Сторінка музичного керівника

Музкерівник:

Федотова Тетяна Василівна

Стаж роботи- 15 років

 Кваліфікаційна категорія - "спеціаліст першої категорії"

Музичне заняття до педагогічної ради №3

"Геометричні фігури в країні музики"

Консультація для педагогів: "Вплив музики на інтелект дитини"

https://youtu.be/s_Xe59rTR_g 

Як класична музика впливає на дітей: композитори, інструменти

Кожному відомо, що слухати класичну музику корисно і потрібно. Численні дослідження показали, що класика має позитивний вплив на емоційний стан і фізичний стан людини. Особливо вона корисна для маленьких дітей. Класична музика сприяє психічному, духовному і фізичному розвитку дитини.

Педіатри і психологи радять включати музику дитині ще коли вона знаходиться в утробі. Малюк починає чути вже з четвертого місяця вагітності. Вона стане по-різному реагувати на звуки. На одні мелодії почне штовхатися і перевертатися, на інші – навпаки, заспокоїться. Давайте розглянемо докладніше, як класична музика впливає на дітей.

Як музика впливає на дітей

Прискорює фізичний, розумовий і емоційний розвиток;

Формує мова і допомагає при дефектах мовлення. Наприклад, із заїканням набагато легше співати, ніж говорити;

Покращує пам’ять, стимулює роботу мозку і підвищує інтелект;

Розвиває творчі і музичні здібності, тренує уяву, просторове мислення і вміння інтерпретувати;

Вчить концентруватися і зосереджуватися, зможе поліпшити уважність і прищепити посидючість;

Виховує і формує музичний смак, прилучає до світової культури, до мистецтва і естетики. Розширює кругозір;

Налагоджує емоційний фон, допомагає при нервових розладах, зміцнює психіку;

Спокійна музика заспокоює і знімає стрес, допомагає заснути і позбавляє від безсоння. Бадьора, навпаки, наповнює енергією і тонізує, підвищує настрій і працездатність, позбавляє від депресії, туги і нудьги;

Розвиває письмові і математичні здібності. Дитина швидше освоює рахунок і письмо. Під впливом класики і музики в цілому формується красивий і рівний почерк;

Ритмічні фізичні вправи під музику покращують координацію, зміцнюють імунітет, м’язи і зв’язки, розвивають чіткість ходьби і рухів. Дітки набагато охочіше займаються під музику;

Допомагає впоратися зі страхами і фобіями, знайти друзів і соціалізуватися. Дитина росте впевненим і товариським, активним і оптимістичним;

Виховує в дитині дисциплінованість і відповідальність;

Гра на музичних інструментах розвиває дрібну моторику пальців і рук, вчить робити відразу кілька справ. А гра на духових інструментах, як і спів, зміцнює і розвиває органи дихання.

Яку музику слухати дітям

Перш за все, мова піде про класичну музику. Зазначимо, що дітки, які слухають класику з дитинства, легко слухають її і потім. А якщо дитина не звикла до таких композицій з колиски, навряд чи стане охоче слухати їх у старшому віці. Тому починаємо слухати музику ще з вагітності і вмикаємо класику, як тільки дитина з’явиться на світ.

Відзначено, що дітям найбільше подобається Моцарт, Вівальді і Бетховен, Шопен і Штраус. Вибирайте композицію настрою дитини і від того, який ефект ви хочете досягти. Адже одна мелодія заколисує, а інша, навпаки, бадьорить. У будь-якому випадку, вплив і користь тієї чи іншої композиції залежить від темпераменту і характеру, настрою та особливостей розвитку самої дитини. Тому для кожного малюка складаємо власну музичну програму.

Не включайте дітям гучну, занадто гучну і агресивну музику. З-за підвищеної чутливості слуху у немовляти, той може розплакатися і закотити істерику. Старші діти стають агресивними, дуже енергійними і гіперактивними. Звичайно, заборонені пісні з ненормативною лексикою. Навіть якщо дитина ще мала і не розуміє значення слів. У процесі, коли малюк навчається говорити, він легко може повторити нецензурний вислів.

