Інтеграція програмно - цільового методу в бюджетний процес

Заходи інформаційно- аналітичної програми


Виконані заходи :

5. Створення консультаційного пункту (дистанційного) для розпорядників бюджетних коштів в сфері охорони здоров"я - листопад 2017 р.

5. Навчальні семінари для фахівців Головних розпорядників бюджетних коштів з розробки бюджетних запитів та паспортів бюджетних програм в мм. Сєверодонецьк, Рубіжне, Лисичанськ- листопад 2017 р.

4. Підготовка експертних оглядів :

  • Експертні рекомендації щодо місцевої "Інструкції з підготовки бюджетних запитів" - серпень 2017 р.
  • "Типові помилки при заповненні бюджетних запитів" - вересень 2017 р.
  • Стан дотримання бюджетних процедур на місцевому рівні" - жовтень 2017 р.
  • Експертні рекомендації щодо визначення гранічного обсягу видатків та прогнозних показників на наступні два роки - жовтень 2017 р.
  • Покрокова інструкція з оформлення паспорту бюджетної програми - листопад 2017 р.

2. Інформаційні та адвокаційні заходи ( офіційні звернення, робочі зустрічі тощо) з метою впровадження ПЦМ в Луганській області - липень - жовтень 2017 р.

1. Регіональний круглий стіл "Громадський аудит впровадження програмно - цільового методу в місцевих бюджетах та оцінка ефективності використання бюджетних коштів" -13 червня 2017 р.

Інформаційно - аналітичні матеріали Інституту

3. Експертний огляд "Стан дотримання бюджетних процедур на місцевому рівні"

Бюджетные процедуры.pdf

2. Експертний огляд "Прогнозна оцінка ефективності витрат місцевих бюджетів"

Оценка эффективности.pptx.pdf

1. Експертний огляд "Типові помилки при заповненні бюджетних запитів"

Ошибки заполнения БЗ.pdf

Новини


Грудень 2017 р. - Місцеві бюджети Луганської області на 2018 р. були розроблені з використанням програмно- цільового методу.

Слід зазначити, що будь- яка інформація про рішення місцевих рад стосовно застосування програмно- цільового методу - відсутня (хоча саме відсутність таких рішень була формальним привідом для відмови від виконання вимог Бюджетного Кодексу України).

7 червня 2017 р. - Головне управління Державної казначейської служби в Луганській області повідомило, що "місцеві бюджети Луганської області не використовують програмно - цільовий метод складання та виконання місцевих бюджетів".

2а..pdf

9 червня 2017 р. - Департамент фінансів Луганської облдержадміністрації надав офіційного листа, в якому повідомив, що "законодавчі підстави для запровадження програмно- цільового методу у бюдженому процесі на рівні обласного бюджету - відсутні".

Департамент фінансів_ відповідь.pdf

2016 р. - згідно п.18 «Прикінцевих та перехідних положень» Бюджетного кодексу України місцеві бюджети, які мають взаємовідносини з державним бюджетом ( тобто обласні, районні бюджети, бюджети міст обласного значення та бюджети об’єднаних територіальних громад, які напряму отримують дотації та/або субвенції з державного бюджету) повинні, починаючи із складання проектів місцевих бюджетів на 2017 рік, застосовувати «програмно-цільовий метод у бюджетному процесі.


Коментарі/ поради

1. Чи зобов’язані місцеві бюджети запроваджувати ПЦМ у 2017 році? Чи потрібно при цьому приймати окреме рішення про його застосування?

У типових формах додатків 3, 4, 6, 7 до рішення «Про місцевий бюджет» (лист Мінфіну від 19 вересня 2016 р. № 31-05010-14-8/26486 «Щодо формування місцевих бюджетів на 2017 рік») пункту «Код програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів (КПКВКМБ)» містить позначку про те, що ці коди проставляються лише у разі прийняття відповідною місцевою радою рішення про застосування програмно-цільового методу (ПЦМ) у бюджетному процесі.

