Szabó Anett 1.d

Szabó Anett tanító néni, 1.d

Kedves Szülők!

Bemutatkozásképp az alábbiakat szeretném elmondani magamról, pedagógiai munkámról és a tanításban alkalmazott legfőbb irányelveimről:

Nevem: Szabó Anett

A következő tanévben, iskolaotthonos tanítási rendszerben, Martonné Milkin Atanaszov Enikő (osztályfőnök) párjaként,német nemzetiségi osztályban fogok/fogunk tanítani az 1.d osztályban.

Érden lakom, két gyermekem van, a lányom a közelmúltban végzett a Corvinus Egyetem mesterképzésén, a fiam érettségi előtt áll.

Több, mint 20 éve tanítok, díszokleveles tanítóként már nagyon sok gyerkőcnek megtanítottam a "betűvetést", és a koromból adódóan is elmondható, hogy tapasztalt tanító néni vagyok. Diósdon 4. éve dolgozom, előtte mindvégig osztályfőnökként, minden tantárgyat, -kivétel a néptánc, angol/német- tanítva.

Az iskolaotthonos tanítási rendszer követi az "Egész napos iskola" központi irányelvét.

Az általam tanított tantárgyaknál a legfőbb irányelveim:

MATEMATIKA

Felvételi tantárgy. Talán a legfontosabb:a matematika, a logikus és problémamegoldó gondolkodás megszerettetése, erre vonatkozóan az érdeklődés felkeltése, folyamatos fenntartása. Számlálgatásokkal, játékos feladatokkal jutunk el a műveletekig. A feladattípusok sokszínűségén keresztül pedig a 4. tanév végére a matematika alapjaihoz, melyre a felső tagozatban biztosan lehet tovább építeni. Ez a cél: stabil és készségszintű tudást adni a gyerekeknek. További cél, hogy minden gyermek önmagához képest tudjon folyamatosan és fokozatosan fejlődni.


Környezeti/környezettudatos nevelés:Talán soha nem volt ennyire fontos és időszerű a környezeti nevelés, a további tanévekben: a környezetismeret tantárgy tanítása, mint napjainkban, mely négy tantárgyat alapoz majd meg.

Kissé eltávolodva a " tantárgy" szótól, tanítói hitvallásomban talán az egyik legfontosabb üzenet:

A természet (állatok, növények) szeretete, tisztelete, annak megláttatása, hogy az életben "minden, mindennel összefügg".

Nem a természet felett állunk, mi emberek, hanem a részei vagyunk.

Játékos formában pl.:szerepjátékokkal) is, sok lehetőségünk van ennek a tudatosságnak a kincsét átadni gyermekeinknek.


ÉNEK:

A cél elsődlegesen a zenei kultúra kialakítása. Úgy gondolom, hogy a gyerekek abszolút nyitottak e területen is, rajtunk múlik, hogy a zenék/dalok/játékok....

sokszínűségéből mit, mennyit és hogyan mutatunk/tanítunk meg számukra. Tapasztalatom, hogy már az oviból sok ismert és kedvenc dalt hoznak magukkal.

RAJZ ÉS TECHNIKA:

Szabadidőmben, ha tehetem, olajképeket festek, így bízom abban, hogy a Szülő ráérzett arra: " együtt alkotni " ez az egyik legkedvesebb elfoglaltságom a gyerekekkel.

Ennél a tantárgynál is fontosnak tartom azt, hogy a gyerek meg tudja ismerni és valósítani önmagát, az önfeledt alkotás jó érzésekkel töltse el, önmagához képest folyamatosan tudjon fejlődni, legyen sikerélménye, önbizalma, önbecsülése.

Az alkotási folyamat, mindegy, hogy éppen ragasztunk, nyírunk, vagy festünk..., erre kiváló lehetőséget teremt.



Nagyon sok gondolat fogalmazódott még meg bennem.

Tantárgyakról beszélünk, igen komoly követelményrendszerről, majdan felvételiről, mely olyan hamar itt lesz..

Minden gyermek egy szín, a színek végtelen sokaságában, és mindegyikre a kis saját egyéniségével van szükség.

Igen, rengeteg a dolgunk: szeretgetni, terelgetni a helyes út felé, tanítani....,

de azért még kicsit tudjanak gyerekeknek maradni, játszani... .

Nem kevésbé fontosak a baráti kapcsolatok sem, egy kisgyereknek nincs az a tantárgy, mely ennél fontosabb lehet!

Azt hiszem, és úgy gondolom: a legfontosabb az, hogy egy kiegyensúlyozott, boldog ember váljék belőle, aki jó érzésekkel telten megtalálja a helyét a világban.

Három dolgot szeretnék adni a gyerekeknek: szeretetet, értékrendet és tudást.

Mindig hiszek abban, hogy ez sikerül is.

2021. február 25.

Szabó Anett