JULIJSEPTEMBER

Galway na Irskem je gostil prvo srečanje inovativnih podeželskih praks projekta FLIARA 

Barbara Lampič, Lea Rebernik (Oddelek za geografijo) in Eva Boštjančič (Oddelek za psihologijo)

Evropsko podeželje in kmetijstvo potrebujeta spremembe – projekt FLIARA išče rešitve za trajnostno preobrazbo in spremembe v inovativnih rešitvah žensk. Raziskave, mreženje, prepoznavanje in podpora inovativnim pristopom ter opolnomočenje žensk na podeželju predstavljajo pomemben del rešitev za lokalne in regionalne izzive, s katerimi se soočata podeželsko prebivalstvo in kmetijski sektor. 

V Galwayu na Irskem je 1. in 2. 7. 2024 potekalo prvo srečanje t.i. FLIARA izkustvene skupnosti:  mreže, v katero se povezujejo v desetih evropskih državah prepoznane inovativne ženske ambasadorke, različni deležniki lokalnih, nacionalnih in širših evropskih okolij in člani projektnega konzorcija FLIARA. Mreža se bo do zaključka projekta (december 2025) še širila predvsem z vključevanjem deležnikov podpornega okolja. Živa komunikacija, prepoznavanje izzivov in seznanjanje z inovativnimi kariernimi zgodbami različnih inovativnih praks so izhodišče za iskanje rešitev v politikah in na operativni ravni, tako znotraj lokalnih skupnosti kot na nivoju evropskih politik. Agronomi, geografi, ekonomisti, psihologi, krajinski arhitekti, sociologi itn. - vsak je poglede in rešitve predlagal s svojega zornega kota. Tako smo skupaj ponovno pokazali, kako bogata je naša delovna skupina.

Spoznavamo, kako raznovrstne in včasih nenavadne so lahko poti do novih inovativnih rešitev, med 200 v raziskavo vključenih inovatork pa vsaka zgodba nosi svoje sporočilo, drugačne vzgibe za zagon nove praks, raznovrstne rezultate in učinke. Na Irskem se je 90 udeležencem dogodka predstavila prva skupina šestih inovatork ambasadork (dve z Irske in Nizozemske ter ena s Švedske in Nemčije). Na dogodku smo se pobliže seznanili tudi z drugimi inovativnimi zgodbami na Irskem, dvodnevna interakcija in mreženje pa sta pokazala, kako potrebna je komunikacija in podpora ženskam, ki si utirajo drugačno karierno pot v evropskem podeželskem prostoru. Z vsemi zgodbami ambasadork projekta FLIARA, tudi obema slovenskim, pa se lahko seznanite tukaj!

Obisk v Galwayu je vključeval tudi prvi vsebinski projektni sestanek, kjer smo po letu in pol izvajanja projekta že lahko preverjali rezultate svojega dela. Vsebine bodo kmalu na voljo tudi v Sloveniji, saj se 25. in 26. 9. 2024 pri nas načrtuje drugo mednarodno srečanje FLIARA izkustvene skupnosti. Takrat bo tudi priložnost, da širša slovenska in evropska skupnost spozna inovativne prakse iz Slovenije. 

EMRC 2024

Klemen Baronik in Job Stopar

Job:

Za nami je verjetno največji podvig našega upravnega odbora, s katerim smo dveletnemu obdobju na čelu DMGS dali še končno češnjico na torti. Ko smo kot odbor začeli z organizacijo dogodkov, si nismo mislili, da se bomo lotili enega največjih dogodkov v Egei. Ideja je prišla konec februarja 2023, ko smo bili na online Euromed sestanku predlagani za potencialne organizatorje. Ker smo na Slovenskem vikendu v Podkumu hitro videli, da je zajetno število ljudi pripravljeno pomagati, smo marca začeli z organizacijo regionalnega kongresa evromediteranske regije 2024, še zadnjega pred prestrukturiranjem regij.

Največji izziv je bilo iskanje nastanitve za tako veliko in precej glasno skupino, vendar smo našli perfektno rešitev – prikupno Vilo Šumico v dolini Pišnice blizu Kranjske Gore. Tako so se več kot enoletne priprave začele. Jaz sem sodeloval pri znanstveni in medijski podobi kongresa, Klemen pa pri družabnem programu in nabiranju sredstev. Našo ekipo je sestavljalo 21 prostovoljcev z vseh treh oddelkov za geografijo, ki smo bili razdeljeni na sedem manjših ekip za finance, zbiranje sredstev, medije, program, znanstven prispevek, udeležence in trajnost.

