Výstupy z projektu
Tématem v tomto projektu je demokratická kultura a aktivní výchova k demokratickému občanství.
Tato témata převládají ve všech plánovaných aktivitách a jsou jasně viditelná v plánovaných výstupech (intelektuální výstupy) a aktivitách plánovaných k zajištění udržitelnosti a dopadu výsledků na definované cílové skupiny projektu (učitelé, žáci, zapojené školy a komunita, ve které pracují). Projekt je navržen tak, že se bude stavět na ověřených metodologiích, které mají být následně přeneseny a testovány s novou cílovou skupinou.
CÍLE PROJEKTU:
Posílit výchovu k demokratické kultuře v mateřských a základních školách v České republice a na Islandu;
Rozvíjet kompetence k demokratické kultuře u žáků předškolních a základních škol;
Začlenit demokratické principy do kultury zúčastněné školy a dále začlenit zapojení žáků do rozhodování a podporovat autonomii.
KLÍČOVÉ VÝSLEDKY
Handbook - česká verze
Příručka pro učitele o demokratickém vzdělávání, včetně aktivit, plánů hodin a pokynů, jak u žáků podporovat kompetence v oblasti demokratické kultury. Příručka bude využívat jako základ unikátní metodologii učení v Rjúpnahaed demokratickým způsobem.
Příručka pro žákovské parlamenty
Pokyny ohledně vedení žákovského parlamentu pro učitele, jak efektivně podporovat žákovský parlament.
Příručka pro žákovský parlament - jak šel čas...
Květen 2022 – Diskuse o příručce
ZŠ Chýně s hrdostí představuje příručku studentských aktivit na základní škole a zapojení žákovského parlamentu do života školy.
Sešli jsme se, abychom se podělili a blíže seznámili s detaily školní akce City Game, kterou Salaskóli pro své studenty každoročně pořádá. Za přípravu a realizaci zodpovídají učitelé, kteří připravují kulisy, kostýmy, scénáře a také vybírají vhodné kandidáty na pozice ve městě. Naše základní škola by ráda po vzoru partnerské školy připravila pro žáky podobnou hru a zapojila žáky 9. ročníku do přípravné a organizační části.
Únor 2022: Virtuální workshop o žácích zahrnujících aktivity
Dne 3. února proběhl online workshop ZŠ a MŠ Chýně a Salaskóli o tom, jak zapojit žáky do aktivit, sdílet příklady dobré praxe, vzájemně se inspirovat a dělat další kroky k naplnění cíle našeho společného projektu o demokracii. Bylo nám velkým potěšením setkat se s našimi partnery i virtuálně a těšíme se na brzké shledání v České republice.
Prosinec 2021: Online úvodní workshop
Náš první online workshop s týmem žákovského parlamentu z Chýně a vedoucími studentských aktivit z Islandu byl velmi efektivní a úspěšný. Konal se 16. prosince.
Jsme hrdí na naše žáky, jak se dokázali prezentovat, představit žákovský parlament a aktivity, které dělají.
Oba partneři nyní pracují na překladech příručky a o postupu budou diskutovat v rámci lednové návštěvy islandského týmu v České republice.
Pilotní testování
Pilotáž metodiky pro Rjúpnahaed v letech 0-2 na ZŠ Chýně (2 pilotní fáze). Pilotáž zahrnuje předběžné a následné hodnocení mezi učiteli a žáky, průběžné kontrolní workshopy a vývoj školicího kurzu pro učitele zapojené do implementace.
VÝSTUPY PO PRVNÍM ROCE - PLAKÁTY ZDE
VÝSTUPY PO PRVNÍM ROCE - PLAKÁTY ZDE
Pilotní testování / Studijní návštěva
září 2021: ČESKÝ TÝM NA ISLANDU
Tým 7 učitelů z mateřské a základní školy v Chýni vycestoval na týden v září do partnerských škol na Island.
S hrdostí představujeme "Cestovní deník po Islandu"...doklad o mimořádném studijním pobytu v tak krásné zemi .
