SportTárs

SAPka - Kutatási projekt - RePlay 2020-21
Kempelen Farkas Gimnázium, Budapest

Sportolni akkor jó, ha más emberekkel tudod csinálni, mivel közösségi lények vagyunk. Ha elfáradsz a többiek tudnak bátorítani, együtt estek túl a kudarcokon és együtt élitek meg a sikereket.

Sportolni egészséges, viszont egyedül sokszor nincs hozzá kedvünk, mivel lusta vagyunk felkelni a kanapéról.

Tehát más emberekkel szeretnél sportolni, de hogy találj sportolni szerető embereket, ha a baráti köröd nem ér rá, vagy nincs kedve ahhoz a sporthoz, vagy éppen új embereket szeretnél megismerni?

Erre csináltuk a SporTárs alkalmazást. Az appon közös sportolásokat tudsz szervezni a környéken, és mások sporteseményeihez csatlakozni. Sportok szerint is lehet szűrni az eseményeket, és látod egy térképen, hogy éppen hol szerveződnek események.

A projektünkkel a Budapesti és az országos fordulón is megnyertük a kutatási díját, a RePlay 2020-21-es szezonban. Most elmondjuk, hogy a 4 év FLL-es tapasztalataink során mire jöttünk rá, hogy kell egy nyertes kutatási projektet és prezentációt összerakni.

A kutatási prezentációnk a második fordulón: (A COVID miatt online verseny volt, ezért videókat kellet csinálni)

Verseny kutatási rész bemutatása -ha most kezded-

A verseny kutatási része úgy zajlik le, hogy a csapatod előre elkészít egy 5 perces prezentációt, amit előad a bíróknak, majd ők 5 percig kérdéseket tesznek fel a projekttel kapcsolatban.

Mivel az egész éves munkád múlik ezen az 5 percen, nagyon nagy hangsúlyt helyezünk rá. Egy jó prezentációval el lehet adni egy rossz kutatást, míg, ha megcsináltátok a világ legjobb kutatását, és rossz a prezentációtok, senki nem fogja megfelelően értékelni.

Motiváció

Hogy sikeres legyél ebben a versenyben meg kell találnod a belső motivációd. Meg kell értened, hogy a kutatási projekt nem egy olyan dolog, amit két hét alatt össze tudsz dobni, egy nyertes prezentáció mögött több hónapnyi munka áll.

A csapatodnak meg kell találnia, hogy miért csinálja ezt a versenyt. Ha az életkoruk kicsi ez egyszerű, mivel a kisebb gyerekek mindig nagyon lelkesek, viszont ez öregebben nehezebb. Nekem a kutatási projekt mindig egy vállalat építéshez hasonlított. Kell lennie egy jó ötletednek, amit meg kell aztán egy ideig valósítani. Ezen az úton beszélned kell emberekkel, meg fogod tanulni, hogy kommunikálj felnőtt emberekkel illedelmesen és értelmesen, ami egy nagyon hasznos képesség.

Én a kutatás részét szeretem a legjobban a versenynek, mivel számomra ez hasonlít legjobban a való élethez. Hiszem, hogyha megtalálod ebben az ágban a szépséget, sikeres leszel benne, mivel a siker csak a befektet energián múlik. Persze az is fontos, hogy a jó helyre fektesd be az energiáidat, az összefoglaló további része ebben próbál majd segítségedre lenni.

Ötletelés

Először nézzétek meg a feladatkiírást, minden évben van egy téma, ami körül kell a projektet kitalálni. Általában ezt a témát már tudjuk jóval előre, mint augusztus.

Minden szezon a versenyen augusztusban kezdődik, egy YouTube videó megjelenésével a FIRST LEGO League csatornán. Ez elmondja az idei szezon témáját, ezen belül kell egy kutatási témát vállasztani.

Nálunk az működött a legjobban, amikor minden csapattag hozott egy ötletet, ami közül aztán az egész csapat döntött.

A csapatunk általában szeptember elején kezdte a felkészülést, az iskolával együtt. Minden csapattagnak kellet egy ötletet bedobnia az idei kutatási témára, minél több ötletből tudtunk választani annál jobb. A csapattagok egyesével elmondták pár percben az ötletüket, utána lehetett kérdezni. Az egyik fő szempont a megvalósíthatóság, lehet e lépésekre bontani a projektet, és megépíteni egy vagy több prototípust? Ha sok jó ötlet volt, a pontozólap alapján döntöttünk a legjobbakról, amit a hivatalos oldalon lehet megtalálni.

