2024 rok

III tura "Przedszkolaków - zaczytanych dzieciaków" - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Pożegnalne spotkania z przedszkolakami w Lewinie Brzeskim

Wakacje to czas, na który wszyscy z utęsknieniem czekamy, ale jego nadejście wiąże się często z różnego rodzaju pożegnaniami. Dla Biblioteki 2. piętro w Lewinie Brzeskim trzecia i ostatnia tura "Przedszkolaków - zaczytanych dzieciaków" była swoistym pożegnaniem z najmłodszymi czytelnikami na okres wakacyjnych przygód.

Czytaj więcej o zajęciach...

Pożegnanie najstarszych grup przedszkolnych było połączone z wyprawą za ocean, podczas której dzieci poznawały ciekawostki o indiańskiej kulturze i brały aktywny udział w "Pow-wow", czyli w popularnym w Stanach Zjednoczonych "Zjeździe Plemiennym". Podczas pożegnalnego spotkania przeznaczonego dla średniaków został odczytany znany i lubiany wierszyk "Pstryk", który wprowadził dzieci w trudne zagadnienie, jakim jest prąd, ale z drugiej strony otworzył szeroki wachlarz ciekawych aktywności do wykonania z małymi naukowcami. Czterolatki entuzjastycznie żegnały się z bibliotekarzami biorąc udział w zajęciach, których bohaterem okazał się strach na wróble. Miał on spory problem z utrzymaniem się na swojej jednej nodze, ale wywiązał się śpiewająco z obowiązku pilnowania przed wróblami zasianych przez dzieci roślinek.

Na pamiątkę wszystkich ośmiu spotkań na ścianie bibliotecznej sali gier i zabaw zawisł długi na pięć metrów arkusz papieru, na którym każde dziecko biorące udział w zajęciach w Bibliotece pozostawiło po sobie mniejszy lub większy rysunek przedstawiający jego skojarzenie z wakacjami. To wspólne arcydzieło wszystkich przedszkolaków będzie ozdobą Oddziału dla Dzieci do końca okresu wakacyjnego.

Dziękujemy dzieciom i ich opiekunom za odwiedziny w Bibliotece przez wszystkie tury "Przedszkolaków - zaczytanych dzieciaków" i do zobaczenia w nowym roku szkolnym na kolejnych zaczytanych zajęciach.

"Biblioteka pod Dębami" w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Pierwsza edycja "Biblioteki pod Dębami" w Łosiowie

Na początku czerwca 2024 r. Biblioteka w Łosiowie we współpracy z Biblioteką w Strzelnikach zorganizowała po raz pierwszy "Bibliotekę pod Dębami” - plenerowe wydarzenie wzorowane na sztandarowej imprezie Biblioteki w Lewinie Brzeskim, która od lat odbywa się pod miejskim ratuszem.

Czytaj więcej o wydarzeniu...

Mieliśmy przyjemność bawić się i rywalizować na terenie Szkoły Podstawowej w Łosiowie. Serdecznie dziękujemy w tym miejscu Panu Dyrektorowi Stanisławowi Kowalczykowi za życzliwość, zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia.

Tematem przewodnim całej zabawy była "Książkowa Olimpiada" inspirowana Rokiem Polskich Olimpijczyków, który upamiętnia fakt, że 100 lat temu po raz pierwszy polscy sportowcy zdobyli medal na igrzyskach olimpijskich.

Nasze „igrzyska” rozpoczęli zaproszeni goście od przeczytania wierszy o tematyce sportowej. Mieliśmy zaszczyt i przyjemność posłuchać recytacji: Dyrektora Szkoły Podstawowej – Pana Stanisława Kowalczyka, Dyrektora Przedszkola w Łosiowe – Pani Anny Sawickiej, Księdza Proboszcza – Leszka Więcka, Bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej – Pani Ilony Lis, Wychowawczyni klasy I – Pani Grażyny Smolińskiej, Gospodyni Sekretariatu Szkolnego – Pani Teresy Strony, Sołtysa Łosiowa – Pani Małgorzaty Wieczorek-Smolińskiej oraz Członkini Rady Sołeckiej – Pani Doroty Mielnik. Za włożony wysiłek i czas poświęcony na uczestnictwo w pierwszej edycji „Biblioteki pod Dębami” nasi recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Zabawę rozpoczęliśmy od rozmowy na temat igrzysk, ich historii, symboli i znaczenia kół na fladze olimpijskiej. Zmagania przebiegały w trzech turach. Jako pierwsze rywalizowały ze sobą klasy trzecie, następnie klasy pierwsze i drugie, a jako ostatni wystąpili najmniejsi sportowcy, czyli przedszkolaki.

Dzieci starsze brały udział w kalamburach o tematyce sportowej. Była to pełna emocji rozgrywka nie tylko sportowa, ale również... taneczna. Każdy uczestnik mógł popisać się dokładnością i kreatywnością w wykonywaniu zadań. Wiele radości wzbudzały zadania specjalne, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Ponieważ wszystkie dzieci pracowały na sukces swojej drużyny, każdy otrzymał pamiątkowy medal „Mistrz wiedzy o sporcie”.

Najmniejsi uczestnicy swoją zabawę rozpoczęli od gimnastyki z książką, a następnie zmierzyli się z torem przeszkód, który zbudowany był nietypowo, bo z samych książek. Dzieci skakały, biegały i maszerowały, rywalizując ze sobą. Ostatnim zadaniem przedszkolaków było rozpoznanie dyscypliny sportowej po atrybutach, jakie zostały zgromadzone i ukryte pod kocykiem – największym zainteresowaniem cieszyły się wśród nich rękawice bokserskie. Przedszkolaki w nagrodę za wysiłek otrzymały od Pani Sołtys i Rady Sołeckiej przygotowane na tę okazję słodycze, za co serdecznie dziękujemy.

Wyrazy wdzięczności należą się również Pani Ilonie Lis za opiekę fotoreporterską i Panu Andrzejowi za nagłośnienie i pomoc techniczną.

Była to pierwsza edycja „Biblioteki pod Dębami” i mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się znowu.

XV GKR - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

„Bo fantazja jest od tego...”, czyli 15. spotkanie młodych recytatorów w Domu Kultury w Lewinie Brzeskim

Fantazja nie zna granic – o czym przekonali się wszyscy towarzyszący młodym recytatorom 4 czerwca 2024 r. w Domu Kultury w Lewinie Brzeskim podczas zmagań konkursowych. A wszystko to za sprawą XV Gminnego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Publiczną Szkołą Podstawową w Lewinie Brzeskim pod patronatem Burmistrza Lewina Brzeskiego Artura Kotary.

Czytaj więcej o konkursie...

Konkurs to duża impreza kulturalna w naszym mieście. Cieszy się od lat dużym zainteresowaniem. W tym roku nie było inaczej, wzięło w nim udział około 80 dzieci. Uczestnicy to przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych z gminy Lewin Brzeski. Konkurs pozwala rozwijać talenty, szerzy kulturę słowa oraz popularyzuje zarówno polską, jak i obcą literaturę. To także ćwiczenie autoprezentacji i przezwyciężania barier, tak istotne w czasach współczesnych. Bo spotkanie na żywo z publicznością to nie lada wyzwanie dla każdego, to również sprawdzian radzenia sobie ze stresem i tremą. Temu niełatwemu zadaniu sprostali niemal wszyscy uczestnicy. Hasło tegorocznych zawodów „Bo fantazja jest od tego...” otworzyło szeroki wachlarz różnorodności tekstów i mogliśmy się raczyć wspaniałymi interpretacjami wybranych na ten dzień utworów. 

