5 клас

14.01.2020р. Що таке скульптура. Види скульптури

Назва цього виду мистецтва виникла від латинського слова sculpo — вирізаю; часто скульптуру називають також пластикою (грецьк. plaste — ліплю). Ці дві назви одного виду мистецтва свідчать про існування різних технік створення скульптурних образів. Скульптура — це тривимірне зображення, що має реальні форми, які розміщені у реальному просторі.

Видатним українським скульптором XVIII століття був галичанин Іван Георг Пінзель.

Розрізняють два основних види скульптури — круглу та рельєф. Кругла скульптура вільно розміщується у просторі, а рельєф розташовується на площині, яка й слугує їй фоном.


До творів круглої скульптури належать статуї (фігури на повний зріст), скульптурні групи (декілька фігур, що створюють єдину композицію), статуетки (фігури, що значно менші ніж оригінал за розміром), торси (зображення тулуба людини), погруддя (погрудне зображення людини) та ін.

Рельєф також може бути досить різноманітним. За своїм призначенням і положенням (на стіні чи стелі) рельєф буває фризовим (якщо розміщується у вигляді смуги — фризу), у вигляді плафону або фронтальної композиції. Ще рельєф розрізняють за висотою та глибиною зображення. Низький рельєф має назву барельєф, високий — горельєф.


Монументальна скульптура дуже велика за розмірами та втілює значні ідеї. Вона завжди закріплена на одному місці. Приклади цієї скульптури: пам'ятники видатним діячам, героям, меморіальна скульптура. Пам'ятники — найпоширеніший вид монументальної скульптури, скульптурне зображення однієї людини або групи людей. Пам'ятники створюють із міцних матеріалів: бронзи, граніту, мармуру, бетону, сталі.

Скульптуру, яку використовують для прикрашання, називають декоративно-монументальною. Вона містить усі види оздоблення архітектурних споруд і комплексів (атланти, каріатиди, фризи; фронтонна, фонтанна, садово-паркова скульптура). Декоративно-монументальна скульптура не тільки прикрашає, а й розвиває та поглиблює задум зодчого.

Інший вид скульптури використовують для виставок та прикрашання інтер'єрів. Порівняно з попередніми видами, ця скульптура не занадто велика, її розглядають з невеликої відстані. Виконують таку скульптуру на спеціальному станку (це дерев'яний триніг із підставкою, яка обертається; під час роботи скульптор обертає її для того, щоб обробити всі частини майбутнього твору), звідси її назва — станкова скульптура. Найвідоміші види станкової скульптури — статуя, портрет, анімалістка (зображення тварин).

Інтер'єри кімнат також прикрашають маленькими скульптурками, що належать до дрібної пластики. Матеріали для цього виду скульптури — кістка, фарфор, фаянс, срібло, цінні породи каменю, скло, усі види кераміки.


12.03.2020р. ТЕМА. Декоративне панно планети "Земля"

Крок 1. Звертаємось до підручника Л.Масол, 5 клас, стор. 158-162


Крок 2. Переглянь відео та створи натхнення до творчості

Крок 3. Виконай практичне завдання на сторінці 162

Крок 3. Сфотографуй та відправ роботу на електронну адресу вчителя (vkoziychuk@gmail.com)

19.03.2020р. ТЕМА. Архітектура космічного міста

Крок 1. Звертаємось до підручника Л.Масол, 5 клас, стор. 166-170

gdz4you.com/pidruchnyky/5-klas/obrazotvorche-mystectvo/ov-kalinichenko-lm-masol-sycyya-2013-rik-10334/

Крок 2. Переглянь відео та отримай натхнення до творчості

Крок 2. Практичне завдання (виконати до 2.04.2020р.). Створити будиночок з паперу або картону за власним задумом.

Крок 3. Сфотографуй та відправ роботу на електронну адресу вчителя (vkoziychuk@gmail.com)

02.04.2020р. ТЕМА. Споруди мегаполісу

Мета. Продовжити вивчати жанр мистецтва «Паперопластика»; ознайомитись з поняттям «композиція» та її видами; розширити знання про мости, їх види та способи їх замальовки; розвивати уяву, фантазію, образне мислення, конструктивні здібності; удосконалювати навички роботи з папером; виховувати старанність, акуратність.

