березень


1 березня - Всесвітній день імунітету 

Бібліотечна довідка

    Перший день весни було обрано Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) невипадково. Довга зима, недостатня кількість сонячного світла суттєво послаблюють організм: уповільнюється процес обміну речовин, виснажується запас вітамінів та мінеральних речовин, зменшується опірність інфекціям.

    Імунітет – це здатність організму протистояти шкідливим впливам зовнішнього та внутрішнього середовища. Це система захисту організму, що охороняє здоров’я.

Імунна система створена так, що вміє до всього пристосовуватись і від усього нас захищати. Імунна система людини формується ще в утробі матері. А першою речовиною, що стимулює імунітет, є материнське молоко. Тому дуже велике значення має грудне вигодовування: із грудним молоком в організм дитини надходять і захисні антитіла матері.

   Потім імунітет накопичується організмом протягом усього життя після перенесених хвороб чи щеплень – це набутий імунітет. Крім того, людина має і вроджений імунітет – це генетично успадкована несприйнятливість до хвороби.

      ГОЛОВНИМИ РУЙНІВНИКАМИ ІМУНІТЕТУ ВВАЖАЮТЬСЯ:
• часті стреси;
• голодування та нераціональне харчування;
• постійні недосипання;
• довге перебування на сонці;
• надто великі фізичні навантаження або навпаки, сидячий спосіб життя;
• дефіцит вітамінів та мікроелементів;
• перенесені травми, опіки, операції;
• забруднення навколишнього середовища;
• безконтрольне вживання ліків;
• шкідливі звички – куріння, алкоголь, наркотики.

    Основними ознаками неполадок в імунній системі є: часті застудні захворювання, що тривають понад 2 тижні бронхіти, запалення в носоглотці, тривала підвищена субфебрильна (37-38 градусів) температура, розлад шлунково-кишкового тракту. Якщо у Вас спостерігається будь-яка з перелічених вище ознак, неодмінно зверніться до лікаря!

       І найголовніше – треба завжди прислухатися до свого організму та допомагати йому!

      А Всесвітній день імунітету – ще одна нагода задуматися про своє здоров’я та вжити всіх заходів для його зміцнення.

1 березня - Всесвітній день цивільної оборони 

Бібліотечна довідка

     В 1931 році з ініціативи декількох держав французький генерал медичної служби Жорж Сен-Поль заснував у Парижі „Асоціацію Женевських зон” – „зон безпеки” для створення шляхом двосторонніх і багатосторонніх угод локальних зон безпеки в усіх країнах, яка потім була перетворена на Міжнародну організацію цивільної оборони (МОЦО). В 1972 році МОЦО отримала статус міжурядової організації. Зараз в МОЦО входять 50 країн, ще вісім держав мають статус спостерігача. Участь України в МОЦО в якості спостерігача оформлена згідно з дорученням Прем`єр-міністра України від 25.07.1998 р.

       Всесвітній день цивільної оборони відзначається з метою пропаганди знань про цивільну оборону і підняття престижу національних рятувальних служб. День 1 березня був обраний не випадково. Саме в цей день набрав чинності устав МОЦО, який схвалили 18 держав. 

3 березня – Всесвітній день письменника 

Бібліотечна довідка

    Всесвітній день письменника святкують не лише романісти, прозаїки, поети, памфлетисти, публіцисти, фантасти, фейлетоністи, новелісти, есеїсти та інші майстри пера, а й журналісти, критики, культурологи, історики, блогери, викладачі, студенти та випускники філологічних навчальних закладів, любителі читання.

У цей день вони збираються, щоб обговорити тенденції сучасної літератури, нагородити найталановитіших авторів, послухати нові вірші та уривки з романів своїх колег.

Історія свята

Професія письменника з’явилася багато століть тому, але майстри слова отримали своє свято лише в січні 1986-му на засіданні 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу.

ПЕН-клуб, до слова, був заснований у 1921-му. Назва організації – абревіатура, утворена першими літерами англійських слів poets- поети, essayists – нарисовці, novelists – романісти. Ідея створення належить англійській письменниці Кетрін Емі Доусон-Скотт.