W trakcie imprezy nie zabrakło czasu na wspomnienia. 15 lat istnienia konkursu przypomniała prezentacja multimedialna. Miło było zobaczyć recytatorów poprzednich edycji, dziś już starszych, dojrzalszych... Odbył się również występ wokalny grupy artystycznej pod kierunkiem pani Doroty Haręzy, który porwał nie tylko dzieci, ale i dorosłych niezapomnianymi przebojami muzycznymi.

Recytacje oceniane były przez Jury w składzie: panie Alicja Biesaga, Halina Lubacz, Krystyna Chmiel, Monika Szczypior i Alicja Brychcy. Wszystkie przedszkolaki otrzymały nagrody książkowe, a uczniowie zostali nagrodzeni książkami oraz bonami wartościowymi do sklepu Empik. Ponadto w każdej kategorii wiekowej przyznano specjalną Nagrodę Burmistrza Lewina Brzeskiego.

Oto laureaci tegorocznych zawodów w poszczególnych kategoriach:

I KATEGORIA WIEKOWA – PRZEDSZKOLAKI:

I miejsce: Ksawery Karaś (PP 2 Lewin Brzeski), Tymon Bankers (PP Skorogoszcz),

II miejsce: Nadia Kosmala (PP 1 Lewin Brzeski), Nikodem Pociurko (PP Skorogoszcz),

III miejsce: Zuzanna Szporek (PP 2 Lewin Brzeski), Nikola Jahn (PP 1 Lewin Brzeski),

Wyróżnienie: Dominik Dąbek (PP 1 Lewin Brzeski), Michalina Capenko (PP 2 Lewin Brzeski), Maja Rosik (PP 1 Lewin Brzeski), Antonina Adolf (PP 2 Lewin Brzeski), Zofia Kołodyńska (PP Skorogoszcz).

II KATEGORIA WIEKOWA – UCZNIOWIE KLAS I – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

I miejsce: Jakub Wesołowski (PSP Skorogoszcz),

II miejsce: Hanna Laszuk (PSP Lewin Brzeski),

III miejsce: Wojciech Walczak (PSP Lewin Brzeski),

Wyróżnienie: Wiktor Górnicz (PSP Łosiów), Lilianna Matyja (PSP Lewin Brzeski), Małgorzata Janek-Jankowska (PSP Łosiów), Zuzanna Naróg (PSP Lewin Brzeski), Helena Kraszewska (PSP Skorogoszcz).

Nagroda Burmistrza: Karolina Zagwojska (PSP Lewin Brzeski).

III KATEGORIA WIEKOWA – UCZNIOWIE KLAS IV – VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

I miejsce: Łukasz Biernacki (PSP Skorogoszcz),

II miejsce: Żaneta Sipa (PSP Skorogoszcz),

III miejsce: Nina Litwiniec (PSP Skorogoszcz), 

Wyróżnienie: Hanna Lisowiec (PSP Lewin Brzeski), Wiktoria Picheta (PSP Skorogoszcz),

Nagroda Burmistrza: Alicja Sierakowska (PSP Lewin Brzeski).

IV KATEGORIA WIEKOWA – UCZNIOWIE KLAS VII i VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

I miejsce: Hanna Polanowska (PSP Skorogoszcz),

II miejsce: Barbara Garus (PSP Lewin Brzeski),

III miejsce: Martyna Rybacka (PSP Lewin Brzeski),

Nagroda Burmistrza: Barbara Garus (PSP Lewin Brzeski).

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu, byliście w tym roku fantastyczni!

Organizatorzy składają piękne podziękowania 

Szanownym Paniom z Jury za poświęcony czas i rzetelną ocenę młodych recytatorów,

Pani Dorocie Haręzie za oprawę muzyczną 

oraz Dyrektorowi – Panu Wojciechowi Najdzie i Pracownikom Domu Kultury w Lewinie Brzeskim za udostępnienie i przygotowanie sali na występy finałowe. 

Szczególne podziękowania należą się Opiekunom, Nauczycielom i Rodzicom młodych recytatorów, których zaangażowanie jest nieocenione i stanowi istotę naszych wspólnych działań na rzecz dzieci.

Gra terenowa "Eko-wyzwanie..." w lewińskim parku - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Dzień Dziecka pełen radości i ekologicznych wyzwań

W dniu 1 czerwca 2024 roku Biblioteka 2. piętro w Lewinie Brzeskim przyłączyła się do organizacji gminnego Rodzinnego Dnia Dziecka proponując grę terenową "Eko-wyzwanie na natury dywanie". Wydarzenie odbywało się na terenie malowniczego parku lewińskiego i przyciągnęło rzeszę dzieci wraz z ich rodzicami, którzy chętnie wspierali swoje pociechy w ekologicznych zmaganiach.

Czytaj więcej o wydarzeniu...

Zabawa wystartowała równo o 14:00, by w niespełna trzy godziny przyciągnąć pięćdziesiątkę uczestników, którzy sukcesywnie odbierali karty z mapką obszaru gry i wyruszali na poszukiwania punktów z eko-wyzwaniami. Celem przygotowanych zadań była przede wszystkim dobra zabawa, ale również edukacja ekologiczna. Uczestnicy, po odnalezieniu punktów zaznaczonych na mapce, musieli między innymi sprawnie liczyć, pokonywać labirynty, rozpoznawać różnice, odgadywać zaszyfrowane słowa, rozwiązywać krzyżówki i segregować odpady.

Po ukończeniu wszystkich zadań dzieci wracały do punktu startowego, gdzie po odgadnięciu ostatecznego eko-hasła czekały na nie niespodzianki. Każdy uczestnik losował upominek z szerokiej gamy nagród, wśród których znalazły się m.in. maskotki, gry planszowe, a nawet bony podarunkowe do sklepu Empik. 

Biblioteka 2. piętro w Lewinie Brzeskim pragnie serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za ich entuzjazm i zaangażowanie. Dzień Dziecka 2024 na długo pozostanie w naszej pamięci jako radosny dzień łączący przyjemne z pożytecznym. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!

Warsztaty kreatywne "SztukaFun" w Lewinie brzeskim - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Kreatywność bez granic - warsztaty "Sztuka Fun" w Lewinie Brzeskim

Wraz z ostatnimi zajęciami w dniu 31 maja 2024 r. zakończył się drugi sezon warsztatów kreatywnych dla dzieci w Lewinie Brzeskim pod nazwą "Sztuka Fun". Spotkania te odbywały się co tydzień, dostarczając młodym uczestnikom sporej dawki twórczych wyzwań.

Czytaj więcej o warsztatach...

Jednym z głównych punktów programu warsztatów było tworzenie figurek origami. Pod czujnym okiem bibliotekarza dzieci uczyły się tej starożytnej japońskiej sztuki składania papieru, z którego powstawały małe dzieła sztuki – od klasycznych zwierzątek i ozdób po bardziej zaawansowane modele, takie jak kwiaty czy modułowe zabawki. 