Обов’язково розбавляйте повільні і затягнуті композиції, ліричні балади динамічною й бадьорою музикою. Інакше дитина буде млявою протягом дня. Легка і спокійна музика – відповідний варіант, щоб включити перед сном. Коли ж потрібно прокинутися і пильнувати, вибирайте веселі та енергійні мелодії.

Не забувайте і про дитячі пісні. Прості композиції з легким текстом розвивають уяву, зміцнюють пам’ять і вчать говорити. З пісенькою легко вивчити нескладний віршик і нові слова, навчитися рахувати. Під дитячі пісеньки цікаво робити зарядку, гратися і малювати. За допомогою малюнка малюк зможе виразити емоції, думки і образи, які він отримує при прослуховуванні.

Багатьом дітям подобаються пісні з фільмів і мультфільмів, казок і мюзиклів. Важливу роль в дитячому розвитку відіграють народні пісні і колискові. Останні заспокоюють і заколисують малюка, допомагають заснути і забезпечують міцний сон. Народні пісні залучають дітей до культури і традицій.

Користь класичної музики для дитини

Користь класичної музики доведена науково. Було проведено декілька експериментів і досліджень. В одному випадку куряче яйце поклали поруч з колонками і включають різну музику. Пискливі і агресивні звуки року і важкого металу змусили згорнутися білок.

Дослідження показали, що рослини в процесі впливу важкої і агресивної музики гинуть. Більше половини рибок загинуло через дев’ять годин після того, як поруч встановили колонки з граючи жорстким роком. Під впливом класики рослини, навпаки, ростуть і розквітають.

Класична музика розвиває розумові, творчі та комунікативні здібності дитини. Вона корисна для організму в цілому. Всього 15 хвилин прослуховування класичного твору дорівнює за цінності годині прогулянки на свіжому повітрі.

Класичні твори активізують діяльність головного мозку перед іспитом, розвивають волю до перемоги та прагнення до самовдосконалення, підвищують успішність. Вони розвивають музичний слух новонароджених. Надалі діткам легше адаптуватися в нових умовах і колективі, легше вчитися.

Сьогодні навіть виявлено «Ефект Моцарта», за рахунок якого дитяче мислення розвивається швидше і динамічніше. Це пояснюється специфічним тональним звуковим рядом, який так впливає на дитину. Музика Моцарта вкрай корисна для творчих людей. Вона дає натхнення, будить фантазію і прагнення до досконалості, допомагає зосередитися.

До речі, зазначено, що класична музика позитивно впливає і на дитину, і на маму. Цікаво, що деякі композиції навіть можуть покращити лактацію. Багато мам відзначають, що при прослуховуванні деяких авторів малюк починає краще смоктати груди.

Як, коли і скільки слухати

В даному випадку важливо не перестаратися, інакше музика матиме зворотний негативний ефект. Слухати класику можна кожен день, але не довше 15-30 хвилин два-три рази в день. Якщо музика подобається малюкам, можна збільшити тривалість сеансів.

Джерело звучання музики встановлюйте в проміжку від одного метра від малюка. Не включайте мелодії голосно. Вони повинні звучати фоново, на рівні спокійної розмовної мови або навіть тихіше. Слухайте твори під час їжі і годування груддю, під час ігор, розвиваючих занять, купання і масажу, фізичних вправ.

Вранці, перед годуваннями і для активних занять підбираємо веселі і бадьорі, добрі і динамічні мелодії. Для дня і фізичних вправ підійде бадьорий марш. Увечері, під час спокійних ігор і занять, після їди, в процесі масажу слухаємо заспокійливі, мелодійні і ліричні твори. Вмикайте малюкам різні мелодії і пісні різних авторів. І незабаром малюк почне дізнаватися композиторів.

