FIRST LEGO League Explore

"Ne ess pánikba" - rövid útmutató kezdő csapatoknak, felkészítőknek
képek és videó régebbi kiállításokról

A FIRST LEGO League Explore verseny során a csapatok a mérnöki alapokra összpontosítanak, miközben feltárnak valós problémákat, megtanulnak tervezni és kódolni, és egyedi megoldásokat hoznak létre, amelyek LEGO elemekből épülnek fel, és a LEGO Education SPIKE Essential vagy a WeDo 2.0 hajtja azokat.

Életkor: 6-10 között
Csapatlétszám: 2-6 fő
Cél: felfedezés, együttműködés, kommunikáció, játék, öröm és a STEM/LEGO/robotok/programozás világának megszeretése
Hivatalos oldal: https://www.firstlegoleague.hu/explore.htm

Az alábbiakban egy rövid és szubjektív összefoglalót írtam azért, hogy az évről-évre újonnan induló csapatok egy kezdő-tanács-csomagot és leírást kapjanak. Ha van saját élmény és jótanács, és szívesen megírod, küldd el nekem és publikáljuk a többiek kedvéért azt is!

Hogyan néz ki egy verseny?

A FIRST LEGO League Explore nem egy verseny, sokkal inkább egy kiállitás (expo), ahol a gyerekek az általuk készített modelleket és az felfedezéseiket bemutatják. Jellemzően egy nyitott területen, gyakran a nagyobbak versenyének területén fél napos vagy egész napos kiállításként kerül megrendezésre, ahol minél több ember látogathatja, csodálhatja és kérdezheti meg a gyerekeket.

A versenyen mindenki nyer, kap díjat és oklevelet - a zsűri kreativitását dicséri mindig, hogy a legjobb elemet emeli ki és illeti dícsérő oklevéllel. Érdemes a csapatnak mind a felkészülést, mind az eredményt az iskola/óvoda gyerekei és pedagógusai felé megmutatnia. 

Mit kell vinni a versenyre?

A csapat a felkészülés hetei alatt sokat játszik, épít, vezetett beszélgetéseken és játékokon vesz részt. Ennek során megépítik az évad készletében szereplő alapmodelleket, illetve abból legalább egyet robotizálnak is - motort, esetleg érzékelőt kötnek rá és programozzák.

A csapat a versenyre egy vagy több darabból álló, témában összefüggő modellt visz magával, benne minimum egy WeDo vagy SPIKE Prime Essential vezérlővel, minimum egy motorral vagy érzékelővel és egy plakátot/posztert, amelyben bemutatja a modell hátterét, célját, dokumentája a felkészülési folyamatot és/vagy a modell részleteit.

A "Modell"

Ideális esetben a modell egy történetet mesél el, amely arról szól, hogy a gyerekek milyen módon látják az adott évad témáját. Az 2023-24 évad témája a művészetek világa. Ez a téma a gyerekeket arra hívja, hogy nézzenek körül milyen sokféle művészet is van körülöttük, és egy konkrét élményt, ötletet építsenek meg LEGO modellként.

Sok esetben ezek a modellek arra is jók, hogy a gyerekek ötleteljenek, innováljanak, megálmodjanak új módszereket, kellékeket, fejlesztéseket és ezeket modell szinten meg is valósítsák. Ebben a kategóriában ez nem kell, hogy valóban hasznos vagy megvalósítható legyen, bár nagyon nagyra értékeli sok zsűri, ha akár ez is megjelenik.

A modell LEGO elemekből kell épüljön, célszerű a szállításon is gondolkodni - akár egy fa alappal, akár LEGO alaplapokra modulárisan építve ezeket. Nincs se magasági, sem méretbeli határ, de semmiképpen sem kinek-van-több-LEGO-eleme verseny. Standard LEGO modellek kerülendőek, szabadépítés a cél.

A modell mindenképpen legyen dinamikus - akár egy a gyerekek által indított program futásával mozduljon meg valami, akár egy szenzorra reagálva. A gyerekek kell tudják működtetni, a felkészítő csak hibaelhárításban segít - célszerű így készülni tablet/okostelefon/laptop oldalról.

A "Tabló"

A tabló célja -szerintem-, hogy már ebben a korban is meghívjuk a gyerekeket arra, hogy a mondandójukat képi tartalommal is ellássák, sőt dokumentálják is. Nincs kötött formátum, de célszerű egy kiállító helységként gondolni a gyerekek területére és segíteni abban, hogy minél több tartalom, minél látványosabban megjelenhessen.