Drugą, trochę węższą część warsztatów, ale równie, a może jeszcze bardziej wymagającą stanowiły projekty makramowe. Makrama to technika wiązania sznurków, która pozwala tworzyć piękne i funkcjonalne przedmioty. Podczas zajęć dzieci wykonywały świąteczne ozdoby oraz breloczki. 

Każda sesja z origami i z makramą w Bibliotece w Lewinie Brzeskim była nie tylko doskonałą zabawą, ale także sposobem na naukę cierpliwości, precyzji, koncentracji i nowych umiejętności manualnych, które miejmy nadzieję zaowocują świeżymi zainteresowaniami i sposobami na spędzanie wolnego czasu.

KMP i pszczoły - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Pracowity jak pszczółka

20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczoły. Właśnie z tego powodu tematem piątkowego spotkania przedszkolaków z Klubu Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy były pszczoły, które pełnią kluczową rolę w przyrodzie zapylając kwiaty, doprowadzając tym samym do powstania owoców, warzyw, nasion.

Czytaj więcej o zajęciach...

Niespodzianką dla dzieci byli zaproszeni goście – Pani Monika i jej córka, Ala. Pani Monika, wraz z mężem, prowadzą pasiekę i o życiu pszczół wiedzą wszystko. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, poznaliśmy budowę pszczół, rozmawialiśmy o roli pszczół w przyrodzie, a także porównywaliśmy wygląd pszczoły miodnej z innymi zapylaczami. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób pszczoły zbierają nektar i co z niego robią. Pani Monika przyniosła do spróbowania pyłek kwiatowy oraz pyszny miód. Wielką atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia stroju ochronnego małego pszczelarza. Na zakończenie spotkania każde dziecko wykonało własną pszczółkę oraz otrzymało medal „Małego Przyjaciela Pszczół”.

KMP i książki - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Księgi, książki i książeczki

W Tygodniu Bibliotek nie mogło zabraknąć zajęć poświęconych bibliotece i książkom. Ten temat poruszyliśmy podczas spotkania przedszkolaków będących członkami Klubu Mądrego Przedszkolaka działającego przy Filii Bibliotecznej w Skorogoszczy.

Czytaj więcej o zajęciach...

Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy od rozmowy na temat naszej Biblioteki i znajdujących się w niej książek. Dzieci, które przecież są tu stałymi bywalcami, wzięły tym razem do rąk książki przeznaczone nie tylko dla nich. Wspólnie zastanawialiśmy się nad budową książki, jej zawartością, wyglądem i funkcją. Okazało się, że niektóre książki są ogromne, bardzo ciężkie, i zawierają w sobie wiele ważnych informacji. Inne z kolei nie mają ilustracji lub je mają, są duże i małe, miękkie i twarde, cienkie i grube.  Jedne są przeznaczone do nauki, inne do czytania dla przyjemności. Niektóre mają skromne okładki, inne zaś są bogato zdobione. Po wyglądzie niektórych okładek można domyślić się treści książki. Słowem – książki są bardzo różne. Po zdobyciu tych wszystkich informacji przedszkolaki przystąpiły do wykonania swojej własnej książki obrazkowej. Dzieci pracowały w wielkim skupieniu i z wielką starannością wypełniały treść swoich dzieł oraz dekorowały okładki. Na koniec autorzy nadali swoim książkom tytuły: „Koci domek”, „Kraina jednorożców”, „Ptaszki w lesie”, „Różne bajki”, „Zwierzęta z farmy i sawanny” a nawet „Książka kucharska”. Powstały naprawdę przepiękne egzemplarze.

Biblioteka pod Ratuszem 2024 - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

"Książkowa Olimpiada" pod ratuszem w Lewinie Brzeskim 

W dniu 8 maja 2024 roku na Rynku w Lewinie Brzeskim miało miejsce wydarzenie znane pod nazwą „Biblioteka pod Ratuszem”. Ta niezwykła impreza, organizowana rokrocznie przez Bibliotekę 2. piętro w Lewinie Brzeskim, tradycyjnie odbywająca się z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, już po raz trzynasty stworzyła przestrzeń do celebracji zamiłowania do czytania oraz do ciekawych spotkań z zaproszonymi gośćmi - w nietypowej scenerii, bo w samym sercu miasta.

Czytaj więcej o wydarzeniu...

Wszystkie spotkania, mimo tego że bardzo różne, miały wspólny temat, a była nim "Książkowa Olimpiada" nawiązująca swym sportowym charakterem do Roku Polskich Olimpijczyków. Podobnie jak sto lat temu polscy sportowcy po raz pierwszy zdobyli medale olimpijskie, tak też przedstawiciele władz miasta zostali nagrodzeni złotem, srebrem i brązem za czytanie podczas wszystkich edycji Biblioteki pod Ratuszem. Niekwestionowanym liderem w ilości wystąpień przed najmłodszą publicznością okazał się Burmistrz Lewina Brzeskiego - Pan Artur Kotara, który otrzymał złoty medal. Srebrny medal trafił do rąk Zastępcy Burmistrza - Pana Dariusza Struskiego i Radnego - Pana Waldemara Włodka, natomiast brąz otrzymały Pani Urszula Smolińska - Skarbnik Gminy i Panie Wioletta Kruk-Jaromin i Ewa Bruchal - Pracownice Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim. Wizyta władz na spotkaniach z przedszkolakami zakończyła się składaniem życzeń, wręczaniem kwiatów oraz wpisami do księgi pamiątkowej. Przyszedł w końcu czas na uroczyste otwarcie „Książkowej Olimpiady” wraz z przedszkolakami. Krótkie obcowanie z symbolami olimpijskimi wystarczyło, by nakręcić małych sportowców na rywalizację w trzech dość nietypowych konkurencjach ruchowych, w których, w zastępstwie piłek czy paletek, główną rolę odegrały książki. Za piękne uczestnictwo w zawodach i rozsianie pozytywnej energii po całym Rynku, wszystkie grupy przedszkolne zasłużyły na olimpijskie złoto - opuściły zatem miejsce książkowej rywalizacji sportowej z pamiątkowymi pucharami wykonanymi na wzór prawdziwych złotych medali.

Ławeczki pod ratuszem opuszczone przez przedszkolaki szybko zapełnili uczestnicy lewińskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej. Wzięli oni udział w gorącej dyskusji na temat historii olimpiady, jej symboli, a także dyscyplin sportowych przyciągających uwagę kibiców z całego świata podczas letnich, ale też i zimowych igrzysk. Liczne rekwizyty oraz ilustracje urozmaiciły rozmowę o sportach, w szczególności tych, w których główny atrybut stanowi piłka. Na zakończenie spotkania uczestnicy zajęć zaprojektowali płaskie wersje piłek własnego pomysłu ozdabiając je ulubionymi kolorami i wzorami.