Обладнання: підручник, альбом, олівці, лінійка, гумка, папір, картон ножиці, клей; відеоролик «Найкрасивіші та найбільші мости світу»

Крок 1. Опрацюй інформацію!

Фантастичний мегаполіс який приймає гостей знаходиться на воді. Він об'єднує багато містечок, розташованих на великих островах. У кожному побудовані красиві громадські споруди, які забезпечують культурні, освітні, побутові та інші потреби мешканців Оскільки між островами потрібен зв'язок, тут є багато мостів вигадливої форми та неймовірної краси. Хоча б один міст варто показати друзям на Землі, наприклад, у вигляді об'ємної композиції.

Щоб прочитати, натисни на стрілочку справа

Римський архітектор Вітрувій у своєму творі «Десять книг з архітектури » визначив такі вимоги, що висуваються до споруд: користь, міцність і краса.

Зрозуміло, що перше місце посідає користь, адже ми вже говорили про те, що будь-яку архітектурну споруду будують для чогось, із якоюсь метою. От ця доцільність і визначає її зовнішній вигляд, матеріал, розмір, декор, місце в забудові та ін. Отже:

1. Головна вимога — користь, або функціональний бік архітектури, тобто для чого будується споруда.

2. Друга вимога Вітрувія — міцність — містить розуміння конструкції, що знаходиться в основі споруди, або конструктивного боку архітектури.

3. Третя вимога — краса, або естетичний бік архітектури. І корисність, і міцність повинні втілюватися в красивій формі, а це і є естетичний бік будь-якої споруди.

Ці три складові стали на багато століть головною умовою створення споруд: сучасною мовою користь — це функціональність, міцність — конструкція, а краса визначається багатьма чинниками, зокрема кольором і декоративними елементами. Так, споруди можуть бути громадськими, житловими і промисловими.

На нашій планеті є сучасні споруди, які привертають увагу стрункими лаконічними формами, чіткими силуетами, красивими оздоблювальними матеріалами, оригінальним декором.

Крок 1. Прочитай і запам'ятай! КОМПОЗИЦІЯ - це...

Композиція - побудова мистецького твору, зумовлена його змістом і призначенням; важливий, організуючий елемент художньої форми. Узгоджуючи та взаємопов'язуючи всі частини твору між собою, композиція надає йому єдності та цілісності. Композиція може бути симетричною та асиметричною виражати рух або спокій мати ритм, привертати увагу своїм центром. Площинна композиція створюється на пласкій поверхні: на аркуші, картоні полотні тощо. Вона розглядається з однієї сторони. Об'ємна композиція (як і скульптура) розміщується у просторовому середовищі та оглядається з усіх боків. Вона має бути врівноваженою.

На нашій планеті також є сучасні споруди, які привертають увагу стрункими лаконічними формами, чіткими силуетами, красивими оздоблювальними матеріалами, оригінальним декором.

Мости - надзвичайно важливі для міста споруди. Вони не тільки забезпечують зв'язок між берегами річок, морських заток, але й часто завдяки своїй унікальній конструкції та оригінальній формі, стають своєрідною візитною карткою міста.

Крок 2.

Переглянь відео

Найкрасивіші мости світу


10 найбільших мостів світу


Запам'ятай!

(щоб прочитати натисни на стрілочку справа)

Мегаполіс - найбільше місто за площею та кількістю населення, що утворилося з кількох сусідніх міст.

Паперопластика- створення об’ємних форм з паперу.

Композиція - побудова мистецького твору, зумовлена його змістом і призначенням; важливий, організуючий елемент художньої форми. Узгоджуючи та взаємопов'язуючи всі частини твору між собою, композиція надає йому єдності та цілісності. Композиція може бути симетричною та асиметричною виражати рух або спокій мати ритм, привертати увагу своїм центром. Площинна композиція створюється на пласкій поверхні: на аркуші, картоні полотні тощо. Вона розглядається з однієї сторони. Об'ємна композиція (як і скульптура) розміщується у просторовому середовищі та оглядається з усіх боків. Вона має бути врівноваженою.

Мости - надзвичайно важливі для міста споруди. Вони не тільки забезпечують зв'язок між берегами річок, морських заток, але й часто завдяки своїй унікальній конструкції та оригінальній формі, стають своєрідною візитною карткою міста.

Архітектура - це мистецтво проектування та спорудження будівель, а також комплексів.

А тепер перевір себе та виконай цю вправу!