Не забувайте розбавляти класичні композиції іншою музикою, дотримуйтесь баланс між музичними напрямками та стилями. Підбирайте мелодії під настрій і фізичний стан малюка. Якщо ви відчуваєте дискомфорт, не ґвалтуйте ні себе, ні дитину, змініть композицію або взагалі відмовтеся від прослуховування.

Якщо дитина опирається обраної музики, плаче і влаштовують істерику, теж міняємо або вимикаємо музику. Робимо те ж саме, якщо малюк втомився, засмутився або дуже збудився. Далі ми розглянемо, як впливають на розвиток дітей різні композитори.

Якого композитора вибрати

Твори Моцарта – найкраща класична музика для новонароджених. Багато батьків відзначають, що немовлята можуть годинами слухати мелодії цього великого композитора. Причому він універсальний. Тут можна знайти і спокійну, і бадьору, і веселу і сумну музику.

Вплив музики Моцарта на дітей полягає в тому, що вони стають спокійними і зосередженими. Вони можуть самостійно грати або займатися, не вередують. За рахунок переважання мажорних нот музика Моцарта несе позитивну енергію. Вона активізує роботу мозку і формує чіткість думок, допомагає при головних болях.

Штраус і Шопен стимулюють до активності і фізичної діяльності, підвищують працездатність. Вальси і марші цих композиторів покращують настрій, відволікають дитину від дискомфорту, наприклад, коли того мучать кольки, газоутворення або болю при прорізуванні зубів. Дитина стає веселою, бадьорою і грайливою.

Чайковський подобається багатьом діткам. Він надає бадьорить, стимулює до діяльності. Наприклад, допомагає дитині швидше одягтися й зібратися на прогулянку. Обов’язково дайте дитині прослухати музику з балету «Лускунчик» та фортепіанний цикл «Пори року». Вони підвищують увагу. Дитині легше зосередитися і виконати певну дію або завдання.

Вівальді – запорука духовного здоров’я і гарного самопочуття, особливо мажорні частини «пір року». Такі композиції підвищують настрій, підбадьорюють і тонізують. Вмикайте музику під час активних ігор або зарядки.

Бетховен налагоджує емоційний фон, знімає напругу, заспокоює і зміцнює нервові клітини. Він підходить для примхливих і істеричних діток. Ніжні і обволікаючі звуки сонат Бетховена, особливо «Місячної сонати», наповнені спокоєм і сенсом. Знайдіть кілька сонат, які сподобаються дитині і періодично включайте для прослуховування.

Шуман і Глюк – композитори, чиї твори мають заспокійливу дію. Вони включають чіткий ритм і повільний темп, що допомагає при безсонні, забезпечує спокійний і міцний сон. Тому включаємо музику перед сном або після годування. Особливо підходять «Мрії» Шумана і «Мелодія» Глюка.

Бах, як показує практика, не подобається більшості діток. Це не дивно, адже музичні твори ще занадто складні для сприйняття маленького дитина. Однак якщо малюкові припав до смаку Бах, то його музика матиме позитивний вплив на розвиток пам’яті і логічного мислення, здібностей до математики, фізики та хімії.

Мендельсон вселяє віру і впевненість, підвищує самооцінку, допомагає соціалізуватися та адаптуватися. Це відмінне рішення для тихих, неговірких і невпевнених дітей. «Симфонія №5» підвищує концентрацію уваги і зосередженості. «Весільний марш» благотворно впливає на роботу серця і судин, нормалізує артеріальний тиск. А «Весняна пісня» вилікує головний біль.

Вибір музичного інструменту

Крім того, звертайте увагу на музичні інструменти, на яких виконуються класичні твори. Помічено, що малюки не дуже люблять орган. Це складний за сприйняттям інструмент. Він може дратувати ніжний дитячий слух і нервову систему, яка ще не адаптувалася. Тому і Бах багатьом малюкам доводиться не до душі.