Uczniowie szkoły podstawowej, którzy przybyli pod ratusz jako podopieczni Świetlicy Terapeutycznej, uczestniczyli z kolei w spotkaniu wzorowanym na popularnej grze w kalambury - w wersji sportowej oczywiście. Kolorowych kart z hasłami było na tyle dużo, że każdy uczestnik rozgrywki miał okazję pokazywać lub rysować wylosowaną dyscyplinę sportową. Niektóre karty, tzw. bonusowe, zobowiązywały graczy do wykonania dodatkowego zadania, które niejednokrotnie stawało się źródłem ogólnej wesołości wśród uczniów, ale też i dorosłych obserwatorów. Ponieważ w zabawie liczyło się zaangażowanie, a nie ilość zdobytych punktów, prowadzący spotkanie ogłosili remis, po czym wręczyli wszystkim dzieciom pamiątkowe medale.

Po blisko siedmiu godzinach głośnych rozmów, wszechobecnego śmiechu, rytmicznych melodii i zgiełku spotkań na Rynek w okolicy ratusza powróciły dźwięki miejskiej codzienności, ale za rok Biblioteka ponownie przeniesie się w plener, by choć na chwilę tę codzienność w pozytywny sposób zaburzyć podczas kolejnej, czternastej już Biblioteki pod Ratuszem.

Dyrekcja oraz pracownicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim pragną w tym miejscu serdecznie podziękować:

Przedstawicielom władz miasta, w tym

Burmistrzowi Lewina Brzeskiego - Panu Arturowi Kotarze,

Zastępcy Burmistrza - Panu Dariuszowi Struskiemu,

Skarbnikowi Gminy - Pani Urszuli Smolińskiej,

Radnemu Rady Miejskiej - Panu Waldemarowi Włodkowi,

Kierownikom i Urzędnikom Gminy Lewin Brzeski - Pani Beacie Hargot, Pani Joannie Mokrzan, Pani Urszuli Struskiej, Pani Ewie Bruchal i Pani Elżbiecie Juszczak-Derzypolskiej

za odwiedziny i aktywny udział podczas spotkań z przedszkolakami oraz za życzenia i kwiaty;

Przedszkolakom i ich Wychowawcom za przyjęcie zaproszenia do wspólnej zabawy oraz za życzenia i upominki;

Uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej i Świetlicy Terapeutycznej za przybycie na Rynek i zaangażowanie w zabawę pod ratuszem, jak również za miłe słowo i upominki.

Dyrektorowi Domu Kultury - Panu Wojciechowi Najdzie za dwukrotne wystąpienie przed przedszkolakami oraz za pomoc w organizacji "Biblioteki pod Ratuszem".

Spotkanie autorskie w Skorogoszczy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Marcin Szczygielski w Skorogoszczy 

7 maja 2024 r. w Bibliotece w Skorogoszczy mieliśmy przyjemność gościć Pana Marcina Szczygielskiego – dziennikarza, grafika i pisarza, wielokrotnie nagradzanego autora powieści dla dzieci i dorosłych, sztuk teatralnych i biografii. Pan Marcin przyjechał do nas w ramach programu „Zaczytane opolskie” prowadzonego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu.

Czytaj więcej o spotkaniu autorskim...

Uczestnikami spotkania autorskiego byli uczniowie skorogoskiej szkoły podstawowej oraz nauczyciele. Marcin Szczygielski to otwarty i szybko nawiązujący relacje człowiek, dzięki czemu rozmowa była niezwykle swobodna, czasem nawet żartobliwa. Autor opowiedział nam o swojej pracy twórczej, inspiracjach i marzeniach. Zdradził, że do pisania dla dzieci podchodzi ze szczególną powagą, bo ma świadomość, że dziecięca i młodzieżowa literatura może mieć wielki wpływ na kształtowanie młodego człowieka i jego postaw. Odniósł się także do tematyki poruszanej w swoich książkach: niepełnosprawność, sieroctwo, starość, rozbita rodzina, historia. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się również, że istnieje kolor mumiowy, jakie może być zastosowanie proszku IXI, kim/czym jest kikimora i wielu innych ciekawych rzeczy. Niestety,  spotkanie trwało zbyt krótko, by wyczerpać mnogość tematów, które same nasuwały się przy kolejnych pytaniach, a nie mogło przecież zabraknąć czasu na osobiste dedykacje i autografy. Zwieńczeniem spotkania było wykonanie pamiątkowych zdjęć z autorem.

„Zaczytane Opolskie” to projekt zainicjowany i finansowany przez Zarząd Województwa Opolskiego w osobie marszałka Andrzeja Buły oraz wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy, przy udziale Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego reprezentowanego przez dyrektorkę Agnieszkę Kamińską, a realizowany przez WBP w Opolu i biblioteki całego regionu.

Andrzej Buła: https://www.facebook.com/marszalekandrzejbula

Województwo Opolskie: https://www.facebook.com/opolskie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu: https://www.facebook.com/wbpopole

Rowerowy Rajd Miłośników Czytania - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Rowerowy Rajd Miłośników Czytania z Lewina Brzeskiego

29 kwietnia 2024 r., w piękny słoneczny poniedziałek, odbył się Rowerowy Rajd Miłośników Czytania. Skromna, ale dzielna grupa rowerzystów o godz. 11:00 wyruszyła jednośladami po przygodę spod budynku przy ul. Kościuszki 52, w którym mieści się lewińska Biblioteka, kierując się dalej spokojną ścieżką rowerową przez Mikolin aż do Popielowa.

Czytaj więcej o rajdzie...

Po drodze nie brakowało zachwytów nad mijanymi krajobrazami - pachnącymi trawami, polnymi kwiatami i sosnowymi drzewami.

Głównym przystankiem podczas wycieczki była Gminna Biblioteka w Popielowie, gdzie uczestnicy mogli się na dłużej zatrzymać i odpocząć. Pani Iwonka i Pani Basia bardzo miło nas przywitały i ugościły. Była pyszna kawa i słodki poczęstunek - serniczek krakowski prosto z Opola. Nie zabrakło też wymiany zdań na temat działań Bibliotek w ramach promocji czytelnictwa, a w szczególności Dyskusyjnych Klubów Książki, które prężnie funkcjonują w obu Bibliotekach. Po zrobieniu kilku pamiątkowych zdjęć z miłego spotkania, ruszyliśmy w powrotną drogę do Lewina Brzeskiego. Pogoda dopisała, a uczestnicy powrócili do domów uśmiechnięci, pełni humoru i zrelaksowani. Wycieczkę rowerową uznajemy zatem za udaną.

Organizatorzy oraz uczestnicy rajdu serdecznie dziękują Bibliotekarkom popielowskiej Biblioteki - Pani Iwonce i Pani Basi - za przyjęcie, poczęstunek i miłą atmosferę. Zapraszamy w odwiedziny do Biblioteki 2. piętro w Lewinie Brzeskim.

Dzień Ziemi w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Dzień Ziemi w Łosiowie

Na kolejnych zajęciach w ramach spotkań pod wspólnym tytułem "Wesoła Biblioteka" łosiowskie dzieci świętowały Dzień Ziemi. Podczas spotkania zajmowaliśmy się prawdopodobnie największym problemem ekologii, czyli śmieciami.

Czytaj więcej o spotkaniu...