Щоб відкрити на весь екран натискай "ок", а потім на значок з червоними рисками у верхньому правому куточку

Крок 3. Практичне завдання. Створи зображення мосту оригінальної конструкції (паперопластика)

Крок 4. Сфотографуй та відправ роботу на електронну адресу вчителя (vkoziychuk@gmail.com) або у вайбер групу класу

09.04.2020р.

Тема. Ілюстрація до зоряного літопису

Мета: дати поняття про ілюстрацію; навчити самостійно створювати композицію, яка б розкривала і доповнювала зміст літературного твору; розвивати увагу, фантазію; виховувати любов до малювання.

Техніка виконання: на вибір.

Обладнання: альбом, кольорові олівці, фломастери, акварельні або гуашеві фарби, пензлі, склянка з водою.

Крок 1.

Опрацюй інформацію! Натискай стрілочку справа

На тлі важливих історичних подій розгортаються сюжети багатьох літературних творів, головними персонажами яких є видатні діячі або звичайні люди, котрі у буреломний час проявили себе як герої. Допомагає читачеві уявити образ літературного героя ілюстрація — зображення, яке наочно пояснює або доповнює друкований текст.

В українському образотворчому мистецтві нерідко зображують козаків — народних борців за справедливість та проти іноземних поневолювачів.

У літературних, живописних, графічних творах часто зображується кінь — вірний бойовий побратим козака. Роздивіться у презентації, що під текстом картини бойових дій. Зверніть увагу на вигляд коня в русі. Ілюстрації, виконані в техніці гравюри, часто використовуються для зображення героїчних постатей, військових подій. Адже вони надзвичайно виразні через контраст білого і чорного кольорів, чіткі штрихи.

Запам'ятай!

Ілюстрація це вид книжкової графіки; малюнок, який розкриває і доповнює зміст літературного твору. Погляньте на образи козаків, створені в техніці витинанки. Придивіться до зображень: загалом їх композиція симетрична. В одному випадку — це дзеркальна симетрія, в інших — включені окремі елементи асиметрії.


Крок 2.

Щоб розгорнути презентацію на весь екран, натискай на значок у правому верхньому куті

Ілюстрації до зоряного літопису.pptx

Крок 3.

Практична робота

Створіть ілюстрацію до зоряного літопису із зображенням козаків. Оберіть художню техніку: гуаш, акварель, витинанка. Заздалегідь продумайте так композицію ілюстрації, щоб головний персонаж став її центром. Виділіть його розміри, контрастом тону або кольору. Зобразіть оточення, яке допоможе розкрити зображувану подію.

Щоб обрати найкращий варіант, виконайте кілька ескізів.

Приклади зображень.

Натискайте на зображення, прогортайте!

Крок 4.

Сфотографуй та відправ роботу на електронну адресу вчителя (vkoziychuk@gmail.com) або у вайбер групу класу

16.04.2020р. ТЕМА. Симфонія кольорів Всесвіту. Головні виражальні засоби абстрактного живопису.

Колір – продукт світла, що викликає емоції.

Йоган фон Гете «Вчення про колір»

Скарбничка мистецької мудрості

Абстрактний живопис (або безпредметний) — зображення, в якому відсутні реальні предмети та явища. Абстрактний твір створюється за допомогою таких художніх засобів, як кольорові плями, лінії, фактура. Важливе значення в абстрактному живописі має композиція.

Роздивись абстрактні живописні композиції

Паспарту

Виріжте на цупкому папері або картоні шаблон – метелика, квітку, круг, ромб тощо. Створіть різнокольорові абстрактні плями і накладіть шаблон зверху на них.Так ваш витвір стане неповторним візерунком крил метелика або пелюсток квітки.

Шаблони метеликів (посилання активне) натискайте!

Мармуровий папір

Вам знадобляться крем (піна) для гоління, акварельні фарби або харчові барвники, плоска тарілка для змішування піни для гоління і фарб, папір, скребок. Рівномірним товстим шаром нанесіть піну для гоління на тарілку. Змішайте фарби або харчові барвники різних кольорів із невеликою кількістю води, щоб вийшов насичений розчин. Пензликом або піпеткою хаотично накапайте фарбу різних кольорів на поверхню піни і красиво розмажте фарбу по поверхні, створюючи химерні зигзаги, хвилясті лінії тощо. Це напрочуд творчий етап усієї роботи, який принесе задоволення дітям.