PRVNÍ KROK V PILOTNÍM TESTOVÁNÍ METODIKY V PŘÍPRAVNÉ TŘÍDĚ
Česká republika - Přípravná třída ZŠ a MŠ Chýně dělá první malé krůčky v pilotním testování metodiky.
Mapa Islandu - začínáme s představením Islandu dětem v přípravné třídě. Naše mapa Islandu ukazuje všechny divy, které zde můžeme pozorovat.
Začínáme s plánováním dalšího měsíce – „Moderátor dne“. Funguje to skvěle, žáci jsou velmi nadšení a těší se, až na ně přijde řada. Cítí důležitost své chvíle.
Myšlenková mapa je dalším nástrojem, který používáme a porovnáváme na začátku týdne i na konci.
PRVNÍ KROK V PILOTNÍM TESTOVÁNÍ METODIKY V PŘEDŠKOLNÍ TŘÍDĚ
Česká republika - S prvními krůčky v pilotním testování zkušeností získaných během studijního pobytu na Islandu začala i naše předškolní třída ZŠ a MŠ Chýně. Začali jsme myšlenkovými mapami a moderátorem konceptu dne.
KOUZELNÉ KRABIČKY VE ŠKOLCE
Děti z naší školky si společně s paní učitelkou Martinou vyzkoušely další příklad dobré praxe, který inspiroval náš tým při partnerské návštěvě Islandu. Máme políčka označená písmeny abecedy a děti do nich vkládají různé předměty nebo obrázky a kresby, které začínají na stejné písmeno. Krabice se tak pomalu plní a děti se učí nová slovíčka a rozšiřují si slovní zásobu.
Leden 2022: Virtuální workshop o implementaci metodiky
Skupina učitelů zapojených do projektu EEA se zúčastnila virtuálního workshopu, kde pozorně naslouchali a poté diskutovali a sdíleli své postřehy s partnery z Islandu. Během dopoledního i odpoledního workshopu zazněla spousta zážitků a mnoho inspirativních nápadů, na jejich realizaci se zaměřujeme v našem prostředí. Těšíme se, že podmínky konečně umožní našim kolegům nás navštívit. Snad na jaře.
MYŠLENKOVÉ MAPY A KARNEVAL V ODDĚLENÍ "LIŠKY".
Vzkaz naší paní učitelky Hanky:
Skvělý nápad myšlenkových map od Rjupnahaed jsme se pokusili na konci února aplikovat na naši třídu Lišek. Naplánovali jsme karneval v naší školce a protože jsme chtěli být kreativnější a samostatnější, zkusili jsme si vyrobit vlastní kostýmy.
Dále jsme pomocí myšlenkových map přemýšleli o tom, co pro nás znamená karneval, jaké kostýmy umíme vytvořit, čím CHCEME být.
Jakmile mělo každé dítě nápad, vytvořili jsme návrh designu. Poté jsme začali s barvením triček, které si děti přinesly z domova.
Poté byl čas na finalizaci našich kostýmů! Byla to skvělá zábava a také jsme se naučili, že to zvládneme sami! Karnevalem jsme naši práci zakončili - každý miloval svůj kostým a byl na něj hrdý, a to byl hlavní cíl našeho projektu.
MYŠLENKOVÉ MAPY UČITELŮ Z CHÝNĚ - AUTONOMIE A DEMOKRACIE
KNIHA LUPI
Minulý týden proběhlo online setkání učitelky přípravné třídy ZŠ Chýně Gabriely a dvou učitelek z mateřské školy Leikskollin Unnur a Heiða. Povídali si o knize, kterou používají ve školce (LUPI KNIHA). Gabriela by opravdu ráda vytvořila něco podobného. Největší smysl je vidět u předškolních skupin. Zjistila, jak s knihou pracuje, jaký význam mají obrázky a texty.
Myšlenka je vytvořit alespoň plakáty A3 podobně v rámci našeho projektového týmu. Ten by pak mohl být použit jako výstup projektu. Dalo by se to stáhnout za určitou částku a mohlo by být zalaminováno a poskytnuto našim školním oddělením.
Zároveň by mohla být nabídnuta mateřským školám s vysvětlením jejího významu a jak s ní pracovat.