W ramach doskonalenia swojej wiedzy i nabywania dobrych nawyków dzieci miały za zadanie posegregować przygotowane śmieci odpowiednio do różnokolorowych pojemników, a także poznały sposoby zagospodarowania różnorakich resztek i pozostałości. Dowiedziały się też, jak długo rozkładają się poszczególne przedmioty i jak dzieci mogą swoim zachowaniem chronić środowisko. Na zakończenie tych wyjątkowo poważnych zajęć dla rozluźnienia atmosfery pobawiliśmy się w krzesełka i w radosnym nastroju z mocnym postanowieniem ograniczenia śmiecenia poszliśmy do domu. 

Przyrodnicze zajęcia z przedszkolakami w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Przyrodnicze zajęcia z przedszkolakami w Łosiowie

W ostatnich dniach kwietnia w każdej grupie przedszkolnej w Łosiowie odbyły się zajęcia biblioteczne poświęcone wiosennej łące.

Czytaj więcej o zajęciach...

Celem zajęć było pokazanie dzieciom ogromnej ilości zwierząt i roślin, dla których łąka jest domem. Wiele z nich było dzieciom doskonale znanych, ale zdarzyły się też takie, o których dzieci usłyszały po raz pierwszy. Wiele emocji wzbudziło rozpoznawanie zwierząt po odgłosach, jakie wydają.  Sylwetka biedronki posłużyła do ćwiczeń matematycznych, a starszakom też do ćwiczeń oddechowych, ponieważ mieli za zadanie przenosić kropki za pomocą rurki do napojów. Najbardziej jednak podobało się dzieciom „kolorowanie” motyli za pomocą plastikowych piłeczek w formie wyścigu dwóch drużyn. Na zakończenie grzeczne przedszkolaki otrzymały odznaczenie „Przyrodnik na medal”.

Lekcja biblioteczno-muzealna - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Lekcja biblioteczno–muzealna w Przeczy

Kwiecień jest miesiącem obfitującym w rozmaite święta. Właśnie w kwietniu obchodzimy m.in. Dzień Polskiego Radia oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tego powodu do Biblioteki w Przeczy, 25 kwietnia,  przyszły dzieci z Przedszkola Publicznego w Przeczy, by wziąć udział w nietypowej, bo  biblioteczno–muzealnej lekcji.

Czytaj więcej o zajęciach...

Tematem zajęć była książka i radio. Pierwsza część spotkania miała miejsce w Bibliotece, gdzie wspólnie z przedszkolakami zastanawialiśmy się, czym jest radio, czym różni się ono od telewizji i jak ważne jest, by osoba pracująca w radiu bardzo wyraźnie czytała. Potem dzieci wysłuchały wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio” i same spróbowały, czy to jest takie proste prawidłowo i wyraźnie mówić. 

Na dalszą część spotkania przeszliśmy do Muzeum Radia Lampowego, które mieści się po sąsiedzku. Tam czekał już założyciel muzeum, Pan Włodek Szwajcowski, który po raz pierwszy witał tak młodych gości. Dzieci żywo były zainteresowane zbiorami, zwłaszcza że dawne radioodbiorniki bardzo różnią się od współczesnych. Niespodzianką dla dzieci był wiersz „Lokomotywa”, którego odsłuchaliśmy z bardzo starej płyty gramofonowej.

Lekcja biblioteczno – muzealna bardzo się maluchom podobała, a organizatorzy zajęć otrzymali piękne podziękowania.

KMP i strach - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Strach ma wielkie oczy

Wszyscy odczuwamy strach, dzieci również. Boimy się różnych zjawisk, rzeczy, stworzeń. Na ostatnim spotkaniu Klubu Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy mierzyliśmy się z naszymi lękami.

Czytaj więcej o zajęciach...

Punktem wyjścia do rozmowy o strachu była bajka terapeutyczna autorstwa G. Wolszczak „Strach ma wielkie oczy”. Po wysłuchaniu opowiadania wszyscy uczestnicy zajęć wraz z dorosłymi opowiedzieli, czego się boją. Wspólnie zastanawialiśmy się, czym jest strach i co go powoduje? Czy jest on dobry, czy zły? Czy jest potrzebny - jeśli tak, to dlaczego? Czy to normalne, że się boimy? Potem sprawdziliśmy, czy są takie „strachy”, które występują częściej niż inne. Okazało się, że najwięcej spośród nas boi się ciemności, burzy oraz owadów i robaków. Wspólnie szukaliśmy pomysłu, by te „strachy” osłabić. I tak wyobraziliśmy sobie ducha w różowej szacie w kolorowe kwiatki, pająka, który chodzi na szpilkach, węża jako sznurówkę do butów, grzmoty jako grę w gigantyczne kręgle itp. Ostatnim zadaniem podczas zajęć było stworzenie swojego stracha, ale oswojonego i wcale niegroźnego. Takie kreatywne strachy dzieci zabrały do domów, by przypominały im, że pod wpływem wybujałej wyobraźni wszystko może wydawać się bardziej groźne i niebezpieczne niż jest w rzeczywistości.

"Wesoła Biblioteka" w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Dzień Czekolady w Bibliotece w Łosiowie

Na ostatnie zajęcia w Bibliotece w Łosiowie dzieci czekały z ekscytacją, ponieważ obchodziliśmy Dzień Czekolady.

Czytaj więcej o zajęciach...

Była to okazja, aby powąchać, dotknąć i posmakować różnych gatunków czekolady. Dzieci poznały genezę powstania czekolady, kiedy pojawiła się w Europie, a także jak wygląda proces tworzenia ulubionych tabliczek. W ramach utrwalenia wiadomości rozwiązaliśmy ”czekoladową” krzyżówkę, a także zaprojektowaliśmy własne opakowanie tych wyjątkowych słodyczy. Największą frajdę sprawiła dzieciom czekoladowa fontanna, w której zanurzali przyniesione przez siebie owoce. Zajęcia zakończyły się umazanymi buziami i brzuszkami pełnymi czekolady.

KMP i bajki - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Moja bajka jest najlepsza!

Każdego roku 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej właśnie okazji dzieci należące do Klubu Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy na pierwsze kwietniowe spotkanie przyniosły ulubione książeczki.

Czytaj więcej o zajęciach...

W czasie zajęć dużo rozmawialiśmy o opowiadaniach, baśniach i ulubionych bajkowych bohaterach. Okazało się, że przedszkolaki tak samo entuzjastycznie słuchają historii o Małej Syrence, Kreciku, Smerfach, Królu Lwie czy Kici Koci.

W dalszej części spotkania przyszedł czas na zagadki, które zostały podane w dwojaki sposób. Pierwsze zagadki dzieciaki losowały z magicznego pudełka i przyznać trzeba, że z nimi poradziły sobie bezbłędnie. Natomiast, gdy bajkowe zagadki zadawała pięcioletnia Jagódka, niektóre odpowiedzi wymagały naprowadzenia dorosłych. Ale tak naprawdę nie miało to większego znaczenia, bo i tak wszyscy świetnie się bawili. Na koniec zajęć dzieci spośród stosu kolorowanek przedszkolaki  wybrały sobie portrety ulubionych bohaterów, by je pięknie pokolorować. 