Першим президентом ПЕН-клубу став Джон Ґолсуорсі. В 1923-му відбувся перший конгрес ПЕН-клубу в Лондоні, в той час ПЕН-центри були створені у 11 країнах світу. Сьогодні подібні центри діють в 130 країнах.  

ПЕН-клуб виступає на захист принципів свободи інформації всередині кожної країни та між усіма країнами.

В Україну свято прийшло аж у 2012-му завдяки ініціативі української письменниці Лариси Ніцой.

В Україні існує Національна спілка письменників України (НСПУ) – добровільна творча організація професійних літераторів України: поетів, прозаїків, драматургів, критиків і перекладачів. НСПУ має власне книжкове видавництво – «Український письменник» (раніше – «Радянський письменник»). У Будинку письменників працює одна з кращих в Україні бібліотек з книжковим фондом у понад сто десять тисяч томів.

9 березня - день народження Тараса Григоровича Шевченка 

Бібліотечна довідка

    Тарас Шевченко сьогодні, як ніколи, близький нам своїм незборимим прагненням свободи, волі й переможного духу! Кобзар сприймається як сучасник, попри те, що сьогодні вже 209-й день його народження...Він став Пророком для багатьох поколінь українців. Нині заклик поета: «кайдани порвіте і вражою злою кров’ю Волю окропіте!» лунає гучно як ніколи! Українці вперто боротимуться і будуть панувати в своєму рідному краї, бо: «Не вмирає душа наша, Не вмирає воля. І неситий не виоре На дні моря поле!», 

Його непересічна постать особливо актуальна сьогодні, коли Україна знову бореться із російським імперіалізмом за свою Незалежність, за своє майбутнє. Його незламність, його українська ідентичність, його досвід протистояння царизму, чутливість до життя звичайних людей – особливо важать у наші непрості часи.

Маловідомі факти про Тараса Шевченка

Слова Тараса Шевченка, що надихають та допомагають боротися за Україну:

Джерело: https://tsn.ua/ukrayina/sogodni-209-richnicya-z-dnya-narodzhennya-tarasa-shevchenka-2281507.html 

12 березня 2023 року– 160 років від дня народження Володимира Івановича Вернадського 

Бібліотечна довідка

1863 народився Володимир Вернадський (1863-1945), природознавець, філософ, мислитель, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології; перший президент Національної академії наук України. Академік АН СРСР (1909) та АН УРСР (1919), Паризької АН, Чеської АНМ. Член НТШ. Основоположник теорій біосфери й ноосфери. Збагатив науку глибокими ідеями, зокрема про роль живих організмів у геохімічних процесах, висунув ряд наукових положень важливого практичного значення: пошуків радіоактивних мінералів, визначення абсолютного віку гірських порід та ін. Він – автор понад 400 наукових праць, опублікованих за життя, сотень інших, опублікованих пізніше і ще не опублікованих. Закінчив природниче відділення фізико-математичного факультету Санкт-Петербурзького університету (1885). У 1888–1890 подорожував Європою, вивчаючи музеї Парижа та Лондона, працював у Мюнхені й Парижі. Великий вплив на Вернадського мали дружні стосунки з М. Драгомановим. В. І. Вернадський справив глибокий особистий вплив на формування в Україні національної наукової системи і національної системи вищої освіти.

Один із засновників та 1-й президент УАН (1918–1921). В. І. Вернадський розробив життєздатну, далекоглядну модель Академії. Згідно з його задумом, Академія має задовольняти такі важливі вимоги: 1) національні (допомагати зростанню української національної самосвідомості та української культури), 2) державні (сприяти підвищенню продуктивних сил країни і людини) і 3) місцеві (бути якнайтісніше пов’язаною зі звичайними питаннями практичного життя). В організацію академічного життя В. І. Вернадським також покладено три головні принципи: державний статус, самоврядність Академії у наукових справах, гармонійне поєднання природничих, технічних і соціогуманітарних наук. Реалізація цієї моделі невдовзі перетворила Академію на головну наукову установу України і визнаний у міжнародному середовищі центр фундаментальних досліджень, що відіграло величезну роль у формуванні науково-технічного і економічного потенціалу України у 20 столітті.

