Проект "Афлатот"

Робота триває

У 2021 – 2022 навчальному році педагогічний колектив нашого дошкільного закладу продовжує планомірну, послідовну роботу щодо інтеграції в освітній процес основ соціальної і фінансової грамотності дошкільників за програмою «Афлатот».

Вихователі груп продовжують роботу щодо оновлення розвивального середовища, поповнення його іграшками, атрибутами до сюжетно-рольових ігор та іншими матеріалами.

Завдання програми Афлатот успішно реалізуються під час організованої навчально-пізнавальної діяльності та інших видів дитячої діяльності протягом усього дня. Найбільш вдалими засобами реалізації, на сьогодні, є дидактичні та творчі ігри, предметно-практична діяльність, вирішення проблемних ситуацій, перегляд відео сюжетів, які відображають працю людей на підприємствах, що виробляють різні товари; розширюють уявлення дітей про працю людей сфери торгівлі та сфери обслуговування тощо. Окрім того, вихователі намагаються оптимізувати роботу з батьками, щодо необхідності постійного залучення дітей до вирішення проблем, пов’язаних з економікою та фінансовими проблемами сім’ї.

Продовжують працювати гуртки «Дбайливі господарі і господарки» (для дітей 5-го року життя) та «Маленькі фінансисти» (для дітей 6-го року життя).

Не втратили своєї актуальності акції, тематичні дні та тижні, свята та розваги економічного змісту, які традиційно проводяться у дитячому садку.

Проведено акції:

- «Макулатуру збираємо – ліс зберігаємо»;

- «Квіточко, живи!»

- «Допоможемо пташині зиму зимувати»;

- «Збережемо ялинку»;

Проведено Всесвітній день заощаджень, Тиждень фінансової грамотності, Тиждень енергозбереження, «Тиждень толерантності». У березні сплановано проведення Тижня грошей.

Творчі роботи, виготовлені руками батьків, вихователів та дітей із підручних матеріалів та речей, які вже були у вжитку, будуть представлені на виставці «Старим речам - нове життя» у березні.

Завдяки інтеграції в освітній процес програми «Афлатот» компетентність дошкільників за освітньою лінією «Дитина в соціумі» має стабільно достатній рівень.


Наші напрацювання за час впровадження:

Розроблено:

- методичні рекомендації щодо проведення Всесвітнього дня заощаджень у дошкільному закладі

Складено:

- авторську парціальну програму соціально-економічного розвитку дітей дошкільного віку «Малюк та економіка»;

- авторські програми гуртків економічного спрямування:

«Дбайливі господарі та господарки» для дітей 5-го року життя; «Маленькі фінансисти» для дітей 6-го року життя;

- перспективний план проведення екскурсій соціально-економічного спрямування з дітьми 4-го, 5-го та 6-го р.ж. на навчальний рік;

Підібрано відеотеку та банк казок економічного спрямування;

Створено газету для дітей та дорослих «Уроки Афлатуна»;

Поповнено розвивальне середовище дидактичними іграми, посібниками, атрибутами до сюжетно-рольових ігор;

Виготовлено лепбуки:

«Я пізнаю себе», «Моя сім’я», «Я, мої друзі та інші люди», «Моє місто», «Я та гроші», «Я та світ професій», «Я – член суспільства»; «Я бережливий та ощадливий»; «Подорож маминої сумки» для роботи з дітьми різного віку;

Зібрано матеріали з досвіду роботи вихователів з тем:

«Формування уявлень про гроші у дітей дошкільного віку;

«Формування поняття «потреби» у дітей дошкільного віку засобами дидактичних ігор»;

«Формування уявлень про професії дорослих у дітей дошкільного віку»;

«Формування уявлень про товари і послуги у дітей дошкільного віку»;

«Рання профорієнтація дошкільників засобами дидактичної гри»;

«Економічне виховання дошкільників засобами казки».


Тиждень грошей.mp4
Звіт Тиждень грошей.doc
План Тижня грошей 2021.doc

Впровадження основ соціальної та фінансової освіти дітей дошкільного віку за програмою «Афлатот»

Створюємо майбутнє відповідально й ощадливо!

Відповідно до меморандуму про співпрацю у сфері дошкільної освіти між Міністерством освіти і науки України та міжнародною фундацією «Aflatoun International» (Королівство Нідерландів) освіта України взяла участь у Міжнародному проекті соціальної та фінансової освіти дітей 3-18 років «Афлатун». Зміст проекту розроблено у Нідерландах і сприяє соціальній адаптації дітей та формує у них навички правильного використання та економії коштів. Він спрямований на розвиток самосвідомості, підприємницького духу, дбайливого поводження з ресурсами.