Тепер візьміть аркуш паперу й акуратно прикладіть його до поверхні цієї візерунчастої піни. Покладіть аркуш на стіл. Вам залишилося тільки зішкребти всю піну з аркуша паперу картоном або скребком, або пластиковою карткою. Під шаром піни для гоління ви виявите приголомшливі мармурові візерунки. Фарба встигла просякнути папір, вам треба тільки дати їй висохнути протягом кількох годин.

Малювання по сирій поверхні

Техніка дуже проста: змочіть аркуш паперу водою, дайте підсохнути 30 секунд і починайте малювати акварельними фарбами. Фарби розтікаються в різних напрямках і виходять дуже цікаві розводи (квіти, дерева, химери).

Малювання бризками

Найголовніше тут – опанувати техніку «набризку». На суху зубну щітку з досить жорсткою щетиною нанесіть гуаш, трохи менше, ніж ви зазвичай кладете зубної пасти. Консистенція фарби – трохи густіша, ніж паста, тому вода тут зазвичай не потрібна. Тримайте щітку в лівій руці щетиною вниз на відстані 3-4 см від паперу і паличкою скребіть щетину у напрямку до себе. Дуже красивий різнобарвний «набризк» (салют) і жовто-червоний (золота осінь) на білому аркуші; білий «набризк» на темно-синьому тлі (зимовий пейзаж).

Готову роботу надішліть на електронну адресу vkoziychuk@gmail.com або на вайбер до 23.04.20

УСПІХІВ ВАМ!!!

23.04.2020р.

ТЕМА. День цирку на фестивалі. Циркове мистецтво. Професії, костюми циркових акторів. Роль художника в оформленні циркової вистави.

Сьогодні найвеселіший день на мистецькому фестивалі — день цирку. На одній із площ міста розміщена будівля цирку — велика скляна напівсфера. Коли виступають повітряні гімнасти, їх польоти видно всім далеко за рлежами будівлі. Звуки електронної музики, що супроводжує циркові вистави, лунають навкруги. Артисти з усіх куточків ’ галактики радують гостей цікавими виступами. Такі веселощі варто намалювати.

Цирк люблять усі — і діти, і дорослі. Циркове мистецтво — одне з найдавніших. Виникло воно з обрядів, трудової та військової дяльності людей і набуло поширення в усіх країнах світу. У ньому поєдналися клоунада, акробатика, гімнастика, пантоміма, жонглювання, фокуси, дресирування тварин, їзда верхи на конях, еквілібристика.


























Крок 1. Опрацюй інформацію!

Крок 2 - 3

Створи зображення клоуна або композицію «Улюблений цирковий номер». Використай фарби, олівці, фломастери за бажанням.

Крок 4.

Роботу надіслати мені до 30.04.2020 р. на електронну адресу vkoziychuk@gmail.com або у вайбер

30.04.2020р. ТЕМА. Фінальна святкова вистава. Види театрів. Особливості оздоблення сцени театрів. Роль художника в театрі.

Фінальна святкова вистава

Ось воно — головне свято — фінальна вистава, на якій підводяться підсумки Міжгалактичного мистецького фестивалю. У величезному залі театру виступають найкращі актори, співаки,танцюристи зусіеї галактики. У холах проходять виставки художніх творів, виступають письменники, поети. Це справжнє свято мистецтва, яке дарує радість усім.

Ось про що тобі варто дізнатись із сьогоднішнього уроку!

— Театр, театральне мистецтво… Ці слова заворожують нас, по­вертають у світ казки.

Театр (у перекладі з грецьк. — «місце видовищ») — вид видо­вищного мистецтва.

Театр виник дуже давно. Зараз існують різні театри — театри опери та балету, драматичні, комедійні, лялькові, музичної коме­дії, юного глядача… А в епоху Давньої Греції існував лише один вид театру, витоком якого було народне святкування на честь бога родючості Діоніса.

Як же виглядав той давній театр?

Заплющте оченята та уявіть, що ви знаходитесь у старовинному грецькому театрі… На відкритому майданчику грає всього двоє-троє акторів. Але на очах у публіки вони втілюють різноманітних пер­сонажів театрального дійства. Для цього художники старовинного театру готували дуже виразні маски з глини, завдяки яким актор перетворювався на певного героя — доброго або злого, веселого або сумного, молодого або похилого віку.