Засновник 1-ї наукової бібліотеки в Україні (нині НБУ ім. В. Вернадського). Як і в модель створюваної Академії, так і в модель бібліотеки він заклав організаційні принципи установ загально-національного і світового значення, зокрема, бібліотека мала бути триєдиним комплексом – бібліотечним, інформаційним, освітнім. В.Вернадський вникав у всі деталі бібліотечної справи: від обміну літературою, організації читальних залів і каталогів до наукової бібліотечної роботи. Особисто займався комплектуванням, закупівлею бібліотечних колекцій, організацією передачі Національній бібліотеці бібліотек закритих установ, видачею охоронних грамот для бібліотек, посилав гінців за кордон для пошуків і закупівлі найновішої літератури чи рукописів та стародруків. Концепція Національної бібліотеки була викладена у "Відозві від Тимчасового Комітету для заснування Національної бібліотеки Української Держави в Києві". Спеціальним завданням ставилося закласти українське відділ (Ucrainica), присвячений літературі про Україну та український народ, і в ньому збирати все, що друкувалося будь-коли і будь-де українською мовою, літературу, писану всіма мовами про історію і культуру українського народу, про народи, які живуть на території України, про природу України та ін. На основі записки Вернадського розроблено й прийнято Статут бібліотеки. Встановлювалась загальнодоступність і безплатне користування бібліотечними фондами. До обов'язків бібліотеки входила підготовка зведеного каталогу, де б були відображені книжки всіх книгозбірень України. На неї поширювалися всі пільги, що передбачалися для Академії. З ініціативи В. Вернадського було встановлено, що Національна бібліотека одержує безплатно по два примірники всіх видів видань з усіх друкарень України. У 1920–1930 роки в бібліотеці працювали відомі українські вчені: Д. Балика, Г. Житецький, Б. Зданевич, В. Козловський, Ф. Максименко, С. Маслов, Ю. Меженко, С. Постернак, П. Попов, М. Сагарда, Є. Ківлицький, М. Ясинський та ін. Вони створили не тільки бібліотечну , а й наукову установу, яка мала всебічно, ґрунтовно вивчати книгу.

Як учений-мислитель В. І. Вернадський піднявся до масштабних світоглядних узагальнень: розробив вчення про біосферу Землі, став разом із французькими вченими Е. Леруа і П.-Т. де Шарденом основоположником вчення про ноосферу. Зокрема, лекції В. І. Вернадського з геохімії в Сорбонні у 1922–1923 роках дали поштовх Леруа і де Шардену до розроблення теорії ноосфери. Головною рисою біосфери, як вважав вчений, є те, що у ній існує велика геологічна, можливо, космічна сила, планетарна дія якої не береться до уваги в уявленнях про космос, таких, що мають наукову основу. Цією силою є розум людини, спрямована й організована воля її як істоти суспільної. Отже біосфера під впливом освіченої людини з часом перетворюється в ноосферу – сферу розуму. В останній своїй опублікованій праці "Несколько слов о ноосфере" (1944) В. І. Вернадський визначив кілька умов, які необхідні для становлення ноосфери. По-перше, людство має бути єдиним в інформаційному відношенні. По-друге, оскільки ноосфера – явище всепланетне, людство повинне прийти до повної рівності рас, народів, незалежно від кольору шкіри. По-третє, ноосфера не може бути збудована до припинення війн між народами світу.

Президією НАН України заснована премія ім. Вернадського; 2003 – Золота медаль ім. Вернадського як найвища нагорода НАНУ.

Джерело: http://www.nbuv.gov.ua/node/4825

14 березня – День українського добровольця

Бібліотечна довідка

    Щороку 14 березня в Україні відзначається День українського добровольця.   Не заради орденів, а за покликом сердець взялися у 2014 році за зброю тисячі українців, коли над Україною нависла смертельна загроза. День установлений 17 січня 2017 року Верховною Радою України для вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.