Запропонований проект соціально-фінансової освіти й виховання побудовано на пріоритетах і методичних ідеях всесвітнього руху із соціальної та фінансової освіти дітей у віці 3–18 років і втілюється у програмах: «Афлатот» (3– 5 років), «Афлатун» (6–14 років) і «Афлатін» (15–18 років). Ці програми пояснюють дітям основи бюджетування власних коштів, вчать бути ощадливими та приймати виважені рішення. Навчаючись за цими програмами, діти отримують рекомендації й навички як правильно розпорядитися своїми грошима, подолати складні фінансові й матеріальні обставини, у яких дехто з них та їхні родини перебувають, а також зможуть досягти добробуту в майбутньому.

Згідно з наказом МОН України № 46 від 22.01.2016 р з метою упровадження в навчально-виховний процес дошкільних навчальних закладів основ соціальної і фінансової освіти дітей дошкільного віку дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Чебурашка» обрано як один з п’яти закладів у Сумській області для впровадження програми «Афлатот» в освітню діяльність у 2016-2018 навчальних роках. Наш дошкільний заклад є базовим в м. Глухів з впровадження міжнародної програми соціальної та фінансової освіти дітей дошкільного віку «Афлатот».

Майбутнє кожної людини у її власних руках. Очевидним є те, що виховання соціально – відповідальних та освічених у фінансовій сфері дітей робить їх спроможними змінити власне життя та світ довкола на краще, тим самим збільшуючи шанси на успішне й щасливе майбутнє. Допомогти дітям усвідомити їх потенціал для того, щоб зробити світ кращим за допомогою освіти – ось основна місія «Афлатуна». Особлива необхідність фінансового навчання постає все більш очевидною в останні роки. Незважаючи на те, що ми живемо у світі з швидко перемінними економічними умовами, діти і дорослі у всьому світі мають дуже низький рівень фінансової грамотності, школи і вчителі часто не мають можливостей для вирішення цієї проблеми. Внаслідок недостачі знань у сфері фінансів, діти та молодь часто стають жертвами соціально, екологічно та економічно нестійких моделей споживання. Міжнародний проект «Афлатун» вирішує ці проблеми шляхом створення програм комплексного соціального та фінансового навчання для дітей, щоб допомогти їм протистояти подібного роду труднощам. Саме тому міністерство освіти і науки України спільно з Міжнародною фундацією «Aflatoun International» розпочало упровадження програми соціальної та фінансової освіти дітей дошкільного віку «Афлатот». Дана програма допомагає дошкільнятам усвідомити, хто вони є і як слід взаємодіяти з іншими людьми, надихає дітей вивчати свої права і обов’язки, вчить планувати бюджет, раціонально використовувати ресурси, оцінювати наявні можливості, формує підприємницькі здібності, а також акцентує увагу на ролі сім’ї та сімейних цінностей у вихованні.

Програма «Афлатот» заснована на п'яти ключових елементах. Особливий наголос робиться на першому з ключових елементів - на особистісному розумінні і вивченні, використовується як самодостатня програма. Особистісне розуміння відіграє провідну роль у формуванні самосприйняття до того, як дитина пройде далі у вивченні соціальних і фінансових складових. Таким чином ефективність програми «Афлатот» передбачає включення модулів з п'яти розділів. Ми добираємо модулі, які найбільш доречні для кожної вікової групи.

Розділи та модулі

Програма «Афлатот» розділена на п'ять основних розділів. Це:

Розділ 1: Ти, Я і Афлатун: Розвиток позитивного і сприятливого сприйняття своєї особистості

Розділ 2: Я і моя сім'я: Турбота про людей, яких ми любимо

Розділ 3: Я і мої друзі: Допомагаючи один одному

Розділ 4: Я і суспільство: Живемо і працюємо разом

Розділ 5: Я і гроші: Витрачаємо, накопичуємо і ділимося

Програма «Афлатот» розглядається як додатковий навчальний курс до освітньої програми для дітей від 2 до 7 років «Дитина», розробленої відповідно до Базового компонента України, з упором на вміння і навички у сфері соціальної та фінансової освіти. У зв'язку з цим ми гармонійно включаємо розділи та модулі програми «Афлатот» в освітній процес закладу. Цей курс допомагає дітям усвідомити, хто вони і як взаємодіяти з іншими людьми; він акцентує увагу на ролі сім'ї та сімейних цінностей; він надихає дітей вивчати свої права і обов'язки; він допомагає дітям ознайомитися з поняттями «гроші» і «можливості», використовуючи методику активної участі, відходячи від стандартних способів навчання дітей.

17 березня є днем народження вогняної кульки з космосу на ім’я Афлатун. Саме він, веселий, добрий та кмітливий герой спонукає дітей досліджувати навколишній світ та взаємодіяти з ним. Девізом Афлатуна є: «Досліджуй, думай, вивчай та дій».

Програма «Афлатот» впроваджується у діяльність закладу з вересня 2016 року. За період, який минув з початку роботи за Програмою, значно змінилося розвивальне предметно-ігрове середовище, оновилося дидактичне забезпечення освітнього процесу, істотно покращився показник рівня соціально-фінансової компетентності дітей дошкільного віку.