Традиційне фортепіано, піаніно або рояль формують стійку психіку. А гра на клавішних інструментах нормалізує роботу щитовидної залози, нирок і сечостатевих органів. Піаніно, скрипка флейта заспокоюють, знімають напругу і стрес. Арфа, скрипка, віолончель та інші струнні інструменти створюють звуки, які нормалізує функціонування серця і судин, стабілізують тиск.

Гра на духових інструментах, серед яких труба, саксофон, флейта і контрабас, поліпшують дихання і зміцнюють органи дихальної системи, знижують ризик захворювань бронхів і легенів, очищають кровоносні судини. А барабани, тарілки та інші ударні налагоджує роботу печінки і нирок, серця і судин.

Раннє прослуховування класики формує у дитини музичний слух, почуття ритму і творчі навички. Багато батьків, коли відзначають, що дитина до семи-дев’яти років володіє музичними здібностями, вирішують віддати дитину в музичну школу.

Пам’ятка для батьків :

              Як організувати домашнє дитяче свято


У батьків, які вирішили самостійно організувати дитячу вечірку, крім турбот, чим розважити і нагодувати гостей обов’язково виникне питання – як провести свято, щоб все пройшло гладко, без сліз і розчарувань. Ось декілька порад:

Будуйте розваги так, щоб діти “грали проти поля”, а не змагалися один з одним. Спільні пошуки скарбів, колективне заробляння призів на команду згуртує дітей краще, ніж суперництво (нагадую, що мова йде про свято для дошкільнят).

Якщо ваш сценарій побудований на виконанні завдань – не вимагайте, щоб всі діти виконували кожне завдання. Це затягує захід, інші гості нудьгують, когось доводиться вмовляти. Так що нехай 1-2 добровольця візьмуть участь у конкурсі (і не треба вимагати строгого виконання правил), і переходите до наступної гри. А ось якщо всім дітям захочеться, і по кілька разів, кидати кульки в ціль або проходити смугу перешкод – відійдіть в сторону і дайте їм награтися.

Приготуйте призи та подарунки для всіх гостей. Краще однакові. Якщо ви збираєтеся давати призи за перемогу в конкурсах, обов’язково придумайте, як і за що ви будете нагороджувати тих, хто програв. Ігор і розваг повинно бути з запасом, але не прагніть продемонструвати гостям всю придуману програму. Між конкурсами та іграми робіть паузи. Не намагайтеся перекричати дитячий гамір, а вичікуйте, коли малюки заспокояться і подивляться на вас в очікуванні продовження. Будьте обережні з музикою. Багато дітей сприйнятливі до різких звуків. Крім того, навіть ненав’язливий звуковий фон погано діє на збудливих дітей. Тому музику, як і мультфільми, включайте, але не надто голосно і ненадовго.

Придумайте кілька справ для дітей, які не зможуть або не захочуть влитися в колектив. Мультфільм, цікава розмальовка, конструктор, виробний набір допоможуть дитині не відчувати себе самотнім.

Якщо дитяча компанія розбушувалася – відразу ж запропонуйте їм спокійне заняття: зробити браслет з намистин, розсортувати з закритими очима геометричні фігури, пограти в “Море хвилюється” або “Зіпсований телефон”.

Приготування до свята нерідко проходять цікавіше самого торжества. Прикрашати приміщення, готувати частування, брати участь в концерті або виставі, робити подарунки батькам маленьким гостям буде не менш цікаво, ніж брати участь в іграх і конкурсах. Забудьте про «не встигли», «не вдалося», «не вийшло». Успіх свята вимірюється дитячими посмішками, а не кількістю страв на столі або пунктами у розважальній програмі.