Створення костюмів та масок — це робота художника в театрі з найдавніших часів.

Діяльність сучасного театрального художника більш різноманіт­на — створення театрального макета декорацій, самих декорацій, робота з гримом, створення костюмів, зачісок, добирання реквізиту. Усе це необхідне для сучасної вистави і є театрально-декораційним мистецтвом. Театрально-декораційне мистецтво — сукупність видів та засобів мистецтва (малярства, скульптури, архітектури, декорацій, костюмів, освітлення, сценічної техніки та ін.), що до­помагають створювати зоровий образ вистави, розкривати її зміст, виражати та посилювати емоційний вплив на глядача.

Часто у театрі можна почути таке словосполучення — «сценіч­ний простір». Що ж таке сценічний простір і якими є його складові? Його основними складовими є завіса та декорації (задник, кулі­си та ін.).

Пригадайте, як ви вперше ввійшли до театральної зали. Що перше бачать глядачі у залі театру? Звісно завісу. Дивлячись на неї, можна зрозуміти, про що йтиметься у виставі, але іноді й ні. Завіса нібито захищає сцену та весь сценічний простір, зберігаючи таємни­цю майбутнього дійства.

Але щойно пролунає останній дзвоник і в залі згасне світло, від­сувається завіса, запрошуючи нас до чарівного світу вистави.

Саме тут на нас уже чекають декорації до вистави — задник та куліси. Декорація — художнє оформлення вистави засобами ма­лярства, архітектури, графіки, бутафорії, скульптури, освітлення, постановчої техніки та ін.

Усе, що відбувається на сцені,— водночас і вигадка, і правда, тому що театр — це царина гри та фантазії, чарівний світ театраль­ного чуда.

Для того щоб глядач потрапив у старовинний замок або до пала­цу, до чарівного лісу чи на квітучу галявину, художник-декоратор ретельно обмірковує зображення, яке знаходитиметься на театраль­ному заднику. Він створює багато ескізів і, тільки обравши найкра­щій, починає працювати над задником до вистави, на фоні якого і відбуватимуться події вистави. Але задника замало для створення сценічного простору. І не менш важливими є куліси, які допомагають створити необхідну атмосферу.

Іван Білібін.

Ескіз декорацій до опери

М.Римського-Корсакова «Золотий півник»

Приклади зображень

Ескіз можна використати за основу

Довершена робота

Практична робота.

Намалюйте ДЕКОРАЦІЇ до театральної вистави або шкільного свята, яке відбуватиметься на сцені.


Виконайте до 07.05.2020 та надішліть мені для оцінювання!

07.05.2020р. ТЕМА. Кіно про космічну подорож. Види кіномистецтва. Робота художників у кіно.

Фантастичне свято завершується. Так хочеться, щоб земляни змогли подивитися не тільки картини, скульптури про унікальну подорож та фестиваль мистецтва, але й побачити фільм. Майстри кіно — режисер, оператор, художник, гример — разом працювали над створенням відеоре-портажу про таку важливу подію.

Скарбничка мистецької мудрості

Мистецтво кінематографу розпочало свою історію в минулому столітті. Спочатку кіно було чорно-білим і німим. З розвитком техніки розмаїття кольорів і звуків з’явилося на кіноекрані. А згодом до кожного дому прийшло телебачення.

Кіно розподіляється на художнє (ігрове), документальне, наукове-попу-лярне, анімацій не. До художнього кіно належать пригодницькі, фантастичні, детективні та інші кінострічки. У документальному кіно відтворюються реальні подіїтаявищ,а. У науково-популярних фільмах розповідається про досягнення сучасної науки і техніки. Мультиплікаційні фільми бувають мальовані або лялькові.


Практичне завдання.

Придумай і намалюй кадри до кінофільму про космічну подорож. Обери матеріали, що допоможуть тобі швидко і якісно виконати роботу: графітні олівці, вугіль, фломастери.

Виконану роботу сфотографуй та відправ для оціювання до 14.05.2020р.


14.05.2020р. ТЕМА. Повернення на Землю. Особливості побудови багатофігурної композиції. Побутовий жанр.

ОПРАЦЮЙТЕ СЛАЙДИ, гортайте вправо, натискаючи на стрілочку

Практичне завдання

На ваші роботи чекаю до 21.05.20р.

Приклад композиції