Умови доступності закладу для навчання осіб з особливими освітніми потребам

Інклюзивна освіта означає, що всі учні мають рівні можливості вчитися, незалежно від фізичних, інтелектуальних або емоційних недоліків. Наш освітній заклад приєднався до проблеми залучення дітей з особливими освітніми потребами в загальне освітнє середовище. Адже через інклюзивну освіту діти з особливими потребами можуть крокувати стежиною, яка веде в доросле життя, як активні члени суспільства. І хоча сім’я є основним середовищем формування людини, вона не повинна бути єдиним агентом впливу, оскільки особлива дитина потребує спілкування з іншими членами суспільства і не повинна замикатися в домашньому оточенні. Така система освітніх послуг дає дітям право навчатися за місцем проживання в умовах загальноосвітнього навчального закладу. Інклюзивна освіта вчить усіх дітей працювати в команді й того, як потрібно спілкуватися й функціонувати разом з іншими дітьми, у яких інші можливості. Вони вчаться цінувати різноманіття, бачити спроможність інших бути корисними, і це дає дітям відчуття єдності.

В нашому ліцеї дитина з особливими потребами має можливість здобути освіту відповідно до своїх індивідуальних здібностей і вільно спілкуватися та займатися спільними справами зі своїми однолітками. Адже наш ліцей – це заклад освіти, який відкритий для всіх дітей, незалежно від їхніх фізичних, соціальних чи інших особливостей, на меті якого є безпечне освітнє середовище та пристосування різного виду адаптацій відповідно до потреб дитини. Адаптації для дитини з особливими освітніми потребами проводяться паралельно в кількох напрямах:

  1. Пристосування середовища;

  2. Психолого-педагогічні стратегії;

  3. Навчальні матеріали та завдання;

  4. · Система та критерії оцінювання.

Пристосування середовища

Діти з ООП мають різні причини незадовільного стану здоров’я, а отже, потребують різних підходів до прилаштування середовища. І якщо це не спеціальна школа, то навряд чи можна очікувати, що для дитини із порушенням, наприклад, опорно-рухового апарату буде негайно зведено ліфт чи ескалатор для піднімання на вищі поверхи. Проте облаштування входу пандусами або розташування навчальних кабінетів на першому поверсі, так само як і доступність та пристосування для місць загального вжитку, – це те, що школа може вирішити самостійно.

Психолого - педагогічні адаптації

Основне завдання у цьому напрямі – організувати для дитини з ООП зрозуміле та чітко визначене середовище, у якому вона може почуватися захищеною та працювати у своєму режимі й відповідно до своїх здібностей, а також забезпечити комунікацію з рештою дітей у колективі.

Для покращення освітнього процесу дітей з ОПП, в закладі освіти була створена ресурсна кімната, в якій освітній процес, спрямований на гармонійний емоційний, психічний та фізичний розвиток. Навчання у ресурсній кімнаті базується на індивідуальних потребах, що має на меті допомогти дитині усунути фактори, які перешкоджають навчанню у загальноосвітньому класі.

Всі діти з ООП для соціалізації залучаються до проведення різних шкільних заходів, беруть активну роль у житі класу.

Навчальні матеріали та завдання

Усі матеріали містять не лише текстову частину, але і яскраві картинки, фотографії, схеми.

Використання діалогів та сюжетів улюблених героїв для пояснення теми уроку.

Виконання завдань за допомогою комп’ютера (наприклад, якщо дитині складно писати ручкою, але вона вміє й хоче висловлювати свою думку письмово).

Використання під час занять дидактичних матеріалів.