Народні ігри – як засіб музичного виховання

Розвиток духовності неможливо уявити без відчуття себе частинкою свого народу, його культури. Фольклор – одна з тих складових частин духовної культури, в якій найповніше виявлені її національні елементи, притаманні певному народові риси характеру. Фольклор – доступна для всіх без винятку форма вияву себе, свого світосприймання. Українська музична педагогіка вважає народне музичне мистецтво однією з важливих основ системи музичного виховання і навчання. Через творчість свого народу діти краще розуміють мистецтво інших народів, гостріше сприймають і відчувають загальнолюдське.

Із захопленням діти виконують твори дитячого фольклору : колискові, заклички, забавлянки, скоромовки. Римована мова цих творів пробуджує у дітей образну фантазію, викликає інтерес до звуковидобування, до відтінків мовної інтонації:

Росте морква із землі

Або вирву, або ні.

Раз, два, три.

Ходить квочка коло кілочка,

Водить діток – дрібних квіток,

Діти – квіти, квок!

Оволодіти рідною мовою з її барвистими відтінками допомагають дітям народні ігри. Їх проведення супроводжується вживанням різноманітної лексики, багатої на слова, які діти засвоюють у процесі ознайомлення з довкіллям. А до того ж, гру можна добирати відповідно до теми заняття.

Наприклад, тему “Праця дорослих” доповнять ігри – пісні: “А ми просо сіяли” і “Шевчик”, “Соловейку, сватку, сватку”; до теми “Народні обряди та традиції” лучитимуться “Подоляночка”, “І рву, і рву горішечки” тощо.

У народних іграх часто зустрічаються слова - синоніми: впала, припала; живі, здорові, які збагачують словник дітей. Різноманітні вигуки: гей-гей, дрібу-дрібу, так-так; пестливі суфікси: голуб’ята, травичка, огірочки, морквиця – надають мові експресивності, емоційності. А який багатий ігровий фольклор на порівняння (личко немов скляночка), образні вирази (діти-квіти, весна красна), епітети (сизокрилая, молоденькая).

Показові для українських народних ігор різноманітні повтори. Деякі точно відтворюють окремі слова і словосполучення протягом усієї гри (“Ой так, ой так, ой так сіють мак”), в інших – у повторі щось змінюється.

Дітям до вподоби сучасні українські пісні, які виходять із джерел народних. Вони співучі, ніжні, глибокі, мелодійні. Серед них пісні нашого земляка Євгена Боднаренка на слова Тамари Коломієць: “Хиталочка – гойдалочка”, “Променята”, “ Співаночка – весняночка”, “Від весни до зими”.

Безцінні надбання предків, що перейшли нам у спадок, – свята і обряди, пов’язані із зустріччю та проводами Нового Року. Це різноманітні щедрівки, колядки. До речі, давньою дитячою колядкою є “Спи, Ісусе, спи”, яку ми співаємо з дітьми на заняттях. Зимові свята супроводжуються водінням кози, ведмедя, рядженням у маски і перевдяганням.

Окрему групу складають веснянки, гаївки (“Ой весна, весна днем красна”, “Вербовая дощечка”), русальні пісні. Присвячувалися вони закінченню весни і початку літа. Їх співали під час так званих “ зелених свят”.

Найбільш широким є жниварський пісенний цикл. Це своєрідний апофеоз землеробської праці селянина – трударя. За своїм походженням він такий же давній, як і праця хлібороба. Це підтверджує подібність жниварських пісень усіх слов’янських народів (пісня-гра “Синичко, синичко”).

Українська народна обрядовість і деякі пісенні мелодії були використані в операх П.Чайковського” “Черевички”, М.Римського – Корсакова “Ніч перед Різдвом”, М.Лисенка “Утоплена, або Русальська ніч”, “Різдвяна ніч”.

Отже, збереження надбань українського - народу, його звичаїв, обрядів, фольклору, зокрема дитячого: колисанок, казок, лічилок - і їх використання в роботі з дітьми привчатиме дітей до української мови, її мелодійності, ритму, співучості і неповторності.