Історія свята

Дата 14 березня була обрана не випадково. Саме в цей день у 2014 році на тренувальну базу в Нових Петрівцях з Майдану Незалежності вирушили перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану для формування першого добровольчого батальйону. Саме тоді була зафіксована рекордна явка у військкомати країни. Люди приходили самі, не чекаючи на отримання повістки. Інші – чоловіки й жінки, самоорганізувалися в батальйони й вирушили на Схід. Саме завдяки добровольцям – їхній мужності, відданості національним інтересам і щирому патріотизму вдалося зупинити російського агресора, дати змогу мобілізувати сили в тилу й озброїти армію.

Україна переживає найбільше випробування у своїй новітній історії – повномасштабну збройну боротьбу з російським агресором за власну незалежність і територіальну цілісність. 

 Нині добровольцем став увесь український народ: ті, хто прийшов до центрів комплектування та поповнив ряди Збройних Сил України; ті, хто став до лав територіальної оборони; ті, хто всіляко допомагає захисникам і готовий стати до їхніх лав завтра. 

    Українські добровольці стали гордістю українського народу!!!

 14 березня - Міжнародний день математики 

Бібліотечна довідка

Щорічно 14 березня відзначається нове наукове свято – Міжнародний день математики. Подію створив Міжнародний математичний союз у листопаді 2019 року на конференції ЮНЕСКО. Дата святкування обрана на честь Міжнародного дня «Пі» та, власне, перших трьох знаків цієї математичної константи (3.14 за американською системою запису). Вперше День математики відзначили у 2020 році.

Цікаві факти:

 15 березня - Всесвітній день сну 

Бібліотечна довідка

Щорічно, кожну другу п’ятницю повного тижня березня напередодні дня весняного рівнодення відзначається Всесвітній день сну (World Sleep Day).

Уперше він проводився у 2008 році й був покликаний привернути увагу людей до поширеної проблеми – порушення сну, а також пропагувати безперечну користь правильного та повноцінного сну для здоров’я.

Для попередження виникнення й загострення хронічних захворювань Міністерство охорони здоров`я України рекомендує дорослим 18-60 років спати щонайменше 7 годин на добу. Людям віком до 65 років потрібно до 9 годин сну, а старшим за 65 – 7-8 годин сну на добу.

Як поліпшити якість свого сну?

Необхідно дотримуватися простих правил гігієни сну:

1      Лягайте спати і прокидайтесь в один і той самий час (навіть у вихідні);

2      Денний сон не має перевищувати 45 хвилин;

3      Відмовтеся від куріння й не зловживайте алкоголем, особливо перед сном;

4      Не вживайте важку, гостру або солодку їжу за 4 години, а кофеїн – за 6 годин до сну;

5      Уникайте надмірних фізичних навантажень перед сном;

6      Вимкніть електронні пристрої щонайменше за 30 хвилин до сну;

7      Використовуйте ліжко лише за призначенням – ­ у ньому не слідчитати, працювати за комп’ютером або вживати їжу;

8      Забезпечте в спальні комфортний температурний режим та регулярно її провітрюйте;

9      Зменште освітленість у кімнаті, найкраще спати в повній темноті;

10  Постільні приналежності (матрац, подушка й білизна) мають бути зручними і приємними.

Чому проблема безсоння так актуальна?

Усе тому, що понад 50% людської популяції страждає від тих чи інших порушень сну!

Також проблема безсоння, на даний момент, є ще більш актуальною через те, що цей симптом часто зустрічається в людей, які перехворіли на коронавірусну хворобу (COVID-19). Такий феномен отримав назву «постковідний синдром».

20 березня - Міжнародний день щастя 

Бібліотечна довідка

20 березня кожного року світ відзначає молоде, проте важливе свято – Міжнародний день щастя. Подію започаткувала Організація Об’єднаних Націй 28 червня 2012 року. З ініціативою створення Дня щастя виступив Джейм Ілайен у 2011 році, одразу зазначивши, що день весняного рівнодення як мить відновлення дуже підходить для святкування.