"Wesoła Biblioteka" w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

"Wesoła Biblioteka" w Łosiowie

W cyklu „Wesoła Biblioteka” w Łosiowie odbyły się zajęcia, gdzie królowały koraliki. Dzieci na podstawie wzorów, bądź kierując się własną wyobraźnią i pomysłowością wykonywały „obrazki z koralików”. Praca ta wymagała skupienia, dokładności, ostrożności i cierpliwości, ale uczestnicy warsztatów doskonale sobie z nią poradzili. Nawet gorące żelazko nie stanowiło problemu. 

II tura spotkań z przedszkolakami w Lewinie Brzeskim - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Wiosenne spotkania z przedszkolakami

Marzec 2024 roku to miesiąc, gdy Bibliotekę 2. piętro w Lewinie Brzeskim tłumnie odwiedzali najmłodsi czytelnicy, sprawiając tym samym, że początek pięknego wiosennego czasu był naprawdę udany. Starsze dzieci z Przedszkoli Publicznych w Lewinie Brzeskim chętnie uczestniczyły w zróżnicowanych tematycznie zajęciach w bibliotecznej sali gier i zabaw, natomiast najmłodsze szkraby oswajały się z biblioteką podczas spotkań w salach przedszkolnych.

Czytaj więcej o spotkaniach...

Starszaki (Nutki i Pszczółki z PP1 oraz Biedronki z PP2) poznają w tym roku szkolnym święta z całego świata. Tym razem dzieci wybrały się do Hiszpanii i przy okazji dowiedziały się wielu ciekawostek o „Las Fallas”, czyli święcie ognia, które nie ma sobie równych w rozmachu witania wiosny. To głośne i kolorowe święto z ulic Walencji zostało na chwilę przeniesione do pomieszczeń bibliotecznych, po których podczas kulminacyjnego momentu dzieci przemaszerowały z grzechotkami w rękach podziwiając biblioteczne „ninots” – odpowiedniki majestatycznych walenckich kukieł przeznaczonych do spalenia. W wyniku głosowania na najpiękniejszą „ninot” okazało się, że w przypadku bibliotecznych figur wielkiego ognia uniknąłby Scooby-Doo i Harry Potter.

Średnie przedszkolaki (Krasnoludki z PP1 oraz Misie i Motylki z PP2) kontynuowały przypominanie sobie wierszyków znanych i lubianych. Utwór „Zakochana żaba” wprawił dzieci w dobry humor, ale też zainicjował zabawy wyłącznie zielonym kolorem. Dzieci uczestniczyły zatem w tworzeniu zielonych dekoracji, bawiły się w odbijanie zielonych balonów, a także grały w zielone. Jakby tego było mało, wybrały się na moment do Zielonej Krainy, gdzie wcieliły się w rolę bohaterki z wiersza, czyli w zieloną żabkę, która w odśpiewanej piosence zajadała pyszne robaczki, po czym znikała w orzeźwiających wodach stawu.

Czterolatkom (Żyrafkom z PP1 i Pszczółkom z PP2) podczas tegorocznych zajęć towarzyszy Świnka Peppa i jej rodzina. W tematykę spotkania wprowadziła dzieci jedna z przygód rodziny świnek, w której ważną rolę odegrał Pan Dinozaur, ulubiona zabawka małego George’a. Podążając tropem dinozaurowych śladów, w sali gier i zabaw czekało na dzieci wiele dinozaurowych atrakcji: naśladowanie dinozaurów, wykopywanie kości, odtwarzanie szkieletów dinozaurów, a także spacer w „butach” tyranozaura. Dzieci podczas spotkań zadziwiały prowadzących swoją wiedzą o prehistorycznych gadach.

Maluszki (Biedronki z PP1 i Żabki z PP2) z kolei ugościły bibliotekarza u siebie. Podczas spotkania wysłuchały zabawnej historyjki o chrapiącym niedźwiadku, który przypomniał dzieciom, że wiosną wszystkie misie budzą się z długiego zimowego snu wyspane, ale głodne. Idąc tym tropem, dzieci uczestniczyły w spacerku po misiowych śladach zgarniając po drodze plasterki miodu, które na końcu ścieżki wymieniały na żelki w kształcie misiów. Żelkowa uczta zakończyła się podziękowaniami i obietnicami ze strony dzieci, że odwiedzą Bibliotekę.

KMP i kwiatki - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka - Kwiatki, bratki i stokrotki…

Połowa marca, piątek i kolejne spotkanie przedszkolaków z Klubu Mądrego Przedszkolaka w Bibliotece w Skorogoszczy. Dzień już coraz dłuższy, słońce świeci mocniej i wiosna puka do okien. Wspólnie z przedszkolakami zastanawialiśmy się, jakie jeszcze są oznaki zbliżającej się wiosny.

Czytaj więcej o zajęciach...

Nieco pomógł nam wiersz Marii Konopnickiej „Nasze kwiaty”. Okazało się, że dzieci szybko odgadły, że chodzi o kwiaty i potrafią bezbłędnie rozpoznać niektóre z nich np. fiołki czy stokrotki, ale już sasanki i niezapominajki były dzieciom nieznane. Dzięki przygotowanej prezentacji dzieci miały okazję poznać wygląd i nazwy mniej znanych roślinek. A potem zajęliśmy się pracą plastyczną. Zadaniem postawionym przed dziećmi było wykonanie kwietnego koszyka z papieru. Było dużo trudnego wycinania i klejenia. Wszyscy bardzo starali się, by koszyczki były estetyczne i mogły posłużyć jako wiosenna dekoracja podczas nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

KMP i piegi - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka - Piegowaty piątek

1 marca swoje święto obchodzą wszystkie piegusy, a że w tym roku 1 marca wypadł w piątek, czyli dzień spotkań Klubu Mądrego Przedszkolaka ze Skorogoszczy, była to okazja do nietypowej aktywności.

Czytaj więcej o zajęciach...

Głupio byłoby świętować w gronie takich osobistości jak Pan Kleks czy Pippi Langstrumpf nie mając piegów, więc już na początku spotkania wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w piegi. Potem był czas na chwilę rozmowy na temat melaniny, czyli substancji, która odpowiada za tworzenie się piegów i jej roli w organizmie. Ale prawda jest taka, że wszyscy najbardziej czekali na ciasteczka-pieguski, które należało własnoręcznie zrobić. Przedszkolaki dzielnie kroiły czekoladę, formowały ciastka, by już za chwilę udekorować je pięknymi piegami z czekolady, orzeszków lub draży. Do czasu upieczenia ciastek czas wypełniła piegowata matematyka, która jak się okazuje, wcale nie jest taka trudna, bo nawet młodsze dzieci świetnie poradziły sobie z zadaniami, choć potrzebowały nieco więcej czasu. Na zakończenie spotkania wszyscy zgodnie stwierdzili, że piegi są śliczne i smaczne!

Dzień Dinozaura w Lewinie Brzeskim - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Różności w Dzień Dinozaura

26 lutego 2024 roku z sali gier i zabaw Biblioteki 2. piętro w Lewinie Brzeskim dochodziły nietypowe dźwięki, które przypadkowe osoby opisałyby zapewne jako odgłosy dzikich zwierząt. Wspomniane ryki tak naprawdę wydobywały się z zabawek i interaktywnych książeczek, które czekały w Bibliotece na dzieci jako jedne z atrakcji z okazji Dnia Dinozaura.

