Запитання та відповіді

Що робити, коли місцева "Інструкція з підготовки бюджетних запитів не відповідає вимогам чинного законодавства"?

Загалом, щодо відповідальності ГРБК ситуація не досить розуміла:

  • якщо бюджетні запити будуть підготовлені відповідно до вимог місцевих Інструкцій - матиме місце порушення бюджетного законодавства ( відсутність бюджетних запитів) та затвердженої Мінфіном форми БЗ
  • якщо бюджетні запити підготувати самостійно (за формами Мінфіну) - виникає питання, на яких підставах це зробили ГРБК, коли місцева Інструкція не передбачала розробку бюджетних запитів за такою формою

Рекомендуємо в таких випадках - надіслати офіційного листа на ім'я Голови місцевої ради.

Яким чином гранічні показники витрат доводяться до розпорядників бюджетних коштів ?

Наприклад, для головних розпорядників коштів державного бюджету, п.1.9. "Інструкції з підготовки бюджетних запитів", затвердженої Наказом МФУ від 06.06.2012 р. № 687, передбачається, що " Граничний обсяг та індикативні прогнозні показники доводяться Мінфіном до головного розпорядника загальними сумами за роками. В межах граничного обсягу доводяться граничні обсяги на утримання апаратів органів державної влади та інші фінансові обмеження"

Експерти рекомендують: "після отримання інструкції Мінфіну з підготовки бюджетних запитів головні розпорядники бюджетних коштів розподіляють плановані обсяги між відповідальними виконавцями і у триденний строк доводять до відома відповідальних виконавців попередньо заплановані їм обсяги видатків, а також організовують розроблення бюджетних запитів".

Відповідно до Інструкції № 687 розпорядники коштів нижчого рівня затверджують Розпорядження про заходи щодо забезпечення підготовки складання бюджету, та з метою своєчасного та якісного забезпечення формування проекту бюджету готують та доводять до головних розпорядників коштів форми бюджетних запитів

Подробнее по ссылке: https://uteka.ua/ua/publication/budget-13-byudzhet-byudzhetnyj-process-planirovanie-primenenie-kekr-54-sostavlyayushhie-byudzhetnogo-zaprosa

Які строки розробки "Інструкції з підготовки бюджетних запитів" ?

Підготовка Інструкції - один із перших кроків до планування бюджету на наступний рік.

Згідно з типовою формою бюджетних запитів, визначеною Міністерством фінансів України відповідно до статті 34 цього Кодексу та з урахуванням особливостей складання проектів місцевих бюджетів місцеві фінансові органи розробляють і доводять до головних розпорядників бюджетних коштів інструкції з підготовки бюджетних запитів (п. 3 ст. 75 Бюджетного кодексу України).

БКУ не передбачає необхідності розробки Інструкції щороку. Наприклад, Міністерство фінансів України затвердило Іінструкцію для державного бюджету Наказом від 06.06.2012 р. № 687.

В той же час, на Інтернет - ресурсах розміщені "бюджетні календарі", які рекомендують проводити розробку Інструкцій не пізніше липня.

Департамент фінансів Луганської облдержадміністрації затверджує Інструкцію щороку. Інструкція на 2018 р. затверджена Наказом Департаменту фінансів ЛОДА від 03.07.2017 р. № 18.

Які вимоги до змісту Інструкції з підготовки бюджетних запитів?

п.3. ст. 75 Бюджетного кодексу України передбачає, що "згідно з типовою формою бюджетних запитів, визначеною Міністерством фінансів України відповідно до статті 34цього Кодексу та з урахуванням особливостей складання проектів місцевих бюджетів місцеві фінансові органи розробляють і доводять до головних розпорядників бюджетних коштів інструкції з підготовки бюджетних запитів".

Відсутність в Інструкції посилання на необхідність використання форм бюджетних запитів, передбачених Наказом МФУ від 17.07.2015 р. № 648 може вважатись порушенням бюджетного законодавства.