Klemen:

Skozi več kot eno leto dolgo organizacijo kongresa smo imeli mnogo virtualnih sestankov in pet sestankov v živo. Najpomembnejši vidik sestankov, predvsem teh v živo, je bil teambuilding. Ekipa je bila sestavljena iz različnih letnikov in oddelkov, marsikdo se ni poznal. Kot glavna koordinatorja sva se vedno trudila povezati ekipo. Po sestankih v živo smo šli skupaj na kosila, se družili v Tivoliju in zvečer šli na pijačo. Najbolj uspešen teambuilding je bil na samem dogodku, kjer smo si vsi pomagali in se skupaj zabavali.

Job:

Znanstvena ekipa je že kmalu začela razmišljati o temi kongresa, ki smo jo napeljali na Alpe. Izbrali smo trajnostni razvoj alpskega prostora, z raznolikimi temami, od turizma do podnebnih sprememb. Pripravili smo okvirni načrt ekskurzij in delavnic, ki smo ga poleti začeli finalizirati. Naš cilj je bil kongres narediti čim bolj znanstven in vključiti čim več strokovnjakov. Sestanke smo začeli v centru Triglavskega narodnega parka na Bledu, kjer je bilo vodstvo parka nad idejo navdušeno in nam je ponudilo podporo pri organizaciji ekskurzij in delavnic ter finančno.

Drug pomemben vidik je bila medijska podoba kongresa, pri kateri je medijski team opravil neverjetno delo. Enega bolj udarnih nastopov smo imeli na EGEA Fairu letnega kongresa 2023, kjer smo se predstavili s stojnico z ogromnim kolesom sreče s številnimi alpskimi izzivi. Klemen pa je zašarmiral v Kekčevi opravi. Temo Kekca smo vlekli skozi celotno organizacijsko obdobje, saj je predstavljal dobro maskoto in unikaten vidik kongresa. Alpsko estetiko smo prenesli v naše objave na družabnih omrežjih, dogajanje pa popestrili z raznimi duhovitimi objavami, kot je bilo klicanje Kekca po Evropi.

Klemen:

Zelo smo ponosni na svoje delo in uspeh pri zbiranju sponzorjev in sredstev. Kontaktirali smo skoraj 300 potencialnih sponzorjev in dobili 43 sponzorjev, od kmetij do večjih podjetij. Dobili smo monetarne in materialne donacije, vse od domačih suhih salam in bučnih olj, do 34 litrov medenega kisa, lokalnih craft piv in ginov ter celo delfina po imenu Timi. Sponzorje smo vključili v našo promocijo in jih predstavili širši javnosti. Posebej se zahvaljujemo podjetju Flycom, Triglavskemu narodnemu parku, GIAM-u in ZRSVN-ju za pomoč. Z dobrodelno dražbo smo zbrali okoli 350 evrov za Slovensko filantropijo, namenjeno obnovi po poplavah 2023.

Job:

Izjemno sem ponosen na ekipo, ki je toliko svojega prostega časa namenila projektu in dogodku, ki se ga sami nikoli prej niso udeležili. Skozi leto smo med sabo navezali nerazdružljive vezi, ki so se v tednu kongresa le še poglobile. Po odzivih sodeč nam je uspelo organizirati res fantastičen kongres, prepoznan po svoji toplini, domačnosti in strokovnosti. Moja največja fobija, da bi ugotovil, da eno leto organiziranja ni bilo vredno, se je že drugi dan kongresa razblinila. Še enkrat neskončno hvala vsem, tako organizacijski ekipi kot podpornikom iz vrst DMGS-ja, profesorjev in drugih ter se že veselim organizacijskih izzivov v prihodnje!

Klemen:

Kongres bo za vedno ostal v mojem srcu kot neverjetna izkušnja. Hvaležen sem za vse ljudi, ki so toliko svojega časa in truda vložili, da je bil to najboljši kongres leta. Kot ekipa smo se res povezali in ti spomini nas bodo za vedno povezovali. Pred kongresom me je bilo strah, saj sem videl, kaj vse lahko gre narobe, ampak kot je Job omenil, po prvem dnevu smo že videli, da bo ta dogodek nekaj posebnega. Tudi če se vam v življenju nekaj zdi nemogoče ali vidite le ovire, drznite si sprejeti izziv, ker nič ne premaga občutka na koncu, ko vam uspe in lahko ponosno gledate na to, kar ste ustvarili.