Іван Котляревський

Завдання: перегляньте один із документальних фільмів

2prez_9kl_ukrlit_21.ppt

Віртуальна екскурсія садибою-музеєм І.Котляревського

"ЕНЕЇДА"


енеїда презент 2 з тестами.ppt
Презентация до 1 уроку.ppt
Енеїда енциклопедія.pdf
Енеїда.ppt

«Наталка Полтавка». Соціально-побутова драма «Наталка Полтавка» – перший твір нової української драматургії.

Уперше п’єсу І. Котляревського «Наталка Полтавка» було показано на сцені театру в Полтаві 1819 року. І з того часу вона не втратила актуальності й любові глядачів, інтерес до неї не зменшується. Чим же зумовлений успіх цього твору? У чому причина його популярності? Працюючи над змістом п’єси, ми знайдемо відповіді на ці питання.

Соціально-побутова драма «Наталка Полтавка» — перший твір нової української драматургії .«Наталка Полтавка» — унікальний музично-драматичний твір української національної спадщини. Популярності п’єси сприяли чудова музика Миколи Лисенка та майстерна гра акторів.

21 січня 1821 року «Наталку Полтавку» вперше поставлено в Харківському театрі. Сучасник І. Котляревського О. Терещенко відзначив, що вистава була прийнята з гучним схваленням не тільки в Україні, а й у Росії. Із Полтави п’єса пішла у великий світ. Її дивилися в Петербурзі і Москві, Казані і Києві, Чернігові і Тифлісі.

1886 року трупа М. Кропивницького три місяці грала в Петербурзі, поставивши «Наталку» двадцять разів. І кожного разу — повна зала, і кожного разу — надзвичайний успіх. Сьогодні п’єса також чарує глядачів своєю красою, соковитою мовою персонажів, чарівними піснями, незабутніми героями, досконалою грою акторів.

Історія написання

Поштовхом до написання " Наталки Полтавки " став дійсний факт. У театрі, де був директором І. Котляревський, працював селянин Мефодій Семижон, який одного разу розповів Котляревському, що приїхала його племінниця, до якої сватається писарчук, але вона не хоче за нього йти, бо чекає свого нареченого, який чомусь забарився і вже не повертається із заробітків цілих чотири роки.

· Інсценізація розмови І.Котляревського та Марусі.

І. Котляревський із Т. Пряженківською прийшли у гості до цієї дівчини. Відбулася приблизно така розмова:

- Як живеться вам, Марусю ? Чи не можна б вам чимось допомогти ? Кажіть, не соромтеся, - говорив Іван Петрович.

- Що ж маю розповідати, коли вам, певно, все розповів дядько мій, він один мене й розуміє, а от мати й дядина - ні. Кожний Божий день починається з одного й того ж : йди та йди за писарчука, він багатий, воли має, у нього хата велика, гроші є... А навіщо мені хата, воли і гроші ? Мені б...- не договорила, зітхнула важко, з очей покотилися дві сльозини, за ними ще ...

Іван Петрович раптом захвилювався, підхопився на ноги, підійшов до дівчат:

- Слухайте мене, Марусю, ви молодець, коли так робите, коли чекаєте судженого. Обіцяю: ми зробимо все, аби допомогти вам. Скажіть тільки, що потрібно.

Маруся підвела на Котляревського прекрасні вологі очі.

- Хіба ж я знаю ? Мати прийде, заплаче, а моє серце не каміння, і ... покорюсь. Хто його зна...- І тихіше додала: - Все ж таки чотири роки, як його нема. Коли б жив, то звістку подав би".

Котляревського схвилювала любов дівчини, її вірність, а водночас природне покірне схиляння перед сльозами і вмовляннями матері. Того ж вечора письменник розпочав писати свою драму. Авторові, напевно, були відомі й інші подібні історії, коли дівчат насильно видавали заміж - у той час це не було рідкістю - і він узагальнив їх.

Зробіть висновки про джерела написання п*єси.

«Наталка Полтавка». Колоритні образи твору. Образ Наталки як уособлення кращих рис української жінки. Сценічне життя твору.

Матеріал до уроку за п'єсою “Наталка Полтавка”