В якості зразка для розробкт власної Інструкції можна використати Інструкцію, затверджену Наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2012 р. № 687.

Приклад правильного заповнення інструкції

1.2. Головний розпорядник бюджетних коштів (далі - головний розпорядник) організовує та забезпечує складання бюджетного запиту і подає його до Міністерства фінансів України (далі - Мінфін) в паперовому та електронному вигляді з використанням автоматизованої системи ведення державного бюджету (АІС «Держбюджет») за формами:

БЮДЖЕТНИЙ ЗАПИТ на 20__ - 20__РОКИ загальний, Форма 20__-1 (далі - Форма-1) (додаток 1);

БЮДЖЕТНИЙ ЗАПИТ на 20__ - 20__РОКИ індивідуальний, Форма 20__-2 (далі - Форма-2) (додаток 2);

БЮДЖЕТНИЙ ЗАПИТ на 20__ - 20__РОКИ додатковий, Форма 20_-3 (далі - Форма -3) (додаток 3).

Джерело: Наказ Міністерства фінансів України від 06.06.2012 р. № 687.

Приклад неправильного заповнення Інструкції

(тобто при формуванні обласного бюджету замість затверджених Міністерством фінансів форм бюджетних запитів використовуються власні "додатки")

2.2.3. Чи повинні були в 2017 р. готувати відповідну Інструкцію та бюджетні запити за встановленою Міністерством фінансів формою місцеві бюджети, які не використовували програмно- цільовий метод?

Так. Наказом МФУ від 17.07.2015 р. № 648 встановлені форми бюджетних запитів і для місцевих бюджетів, які не використовують ПЦМ.

Чи потрібно бюджетній установі, крім проекту кошторису, заповнювати ще й бюджетний запит?

Процедури підготовки бюджетного запиту визначають місцеві Інструкції, а вони регулюють діяльність лише головних розпорядників бюджетних коштів (тобто, місцеві нормативні документи, які б передбачали таке- відсутні).

В той же час Науково - практичний коментар до Бюджетного Кодексу визначає стосовно ст. 75 визначає, що "4. Бюджетні запити на наступний бюджетний період повинні складатися всіма головними розпорядниками бюджетних коштів і подаватися до місцевих фінансових органів на підставі перевірених та узагальнених бюджетних запитів розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів. Таким чином , на нашу думку вимоги головним розпорядником бюджетного запиту від бюджетної установи не забороняється чинним законодавством.

Яким чином краще організувати погодження бюджетних запитів?

Наприклад, для державного бюджету передбачено, що "1.17. З метою усунення розбіжностей з головними розпорядниками щодо показників проекту державного бюджету та прогнозу державного бюджету Мінфін проводить погоджувальні наради з головними розпорядниками.

За результатами погоджувальних нарад структурні підрозділи Мінфіну надають інформацію за встановленою ним формою про результати аналізу бюджетних запитів та результати погоджувальних нарад.

Методичні посібники та рекомендації


Корисні матеріали для розпорядників бюджетних коштів

1. Експертні рекомендації щодо "Інструкції з підготовки бюджетних запитів"

2. Инструкция БЗ.pdf

2. Зразок місцевої "Інструкції з підготовки бюджетних запитів"

В якості прикладу наведено - як можна було б доопрацювати діючу Інструкцію Департаменту фінансів облдержадміністрації

Инструкция БЗ_проект.pdf

3. Додатки. які в обовязковому порядку повинні бути включені до місцевої "Інструкції з підготовки бюджетних запитів"

форма 1.doc

Форма 2018-1

форма 2.doc

Форма 2018-2

форма 3.doc

Форма 2018-3

Експертні рекомендації щодо планування гранічних обсягів видатків та бюджетного прогнозу

3. Бюджетный прогноз.pdf

Експертні рекомендації щодо планування гранічних обсягів видатків та бюджетного прогнозу

3. Бюджетный прогноз.pdf