Ніна Бічуя "Шпага Славки Беркути"

Дата: 3 квітня 2020

Тема: Ніна Бічуя “Шпага Славки Беркути”. Портрети школярів-підлітків у повісті

Завдання 1. Подивіться відео про автора повісті

Завдання 2. Сформулюйте та запишіть у зошит 7 питань за переглянутися відеоматеріалом.

Питання починаються такими словами: Який... Чому... Через що... ЩО... тощо.

Питання повинні бути різноплановими. Сфотографуйте їх та надішліть вчителю для перевірки.

Завдання 3. Подивіться буктрейлер до повісті.

Завдання 4. Прочитайте перший блок повісті в підручнику с. 142 - 153

Дата: 08 квітня 2020

Тема: Ніна Бічуя “Шпага Славка Беркути”. Роль батьків і вчителів у вихованні дітей у повісті.

Завдання 5. Дочитайте повість до кінця (с. 154 - 176)

Завдання 6. Подивіться відеоурок за повістю.

Завдання 7. Прочитай текст.

У повісті порушена низка проблем, а саме:

особистість і колектив

дружба і зрада

кохання і ненависть

байдужість і відповідальність

чесність і брехня...


Завдання 8. У повісті ми бачимо життя трьох родин: ВАЩУКИ - ВУСИ - БЕРКУТИ. Проаналізуй одну з них за планом.

1. Склад родини.

2. Ставлення в родині один до одного. Як батьки ставляться до проблем, переживань своїх дітей?

3. Хто в цій родині є головним?

4. Які проблеми є в цій родині?

5. Створи веселку (коло) кольорового настрою, яка панувала в цій родині (обґрунтуйте, можна підтвердити уривками із тексту).

6. Чи хотіли б Ви, аби Ваша родина була схожа на родину, стусонки в якій Ви проаналізували? Свою думку обгрунтуйте.

7. Дайте пораду: що треба змінити цій родині, аби бути щасливою?


Свою роботу сфотографуй та надішли для перевірки вчителю на вайбер: 0972908638


10 квітня 2020

Ніна Бічуя “Шпага Славка Беркути”. Особливості композиції повісті.

Завдання 9. Прочитайте теоретичний матріал. Усно дайте відповіді на питання.

Композиція (лат. compositio — складання, поєднання, створення, побудова) — це план твору, співвідношення його частин, взаємозв'язок образів, картин, епізодів. У художньому творі повинно бути стільки персонажів, епізодів, сцен, скільки необхідно для розкриття змісту.

- Які особливості композиції цього твору ви помітили? (незвичайний інтригуючий початок, розвиток подій рівномірно стосується трьох персонажів, чітка характеристика дітей автором й іншими персонажами...)

- Як називається момент найвищого напруження дії, вершина конфлікту у художньому творі?

Кульміна́ція (від лат. culmen, родовий відмінок culminis — вершин) — Найвище напруження, піднесення у розвитку чого-небудь. У більшості випадків кульмінація- це найцікавіша частина твору.

- Знайдіть кульмінацію у творі. Прочитайте.

- Про що цей твір?

- Які проблеми порушує автор ?

Словникова робота

Мораль – система поглядів і уявлень ,норм і оцінок, що регулюють поведінку людей.

Етика – наука, що вивчає мораль; норми поведінки, сукупність моральних правил певної соціальної групи.

Завдання 10. Визначте, які проблеми порушує авторка у творі? Запишіть їх у зошит.

1. Пошуки власного шляху у житті

2.

3.

4.

5.

6.

Завдання 11. Прочитайте текст.

« Проблема особистості в сучасному світі за повістю Н.Бічуї «Шпага Славка Беркути».Кожен учасник повинен мати тези виступу.

**** Головних героїв твору четверо – Славко Беркута, Юлько Ващук, Ліля Теслюк і Стефко Вус. Усі вони підлітки, але підлітки розумні, зі своєю думкою, на чию долю вже випадали випробування. Всі вони особистості, розвинені, по-своєму талановиті, які шукають свій шлях у житті. Інколи думаєш, що спостерігаєш за дорослими людьми, але ця дорослість природна.

***** Кожен образ складний і багатогранний. Не зважаючи на свій вік, у кожного героя є минуле. Дуже розумний, талановитий художник і відмінник Юлько Ващук неймовірно самотній. І ця самотність, відмежованість від інших, неможливість жити так, як живуть його однолітки, відсутність повноцінного спілкування з дорослими, з якими йому було б цікаво, поступово їсть цього героя зсередини. Його випробування – постати перед світом і знайти себе на його просторах. Це неймовірно складно, особливо коли ти сам, і нікому зрозуміти і підтримати, а та справа, до якої маєш найбільший хист, не поцінована.