A legfontosabb szempont a megvalósíthatóság, az évad folyamán szükséges a projektet egy részét megvalósítani vagy egy első prototípust elkészíteni. Olyan projektet kell választani, ami megvalósítható. Mi is több ötlet közül választottuk ki ezt, még arra is gondoltunk, hogy valamiképpen kuponokkal kéne jutalmazni a sokat sportolókat, de egyelőre elvetettük az ötletet, mivel nem szabad túlbonyolítani a dolgokat.

Amikor kialakult a két legjobb ötlet, érdemes utána olvasni az interneten, hogy meg lehet-e csinálni ezeket és hogy létezik-e már ilyen megoldás. Általában létezik, ez jó jel, mivel azt jelenti, hogy jó nyomon jártok. Ilyenkor vagy a létező megoldáson érdemes fejleszteni, vagy ha nem sikerül, elvetni az ötletet.

Csapatdinamika

Fontos, hogy minél több csapattag részt vegyen a projektben, mivel minél több ember annál több ötlet jön, és annál több felé oszlik a munka. Viszont egy idő után nálunk a hatékonyság rovására ment, ezért egy idő után kiválasztottunk/kialakult 2-3 ember, aki folyamatosan tovább vitte a projektet, majd belőlük egy projekt vezető, aki vezeti és összefogja az embereket és a feladatokat.

A vezetőt nem feltétlenül kell választani, egy idő után úgyis kialakul.

Meglévő megoldások

A prezentációban szükséges, hogy beszéljetek a meglévő megoldásokról, hogy mások, hogyan oldották meg ugyanezt a problémát, és hogy a megoldásotok miért jobb, mint ez.

Mivel a 21. században élünk, valószínűleg másoknak is eszükbe jutott ugyanaz az ötlet, mint nektek, ezért ezt nem kell túlgondolni, az is jó, ha belevisztek egy új gondolatot, vagy csak jobban valósítjátok meg, mint ők.

Prototípus

Fontos, hogy az első fordulójára a versenynek már legyen valami használható prototípusotok, és ha továbbjuttok akkor mindig fejlesszetek valamit rajta, amit emeljetek is ki a zsűriknek.

Annyira nem kell, hogy használható legyen, ebben a szezonban egy mobil alkalmazást csináltunk a Thunkable segítségével, kód nélkül tudtunk egy alkalmazást megcsinálni.

Az első fordulón nagyon nem működött az alkalmazás, de valamit tudtunk mutatni, a zsűrik amúgy sem erre fókuszálnak.

Szakértők

Nagyon nagy valószínűséggel nem tudtok mindent megcsinálni, de ez jól is van így, senki nem várja el tőletek, hogy egyedül mentsétek meg a világot.

Ezért érdemes szakértőket megkeresni a szakterületükben, akik meg tudják nektek mondani hogy a projektetek kivitelezhető-e, és segítenek megcsinálni. Emellett a zsűrik is jobban hisznek a projektetekben, ha profik is mellétek állnak.

Hogyan keressetek szakértőket?

A kapcsolatok emberekkel nagyon értékesek, sokkal könnyebb úgy segítséget kérni valakitől, ha már van valami szál. Kérdezzétek meg a szüleiteket, hátha tudnak valakit a területen aki segíthet nektek!

Ha ez nem sikerül valamilyen okból, ne csüggedjetek! Ilyenkor következik az idegenekre ráírás szakasz 😉. Keressetek a Google-ön elérhetőségeket szakértőkhöz, akik akár csak egy kicsit is csatlakoznak a témátokhoz, és legyetek bátrak megkeresni őket! Fogalmazzatok meg nekik egy kedves emailt, aztán küldjétek el. Hangsúlyozd, hogy gyerek vagy és egy kutatási versenyen indulsz, a felnőttek szívesen segítenek! Keress meg 2-3-szor több szakértőt, mint amennyire szükséged van, mivel gyakran nem válaszolnak vagy nem jön össze a találkozás/videó hívás.

Szerintem az ideális szakértő szám 3-5. Érdemes pár szakértőt találni, aki általánosan sokat tud a témáról és egy-kettőt, akik segítenek a megvalósításban (programozók vagy kézi munkához értők).

Ezután beszéljetek meg egy találkozót akár élőben, akár videóhívásban.

Csapatunk

Team: Lapos Nóra, Szabó Adél, Béndek Simon, Berczik Attila, Bimbó Balázs, Varga Szilárd, Major Bulcsú

A cikk szerzője: Berczik Attila

Iskola: Kempelen Farkas Gimnázium, Budapest