenie.

Preferowanie aktywności proceduralnej wymaga inteligencji logiczno-matematycznej oraz intrapersonalnej wg koncepcji inteligencji wielorakich H. Gardnera oraz wg modelu dyspozycji zawodowych M. Suchara takiej kompetencji, jaką jest uporządkowanie.

W pracy z DANYMI/INFORMACJAMI pracownicy zaspokajają wg analizy motywacyjnej S. Reissa takie pragnienia/potrzeby i cenią takie wartości, jak:

- porządek, dobra organizacja pracy, planowanie;

- stałość zadań;

- spokój emocjonalny;

- bezpieczeństwo pracy.

Osoby preferujące zawody z obszaru DANE/INFORMACJE mają m.in. cechy osobowości wynikające z posiadanych kompetencji, potrzeb i cenionych wartości, takich jak:

- dokładność,

- odpowiedzialność,

- zdyscyplinowanie,

- rozważność,

- ostrożność,

- opanowanie,

- kontrola nad sytuacją i sobą,

- zorganizowanie,

- metodyczność,

- systematyczność.

Cechy te pozwalają na operowanie wyobrażeniami, których symbolem są znaki umowne. Praca ze znakami pociąga za sobą konieczność kontroli, sprawdzania, przetwarzania danych, wymyślania nowych znaków itp. Osoby te przy podejmowaniu decyzji kierują się racjonalnymi przesłankami. W ocenie rzeczywistości dążą do bezstronności i obiektywizmu. Lubią porządek, bezpieczeństwo oraz identyfikowanie się z osobami posiadającymi władzę, wpływy. Nie dążą do kierowania innymi ludźmi. Charakterystyka ta odpowiada w jakimś stopniu cechom osobowości konwencjonalnej i odpowiadającego im środowiska wg typologii typów osobowości i środowisk zawodowych J.D. Hollanda i zawodom człowiek-system znaków wg koncepcji podziału zawodów ze względu na skłonności zawodowe B.A. Klimowa.

Zawody z obszaru DANE/INFORMACJE stawiają kandydatom określone wymagania psychofizyczne:

- dobra pamięć wzrokowa i dobry wzrok,

- spostrzegawczość i koncentracja uwagi,

- sprawność manualna w tych zawodach, w których trzeba się posługiwać klawiaturą komputera, maszynami liczącymi itp.

W wielu zawodach w tym obszarze potrzebne są zdolności matematyczne. Kandydaci do tych zawodów powinni mieć stosunkowo wyższe osiągnięcia szkolne w takich przedmiotach, jak: matematyka, informatyka, języki obce.

W obszarze DANE/INFORMACJE zadania zawodowe zorientowane są na:

- obsługę administracyjną różnych instytucji: urzędów, firm i organizacji,

- organizację usług biznesowych,

- tworzenie zestawień statystycznych i analiz matematycznych,

- planowanie, zawieranie i rozliczanie transakcji finansowych,

- obsługę komputera i Internetu, programowanie informatyczne,

- wprowadzanie i przetwarzanie danych,
- transport, logistykę i spedycję towarów.

Przykładem takich zawodów są: księgowy, analityk kredytowy, technik rachunkowości, statystyk, administrator baz danych, programista, informatyk, kontroler ruchu lotniczego, technik logistyk, spedytor, operator edytorów tekstu.