У Юлька немає внутрішнього стрижня, він загублений між історичними епохами, які вивчає, і людьми, до яких йому байдуже, і яким він потай заздрить, бо інші радіють життю. Юлько хоче спілкуватися, але боїться спілкування, навіть його найкращий друг Славко Беркута водночас є в очах Юлька ворогом, якому Юлько мститься підлістю за те, що вважаю Славкове життя надто простим порівняно зі своїм.

**** Славко – борець, йому нічого не дістається легко. Абсолютно нічого. Й у навчанні, й у спілкуванні. За все йому доводиться платити, він безперервно пізнає себе і світ, удосконалює свої вміння постійно пробує щось нове, шукає свій шлях. Він сміливо йде у печери і захоплюється спелеологією, тоді починає тренуватися на шпагах. Але внутрішнє бурхливе життя цієї людини лишається непоміченим його оточенням.

Певно, лише батьки розуміють свого сина, впускають його у своє доросле коло, усвідомлюючи, що і далі на Славка чекає не менше випробувань.

Це такий хрест, який доводиться змалку нести хлопцю, але врешті-решт, він виростає гідним, хоча це дуже нелегко. Найбільше випробування Славка – щастя Юлька, якому, на його думку, все дістається легко без будь-яких зусиль. І це причина, чому Славку застить очі образа на світ, в якому одним доводиться важко працювати, а іншим все підноситься на тарілочці з синенькою смужечкою...

Дуже сильна сцена двобою між Славком і Юльком. Так, Юлько ніколи не тримав шпаги в руках, і Славко ні в якому разі не мав битися з неосвіченим. Але... ж хіба можна засуджувати його за бажання хоч раз побачити, у його розумінні, кращого від себе переможеним?

**** Успішна Ліля – розумна, талановита, але водночас добра і, навіть, дещо проста. Вона любить бути в центрі уваги, але й може приносить користь іншим. Це людина настрою.

Ліля полюбляє хизуватися своїми успіхами, бути кращою за інших. І вона справді багато вміє. Дівчинка настільки гарно знає англійську мову, що може вчити інших, і робить це, поки не відволікається на щось інше. Ліля знімалася у кіно, часто бувала на телебаченні.

Її життя сповнене цікавим досвідом, яким вона радо ділиться. Ця дівчина успішна, але це не затьмарює її постать, хоча й часом Лілі дуже важко. Найважче випробування Лілі – на мою думку – це навчитися спілкуватися з колективом, стати його натхненницею і душею. Саме Ліля найбільше прагне допомогти Славкові, коли той потрапляє у біду, хоча раніше ображалася на нього за неуважність, яку вбачала у поведінці хлопця.

**** Інший не менш цікавий персонаж – Стефко Вус. Цьому хлопцю не пощастило у житті, його батько випиває. У Стефки немає справжніх друзів, його виховує вулиця, поступово підштовхуючи до злочинного життя.

Але важливо те, що Стефко не змальовується як хуліган і потенційний злочинець, читач бачить його внутрішній світ, ділить із хлопцем його біль і самотність, співчуває і, можливо, інакше подивиться на подібних людей у своєму житті.Щасливим Стефко був лише у дитинстві, і провідником у світ була його бабуся, яка померла. Та натомість, нині у житті хлопчика з’явилася інша подібна людина – стара вчителька, чиє тепло, і хочеться палко вірити у це, розтопить самотнє, але добре серце цієї людини.

Ображена Юльком поранена сорока, яку Славко і Стефко приносять вчительці, щоб та вилікувала птаха, видужує. І тому, сподіваєшся, що ця людина зможе допомогти і Стефку знайти себе і вилікуватися від самотності і невпевненості, а найголовніше від байдужості.

Бо як інакше розцінювати його поведінку, як не проявом байдужості, коли Стефко погоджується допомогти Юльку знайти тих, хто помститься Славку замість юного розумника?

*****Світ, який раніше дарував Стефку найсмачніші яблука і говорив із хлопцем, – несправедливий і жорстокий. Чому ж цей світ має бути справедливим до Славка Беркути? Стефко пробує зупинити Юлька, хоча й невдало, і це вказує, що вогник людяності ще жевріє у його серці.

Завдання 12. Заповніть анкету характеристику Славка Беркути

Вік

Місце проживання

Стосунки з батьками

Ставлення до друзів

Улюблене заняття

Стосунки з природою

Дії та вчинки

Риси характеру

Ставлення автора до героя


Завдання 10 або 12 сфотографувати та надіслати на перевірку