Jellemzően a tabló egy vagy több A0-s kartonlap vagy vászon, amelyet a gyerekek közösen készítenek, ragasztanak, vágnak. Ebben a korban a poszter méretű betűk kihívást jelenthetnek még, akár lehet nyomtatni vagy színes papírból kivágni is nagy betűket.

Célszerű a való élethez kötött képeket keresni velük együtt és ezt "háttértanulmányként" megjeleníteni.

Ezek mellett a programozás, a motorizáció/robotizáció dokumentációja is felkerülhet ide - programkód vagy egyszerű folyamatábra képében.

Végül, de nem utolsósorban a FIRST által promótált alapértékek (FIRST core values) is jó, ha eljut a gyerekekhez, és akár ennek egy része a poszteren is megjelenik.

A "Stand"

A stand egy-két asztalból és egy falból álló terület. Mindig kérdezzük meg a szervezőt, hogyan és mit lehet rögzíteni - nem mindenki szereti a bluetack nyomokat a falon :D.

A keksz és a süti jól jön a csapatnak, de mindenki örül, ha van egy finomság vagy repi ajándék a látogatóknak.

Az se baj, ha a csapat tagjai rájárnak, de kiváló lehetőség velük sütni egy tálca kekszet. 

A versenyen

A megérkezés, regisztráció és kiállítási asztalhoz navigálás után a csapat a felkészítők segítségével megépíti a standot.

Cellux, gombostű, rajzszög jó barát.

Van idő, stresszre nincs szükség!

A gyerekek ahogy elkészültek fogadják az arra járókat és megmutatják nekik a saját fejlesztésű, építésű modelljeiket. Minden versenyen mindenki kedves és érdeklődő a "kicsikkel". Gyakran a FIRST LEGO League Challenge csapatok tudatosan is szánnak időt arra, hogy meglátogassák, meghallgassák és bátorítsák a kicsiket. 

Minden csapatban van egy "szélzes", aki szívesen beszél és szívesen megy körbe, hogy behívjon embereket, hogy meghallgassák és megnézzék a standot és a kiállításukat. 

Zsűrizés, Gyakori zsüri kérdések

A verseny során két (általában két személyes) zsűri csapat is meglátogatja a gyerekeket. Meghallgatja a bemutatót -ha van- és kérdéseket tesz fel. Mosolyog és dicsér.

Érdemes erre a szituációkra a csapatot készíteni, akár meghívni előre minél többeket és gyakorolni ezt a szituációt.

Érdemes egy 2-3 perces bemutató szöveget gyakorolni, ami nagyon fontos, hogy ne stresszt, hanem önbizalmat adjon a gyerekeknek.

Nálunk szokás volt kis szónoki kártyákat is gyártani a gyerekekkel, "talking points", ami 6 éves korban inkább piktogram és rajz, mint szöveg lehet.

Az egész FLL Explore célja az, hogy a gyerekek örömmel éljék meg ezt a mini-interjút és ujjongjanak, hogy mennyi minden működött és mi mindent is tudtak elmondani. Nem kötelező memoriter és versmondás! :D

Alapértékek javaslatok és példák

További jótanácsok

Gaál-Tertsch Ági & Gaál Ede: Találj ki magadnak egy feladatot és old is meg.  Meg talán még az is fontos hogy itt nem az az napi szereplés a fontos mint mondjuk egy matek versenyen hanem az oda vezető út amit addig megtanult a fél év alatt. 

Özvegy Judit: A verseny egy fantasztikus lehetőség, hogy a gyerekek több területen ötleteljenek, gondolkodjanak. A feladatok a korosztályhoz igazodnak, a gyerekek számára érdekesek. Számomra az idő a kihívás, sajnos nekünk nehéz támogatókat találni, ezért későn jutunk hozzá a készletekhez. Külön dicséretes a zsűri lelkes munkája, amivel lehetővé teszik, hogy minden csapat sikerélménnyel térjen haza. Minden csapatnál megkeresik az erősségeket. Ennél a korosztálynál nagyon fontos, hogy a felkeltett érdeklődést, lelkesedést fenn tudjuk tartani. Nagyon köszönjük az érdekes témákat, lehetőséget, gondos szervezést. Külön öröm, hogy helyi kiállításokra is kerestetek lehetőséget. A kicsikkel nagy teher az utazás. 

Képek a 2018. decemberi tatabányai kiállításról

Hogyan mutassuk be a projektet? Egy kiváló példa.

Gabi és Bende legjobb innováció díját érő FLL kutatás videója. 2020/2021, Debrecen (online bemutató a pandémia alatt)
forrás: Kastélydombi Nyerő Kockák, Tertsch Ágnes