Сторінка інструктора фізкультури

Фізичне виховання у закладі дошкільної освіти здійснює інструктор з фізичної культури – Скрипкіна Любов Іванівна

Освіта: вища

У 1988 р. закінчила Чернівецьке педагогічне училище.

У 2009 р. закінчила Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.

Спеціальність: «спеціаліст вищої категорії», «вихователь – методист»

Творче кредо: «Якщо хочете виростити дитиною щасливою, виростіть її здоровою»

Життєве кредо: «Мети досягає той, хто її прагне!»

Основні завдання з фізичного виховання

Зміцнити здоров`я  дитини, не допустити,  щоб дитина ступила в юність кволою і млявою, - це означає  дати їй  всю повноту життєвих радощів.

В.О.Сухомлинський

1.    Охорона та зміцнення здоров`я дітей.

2.    Формування у дітей потреби дбати про своє здоров`я та вести здоровий спосіб життя.

3.    Формування  у дітей міцних рухомих умінь, навичок та рухових якостей.

4.    Виховання бажання виконувати рухові дії правильно та гарно, діставати від цього задоволення.

5.    Формування позитивних моральних та вольових рис характеру.

У процесі фізичного виховання використовують такі засоби:

 

1.     Натуральні сили природи — сонце, повітря, воду;

2.     Організацію правильного режиму харчування, праці та відпочинку;

3.     Гігієнічну гімнастику;

4.     Гігієну догляду за тілом;

5.     Спортивні ігри, туризм, працю.

 

Усі названі засоби, які забезпечують фізичне виховання людини, слід використовувати комплексно з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей вихованців і матеріальних умов.

Фізичний розвиток дітей в умовах

дошкільного навчального закладу

Умовами цілісного розвитку дитини є використання в дошкільних навчальних закладах здоров’язбережувальних та здоров’яформувальних технологій, які реалізуються комплексно через створення безпечного розвивального середовища, екологічно сприятливого життєвого простору, повноцінного медичного обслуговування, харчування, оптимізації рухового режиму, системного підходу до формування у дітей ціннісного ставлення до власного здоров’я і мотивації щодо здорового способу життя, дотримання гармонійних, доброзичливих взаємин між педагогом та вихованцями, самими дітьми.

До фізкультурно-оздоровчої роботи можна віднести такі форми: ранкова гімнастика, гімнастика після денного сну, фізкультурні хвилинки, паузи, загартувальні процедури.

Рухову активність у повсякденному житті забезпечують рухливі ігри, фізичні вправи на прогулянках, походи за межі дошкільного закладу (дитячий туризм), фізкультурні свята і розваги, самостійна рухова діяльність, дні та тижні здоров’я, індивідуальна робота з фізичного виховання.

Заняття з фізичної культури розглядаються як цілеспрямована та унормована форма організованої навчально-пізнавальної діяльності, що має на меті оптимізацію рухового режиму, формування та закріплення рухових умінь і навичок, розвиток фізичних якостей, надання дітям спеціальних знань з фізичної культури.

Фізкультурно-оздоровча робота

Ранкова гімнастика – обов’язкова складова організації життєдіяльності дітей у дошкільному навчальному закладі. Вона сприяє поглибленню дихання, посиленню кровообігу, обміну речовин, розвитку різних груп м’язів, правильній поставі, розгальмовуванню нервової системи після сну, викликає позитивні емоції.
Головна вимога до гімнастики у літній період – проведення її на свіжому повітрі, а взимку – у добре провітреному приміщенні. Для підвищення опірності організму до несприятливих кліматичних умов одяг під час виконання вправ має бути легким.

Добір вправ у комплексі визначається з урахуванням можливостей і стану здоров’я дітей певного віку, а також їхніх індивідуальних особливостей. Вправи повинні бути прості та доступні для виконання, доцільно включати біг, ходьбу, стрибки, інші вправи для різних груп м’язів. Тривалість ранкової гімнастики: для дітей раннього віку – 4-5 хв., молодшого дошкільного віку - від 6 до 9 хв., старшого – 8-12 хв. Комплекси ранкової гімнастики розучуються на заняттях з фізичної культури, діють 2 тижні з ускладненням на другому. Протягом року вже знайомі комплекси періодично повторюються, збільшується навантаження за рахунок урізноманітнення вправ, підвищення інтенсивності виконання.

Гімнастика після денного сну проводиться після поступового підйому дітей у спальній, групових кімнатах або залі. Комплекс такої гімнастики включає загально-розвивальні вправи на різні м’язові групи із зміною вихідних положень та спеціальні вправи для формування стопи і постави. Тривалість від 6 до 9 хвилин залежно від віку дітей.

Фізкультурні паузи (динамічні перерви) проводяться в перерві між малорухливими видами діяльності та організованими заняттями з метою зняття втомлюваності дітей через використання нескладних рухливих вправ. Їх тривалість – 5-10 хв.