Водночас, п.18 «Прикінцевих та перехідних положень» БКУ встановлено: «програмно-цільовий метод у бюджетному процесі на рівні місцевих бюджетів, які мають взаємовідносини з державним бюджетом, застосовується, починаючи із складання проектів місцевих бюджетів на 2017 рік».

Тобто, обласні, районні бюджети, бюджети міст обласного значення та бюджети об’єднаних територіальних громад, які напряму отримують дотації та/або субвенції з державного бюджету, обов’язково планують бюджети на 2017 рік за програмно- цільовим методом. Окреме рішення у цьому випадку не потрібне, зазначені бюджети автоматично з 2017 року переходять на ПЦМ (іншими словами, вже починаючи із формування бюджетних запитів на 2017 рік).

Крім того, ч.1 ст. 20 БКУ наділяє правом використання ПЦМ і ті місцеві бюджети, що не мають прямих взаємовідносин з державним (бюджети сіл, селищ, міст районного значення). Ці бюджети застосовують ПЦМ (а також використовують КПКВКМБ) у відповідності до окремо прийнятого відповідного рішення ради.

("Практичний посібник з питань організації роботи органів місцевого самоврядування об"єднаних територіальних громад. Модуль №6 Відповіді на актуальні питання", Київ 2016 р., стор. 97) (Автори посібника - експерти Асоціації міст України)

До речі; Донецька обласна державна адміністрація запровадила програмно - цільовий метод при формуванні обласного бюджету на 2017 р.. Зокрема, на сайті обласної державної адміністрації розміщені паспорти 118 бюджетних програм.

1.1. Чи можуть місцеві фінансові органи самостійно прийняти рішення про невиконання п. 18 Прикінцевих положень Бюджетного кодексу України?

Бюджетний кодекс України (зокрема, п.2 ст.111 БКУ ) не передбачає повноважень місцевих фінансових органів щодо тлумачення або роз'яснення суперечностей в бюджетному законодавстві України.


Ефективним способом вирішення проблем юридичних суперечностей є тлумачення, що дає можливість виявити суперечливі і колізійні норми в законодавстві, встановити зв’язок загальних і спеціальних норм, допомагає правильно зрозуміти сферу їх дії, коло осіб, на яких поширюється їх дія, зміст того чи іншого законодавчого терміну.

Автентичне тлумачення проводиться тим органом, який створив цю норму права. Воно є найбільш компетентним і авторитетним, оскільки орган, який створив правову норму, може найбільш точно розкрити її зміст. Він робить це в межах своєї компетенції. Суб’єктом такого тлумачення може бути, наприклад Верховної Рада України.

У випадку легального тлумачення правових норм воно дається спеціально на те уповноваженим органом. На Конституційний Суд України відповідно до Конституції України покладено обов’язок вирішення питання про відповідність законів та інших нормативно-правових актів, зокрема актів Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, Конституції України, а також офіційне тлумачення Конституції та законів України (ст. 147,150).

Згідно з частиною третьою статті 21 Закону України "Про комітети Верховної Ради України" комітети з питань, віднесених до предметів їх відання, мають право надавати роз’яснення щодо застосування положень законів України. Такі роз’яснення не мають статусу офіційного тлумачення.

Розглядаючи відомче тлумачення слід зазначити, що воно здійснюється керівництвом центрального органу того чи іншого міністерства, комітету, відомства, коли дається офіційна відповідь на запити підвідомчих установ і підприємств із приводу трактування та застосування окремих положень нормативних актів. Його сила обмежується сферою діяльності відповідного міністерства, комітету, відомства.

Провідну роль у роз’ясненні законодавства здійснює Міністерство юстиції України. Так, відповідно до підпункту 14 пункту 4 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого Указом Президента України від 30 грудня 1997 року № 1396/97, Мін’юст України відповідно до покладених на нього завдань дає роз’яснення чинного законодавства державним органам, підприємствам, установам і організаціям.

Джерело: Міністерство юстиції України http://old.minjust.gov.ua/8077

Таким чином найбільш доцільним було б звернення місцевих фінансових органів з офіційним запитом до Міністерства юстиції та/ або до Міністерства фінансів України.