Mi kell egy sikeres "robot tervezés"-hez?

Töviscsapat - Robot Design - Cargo Connect 2021-22 - Kiss Bálint

Ennek a versenyszámnak a másik elnevezése robot design, ami kicsit félrevezető, mert a magyar nyelvben a „dizájn”-ból inkább arra lehet következtetni, hogy a robot kinézetét pontozzák, de a hangsúly nem ezen van. A tervezés, az a folyamat, hogy hogyan jutott el a csapat a végső robothoz, sokkal lényegesebb, úgyhogy az évad alatt ki kell alakítani egy munkatervet, egy tudatos folyamatot, ami mentén ezt meg lehet valósítani.

Hogyan vigyük végig a robotot egy tudatos tervezési folyamaton?

Amikor kikerül az aktuális versenypálya, célszerű pár órát arra fordítani, hogy a csapat ötleteljen a robot paramétereiről, például milyen távol legyenek a kerekek, inkább nagyobb kerék kell (a sebesség miatt) vagy inkább kisebb (a precizitás miatt). Miután egy alapvető elképzelés van a robotról, ami tudatosan lett kitalálva, meg kell építeni az alaprobotot, amit célszerű először gépen megépíteni (a Stud.io nevű programmal), mert virtuálisan gyorsabban lehet haladni és jobban lehet módosítani az elkészült terveket. Végül meg lehet építeni a való életben is a robotot.

Már csak ez is nagyban hozzájárul a tudatos tervezési folyamathoz, de még pár dolog magasabb szintre tudja ezt emelni. Az alaprobotnál használt tervezéshez hasonló módszerrel a programozási részt is ki lehet találni tudatosan, hogy például milyen függvényekre lesz szükség, és hogy azoknak milyen paraméterekkel kell rendelkezniük.

Még sokat tud segíteni egy sikeres évad megalapozásában egy előre megírt munkaterv, ami tartalmazza minél aprólékosabban a részfeladatokat, azok határidejét és, hogy kik dolgoznak rajta. Erre a célra lehet használni például a Trello nevű programot, ami sokat segít az évad tudatos megtervezésében és abban, hogy minden beleférjen az időbe.

Végül azzal lehet az igényesen megtervezett robotot egy még magasabb szintre emelni, ha az egyes köröket is a csapat közösen összeülve tervezi meg, úgy hogy meglegyenek az érvek a végleges pályabejárási stratégia mellett, ami miatt az tűnik a leghatékonyabbnak.

Innovációk

A verseny ezen ágának egy másik fontos tényezője a tudatos tervezésen kívül az innovációk. Kell, hogy legyen valami teljesen dobozon kívüli dolog, amire senki nem gondolna, lehet ez a szabály egyik észre nem vett hibájának kihasználása, lehet valami hardveres megoldás, valami szoftveres újítás vagy akár a pályabejárási stratégiában is lehetnek ilyen kiaknázatlan lehetőségek. Törekedni kell ezekre az ötletes újdonságokra, illetve ki is kell tudni emelni őket. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy nem minden ötletes megoldás hatékony, és itt jön képbe egy másik fontos fogalom, a hatékonyság. Mindig mérlegelni kell, hogy mely újdonságok viszik előre a munkát, és mik csak jópofák.

Hogyan prezentáljuk az éves munkánkat?

Ha végbement egy tudatos tervezési folyamat, ami során sok innováció született, a csapat hatékonyan dolgozott és sikerült egy magasszintű robotot, programot létrehozni, az még nem elég a sikerhez ebben a versenyszámban, jól is kell előadni ezeket. Ebben tud segíteni, ha a verseny előtt a csapat elpróbálja az előadást. Az előadásban fontos szerepet játszanak az alábbi dolgok:

  • Mindent úgy kell elmagyarázni, mintha egy laikusnak beszélnénk róla, hogy a bírónak egyértelmű legyen, amit át szeretnénk adni neki.

  • Lényeges még, hogy a (publikusan elérhető) pontozólap egyes pontjainál ki kell mondani az adott kulcsszavakat, így is megelőzve azt, hogy a zsűri esetleg nem tudta kiszűrni a szavainkból.

  • Jó benyomást tud még kelteni a pozitív kisugárzás, a pörgés, az energikusság, illetve így nyilván jobban is bele lehet férni a megszabott időlimitbe (ha ez alapvetően nehezebben megy a csapatnak, akkor pörgessétek fel egymást, hogy mindenki egyaránt lelkesedjen).

  • A gesztikulálás is nagy szerepet játszik, jobban érthető a mondandó, ha közben valaki szemlélteti az elhangzott dolgokat a robottal.

  • Erre már kicsit nehezebb figyelni, de az előadásnak jót tesz egy logikus felépítés, egy ok-okozati összefüggés (például: a kör csinálása közben észrevettük, hogy nem lesz elég motorunk minden feladat megoldására, ezért raktunk a rátétre pneumatikus dugattyúkat), hogy látszódjon, hogy minden fejlesztés tudatos és szükséges.

  • Végül pedig a legmagasabb szintre akkor kerülhet egy „robot tervezés” előadás, ha még dokumentációt is készítünk hozzá (papíron kinyomtatva), amiben egyesével végigmegyünk a pontozólap egyes szempontjain (tehát mehet akár ez alapján is maga az előadás), szóval, ha valamire nem marad idő, akkor a zsűri még nyugodtan tudja lapozgatni az előadás után is.

Végszó

Remélem sok mindenkihez eljut ez a kisebb segítség, és mindeki talál benne olyat, ami új dolog volt számára és még hasznára lesz jövőben. Ha valami megválaszolatlan maradt - mert biztos kihagytam valamit - , akkor nyugodtan meglehet keresni ezen az email (Kiss Bálint) címen, igyekszem minél hamarabb válaszolni.

Csapatunk

Team: Kiss Boglárka, Pintér Dalma, Kiss Bulcsú, Kiss Bálint, H. Kiss Ruben, Várszegi Miklós

Coach: Faragó Attila

A cikk szerzője: Kiss Bálint

Honlapunk: www.toviscsapat.hu