Фізкультурні хвилинки – проводяться під час організованих занять у вигляді короткотривалих комплексів фізичних вправ, що дає можливість зменшити втомлюваність дітей і відновити їхню працездатність для подальшої успішної роботи. До комплексів фізкультурних хвилинок входять 3-4 вправи, кожна з яких повторюється 4-6 разів. Їх тривалість 1-2 хвилин.

Загартувальні процедури 

Загартувальні процедури – система заходів, спрямованих на підвищення опірності організму дітей, розвитку у них здатності швидко й без шкоди для здоров’я пристосовуватися до змінних умов навколишнього середовища.

У дошкільних навчальних закладах застосовуються два види загартувальних заходів: повсякденні та спеціальні.

До повсякденних належать: відповідний температурний режим, застосування широкої аерації, використання прохолодної води для миття рук, обличчя, полоскання рота, горла.

Спеціальні загартувальні процедури – повітряні й сонячні ванни, різноманітні водні процедури (наприклад: сухе та вологе обтирання тіла махровою рукавичкою, обливання ніг, тіла), сон при відкритих фрамугах тощо. При використанні водних процедур температура води поступово знижується відповідно до встановлених норм.

Проводяться й інші загартувальні (ходьба босоніж по росяній траві, глині, камінцях, вологому піску тощо) та спеціальні лікувально-профілактичні процедури (фітотерапія, ароматерапія, лікувальна фізкультура, масаж, фізіотерапевтичні процедури тощо), які включаються до системи оздоровлення за призначенням лікаря та згодою батьків з урахуванням індивідуальних показників стану здоров’я і самопочуття дітей. 

Вплив фізичних вправ на розвиток дітей дошкільного віку 

1. Підвищення когнітивної функції: фізичні вправи допомагають підвищити когнітивну функцію, таку як зосередженість, увагу та пам'ять. Це може бути особливо корисним для дітей дошкільного віку, оскільки цей вік є критичним для розвитку когнітивних навичок.
2. Зменшення стресу: фізичні вправи можуть допомогти дітям зменшити стрес, що може бути особливо корисним для дітей дошкільного віку, які можуть стикатися зі стресом від різних ситуацій у своєму житті.
3. Підвищення самоконтролю: фізична активність допомагає дошкільникам розвивати навички самоконтролю, такі як контроль за поведінкою та емоціями, що може бути корисним для їх майбутнього розвитку.
4. Покращення здоров'я: фізичні вправи можуть допомогти дітям дошкільного віку покращити своє здоров'я та фізичну форму. Малята стають більш активними та енергійними, що напряму впливає на їх загальний розвиток.
5. Покращення соціальних навичок: фізичні вправи допомагають дошкільнятам розвивати соціальні навички, такі як співпраця, комунікація та взаємодія з однолітками. Це може бути особливо корисним для дітей, які стикаються з проблемами в соціальних взаємодіях.

Чому важливо підтримувати достатню фізичну активність

Поговоримо про те, чому фізична активність є важливою, і скільки її має бути в житті.

Рух — запорука здоров’я. Тому дорослі й діти щодня мають виконувати певну фізичну активність. Лише одне — два тренування на тиждень можуть зменшити ризик серцевих захворювань або інсульту. Водночас, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 25% дорослих і понад 80% підлітків не дотримуються рекомендацій щодо рівня фізичної активності.

Тож чим корисна фізична активність?

Як вимірюють рівень фізичної активності?

Його вимірюють, обрахувавши загальну кількість хвилин помірної або інтенсивної фізичної активності на тиждень. Оптимальним рівнем є 150 хвилин (або більше) помірної фізичної активності або 75 хвилин інтенсивної фізичної активності на тиждень — для дорослих; 420 хвилин або більше на тиждень — для дітей віком від 6 років.

Який рівень фізичної активності потрібен дітям до 5 років, вагітним і породіллям, людям із хронічними захворюваннями, людям літнього віку, можна знайти на сайті ВООЗ.

Вправи помірної інтенсивності — це ті дії, під час виконання яких спалюється від 3,5 до 7 ккал на хвилину (ходіння, їзда на велосипеді з середньою швидкістю, йога). Під час інтенсивних навантажень спалюється понад 7 ккал на хвилину (біг, швидке ходіння, бойові мистецтва, футбол чи баскетбол).

Що робити, якщо ви вирішили повернутися до спорту або починаєте займатися вперше?

Особливості фізичного навантаження різняться від віку, рівня фізичної підготовки, а також загального стану здоров’я. Якщо ви давно не займалися спортом, порадьтеся зі своїм сімейним лікарем — він допоможе визначити, чи запланована активність та її інтенсивність відповідають вашій формі.

Якщо у вас малорухомий спосіб життя, намагайтеся додати щонайменше годину фізичних активностей на день. Почніть із прогулянок на свіжому повітрі, ранкової зарядки, відмовтеся від ліфта, натомість підіймайтеся на свій поверх сходами.