Мета: поглибити знання дев’ятикласників про основні типи підрядних обставинних частин, їх місце в складнопідрядних реченнях відповідно до головної частини; формувати загально пізнавальні вміння знаходити в тексті складнопідрядні речення з підрядними обставинними, аналізувати їх, правильно інтонувати ці синтаксичні конструкції; розвивати творчі вміння трансформувати, моделювати, конструювати складнопідрядні речення з різними типами підрядних обставинних; розвивати інтерес до творчості поетеси Зої Красуляк.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань, умінь та навичок.
Епіграф: Поезія – це завжди неповторність,
Якийсь безсмертний дотик до душі.
Ліна Костенко.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Формування позитивної установки.
Прослуховування музичного запису пісні на слова Зої Красуляк «Кохана, коханий».
Ось так, трохи незвично, але весело розпочинаємо ми сьогоднішній урок. Тема кохання завжди хвилює серце. А подарувала нам ці приємні хвилини Зоя Красуляк. Авторка пише про любов, про людей свого села, їхні проблеми. У любові до природи виявляється її лірична душа. Поезії щирі і зворушливі, просякнуті глибинним оптимізмом. Цими намистинами і прикрасимо наш урок.
ІІІ. Оголошення теми, цілей уроку.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Які три види складнопідрядних речень ви знаєте?
( з підрядними означальними, з’ясувальними, обставинними)
Які види обставинних складнопідрядних речень ми з вами вивчили? (дивіться вище, після відео)
V. Виконання системи практичних завдань дослідницького характеру.
Лінгвістична гра «Четверте зайве»
Записати в зошиті, поставити пропущені розділові знаки і проаналізувати записані речення. З’ясувати, яка синтаксична конструкція є зайвою. Свій вибір обґрунтувати.
Вона мене просила - не забудь
Той край де вперше крик почувся твій.
А я кричу крізь сни свої і ночі
Що я тебе мій братику люблю…
Я не могла тебе не бачити хвилини
А вже минули місяці й роки.
А коли шкільний вік пригадаємо
То в душі відчуваєм тепло.
2. Установити відповідність між складнопідрядними реченнями з підрядними обставинними й типами їх
Типи підрядних частин
Речення
1. Умови А. Прокиньсь, мій ангеле, прокиньсь,
Бо ти заснув на варті мого щастя…
2. Часу Б. І я тоді ще на життя надіюсь,
Коли в дитинство спогад порина.
3. Причини В. Як не маєш крилець зроду –
Вчися серцем ти літать.
4. Місця Г. Свій рідний край в обіймах заколишу,
Щоб веселіш співалось солов’ям.
5. Мети Д. Поклич мене в осінню заметіль,
Де лист востаннє віддається вітру.
6. Порівняльне Е. Шовковий полиск неба потемнів,
Ніби хтось вогню придав ландшафту.
4. Дослідження – трансформація.
Із простих речень з відокремленими обставинами змоделювати складнопідрядні. Визначити тип підрядної частини. Накреслити схеми.
Тебе закутали літа у сивину, сховавши пишне золото колишнє.
Оплакую втрату, коханий, згадавши тепло твоїх рук.
Христос воскрес з полону смерті, відкривши стежку до безсмертя.
А стерня іскриться золотаво, на світанні випивши росу.