Результатом роботи за 2016 – 2017 навчальний рік є розроблений членами творчої групи, під безпосереднім керівництвом вихователя-методиста, проект авторської програми соціально-економічного розвитку дітей дошкільного віку «Малюк та економіка», інструктивно-методичний посібник «Моніторинг соціально-фінансової компетентності дітей дошкільного віку за програмою «Афлатот» та розроблені педагогами закладу програми гуртків економічного спрямування: «Дбайливі господарі та господарки» для дітей 5-го року життя (укладачі Андріяш Т.О., Веракса Т.П.), «Маленькі фінансисти» для дітей 6-го року життя (укладачі Козлова І.Б., Костюченко В.В.).

Заслуговують на увагу матеріали з досвіду роботи вихователів дошкільного закладу з проблеми економічного виховання дошкільників:

«Формування уявлень про гроші у дітей дошкільного віку» - вихователь Костюченко В.В.;

«Формування поняття «потреби» у дітей дошкільного віку засобами дидактичних ігор» - вихователь Галушко О.В.;

«Формування уявлень про професії дорослих у дітей дошкільного віку» - вихователь Козлова І.Б..

Останні новини

Серпень: розпочато випуск економічної газети для дітей та дорослих «Уроки Афлатуна».

---------

Вересень: почали працювати гуртки економічного спрямування:

- «Дбайливі господарі та господарки» для дітей 5-го року життя – група «Калинонька» (вихователі Андріяш Т.О., Веракса Т.П.);

група «Сонечко» (вихователі Максимова Т.В., Шрамченко Н.В.);

- «Маленькі фінансисти» для дітей 6-го року життя – група «Веселі малюки» (вихователі Козлова І.Б., Костюченко В.В.).

---------

Жовтень:

з 02.10.2017 по 06.10.2017 було проведено Тиждень енергозбереження.

Мета проведення:

- формування навичок раціонального та ощадливого використання електричної енергії;

- ознайомлення з енергозберігаючими технологіями та пропаганда енергозбереження серед працівників та батьків вихованців;

- сприяння вихованню екологічної свідомості, бережливого ставлення до природних ресурсів у дошкільників.

Протягом тижня в кожній віковій групі проходили тематичні заняття, хвилинки бережливості, розваги. Вихованці разом з батьками та педагогами виготовили гасла та плакати, які закликали до необхідності енергозбереження.

-------

31 жовтня у дошкільному закладі пройшов Всесвітній день заощаджень.

Основними завданнями, які були реалізовані протягом Дня, стали:

- підвищення рівня соціально-фінансової освіти всіх учасників освітнього процесу шляхом залучення їх до різноманітних заходів; формування у них ощадливого ставлення до всього, що маємо і використовуємо;

- створення умов для набуття дітьми необхідних навичок повторного використання ресурсів, їх заощадження та зберігання;

- активізація роботи з батьками з питань ощадного ведення домашнього господарства та залучення до його ведення своїх дітей.

Відповідно до спланованих заходів, була проведена робота з дітьми, педагогами та батьками вихованців. Заключним етапом роботи в цей день став благодійний ярмарок «Назустріч мрії».

--------

Листопад:

7 листопада, в рамках обміну досвідом щодо шляхів впровадження програми «Афлатот», на базі дошкільного закладу відбулося засідання обласної методичної студії «Соціально-економічна освіта дошкільників – сучасний погляд» для спеціалістів управлінь (відділів) освіти, методистів дошкільної освіти Р(М)МК, педагогів дошкільних навчальних закладів міста Глухова, Кролевця, Конотопа, Охтирки, Сум. Були також запрошені педагоги з інших міст та районів північного регіону Сумської області.

Учасників заходу привітали: методист з дошкільного виховання навчально-методичного відділу координації освітньої діяльності та професійного розвитку Сумського СОІППО Міщенко Л.Б., начальник відділу освіти Глухівської міської ради Васянович Л.Г., завідувач дошкільного закладу Максимова І.І. та вихованці ДНЗ.

В ході роботи, присутні ознайомилися з ходом впровадження Програми, облаштуванням та методично-дидактичним забезпеченням економічних осередків у групах, спостерігали за роботою вихователів з дітьми.

Вихователь Шрамченко Н.В. провела з дітьми середнього дошкільного віку інтерактивну гру «Як навчитися заощаджувати»; вихователь старшої групи Костюченко В.В. – гру стратегію «На що варто витрачати гроші».

Романовська Н.В., заступник керуючого відділення Приватбанку, провела з учасниками заходу тренінг «Управління особистими фінансами».

В ході пленарної частини досвідом упровадження Програми ділилися гості.

Робота пройшла в атмосфері відкритості та доброзичливості.

31 жовтня День заощаджень.mpg