Czytaj więcej o Dniu Dinozaura...

Stanowisko małego paleontologa, oprócz wspomnianych zabawek i książeczek, było również wyposażone w miejsce do prowadzenia wykopalisk, dużą planszę, dzięki której można było sprawdzić swoją znajomość nazw dinozaurów, a także dinozaurowe układanki, labirynty czy kolorowanki. Misja rozpowszechniania wiedzy o prehistorycznych gadach spełniona.

"Wesoła Biblioteka" w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

"Wesoła Biblioteka" w Łosiowie

W ramach cyklu zajęć „Wesoła Biblioteka” ponownie udowadniamy, że biblioteka może kojarzyć się nie tylko z książkami. Postanowiliśmy tym razem zrobić strawę dla ciała czyli faworki.

Czytaj więcej o zajęciach...

Dzieci wykazały się wytrwałością i zręcznością w przygotowaniu, napowietrzaniu i formowaniu faworków. Zwłaszcza napowietrzanie, czyli uderzanie wałkiem w ciasto, wywoływało radość u dzieci. Na uwagę zasługuje fakt, że chłopcy w niczym nie ustępowali dziewczynkom w kuchennych pracach. Na zakończenie zajęć wszyscy ze smakiem pałaszowali zrobione przez siebie frykasy.

Nagrodzone uczestniczki konkursu walentynkowego - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Konkurs walentynkowy rozstrzygnięty

Biblioteka 2. piętro w Lewinie Brzeskim z okazji Święta Zakochanych zachęcała swoich czytelników - i nie tylko - do sprawdzenia swojej wiedzy o miłości w literaturze za pośrednictwem quizu, który można było rozwiązać w Bibliotece oraz na stronie internetowej. W akcji wzięło udział 19 osób, ale nagrody książkowe zdobyła szczęśliwa trójka.

Czytaj więcej o akcji...

Książki "Priscilla. Elvis i ja" trafiły do trzech uczestniczek quizu, które jako pierwsze uporały się z walentynkowo-literackimi zadaniami bezbłędnie. A były nimi Pani Dorota Rybczyńska, Pani Alicja Brychcy oraz Pani Bożena Jarzębska. Serdecznie gratulujemy.

Podczas gdy dorośli zastanawiali się nad romansowymi pytaniami, dzieci bawiły się w dopasowywanie bajkowych postaci w romantyczne pary. Mogły to robić na dużej tablicy magnetycznej lub na trochę mniejszym tabletowym ekranie. Jakby tego było mało, mali i duzi czytelnicy odwiedzający Bibliotekę w walentynki mogli wybrać sobie do poczytania książki o tematyce miłosnej z ozdobną kokardką i... cukierkiem. W tym pięknym dniu każdy znalazł w Bibliotece coś miłego dla siebie.

KMP i gazy - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Czy to magia? Nie, to nauka!

Przedszkolaki należące do Klubu Mądrego Przedszkolaka działającego przy Bibliotece w Skorogoszczy szczególnie lubią przeprowadzanie doświadczeń. Głównymi bohaterami ostatniego spotkania KMP był tlen i dwutlenek węgla.

Czytaj więcej o zajęciach...

By unaocznić dzieciom istnienie i działanie tych gazów przeprowadziliśmy klika doświadczeń. Zobaczyliśmy, jak obecność tlenu w powietrzu wpływa na palącą się świeczkę – przy obecności tlenu ogień świetnie się pali, gdy go braknie, gaśnie. Później, przy użyciu różnych substancji, wytworzyliśmy dwutlenek węgla i również sprawdziliśmy jego wpływ na zapaloną świeczkę. Ku zdumieniu dzieci, okazało się, że gaz gasi płomień, odwrotnie niż tlen. Dzięki temu doświadczeniu dzieci dowiedziały się, że dwutlenek węgla używany jest do gaszenia pożarów. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy nieco bardziej skomplikowane doświadczenie – wykonaliśmy lampę-lawę. Tutaj mogliśmy zaobserwować jak zachowują się różne substancje względem siebie (olej i woda), jak zachowuje się barwnik dodany do oleju i co się stanie, jak to wszystko będzie poddane działaniu dwutlenku węgla wydzielanego przez tabletkę musującą. Cały proces świetnie obserwowało się dzięki podświetleniu naczynia, w którym doświadczenie było wykonywane.

Przedszkolaki w Bibliotece w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Spotkania z Kubusiem Puchatkiem

Zaraz po feriach przedszkolaki odwiedziły Bibliotekę w Łosiowie, gdzie spotkały wszystkim dobrze znanego Kubusia Puchatka, który całkiem niedawno obchodził swoje międzynarodowe święto.

Czytaj więcej o zajęciach...

Punktem wyjścia było wysłuchanie opowiadania o tym zabawnym misiu, a następnie dzieciaki starały się scharakteryzować każdego z poszczególnych bohaterów. Poznały też genezę powstania książki. Wiele emocji wzbudziły zabawy, każda inna, każda nawiązująca do innego bohatera. Najciekawsze okazało się „brykanie” jak tygrysek po wyznaczonej trasie zgodnie ze strzałkami. Na osłodę dzieci wcieliły się w Puchatka i raczyły słodkim miodkiem, a także przysmakiem Królika – marchewką. Dla spostrzegawczych przedszkolaków szukanie różnic pomiędzy obrazkami nie sprawiło żadnych trudności, a układanie puzzli przebiegło błyskawicznie. Wizyta w Bibliotece zakończyła się swobodną zabawą wszystkimi dostępnymi klockami, dinozaurami, samochodami itp. Mam nadzieję, że niedługo znów się spotkamy.

KMP i prąd - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Uwaga! Prąd!

W pierwszy piątek lutego w Bibliotece w Skorogoszczy kolejny raz spotkały się dzieci będące członkami Klubu Mądrego Przedszkolaka. Tym razem tematem przewodnim zajęć był prąd.

Czytaj więcej o zajęciach...

Wiersz Juliana Tuwima „Pstryczek-elektryczek” stał się punktem wyjściowym do rozważań na temat prądu i próby odpowiedzi na pytania: skąd się bierze prąd, czym jest, czy jest niebezpieczny, jak to się dzieje, że płynie kablem i nie ucieka do ściany? Przedszkolaki poznały budowę przewodu elektrycznego i dowiedziały się, jakie znaczenie ma warstwa izolacyjna. Po krótkim wyjaśnieniu zbudowały symboliczne, papierowe strumienie elektronów, symbolizujące przepływ prądu. W dalszej części zajęć przyszedł czas na doświadczenia związane z elektrostatyką. Przy pomocy pocierania plastikowej linijki i balonika udało się podnieść inne, lekkie przedmioty – piórka, styropianowe kulki itp. Obserwowaliśmy również zachowanie naelektryzowanego balona, który lubił się „przytulać” do dzieci, ale odpychał inne balony. Niespodzianką, która wzbudziła ogromne zainteresowanie, było pokazanie działania kuli plazmowej i doświadczenie polegające na wytworzeniu łuku elektrycznego.