Генеральна Асамблея ООН  встановила відзначення Міжнародного дня щастя з метою нагадати урядовим організаціям, що під час визначення показників добробуту нації важливо враховувати рівень щастя, бо виключно економічні показники не відображають реальності.

Міжнародний день щастя має за мету звернути увагу людства до щастя та нагадати, що прагнення до щастя – визначальне і невід’ємне бажання кожної людини на планеті.

21 березня - Всесвітній день поезії

Бібліотечна довідка

Прийнято говорити, що поезія – це загущеність думки й почуття….. Іван Франко назвав поезію «кристалізацією» життя; Ліна Костенко пише «Поезія - це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі»…

 Символічним знаком поезії, як відомо, є крилатий кінь – Пегас, адже «крилатість» - одна з важливих її якостей. 21 березня рішенням генеральної конференції ЮНЕСКО був призначений Всесвітній день поезії. Це свято відзначається з 1999 року. Представники ЮНЕСКО вважають, що поезія була і залишається найважливішою частиною сучасного мистецтва. Тому людство повинно навчитися цінувати поетичні рядки і знаходити в них справжнє багатство.

Немає відповіді на питання, в чому секрет поетичних чарів. Поезія залишається загадкою. Тим більше вона вабить читачів. Навіть той, хто кричить: «-Не люблю віршів всіляких поетів!», мабуть, просто не читав шедеврів. Інакше обов'язково знайшов би собі поетів до душі.

 22 березня - Всесвітній день водних ресурсів

Бібліотечна довідка

Генеральна асамблея ООН оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів. Метою проведення цього Дня є підвищення рівня обізнаності про значення і важливість води для продовження життя на Землі, а також про те, як раціональне використання водних ресурсів сприяє підвищенню рівня економіки і соціального добробуту. З 1993 року офіційно на всій планеті стали святкувати Всесвітній день води. Цього дня організації із захисту довкілля звертається до всіх держав, що існують на планеті, із закликом приділяти більше уваги захисту водних ресурсів планети і проводити конкретні дії на національних рівнях. У червні 1999 року на ІІІ Конференції міністри екології і охорони здоров’я 35 європейських країн, у тому числі й України, підписали Протокол про проблеми води і здоров’я, зобов’язавшись оберігати своїх громадян від захворювань, пов’язаних із забрудненням води, захищати водні ресурси, створювати системи усунення небезпечних ситуацій.

 23 березня - Всесвітній день метеорології

Бібліотечна довідка

   23 березня – Всесвітній день метеорології. Це свято відзначається на честь заснування Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) 23 березня 1950 року.

Основною метою ВМО є сприяння всесвітньому співробітництву у створенні мереж станцій для метеорологічних спостережень. Без їхньої безпрецедентної роботи, з реєстрації погоди в масштабах всієї країни, прогнози погоди сьогоднішньої якості були б неможливими.

Девіз 2023 року: "Майбутнє погоди, клімату та води для наступних поколінь".

26 березня - День Національної гвардії України

Бібліотечна довідка

Згідно з Указом президента День Національної гвардії України є офіційним святом національного значення. Як самостійна силова структура Нацгвардія існувала з 1991 по 2000 роки, а як військове формування з правоохоронними функціями на базі Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України із залученням нових військових кадрів на добровольчій основі — з 13 березня 2014 року.

Безпосереднє військове керівництво Національною гвардією України здійснює командувач Національної гвардії України, який призначається та звільняється Верховною Радою України за поданням Президента України.

Законом передбачена максимально допустима кількість військовослужбовців, що можуть перебувати у складі Нацгвардії – вона становить 60 000 осіб. До її складу увійшли внутрішні війська України, добровольці і патріоти, що стали на захист народу і державності України в один з найважчих моментів у новітній історії країни, посягань на її цілісність і суверенітет.