Dzień Puzzli w Bibliotece w Lewinie Brzeskim - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Dzień Puzzli z Kubusiem Puchatkiem

29 stycznia 2024 r. obchodzony był Międzynarodowy Dzień Puzzli. Z tej okazji w Bibliotece 2. piętro w Lewinie Brzeskim można było zatopić się w zabawie w układanie obrazków z motywem Kubusia Puchatka i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu.

Czytaj więcej o akcji...

Akcja była zatem formą uczczenia nie tylko Dnia Puzzli, ale także minionego niedawno Dnia Kubusia Puchatka. Powstające obrazki - i te małe i te całkiem duże - przez kolejne trzy dni trwania zabawy na zmianę zdobiły stoły i podłogę w sali gier i zabaw. Było pięknie i kolorowo. Każdy, kto ułożył przynajmniej jeden obrazek, otrzymywał Dyplom Mistrza Kubusiowych Puzzli oraz balonik.

"Wesoła Biblioteka" w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Zimowa twórczość

W trakcie kolejnego spotkania „Wesołej Biblioteki” w Łosiowie postanowiliśmy przypomnieć sobie krajobraz, jaki mieliśmy za oknem jeszcze nie tak dawno temu. Zima w tym roku nie poskąpiła śniegu, lodu i ujemnych temperatur. I właśnie śnieżynkom poświęciliśmy nasze spotkanie.

Czytaj więcej o zajęciach...

Kształt i rozmiar tych magicznych gwiazdek zależy od temperatury i wilgotności w jakiej powstają, i w związku z tym nie ma dwóch takich samych śnieżynek. Podobnie dzieci wykonały swoje prace i każda z nich była inna, choć równie piękna.

Ferie w Bibliotece w Lewinie Brzeskim - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Ferie, ferie i po feriach!

W czasie ferii zimowych w Bibliotece w Lewinie Brzeskim było - wbrew mroźnej i śnieżnej aurze za oknem - ciepło, kolorowo i wesoło. Przyczyniły się do tego feryjne zajęcia skierowane do dzieci od 6 roku życia.

Czytaj więcej o zajęciach...

Uczestnicy ferii odwiedzali Bibliotekę codziennie o godzinie 11, kiedy to startowały zabawy integracyjne i ruchowo-taneczne, które dla urozmaicenia czasu spędzonego w Bibliotece były przeplatane innymi aktywnościami. Dzieci grały w gry planszowe, wykonywały zimowe i karnawałowe prace plastyczne, kolorowały, rozwiązywały zagadki, a nawet bawiły się w programowanie.

Światowy Dzień Popcornu, który przypadł w pierwszy piątek przerwy zimowej, podsunął pomysł, aby w tym dniu oraz na zakończenie ferii zimowych zorganizować kino w Bibliotece. Feryjne piątki upłynęły zatem dzieciom na relaksie, który zapewniły wygodne pufki, ciekawa bajka na dużym ekranie oraz towarzystwo rówieśników.

Wszystkim dzieciom bibliotekarze serdecznie dziękują za skorzystanie z zimowych zajęć w Bibliotece i życzą dużo energii na rozpoczynający się drugi semestr trwającego roku szkolnego.

Rozdanie nagród w konkursie "Odjazdowy Kalendarz Adwentowy" - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Uroczyste rozdanie nagród w konkursie świątecznym

25 stycznia 2024 r., czyli w drugi czwartek ferii zimowych, w Bibliotece 2. piętro w Lewinie Brzeskim odbyło się długo oczekiwane przez ponad trzydziestkę uczestników uroczyste rozdanie nagród w konkursie "Odjazdowy Kalendarz Adwentowy".

Czytaj więcej o rozdaniu nagród...

Przed ceremonią rozdania dzieci zostały poddane "Odjazdowemu wyzwaniu", w którym bezbłędnie wykonały postawione przed nimi zadania związane z najsłynniejszą w polskiej literaturze "Lokomotywą". Szczęśliwym finałem wyzwania było dojechanie do stacji "Rozdanie nagród" pociągiem, w którym wagonikami były same dzieci. 

W chwilę potem nastąpiła uroczystość rozdania nagród, którą swą obecnością uświetniła przedstawicielka Urzędu Miasta, Pani Beata Hargot. Miała ona zaszczyt wręczać w imieniu Burmistrza Lewina Brzeskiego, Pana Artura Kotary, nagrody i składać gratulacje wywołanym "na scenę" dzieciom. W trakcie uroczystości salę wypełniła po brzegi szczera radość i poczucie dumy. Najsilniej pozytywnymi emocjami emanowała Zosia Kowal - jedyna uczestniczka konkursu, która pokonała całą wirtualną trasę z Lewina Brzeskiego do Betlejemi i tym samym stała się zdobywczynią głównej nagrody - bonu podarunkowego Empik o wartości 100 zł. Pozostali uczestnicy również mieli powody do zadowolenia - niemalże wszyscy opuścili Bibliotekę z dyplomami i bonami w rękach. 

Bibliotekarze serdecznie dziękują wszystkim dzieciom za aktywny udział w konkursie świątecznym i szczerze gratulują wywalczonych nagród.

"Wesoła Biblioteka" w Łosiowie - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Z myślą o ukochanych babciach i dziadkach

W ramach cyklu zajęć „Wesoła Biblioteka” dzieci postanowiły przygotować upominki dla babć i dziadków. Jak wiadomo własnoręcznie wykonany prezent dużo bardziej cieszy niż kupiona w ostatniej chwili bombonierka.

Czytaj więcej o zajęciach...

Nasi młodzi czytelnicy dziękują w ten sposób za miłość, wyrozumiałość, rozpieszczanie, opiekę, za czas poświęcony wnukom, za czytanie książeczek, za przytulanie i wszelkie dobro jakie płynie od tych najwspanialszych na świecie osób. Dzieci pracowały sumiennie i wytrwale, bo zadanie nie należało do najłatwiejszych, ale w efekcie powstały piękne prace, które mają „przynieść szczęście” babciom i dziadkom. Życzymy wszystkim seniorom dużo zdrowia, dobrego samopoczucia, miłości, aby każdy dzień przynosił uśmiech i radość, a jednocześnie dużo czasu na czytanie bajeczek wnukom.

KMP i prezent od serca - kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć w nowym oknie

Klub Mądrego Przedszkolaka – Prezent od serca

Pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie Klubu Mądrego Przedszkolaka w Skorogoszczy odbyło się w piątek, 12 stycznia. Ponieważ wielkimi krokami zbliża się Dzień Babci i Dzień Dziadka, przedszkolaki  na zajęciach rozmawiały właśnie o nich.  

Czytaj więcej o zajęciach...

Dziadek i babcia, to jedne z najbliższych dzieciom osób, kojarzą się z dobrocią, uśmiechem i miłością. Przedszkolaki opowiedziały, że babcie to najczęściej te osoby, które pieką ciasteczka i przytulają, a dziadkowie bawią się z wnukami lub wożą traktorem. W podzięce za ich miłość dzieci przygotowały im prezenty od serca – samodzielnie wykonane kwiatki z wklejonym do środka zdjęciem ofiarodawcy. Wierzymy, że takie upominki sprawią wiele radości i na długo zapadną w pamięć osobom obdarowanym.